رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

نحوه صحیح شست و شوی صورت بعد از تزریق بوتاکس

بوتاکس ماده ای بر پایه سموم باکتریایی است که در زمینه لوازم آرایشی استفاده می شود و با سرنگ های مخصوص به نواحی مورد نظر پوست داوطلبان تزریق می شود و عضلات صورت و بدن را به طور موقت فلج می کند. تزریق بوتاکس در واقع یک نوروتوکسین تولید شده توسط باکتری به نام کلستریدیوم بوتولینوم است که FDA ( سازمان جهانی دارو ) آن را بی خطر گزارش کرده است. در این تزریق از مقدار کمی سم بوتولینوم برای جلوگیری از انقباض عضلانی استفاده می شود که در نهایت به صاف شدن و رفع چین و چروک های روی پوست یا درمان برخی از بیماری ها مانند میگرن کمک می کند. اکثر متقاضیان این روش خانم ها هستند و اغلب می پرسند که آیا شستشو بعد از تزریق بوتاکس مجاز است یا خیر؟ و یا شستن صورت بعد از بوتاکس چگونه است؟

برای همه زیباجویان بعد از تزریق بوتاکس یک نکته مهم وجود دارد و آن این است که باید تمام نکات مراقبتی بعد از تزریق را برای طولانی شدن اثر و ماندگاری بوتاکس به طور کامل رعایت کنند. یکی از این نکات نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس بسیاری از افراد تزریق بوتاکس را برای از بین بردن چین و چروک هایی مانند خطوط اخم یا پنجه کلاغی روی صورت انتخاب می کنند. البته برای برخی افراد این روش پیشگیری است نه درمان.

تا چند ساعت بعد از بوتاکس می‌توان صورت را شست؟

اکنون به سوال متداول مراجعین پاسخ می دهیم: “چند روز بعد از بوتاکس می توان صورت را شست؟ خبر خوب این است که لازم نیست مدت زیادی منتظر بمانید و همه پزشکان توصیه می کنند که حداقل تا 24 ساعت شستن صورت بعد از بوتاکس انجام نشود. اما اگر در شرایط اضطراری هستید که باید صورت خود را بشویید، بهتر است آب را با احتیاط روی صورت خود بریزید و به هیچ وجه پوست را ماساژ ندهید، می توانید از یک اسفنج یا پنبه بزرگ آغشته به آب شده استفاده کنید و به آرامی و بدون کوچکترین فشاری روی صورت بمالید. هدف این است که تحت هیچ شرایطی پوست را در محل تزریق قرار ندهید تا بوتاکس در اطراف محل تزریق پخش نشود (این امر به ویژه زمانی مهم است که بوتاکس در ناحیه اطراف چشم تزریق می شود).

مطالعه
چال چانه یا چال لپ چیست و چگونه می‌توان به آن دست یافت

شستن صورت بعد از تزریق بوتاکس

نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس

 • برای یک هفته باید از آب ولرم استفاده کنید.
 • هیچگونه فشاری به صورت و محل تزریق وارد نکنید.
 • از شوینده های تجویز شده توسط پزشک استفاده کنید.
 • هنگامی که با حوله صورت خود را خشک می کنید، حوله را به پوست خود نکشید.

نکات مهم در مورد نحوه صحیح شستن صورت بعد از بوتاکس

یکی از سوالات متداول بعد از تزریق بوتاکس این است که نحوه شستن صورت بعد از بوتاکس  بدون انکه آسیبی به آن وارد شود و بر نتایج آن تاثیر منفی بگذارد. توجه به نکات زیر جهت شستشو صورت ضروری است:

֎ خودداری از حمام گرم

تا 24 ساعت پس از تزریق بوتاکس نباید دوش گرفت و نباید از حمام خیلی گرم استفاده کنید. صورت خود را در آب داغ غوطه ور نکنید. برای شستن صورت خود فقط از آب سرد استفاده کنید. همچنین باید از نشستن در وان حمام و ماندن طولانی مدت زیر دوش خودداری کنید.

֎ شستشو و مراقبت از پوست صورت با مواد ملایم

شستن صورت بعد از بوتاکس مخصوصا در روزهای اولیه باید ملایم باشد. با این حال، همچنان می توانید از همان پاک کننده ها و مرطوب کننده هایی که همیشه استفاده می کنید استفاده نمایید. این محصولات به نتایج بوتاکس آسیبی نمی رسانند و حتی اگر موجب بهبود و درخشندگی پوست و بافت شما می‌شوند، می توانند نتیجه را بهبود بخشند. اما اگر روتین مراقبت از پوست شما شامل میکرودرم ابریژن یا لایه برداری شیمیایی است، باید حداقل یک هفته پس از درمان بوتاکس صبر کنید تا دوباره از آنها استفاده کنید. همچنین استفاده از کرم های حاوی ویتامین K در ترکیبات آن برای کاهش کبودی ناشی از بوتاکس بسیار مناسب است.

