رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

عمل ماموپلاستی چیست؟

عمل ماموپلاستی چیست؟

ماموپلاستی Mammaplasty نوعی جراحی پستان می‌باشد که به جهت اصلاح سایز یا افتادگی سینه انجام می‌شود. بعد از عمل ماستکتومی در زنان برای زیبایی و رفع نواقص سینه ها نیز می‌توان از عمل ماموپلاستی استفاده کرد. در طی عمل کوچک کردن سینه، بافت چربی، غدد و پوست اضافی سینه برداشته می‌شود و محل قرارگیری نوک پستان و هالهٔ پستان (آرئولا) نیز اصلاح می‌شود.

جراحی کوچک کردن سینه باید به صورت دقیق و صحیح صورت گیرد تا آسیبی به فرد وارد نکند و عوارضی در پی نداشته باشد.

عوارض عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی نیز مانند سایر جراحی های زیبایی می‌تواند دارای خطرات و عوارضی مختلفی باشد که با رعایت نکات و مراقبت های لازم این عوارض و خطرات بسیار کاهش می‌یابند. بهتر است یک پزشک ماهر و حاذق که با انواع روش ها و تکنیک های صحیح جراحی بهترین فرم سینه ها را برای شما ایجاد می‌کند را انتخاب کنید. عوارض عمل ماموپلاستی به طور کلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • کبودی
 • التهاب
 • جراحات پوستی
 • خونریزی
 • تورم
 • ترشحات نوک سینه
 • از بین رفتن حس در ناحیه نوک پستان
 • ناتوانی در شیردهی
 • عفونت بعد از ماموپلاستی
 • آبسه
 • نامتقارن بودن سینه ها

خارش نوک سینه بعد از عمل ماموپلاستی

یکی از عوارض های رایجی که بعد از عمل ماموپلاستی در بسیاری از افراد مشاهده می‌شود، بروز خارش در نواحی برش ها، بخیه ماموپلاستی و نوک سینه می‌باشد. در زمان احساس خارش در نوک سینه می‌توانید از ترمیم زخم های خود مطلع شوید و نیازی به مراجعه نزد پزشک نیست. از لمس نواحی جراحی شده بپرهیزید و به هیچ عنوان محل جراحی را خارش ندهید چرا که به بافت آسیب می‌رساند. معمولا پزشک برای کمک به تسکین حس خارش برخی پمادهایی تجویز می‌کند که حس خارش را بسیار کاهش می‌دهد. اگر میزان خارش شما بعد از جراحی زیاد و غیر قابل کنترل شد، این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

از دست رفتن حس نوک سینه بعد از ماموپلاستی

از دیگر عوارض جراحی ماموپلاستی می‌توان به از دست دادن حس نوک سینه اشاره کرد. بعد از عمل ماموپلاستی معمولا هیچ احساسی در سینه ها خود ندارید و ممکن است این وضعیت تا چند ماه طول بکشد. در موارد بسیار نادر ممکن است بیمار دیگر هیچ وقت احساس سینه های خود را مجدد به دست نیاورد که این امر به دلیل ناشی گری و عدم تخصص جراح می‌باشد. در صورتی که پزشک از تکنیک های غلط برای جراحی استفاده کند عوارض شدیدی شامل حال شما می‌شود که باید در انتخاب پزشک بسیار دقت کنید.

ورم بعد از عمل ماموپلاستی

بعد از عمل ماموپلاستی سینه های شما بسیار ورم و التهاب خواهد داشت. برای کاهش ورم می‌توانید موارد زیر را انجام دهید:

 • استفاده از کمپرس یخ
 • عدم پوشیدن لباس های تنگ و چسبان
 • کاهش مصرف نمک در رژیم غذایی
 • نوشیدن مایعات فراوان
 • استفاده از کرم های مخصوص
 • ورزش بعد از ماموپلاستی
مطالعه
چه نکاتی را برای رفتن به استخر باید رعایت کنیم؟

در صورتی که مراقبت های لازم را انجام دهید التهاب سینه های شما بعد از عمل ماموپلاستی بسیار کمتر خواهد شد.

آمبولی بعد از ماموپلاستی

زمانی بیمار دچار آمبولی ریه می‌شود که یک لخته خون باعث انسداد یکی از شریان های ریه شود. اگر لخته خون در داخل یکی از وریدهای بدن تشکیل و به سمت ریه ‌ها حرکت کند، عارضه آمبولی ریه اتفاق می‌افتد. در برخی شرایط این عارضه می‌تواند کشنده باشد اما بعد از عمل ماموپلاستی چندان نگران کننده نیست و با انجام مداخله های لازم برطرف می‌شود.

