رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

ویژگیهای شخصیت بلغمی در تست مزاج شناسی ( آیزنک )

ویژگیهای شخصیت بلغمی

ویژگیهای شخصیت بلغمی

شخصیت بلغمی؛ کسی که طبع بلغمی‌ دارد شخصیتی درونگرا و مطیع است که برای خدمت به مردم آماده می‌باشد.

کسی که طبع بلغمی‌ دارد طوری رفتار نمی‌کند که خود را برتر از دیگران نشان دهد. علاقه دارد تا دیگران را خوشحال کند و تمایلات خودش برایش زیاد مهم نیست حتی اگر آن میل و تمایل بسیار حیاتی باشد.

همواره خود را به عنوان آخرین نفر قلمداد می‌کند؛ در مشاجره‌ها دنبال صلح و دوستی است و تا جایی که ممکن باشد هزینه‌های این صلح را می‌پردازد.

درگیری بلغمی را می‌ترساند و هیچ وقت شروع کننده آن نیست و یا به آن دامن زدن نمی‌زند.

شخصیت بلغمی اگر وارد ماجرای دعوا شود سریع افسرده می‌شود و به دنبال راه فرار می‌گردد تا پیروزی در آن. اگر با این شرایط روبه رو شود اعتراف خواهد کرد که اشتباه کرده‌ تا از خصومت بپرهیزد.

شخصی با طبع بلغمی ، اعتقادی به این ندارد که می‌داند.

هیچ علاقه‌ای به این که برنده باشد ندارد و فقط به صلح فکر می‌کند. معمولاً رفتار خوبی دارد و شورش علیه قوانین به او استرس وارد می‌کند و مدام با نگرانی خواهد گفت ” آیا واقعا من باید این کار را انجام دهم؟” و یا اینکه “من به دردسر خواهم افتاد!

فرد بلغمی‌ هرگز و هرگز دوست ندارد دیگران را برنجاند و همواره اولویت را به دیگران می‌دهد. این رفتار به دلیل کمبود اعتماد به‌نفس نیست بلکه به این خاطر است که اگر دیگری را برنجاند احساس ناراحتی عمیق و ریشه‌داری در خودش به وجود می‌آید.

شخصیت بلغمی بسیار سریع عذر خواهی می‌کند و خودش را قربانی خوشحال بودن دیگران می‌کند. در فردی با طبع بلغمی ، همدردی فراوان وجوددارد و به راحتی می‌تواند احساسات و نیازهای دیگران را پیش بینی کند و در جهت آن قدم بردارد تا رضایت بقیه را کسب کند.

شخصیت بلغمی در گفتن نه مشکل دارد و با چیزهایی که آزارش می‌دهد کنار می‌آید تا دیگران را خشنود کند. کس که طع بلغمی دارد بسیار قابل اعتماد است و اگر قولی بدهد به آن عمل می‌کند.

مطالعه
معرف انواع ماسک ضد لک و روشن کننده پوست خانگی

شخصیت بلغمی‌ از اینکه کاری را درست انجام ندهد می‌ترسد و خودش را سرزنش می‌کند حتی اگر تقصیر بقیه باشد تا دیگران را خوشحال کند.

سعی می‌کند طوری صحبت کند تا دیگران را آشفته نسازد. شخصیت بلغمی بیشتر حامی است تا منتقد.

دو دل بودن و بی تصمیمی در شخصیت بلغمی

شخصیت بلغمی تصمیم‌گیری را به دیگران واگذار می‌کند و اگر در موقعیتی قرار بگیرد که بخواهد تصمیم بگیرد بسیار ناراحت می‌شود و فشار زیادی را تحمل می‌کند زیرا نمی‌تواند خود را در نقش یک رهبر یا لیدر ببیند.

کسی که طبع بلغمی دارد پیرو است و کارها را زمانی به بهترین نحو انجام می‌دهد که به او گفته شود چه کاری را انجام دهد.

در صحبت‌های فرد بلغمی کلماتی مانند فکر می‌کنم، شاید، احتمالاً دیده می‌شود تا کلمات امری مانند شما باید کاری را انجام دهید یا شما می‌توانید کاری را انجام دهید دیده می‌شود.

شخص بلغمی‌ دوست دارد کاری را انجام ندهد تا اینکه کاری یا چیزی را خراب کند. کسی که طبع بلغمی‌ دارد اگر به مشکلی بر بخورد یا متوقف می‌شود و یا سرگردان می‌شود.

