رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

لمینت سرامیکی چیست؟ و انواع آن

لمینت سرامیکی یکی از پرطرفدارترین روکش های دندان است که برای طراحی لبخند و برطرف کردن بدشکلی های دندان مانند: شکستگی؛ کج بودن دندان؛ بدرنگی؛ شکل نامناسب دندان استفاده می شود. این روکش استحکام فوق العاده ای دارد و در لابراتوار ساخته می شود. با لمینت می توانید عیوب مختلف دندان خود را برطرف کنید.

امروزه ونیرهای لمینت، در طراحی لبخند بسیار پرکاربرد هستند زیرا همرنگ دندان هستند و ضخامتی در حدود 5 الی 6 میلی متر دارند.

ایمپلنت دیجیتال در اصفهان

اقدامات قبل از لمینت سرامیکی

چنان چه دندان هایتان پوسیدگی دارد یا عفونت لثه دارید ابتدا باید مشکل را حل کنید، سپس اقدامات زیبایی انجام دهید. لبخند دیجیتال تکنولوژی نوینی است که توسط لمینت سرامیکی قابل اجراست به این صورت که به کمک طراحی نرم افزار و سپس باند رزینی به دندان چسبانده می شود. علاوه بر این برای انجام لمینت سرامیکی نیاز به شرایط خاص است. در افرادی که مینای دندان شان به شدت از بین رفته باشد نمی توان از لمینت سرامیکی استفاده کرد. این افراد باید از روکش های دیگری مانند کامپوزیت است.

اصلاح طرح لبخند با لمینت سرامیکی

مراقبت و نگهداری از ونیر سرامیکی

لمینت سرامیکی مانند سایر روش های دندانپزشکی زیبایی نیاز به مراقبت های خاص دارد.در غیر این صورت ماندگاری زیادی نخواهد داشت و نتیجه بخش نخواهد بود.

در ادامه نکاتی که برای نگهداری از ونیر سرامیکی باید رعایت کنید را برای شما نام می بریم:

  • از مصرف دخانیات، سیگار و قلیان خودداری کنید.
  • مرتب از مسواک و نخ دندان استفاده کنید.
  • برای پیشگیری از زردشدن دندان ها، از مصرف برخی مواد غذایی، نوشیدنی های گازدار و قهوه خودداری کنید.
  • پس از انجام لمینت، دندان ها کمی نسبت به سرما و گرما حساس می شوند که این موضوع کاملا طبیعی است.
مطالعه
انواع سوتین اسفنجی

مراقبت و نگهداری از لمینت سرامیکی

مراحل نصب لمینت سرامیکی

نصب ونیر سرامیکی راحت و بدون درد است اما نیاز به دقت خاصی دارد. دندانپزشک برای نصب این روکش باید تجربه کافی داشته باشد. قبل از نصب لمینت، ابتدا فرد با دندانپزشک زیبایی مشورت کرده و نوع و رنگ ونیر را انتخاب می کند. سپس اگر نیاز باشد، دندان به صورت نامحسوس تراشیده می شود. در مرحله بعد از مواد ضدعفونی کننده مخصوص استفاده می شود تا دندان شسته، تمیز و خشک شود. در آخر چسب مخصوص لمینت سرامیکی روی دندان مالیده می شود و لمینت با دقت نصب می شود. نصب ونیر سرامیکی را می توان در یک الی سه جلسه در کلینیک دندانپزشکی انجام داد.

جلسه اول: در جلسه اول پس از این که دندانپزشک تشخیص دهد، لمینت برای فرد قابل انجام است، قالب اولیه از دندان ها تهیه می کند و لابراتوار می فرستد. در لابراتوار پس از این که تغییرات لازم و مدنظر دندانپزشک و بیمار روی قالب انجام شد، قالب به کلینیک ارسال می شود.

جلسه دوم: در جلسه دوم پس از این که نمونه از لابراتوار ارسال شد، تراش، قالبگیری و ساخت پروتز موقت انجام می شود. این فرایند می تواند سه الی چهار ساعت طول بکشد.