آیا عمل ماموپلاستی خطرناک است؟

خطرات عمل ماموپلاستی می‌تواند بلافاصله بعد از عمل یا در حین جراحی ایجاد شود. با گذشت زمان و استفاده از ابزار های پیشرفته، میزان خطرات احتمالی به مقدار قابل توجهی کاهش یافته اما ممکن است که عوارض حداقلی برای بیمار رخ دهد.

اولین خطری که ممکن است بیمار را تهدید کند، بروز خونریزی در بیمار است. ممکن است در ۲۴ ساعت اول پس از جراحی ماموپلاستی برای بیمار خونریزی اتفاق بیفتد و در صورتی که این خونریزی از محدوده طبیعی خارج شود، بیمار باید مجدد جراحی شود. در صورت عدم رسیدگی به محل جراحی نیز ممکن است ریسک بروز عفونت‌های جدی در بیمار ایجاد شود.

مزایای عمل ماموپلاستی چیست؟

جراحی کوچک کردن سینه یا ماموپلاستی در عین داشتن برخی عوارض ها، دارای مزایای متعددی است که در ادامه به بررسی برخی از موارد آن می‌پردازیم:

 • زیبا سازی و خوش اندام شدن فرد
 • برطرف سازی نواقص سینه
 • حذف چربی های اضافی
 • بهبود ظاهر سینه
 • سفت شدن عضلات سینه
 • لیفت سینه
 • افزایش اعتماد به نفس
 • توانایی شرکت در فعالیت های ورزشی

در کنار موارد گفته شده اگر بخواهیم مهم ترین مزیت این جراحی زیبایی سینه را بیان کنیم، باید به حجم سینه‌ها اشاره کنیم که بعد از جراحی بسیار کم می‌شوند و علاوه بر برطرف سازی دردسرهای ناشی از بزرگی سینه‌ها، زیبایی سینه ها را دو چندان می‌کند.

دوره نقاهت و مراقبت های بعد از ماموپلاستی

برای به دست آوردن بهترین نتیجه بعد از عمل ماموپلاستی لازم است اقدامات زیر را انجام دهید:

 • در روزهای ابتدایی بیشتر استراحت کنید و فعالیت‌های ورزشی سنگین به هیچ وجه انجام ندهید.
 • به سینه ها فشار وارد نکنید و ماساژ ندهید.
 • داروهای تجویز شده توسط پزشک را به موقع و سر ساعت مصرف کنید.
 • چند روز ابتدایی بعد از جراحی ماموپلاستی بیشتر غذاهای شل و آبکی بخورید.
 • مصرف چربی و نمک را در دوره نقاهت به حداقل برسانید چرا که عدم رعایت آن موجب ایجاد التهاب و تورم در سینه ها بعد از عمل ماموپلاستی می‌شود.
 • برای ترمیم زخم‌ها و محل بخیه ها از میوه های مختلف به خصوص آناناس استفاده کنید.
 • تا ۲۴ ساعت بعد از جراحی ماموپلاستی استحمام ممنوع است.
 • بهتر است بعد از جراحی نیز با آب داغ، پرفشار و داخل وان حمام نکنید.
 • به صورت خودسرانه مسکن و هیچ داروی دیگری استفاده نکنید.
 • بعد از بهبودی اولیه برای ثابت نگه داشتن نتایج جراحی بهتر است ورزش های سبک را شروع کنید.

سوتین طبی بعد از عمل ماموپلاستی

یکی از مراقبت های بعد از عمل ماموپلاستی استفاده مداوم به مدت یک ماه از سوتین طبی مخصوص عمل ماموپلاستی است. بعد از عمل ماموپلاستی باید به منظور لیفت سینه از سوتین های مخصوصی استفاده کرد که مانند پانسمان عمل کرده و سینه ها را در بهترین حالت ممکن نگه دارد. حداقل به مدت ۶ هفته باید به صورت ۲۴ ساعت از این گن طبی استفاده کنید و فقط زمان استحمام و سرویس بهداشتی آن را از تن خود خارج کنید. بهترین گن طبی، سوتینی است که خیلی تنگ یا خیلی گشاد نیست و بیمار در آن احساس خفگی ندارد. استفاده از گن های مخصوص عمل ماموپلاستی باعث می‌شود که پوست و بافت های زیرین سینه به یکدیگر بچسبند و باعث صاف شدن سطح پوست شوند.