دوست دارد دور مشکلات بچرخد تا اینکه به قلب مشکلات راه یابد. به همین دلیل نظر خود را به راحتی و تحت تاثیر هر کسی عوض می‌کند.

 

آرامش برای کسی که طبع بلغمی دارد در چیست؟

شخصیت بلغمی درونگرا است و از تنهایی خود لذت می‌برد. فرد سوداوی هم درونگرا است اما یک بلغمی به نسبت یک فرد سوداوی‌ ، به مراتب بیشتر در اجتماع حضور دارد زیرا مثل یک سوداوی‌ کمالگرایی قائل نیست و دیگران را قضاوت نمی‌کند.

شخص بلغمی از بودن در کنار دوستان خود لذت می‌برد و بسیار به آن‌ها وفادار است حتی اگر از او سوء استفاده بشود. زیرا دیگران را قبل از خود ارجح می‌داند و اگر هم بخواهد نمی‌تواند زیرا فکر می‌کند طرف مقابل به آن‌ها نیاز دارد.

کسی که شخصیت بلغمی دارد نسبت به خشم واکسینه است و تنها ممکن است بعد سالها مورد سوء استفاده واقع شدن حرفی بزند.

حتی ممکن است گریه کند و خودش را سرزنش کند تا به کسی پرخاش کند. شخصیت بلغمی آرام و ساکت است و به‌دور از هر گونه سورپرایزی است.

 بیشتر بخوانید

ویژگیهای شخصیت صفراوی در تست مزاج شناسی ( آیزنک )

ویژگیهای شخصیت سوداوی در تست مزاج شناسی ( آیزنک)

ویژگیهای شخصیت دموی در تست مزاج شناسی ( آیزنک)


 

در مکان‌ها و موقعیت‌های آشنا اظهار نظر می‌کند اما هنگامی که در محیط جدید واقع می‌شود مضطرب می‌شود. به دنبال هیجان نیست و محیط‌های آرام و قابل پیش بینی را دوست دارد.

مطالعه
درمان لک دندان به ارزان ترین قیمت

کسی که طبع بلغمی دارد، بسیار آرام است و نظر خودش را بیان نمی‌کند. از قضاوت شدن توسط دیگران می‌هراسد و دوست ندارد با قضاوت خود دیگران را برنجاند.

این فرد شنونده‌ی خوبی است و همواره در گفتگوها حمایتگرانه پاسخ می‌دهد. شخص بلغمی به عنوان آدم خوب یا خاکی تعریف می‌شود.

او به ندرت احساسات خود را بروز می‌دهد.

شخص بلغمی برخلاف شخص دموی که ممکن است برای نشان دادن احساسات خود جیغ بکشد و سر و صدا کند، دوست دارد با یک لبخند یا اخم احساسات خود را بروز دهد. بروز عشق او نیز دورنی است.

نقش شخصیت بلغمی در اجتماع

در زمان‌های قدیم شخص بلغمی همان کسی بود که به عنوان پیرو محض در خدمت روستا یا قبیله خود بوده‌. فرد مستقلی نبوده اما بدون او نیز کاری پیش نمی‌رفته است.

در دنیای امروز این افراد بیشتر کارمند دفتری و یا در کارهای خدماتی فعالیت دارند.

 

چرا دو نفر که شخصیت دموی دارند بازهم با هم متفاوت هستند؟

تست طبایع یا آیزنک ، شخصیت افراد را مورد ارزیابی قرار می‌دهد. اما چیزی که ما از افراد مشاهده میکنیم، در محیط کار یا خانه و یا در اجتماع ؛ رفتار آدم‌ها است.

شخصیت لایه‌ای درونی تر نسبت به رفتار است. شخصیت ثابت است و قابلیت تغییر ندارد ولی رفتار میتواند تحت تاثیر عوامل محیطی از قبیل تشویق و تنبیه و یا یادگیری اجتماعی تغییر کند.

افراد معمولا در تعامل با یکدیگر، رفتار طرف مقابل را درک میکنند زیرا که بیرونی ترین سطح از لایه‌های ذهن و روان است. برای همین است که معمولا افرادی با شخصیت مشابه، اما با تفاوت های زیاد در نمود اجتماعی مشاهده میکنیم.

تاثیر تغذیه بر مزاج سرد و‌ تر (بلغمی)

اگر تیپ شخصیتی شما بلغمی تشخیص داده شده است. جهت بهزیستی و زندگی بهتر باید تغذیه مناسبی با توجه به طبعتان داشته باشید.

در ذیل به مواد غذایی می پردازیم که شما باید استفاده کنید و غذاهایی را به شما معرفی می کنیم که باید از آن‌ها پرهیز کنید.

