رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

کیست مویی چیست؟ بهترین راه درمان کیست مویی

سینوس پیلونیدال (PNS) یک سوراخ یا تونل کوچک در پوست است که ممکن است با مایع یا چرک پر شود و باعث تشکیل کیست یا آبسه شود.این بیماری اغلب در شکاف بالای باسن رخ می دهد. کیست پیلونیدال معمولاً حاوی مو، کثیفی و مواد زائد است. این عارضه می تواند باعث درد شدید شود و اغلب ممکن است، عفونی شود. اگر عفونی شود، ممکن است چرک و خون ترشح کند و بوی بدی داشته باشد.

PNS وضعیتی است که بیشتر مردان را درگیر می کند و در بزرگسالان جوان نیز شایع است. همچنین در افرادی که زیاد می نشینند، مانند رانندگان تاکسی، شایع تر است.

علل بیماری سینوس پیلونیدال چیست؟

علت دقیق این وضعیت مشخص نیست، اما اعتقاد بر این است که علت آن ترکیبی از تغییر هورمون ها (زیرا بعد از بلوغ رخ می دهد )، رشد مو و اصطکاک ناشی از لباس یا نشستن طولانی مدت است.

فعالیت‌هایی که باعث اصطکاک می‌شوند، مانند نشستن،باعث میشوند، موهایی را که در ناحیه رشد می‌کنند، به داخل پوست فرو روند. بدن این مو را عامل خارجی می‌داند و یک واکنش ایمنی در برابر آن ایجاد می‌کند. گاهی اوقات ممکن است فردی چندین سینوس داشته باشد که زیر پوست به هم متصل می شوند.

علائم کیست مویی

ممکن است در ابتدا هیچ علامت قابل توجهی به جز فرورفتگی کوچک و گودی مانند روی سطح پوست خود نداشته باشید. با این حال، هنگامی که فرورفتگی عفونی شود، به سرعت به یک کیست (یک کیسه بسته پر از مایع) یا یک آبسه (بافت متورم و ملتهب که در آن چرک جمع می شود) تبدیل می شود.

مطالعه
پماد لیدوکائین چیست؟ تاثیر بر بواسیر و شقاق + طریقه مصرف

علائم عفونت عبارتند از:

• درد هنگام نشستن یا ایستادن

• تورم کیست

• پوست قرمز و دردناک اطراف ناحیه

• ترشح چرک یا خون از آبسه و ایجاد بوی بد

• موهای بیرون زده از ضایعه

• ایجاد بیش از یک مجرای سینوسی یا سوراخ در پوست

شما همچنین ممکن است تب را تجربه کنید، اما این بسیار کمتر رایج است.

سینوس های پیلونیدال چگونه درمان می شوند؟

اگر بیماری در مراحل اولیه تشخیص داده شود، درد شدیدی را تجربه نمی کنید و نشانه ای از التهاب نیز وجود ندارد، احتمالاً پزشک آنتی بیوتیک تجویز خواهد کرد. مهم است بدانید که این دارو مجرای سینوسی را التیام نمی‌بخشد، اما باعث تسکین عفونت و ناراحتی می‌شود. پزشک به شما توصیه می کند که یک معاینه ساده انجام دهید، به طور مرتب موهای این ناحیه را از بین ببرید و به بهداشت توجه ویژه ای داشته باشید.

لیزر کیست مویی

درمان کیست مویی با لیزر بهترین روش درمان قطعی سرپایی و بدون درد و خونریزی است که در یک جلسه این بیماری را درمان کرده و از بین می برد. در این روش درمان با تابش بی وقفه اشعه لیزر، توده کیست مویی را تخلیه کرده و از بین می برند. با انجام لیزر بر خلاف روشهای جراحی از آسیب سایر بافت های اطراف و عفونت جلوگیری میشود.

مطالعه
قیمت ایمپلنت در سال 1400

هزینه لیزر کیست مویی، مقرون به صرفه تر از سایر روشهای درمان این بیماری است. لیزر سرپایی و بدون نیاز به بیهوشی انجام میشود، به این ترتیب با انجام لیزر می توان بخش زیادی از هزینه ها که مربوط بستری در بیمارستان، دریافت داروی بیهوشی و استفاده از اتاق عمل است، را حذف نمود.

از طرفی با انجام یک جلسه لیزر می توان برای همیشه از این بیماری رها شد و دیگر نیازی به صرف هزینه برای سایر روشهای درمان و یا تکرار درمان نیست.

هزینه های درمان برای بسیاری از بیماران همیشه مهم و با اهمیت است. باید بگوییم که هزینه ی عمل کیست مویی با لیزر بسیار کمتر از قیمت های گزاف عمل جراحی و بستری در بیمارستان است از این رو روش درمان کیست مویی با لیزر با مزایای منحصر به فردی که دارد می تواند بهترین گزینه برای درمان قطعی این بیماری باشد.

تخلیه آبسه

تخلیه عفونت، علائم آبسه یا تجمع چرک در داخل سینوس را کاهش می دهد. قبل از انجام این کار، پزشک یک بی حسی موضعی تزریق می کند. سپس از چاقوی جراحی برای باز کردن آبسه استفاده می کنند. آنها هرگونه مو، خون و چرک را از داخل آبسه تخلیه می کنند.

پزشک زخم را با پانسمان استریل می‌بندد و اجازه می‌دهد تا از داخل به بیرون بهبود یابد. زخم معمولاً در عرض چهار هفته بهبود می یابد و بسیاری از افراد نیازی به درمان بیشتری ندارند.

مطالعه
قبل از عمل کاشت مو چه کارهایی باید انجام دهیم؟

تزریق فنل

برای این درمان، پزشک ابتدا یک بی حس کننده موضعی تزریق میکند. سپس فنل، یک ترکیب شیمیایی که به عنوان ضد عفونی کننده استفاده می شود، را به کیست تزریق می کند. ممکن است لازم باشد این روش چندین بار تکرار شود. در نهایت این درمان باعث سفت شدن و بسته شدن ضایعه می شود. این درمان میزان عود بسیار بالایی دارد. بنابراین، پزشکان انجام آن را توصیه نمی کنند.

عمل جراحي
اگر سینوس پیلونیدال مدام عود کند یا اگر بیش از یک مجرای سینوسی وجود داشته باشد. پزشک یک روش جراحی را توصیه می کند. ابتدا به شما یک بی حسی موضعی داده می شود. سپس، جراح ضایعات را باز می کند و تمام چرک و عفونت باقی مانده را از بین می برد. پس از تکمیل این فرآیند، جراح زخم ها را بخیه می زند.

پس از جراحی، پزشک نحوه تعویض پانسمان را توضیح می دهد و برای جلوگیری از رشد مو در زخم، تراشیدن محل را توصیه می کند.

https://www.sarpoosh.com/medical/health/hair-cyst.html

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

  1. … [Trackback]

    […] Info on that Topic: yeksoal.com/سلامت-و-زیبایی/کیست-مویی-چیست؟-بهترین-راه-درمان-کیست-م/ […]