مطالعه
اختلال شخصیت ضد اجتماعی چیست؟

طرز خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی

بیمار باید حداقل به مدت ۲ هفته به صورت طاق باز بخوابد. شما می‌توانید از حالا نحوه صحیح خوابیدن بعد از عمل ماموپلاستی را تمرین کنید تا بعد از جراحی دچار مشکل نشوید همچنین باید حواستان باشد که به پهلوها نچرخید زیرا ممکن است به بخیه های محل جراحی فشار وارد شود. شما می‌توانید از بالش های V شکل که مختص به جراحی های زیبایی طراحی شده‌اند استفاده کنید.

جای بخیه بعد از عمل ماموپلاستی

در جراحی کوچک کردن سینه، جراح باید محل برش را طوری انتخاب کند که چندان مشخص نباشد و در زیر خط سینه قرار گیرد. خطوط برش به مرور زمان محو و کمرنگ می‌شوند، اما برای ترمیم آنها می‌توانید از ژل‌های مخصوص محل اسکار، لیزر درمانی، مکمل‌های ویتامین E، کرم‌های روغن سیلیکون و ترمیم کننده استفاده کنید.

تغذیه بعد از عمل ماموپلاستی

عمل ماموپلاستی به هدف حذف چربی، پوست و بافت اضافی سینه انجام می‌شود و تقریبا نتایج آن در صورت رعایت برخی نکات دائمی می‌باشد. اگر از یک رژیم غذایی ناسالم و ناصحیح پیروی کنید و هر ماه دچار اضافه وزن شوید، سینه های شما به مرور زمان دوباره بزرگ می‌شوند و حالت افتاده پیدا می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید اندامی ایده‌آل داشته باشید حتما برنامه تغذیه خود را جدی بگیرید.

ورزش بعد از عمل ماموپلاستی

چند هفته بعد از جراحی ممکن است همچنان احساس درد در قفسه سینه داشته باشید و نتوانید شانه ها و بازوهای خود را حرکت دهید. انجام ورزش های سبک در خانه می تواند درد شما را تا حدود زیادی کاهش دهد. اما بهتر است قبل از شروع ورزش حتما با پزشک خود مشورت کنید.
۱ یا ۲ هفته پس از جراحی، برای تسریع روند بهبود و جلوگیری از لخته شدن خون، می‌توانید ورزش های سبک مانند دویدن و پیاده روی را انجام دهید.

اقدامات قبل از عمل ماموپلاستی

 1. انتخاب یک جراح ماهر و حاذق در زمینه جراحی های زیبایی سینه
 2. انجام تمام آزمایشات لازم و تجویز شده توسط پزشک
 3. قطع مصرف داروهای ضد انعقاد خون و رقیق کننده مانند آسپرین
 4. خودداری از مصرف دخانیات و مشروبات الکلی از یک الی دو ماه قبل از جراحی
 5. منع مصرف خوراکی و نوشیدنی از ۸ ساعت قبل از جراحی
 6. استحمام قبل از جراحی

بارداری و شیردهی بعد از عمل ماموپلاستی

پرتکرار ترین سوالی که ذهن متقاضیان جراحی ماموپلاستی را درگیر می‌کند این است که فرایند شیردهی بعد از عمل تغییر حجم سینه امکان پذیر است یا خیر. شیردهی پس از عمل ماموپلاستی و یا لیفت سینه کاملاً امکان پذیر است اما ممکن است کیفیت آن مانند پیش از جراحی نباشد. ممکن است ماموپلاستی باعث از دست دادن عملکرد مناسب اعصاب به دلیل برش یا قطع رشته های عصبی این ناحیه شود. بنابراین به شما توصیه می‌شود ابتدا تصمیم قطعی برای بارداری گرفته و سپس اقدام به انجام عمل ماموپلاستی نمایید.

مراحل انجام عمل ماموپلاستی

تکنیک استفاده شده برای انجام عمل ماموپلاستی بر اساس موقعیت و شرایط بیمار، ساختار سینه ها، میزان کاهش دهی بافت سینه، انتظارات فردی و توصیه پزشک توسط خود جراح انتخاب می شود. در ادامه تمامی مراحل انجام عمل ماموپلاستی را به صورت مرحله به مرحله بازگو می‌کنیم.

