رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

زبان برنامه نویسی کاتلین چیست؟

برای جواب دادن به این سوال که کاتلین چیست باید بگیم که هر زبان برنامه نویسی بلوک های ساخت یک نرم افزار هستند یعنی برای ساخت هر نرم افزار یا برنامه ای باید از زبان برنامه نویسی استفاده کنید. یکی از این زبان‌های برنامه‌نویسی محبوب و پرکاربرد (Kotlin Programming Language) است.
kbihhuyprzpl - زبان برنامه نویسی کاتلین چیست؟
 

زبان برنامه نویسی کاتلین (Kotlin) یک زبان برنامه نویسی متن باز است که توسط JetBrains طراحی شده است. شی گرا است و از ویژگی های برنامه نویسی کاربردی پشتیبانی می کند.

زبان کاتلین یک زبان ایستا است که توسط برنامه نویسان مستقر در روسیه توسعه داده شده است. کاتلین این قابلیت را دارد تا بر روی ماشین مجازی جاوا اجرا شود. کاتلین چند پلتفرمی است یعنی این زبان برنامه نویسی در سمت سرور، اندروید و هرجا که جاوا اجرا شود کاربرد دارد.

از زمانی که گوگل زبان برنامه‌‌نویسی کاتلین را به رسمیت شناخته است، کاتلین به یکی از محبوب‌ترین زبان‌های برنامه‌نویسی برای توسعه اندروید تبدیل شده است و دوره های کاتلین زیادی در حال ساختند. طبق نظرسنجی توسعه دهندگان Stack Overflow در سال ۲۰۲۰، کاتلین چهارمین زبان برنامه نویسی محبوب ترین محسوب می شود. به این دلیل است که گوگل تصمیم گرفت که کاتلین زبان ترجیحی خود برای برنامه نویسی اندروید باشد.

مطالعه
تولید محتوا: 3 نکته برای کارآمدی بیشتر

تاریخچه کاتلین Kotlin چیست؟

در جولای ۲۰۱۱، JetBrains از پروژه کاتلین که یک زبان جدید برای JVM (ماشین مجازی جاوا) بود، و حدود یک سال در حال توسعه بود را رونمایی کرد. دیمیتری جمروف (Dmitry Jemerov)، سرپرست JetBrains، گفت که اکثر زبان‌ها به استثنای Scala، ویژگی‌هایی که مدنظرشان است را ندارند. با این حال، او زمان کم تألیف اسکالا را هم به عنوان یک نقص ذکر کرد.

یکی از اهداف اعلام شده کاتلین کامپایل با سرعت جاوا است یعنی به همان سرعت زیاد جاوا کامپایل شود. در فوریه ۲۰۱۲، JetBrains این پروژه اپن سورس را تحت مجوز آپاچی ۲ (Apache 2 license) اعلام کرد.

مطالعه
بررسی مزایای بک لینک در دیلی تک

این نام از جزیره کاتلین در نزدیکی سن پترزبورگ گرفته شده است. آندری برسلاو (Andrey Breslav) اشاره کرد که تیم تصمیم گرفته نام این زبان را به نام جزیره ای ثبت کند، درست مانند جاوا که از جزیره اندونزیایی جاوا نامگذاری شده است. (اگرچه زبان برنامه نویسی جاوا احتمالاً از قهوه نامگذاری شده بود).

JetBrains امیدوار است که زبان جدید باعث فروش IntelliJ IDEA شود.

Kotlin v1.0 در ۱۵ فوریه ۲۰۱۶ منتشر شد. این اولین نسخه رسمی با ثبات در نظر گرفته می‌شود.

در Google I/O 2017، گوگل پشتیبانی درجه یک از Kotlin در اندروید برای ساخت اپلیکیشن اندروید اعلام کرد.

Kotlin v1.2 در ۲۸ نوامبر ۲۰۱۷ منتشر شد.

مطالعه
5 نشانه که زمان طراحی مجدد وب سایت فرا رسیده است

کد اشتراک گذاری بین ویژگی پلتفرم های JVM و جاوا اسکریپت به تازگی به این نسخه اضافه شده است

Kotlin نسخه ۱.۳ را در ۲۹ اکتبر ۲۰۱۸ منتشر شد و برنامه‌های برنامه‌نویسی ناهمزمان را به همراه داشت.

در ۷ می ۲۰۱۹، گوگل اعلام کرد که زبان برنامه نویسی Kotlin اکنون زبان ترجیحی آن برای توسعه و ساخت برنامه های اندروید است. کاتلین همچنین جایزه برک آوت کنفرانس نرم افزار منبع باز O’Reilly را برای سال ۲۰۱۹ دریافت کرده است.

Kotlin نسخه ۱.۴ را در آگوست ۲۰۲۰ منتشر کرد.

Kotlin نسخه ۱.۵ در در می ۲۰۲۱ منتشر شد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.