مطالعه
اهمیت مصرف ویتامین ها برای رفع خستگی و بی حالی

شستشوی صورت بعد از بوتاکس

֎ نحوه صحیح شستن صورت بعد از بوتاکس

نحوه صحیح شستن صورت بعد از بوتاکس باید به گونه ای باشد که سر خود را خیلی پایین نیاورید و برای شستن صورت خود فشار و ماساژ توسط دست به صورت خود وارد نکنید تا بوتاکس به دیگری عضلات وارد نشود و عوارضی چون کبودی و ورم بوجود نیاید. همچنین در هنگام شستشو باید مانند استحمام از آب گرم استفاده نکرد، زیرا باعث تحریک پوست و افزایش جریان خون می شود و منجر به کبودی می شود.

استحمام بعد از بوتاکس

اگرچه تزریق بوتاکس تنها چند دقیقه طول می کشد، اما برای نشان دادن بهترین عملکرد خود نیاز به زمان دارد. علاوه بر تغییر برنامه روزانه، چند نکته ساده در رابطه با دوش گرفتن و شستن صورت بعد از بوتاکس وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

 • 24 ساعت اول پس از تزریق بوتاکس مهمترین و طلایی ترین زمان برای مراقبت از نواحی تحت درمان است، زیرا در این مدت است که بوتاکس می تواند حرکت کرده و به نواحی دیگر منتقل شود. بنابراین تا چند ساعت بعد از بوتاکس نباید صورت خود را بشویید یا حمام کنید. خوشبختانه فقط یک روز طول می کشد و شما می توانید 24 ساعت بعد اولین حمام بعد از بوتاکس را انجام دهید.
 • در واقع محدودیت حمام بعد از بوتاکس برای جلوگیری از حرکت بوتاکس، ایجاد درد و ناراحتی، جلوگیری از تورم و کبودی صورت و رسیدن به نتیجه ایده آل و ماندگار است. پس بهتر است حداقل یک روز صبر کنید تا بتوانید دوباره صورت خود را ماساژ دهید یا بعد از بوتاکس دوش بگیرید.

اگر بعد از بوتاکس دوش بگیرم چه اتفاقی می‌افتد؟

دوش گرفتن بعد از بوتاکس خوب است! این دمای آب و ماساژ صورت است که می تواند بر نتایج این درمان تأثیر منفی بگذارد. بعد از تزریق بحث دوش آب گرم کاملا منتفی شد. گرمای دوش باعث افزایش جریان خون در صورت و تغییر محل بوتاکس می شود. بنابراین، نتایج غیرعادی روی صورت شما ایجاد می کند. برخی از موارد مهم دیگر که باید بعد از تزریق بوتاکس از آنها اجتناب کرد عبارتند از:

 1. غوطه ور شدن در وان آبگرم یا جکوزی
 2. شستن صورت با آب ولرم.
 3. نشستن در سونای بخار یا خشک (مانند دوش آب گرم، بخار و گرما در سونا یا سولاریوم افزایش می یابد و ممکن است محل بوتاکس را تغییر دهد و نتیجه ای را ایجاد کند که دوست ندارید).
مطالعه
بهترین کلینیک های جراحی بینی در تهران

نحوه شستن صورت بعد بوتاکس

سخن آخر

نکته اصلی این است که پزشک از شما در مورد نحوه صحیح خوابیدن بعد از بوتاکس، عوارض جانبی، حمام کردن، شستشوی صورت بعد از بوتاکس، فعالیت بدنی و حتی آرایشی که برای رعایت آنها ضروری است را می پرسد.

در واقع نتایج این روش تزریق زیبایی تا حد زیادی به نکات مهمی بستگی دارد که باید بررسی شوند. با در نظر گرفتن تمام این نکات و مصرف بوتاکس برای به دست آوردن نتایج فوری و قابل مشاهده، نیمی از درمان در دست خود فرد است. در واقع، با پیروی از توصیه های مراقبتی، این نتایج را می توان به راحتی افزایش داد و رنگ آمیزی کرد.

البته نباید فراموش کنید که مهارت و تجربه پزشک نیز در نتایج تاثیرگذار است، بنابراین توصیه می شود قبل از انجام این کار مهم در مورد پزشک به طور کامل تحقیق کنید و برای دست یابی به نتیجه بهتر، بهترین جراح پلاستیک را انتخاب نمایید.

تجربه و اطمینان به مرکز درمانی و پزشک، علاوه بر تاثیرگذاری بیشتر تزریق بوتاکس، به فرد کمک می کند تا عوارض جانبی و مدت زمان بسیار کمتری را تجربه کند.

در صورت هر گونه سوال یا ابهام می‌توانید با دکتر رجب پور فوق تخصص جراحی پلاستیک مشورت نمایید

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

 1. … [Trackback]

  […] There you can find 54688 additional Info to that Topic: yeksoal.com/سلامت-و-زیبایی/نحوه-صحیح-شست-و-شوی-صورت-بعد-از-تزریق-بو/ […]