جلسه سوم: حدود دوهفته بعد لمینت سرامیکی از لابراتوار ارسال می شود. پس از این که دندانپزشک آن را در دهان بیمار امتحان کرد و مورد تأیید بود، پروسه چسباندن آن را آغاز می کند. این پروسه ممکن است دو الی سه ساعت طول بکشد.

مطالعه
ایمپلنت دیجیتال چیست؟

مراحل نصب لمینت سرامیکی

انواع ونیر سرامیکی

لمینیت سرامیکی انواع مختلفی دارد که در ادامه چند مورد از آن را برای شما معرفی می کنیم. این لمینت ها از لحاظ استحکام، دشواری نصب و ویژگی های دیگری با هم تفاوت دارند.

لمینت  IPS Empress

این نوع لمینت بسیار پرکاربرد است و به آن High pressed ceramic نیز می گویند. ونیر IPS Empress بر روی مدل قالب گیری شده از دندان یا Cast، پرس شده و در کوره فرم داده می شود.

لمینت  CAD-CAM

این نوع لمینت از یک بلوک سرامیکی تشکیل شده و روکش آن در یک جلسه ساخته می شود. از آن جایی که این لمینت رنگ مناسبی ندارد و طراحی آن توسط کامپیوتر انجام می شود زیاد از آن استفاده نمی شود.

لمینت بیس آلومینا و زیرکونیا

در لمینت آلومینا و زیرکونیا، به کمک اکسید زیرکونیوم روی یک قالب گچی یک زمینه تهیه می شود که قالب دندان های فرد است. قالب ساخته شده به کوره رفته و پس از این که لمینت ساخته شد روی دندان های فرد چسبانده می شود. این ونیر علی رغم استحکام بالایی که دارد به خاطر دشوار بودن نصب آن زیاد از آن استفاده نمی شود.

لمینت فلدسپاتیک

این ونیر از فلدسپاتیک ساخته شده و با پودر گذاری بر روی cast در لابراتوار انجام می شود.

انواع ونیر سرامیکی

تفاوت ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی دندان

از تفاوت های کامپوزیت و ونیر سرامیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد:
  • جنس و مواد سازنده
  • لمینت سرامیکی بادوام تر و محکم تراست.
  • کامپوزیت را می توان در یک جلسه انجام داد اما لمینت سرامیکی حدود سه هفته زمان نیاز دارد.
  • برای نصب ونیر سرامیکی باید تراش و قالب گیری دندان انجام شود اما کامپوزیت نیازی به تراشیدن دندان ندارد.
  • کامپوزیت در فاصله زمانی یک سال یا بیشتر نیاز به پالیش دندان دارد اما لمینت نیاز ندارد.
  • عدم نیاز به ترمیم و تعویض در صورت لب پر شدن لمینت سرامیکی و امکان ترمیم در صورت لب پر شدن کامپوزیت ونیر
مطالعه
فواید عسل برای پوست کم نیست!

حتی اگر بیمار از بهترین برند کامپوزیت استفاده نماید، باز هم می تواند گفت که لمینت سرامیکی مقاومت بالاتری دارد.

کلام آخر

لمینت دندان، ظاهر دندان ها را که به دلایلی مانند نامرتب یا ناهموار بودن، فاصله دار بودن و … از حالت طبیعی و منظم خود خارج شده اند، دوباره به حالت عادی و مناسب برمی‌گرداند. همچنین استحکام و مقاومت دندان ها را ۱۰ الی ۱۵ سال تضمین می کند، زیرا به عنوان یک محافظ برای دندان عمل می‌کند.

دکتر فرهاد اسماعیلی دندانپزشک زیبایی است که برای انجام لمینت سرامیکی در اصفهان می توانید به کلینیک وی مراجعه کنید. همچنین از دیگر خدمات ایشان می توان به: ایمپلنت، ترمیمی و زیبایی، درمان ریشه، پروتز، جراحی، کلیه خدمات دندانپزشکی دیجیتال مانند کاشت دندان به روش دیجیتال و طراحی لبخند دیجیتال اشاره کرد.

منبع: دکتر فرهاد اسماعیلی https://www.drfarhadesmaeili.com/ceramic-laminate

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.