مطالعه
تقویت عضله ها

گام اول: بیهوشی برای انجام عمل ماموپلاستی

برای انجام این عمل بیمار باید تحت بیهوشی عمومی قرار بگیرد تا در طول جراحی هیچ چیزی احساس نکند. این که بیمار باید با بی حسی موضعی و یا بیهوشی تحت جراحی قرار بگیرد کاملاً بستگی به نظر پزشک دارد.

گام دوم: انواع الگوی برش در عمل ماموپلاستی

گزینه های برش در عمل کاهشی پستان شامل موارد زیر می باشد:

 • برش دایره ای در اطراف هاله پستان

برش های ایجاد شده به منظور کاهش حجم سینه، به صورت اسکارهای دائمی و قابل رویت بر جای می‌مانند اما محل قرار گرفتن آنها به گونه ای است که به راحتی با سوتین یا مایو قابل پوشش دهی می‌باشند.

 • برش راکت شکل یا سوراخ کلیدی

این برش در اطراف هاله ایجاد شده و به صورت عمودی به سمت خط چین سینه ادامه پیدا می‌کند.

 • الگوی T برعکس یا الگوی لنگر شکل

این برش از حاله به صورت عمودی رو به پایین ایجاد شده و تا زیر سینه ادامه می‌یابد.

گام سوم: برداشتن بافت ثابت کردن سینه ها در موقعیت جدید

در این مرحله بعد از ایجاد برش، نوک سینه ها در موقعیت جدید قرار داده می‌شوند. بافت سینه نیز برداشته می‌شود و در ادامه سینه ها بالا کشیده شده و فرم می‌گیرند. در سینه های بسیار بزرگ لازم است هاله و نوک سینه نیز کوچک شود.

گام چهارم: بخیه زدن برش های عمل ماموپلاستی

جراح برای حفظ سینه ها در موقعیت صحیح و پوشش دهی بافت سینه، از لایه های عمیق پوست تا لایه های سطحی را بخیه می‌زنند. خطوطی که از برش ها و بخیه بر جای می‌ماند دائمی خواهد بود. البته به مرور زمان، این برش ها بهبود یافته و کمرنگ تر خواهند شد. بیماران می‌توانند با تجویز پزشک از کرم ها و روغن های ترمیم کننده استفاده کنند.

گام پنجم : مشاهده نتایج ماموپلاستی

نتایج جراحی بلافاصله بعد از تکمیل جراحی قابل رویت نمی‌باشد. باید تا از بین رفتن کامل التهابات و تورم جراحی صبر کنید تا بتوانید نتیجه واقعی را مشاهده کنید.

 • خم شدن
 • انجام فعالیت های سنگین
 • بلند کردن اجسام سنگین
 • خوابیدن روی شکم
 • ورزش های سنگین
 • رژیم غذایی نادرست
 • رعایت نکردن بهداشت فردی

تفاوت ماموپلاستی و ماستوپکسی در چیست؟

اگر بخواهیم تفاوت عمل ماموپلاستی و ماستوپکسی را بررسی کنیم باید به نوع عمل و نتیجه آن توجه کنیم. هر دو این جراحی های زیبایی سینه نتیجه مخصوصی دارند و برای برخی افراد مناسب هستند. در جراحی ماستوپکسی جراح به منظور تغییر شکل و موقعیت سینه ها این جراحی را انجام می‌دهید اما عمل ماموپلاستی به منظور کاهش حجم سینه انجام می‌شود.

وجه اشتراک این دو جراحی مناسب بودن آن ها برای خانم هایی است که به تغییر موقعیت سینه علاقه دارند و می‌خواهند سینه هایشان حالت افتاده نداشته باشد.

بهترین جراح ماموپلاستی در کرج

افرادی که دارای سینه های بسیار بزرگی هستند، برای خلاص شدن از شر کمردرد یا گردن درد و داشتن ظاهری زیباتر به عمل ماموپلاستی در کرج روی می‌آورند. اگر تصمیم به انجام جراحی ماموپلاستی دارید و می‌خواهید نزد بهترین جراح ماموپلاستی در کرج، این جراحی را انجام دهید همین حالا با شماره تماس مندرج در سایت تماس بگیرید تا در سریع ترین زمان ممکن یک وقت مشاوره برای شما نزد دکتر بلال دلشاد تنظیم شود.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.