 

شخصیت بلغمی

مواد غذایی مضر برای گروه دارای بلغمی ها کدام ها هستند و چرا؟

باید توجه داشته باشید که شما دارای مزاج سرد و تر هستید و باید از سردیجات پرهیز کنید و در صورت ضرورت و نیاز حتماً با مصلحات آن و به‌مقدار خیلی کم استفاده کنند. زیرا این مواد باعث افزایش بلغم بیشتر در شما می شود.

افراد بلغمی ‌مزاج در صورت عدم رعایت دستورات، دچار عوارض و علائمی از قبیل ضعف هضم، نفخ شکم، درد‌های مفصلی، سینوزیت و کاهش حافظه می‌شوند.

مطالعه
آبسه مقعدی چیست؟ علت، علائم و درمان + عکس عفونت

مواد غذایی مضر برای افراد دارای مزاج سرد و تر شامل مصرف بیش از حد مواد لبنی، ترشی‌ها و سرکه، برنج، سیب‌زمینی، ماکارونی، مرغ ماشینی، ماهی، کله‌پاچه، سیراب شیردان، نان خوب پخته‌نشده، حلوای نشاسته یا آرد، شیربرنج، آش رشته با کشک، سوپ جو، میوه‌های ترش، نارنگی، کیوی، مرکبات، هندوانه، خیار، کاهو، گوجه‌فرنگی، اسفناج، غوره، موز، آلو، آلبالو است.

مواد غذایی مفید برای بلغمی ها کدام ها هستند و چرا؟

مواد غذایی مفید برای افراد دارای مزاج سرد و تر شامل گوشت بره، کبوتر، گنجشک، بوقلمون، بلدرچین، آبگوشت، میوه‌های رسیده و شیرین مثل سیب، به، نارگیل، انجیر، گلابی، مویز، زردک، ادویه‌هایی، چون زیره سبز، زنیان، زعفران، آویشن، رازیانه، انیسون، موسیر، نعنا، ریحان، جعفری، مرزه، ترخون، شوید، تره، مغز بادام، عسل، ارده، شیره انگور یا خرما است.

نمونه ترکیبات غذایی مفید برای افراد دارای مزاج سرد و تر شامل سکنجبین عسلی (سرکه‌انگبین)، ماءالعسل با هل و میخک، گلقند، مربای وج، نخودآب، کباب ماکیان با ادویه، قلیه تره با گوشت گنجشک یا کبوتر بریان‌شده با روغن زیتون است.

لیست مواد غذایی گرم و خشک برای کاهش بلغم در افراد بلغمی

 • لبنیات : پنیر کهنه
 • صیفی جات: بادنجان و فلفل سبز
 • میوه ها: انبه، به، زیتون و نارگیل
 • ریشه ها: چغندر، پیاز، سیر، کلم قمری و موسیر
 • سبزی ها: برگ چغندر ، پونه، نعناع،  پیازچه، ترخون، مرزه، تره تیزک (شاهی)، جعفری، رازیانه، ریحان، شاهتره، شنبلیله، شوید، کرفس، اقسام کلم بستانی، گزنه، مارچوبه، تره و تره فرنگی
 • حبوبات: جوی دوسر (چاودار)، لپه، نخود و برنج کته ای
 • گوشتها: آهو، اردک، گاو (هرچه سن گاو بالاتر باشد، سردی آن بیشتر می شود و در گروه سرد و خشک جای می گیرد)، بلدرچین، گنجشک، شتر مرغ، شتر، کبوتر، خروس، کباب و دل
 • مغزهای گیاهی: بادام هندی، بادام درختی تلخ، بادام کوهی، پسته کوهی، پسته، تخم آفتابگردان، چلغوز، فندق و گردو
 • ادویه ها: آویشن، اسپند، چای سبز و سیاه، خردل، دارچین، انیسون، زردچوبه، زعفران، زنجبیل، زنیان، زیره، سیاهدانه، فلفل، کاکائو، گلپر، وانیل، هل و نمک
 • متفرقه: روغن زیتون، شیره خرما، عسل، شکر سرخ یا سفید و عرق بهار نارنج

همچنین میتوانید برای بررسی شخصیت خود از آزمون شخصیت آیزنک (EPI) که به رایگان برای کاربران آماده شده است استفاده کنید و از تحلیل های این آزمون استفاده نمائید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

 1. … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: yeksoal.com/سلامت-و-زیبایی/ویژگیهای-شخصیت-بلغمی-در-تست-مزاج-شناسی/ […]