رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

اصطلاحات مربوط به پیچ و مهره

در زیر واژه نامه ای از اصطلاحات در مورد موضوعات مرتبط با مهره ها و پیچ ها، بست های رزوه ای و تکنیک های سفت کردن ارائه شده است. اگر در مورد هر یک از محتواها سؤالی دارید یا فکر می کنید ما چیزی را از دست داده ایم، چرا یک ایمیل در مورد موضوع برای ما ارسال نکنید .

مهره بلوط
مهره ای (اصطلاحاً به خاطر شکلش) که روی آن گنبدی شکل است تا از تماس آن با نخ خارجی جلوگیری کند.
مهره AEROTIGHT
یک مهره غالب از تمام سازه های فلزی. مهره در دو محل شکاف دارد که پس از ضربه زدن به مهره کمی به سمت داخل و پایین خم می شود. هنگامی که مهره بر روی رزوه پیچ پیچ می شود، دو قسمت شکاف دار به موقعیت اصلی خود باز می گردند. سفتی آنها باعث می شود که رزوه های مهره به رزوه های پیچ بچسبند و در نتیجه یک گشتاور غالب ایجاد می کنند. Aerotight یک علامت تجاری ثبت شده از The Premier Screw and Repitition Co. Ltd of Woodgate، Leicester، انگلستان، LE3 5GJ است.
پوشش ضد اصطکاک مهره هواگیر
پوشش های AF روان کننده های خشکی هستند که از سوسپانسیون های روان کننده های جامد مانند گرافیت، PTFE یا دی سولفید مولیدبنوم با اندازه ذرات کوچک در یک چسب تشکیل شده اند. چنین پوشش‌هایی را می‌توان روی رزوه‌های بست برای جایگزینی پوشش‌های فلزی مانند روی و کادمیوم اعمال کرد و روان‌کاری دائمی بدون تعمیر و نگهداری را ارائه داد. با انتخاب دقیق روان‌کننده‌ها، می‌توان پوشش‌های AF را برای برآورده کردن کاربردهای خاص طراحی کرد. پوشش ها به طور دائم به سطح فلز متصل می شوند و یک فیلم روان کننده ایجاد می کنند که از تماس مستقیم فلز با فلز جلوگیری می کند.
ترکیب ضد تشنج
در برخی از کاربردها از ترکیب ضد گیر روی رزوه های بست ها استفاده می شود. هدف ترکیب بستگی به کاربرد دارد. این می تواند از داغ شدن سطوح جفت گیری جلوگیری کند – چنین ترکیباتی اغلب با اتصال دهنده های فولادی ضد زنگ برای جلوگیری از بروز این اثر استفاده می شود. در برخی کاربردها از آن برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی استفاده می شود تا اجازه دهد قطعات متعاقباً جدا شوند. ثالثاً می تواند مانعی برای نفوذ آب ایجاد کند زیرا رزوه ها با استفاده از ترکیب آب بندی می شوند.
مهره اتولوک
مهره غالب گشتاور از یک ساختار تمام فلزی. این مهره با ثبت اختراع ۱۱۸۰۸۴۲ انگلستان توسط GKN Screws and Fasteners Limited به بازار عرضه می شود.
رزوه فل
فاصله عمدی بین رزوه داخلی یا خارجی و فرم طراحی نخ زمانی که شکل نخ در حداکثر شرایط فلزی آن قرار دارد. همه رده‌های تناسب دارای کمک هزینه نیستند. برای رشته های متریک، کمک هزینه انحراف اساسی نامیده می شود.
چسب بی هوازی
چسبی که در غیاب هوا سفت می شود، این گونه چسب ها اغلب به عنوان یک محیط قفل کننده نخ استفاده می شوند.
سفت شدن با کنترل زاویه
یک روش سفت کردن که در آن یک بست ابتدا با یک گشتاور از پیش انتخاب شده (به نام گشتاور محکم) سفت می شود تا سطوح بسته شده به هم کشیده شوند و سپس با دادن چرخش اندازه گیری شده اضافی به مهره بیشتر سفت می شود. غالباً پیچ‌ها با این روش بیشتر از نقطه تسلیم خود سفت می‌شوند تا اطمینان حاصل شود که یک پیش بار دقیق به دست می‌آید. پیچ های با طول کوتاه را می توان با این روش بیش از حد دراز کرد و مواد پیچ ​​باید به اندازه کافی انعطاف پذیر باشد تا بتواند تغییر شکل پلاستیکی درگیر را برطرف کند. به دلیل سفت شدن پیچ بیش از تسلیم، استفاده مجدد از آن محدود است.
نمایه موضوع پایه
این نمایه نظری رزوه های خارجی و داخلی بدون تحمل تولید است.
تحمل استرس
فشار سطحی که مستقیماً در نتیجه نیروی اعمال شده توسط یک اتصال دهنده بر روی سطح مفصل تأثیر می گذارد.
سر دوهگزاگون
پیچ یا پیچی که مقطع سر آن به شکل ستاره ۱۲ پر است.
پیچ و مهره مشکی
کلمه مشکی به تلورانس های نسبتاً گسترده تر به کار رفته اشاره دارد و لزوماً به رنگ پوشش سطح اتصال دهنده نیست.
پیچ
پیچ اصطلاحی است که برای اتصال رزوه دار، با سر، طراحی شده برای استفاده همراه با مهره استفاده می شود.
گشتاور شکست
گشتاور لازم برای چرخش معکوس پیچ و مهره ای که سفت نشده است.
گشتاور شکست
گشتاور مورد نیاز برای ایجاد چرخش معکوس هنگام شل شدن مجموعه رزوه ای پیش تنیده.
BSW
استاندارد بریتانیایی ویتورث شکل نخی که توسط سر جوزف ویتورث در سال ۱۸۴۱ ایجاد شد. فرم نخ دارای ریشه ها و تاج های گرد است، شکل نخ در BS 84: 1956 مشخص شده است. این شکل نخ توسط نخ یکپارچه در سال ۱۹۴۸ و سپس شکل نخ متریک جایگزین شد.
نخ برآمدگی
یک پروفیل رزوه اصلاح شده ثبت اختراع و علامت تجاری Bosco Tool Inc. شکل نخ دارای یک برآمدگی کوچک در قطر گام است که فاصله از مجموعه نخ در هر دو جناح را از بین می برد. با انجام این کار ادعا می شود که مقاومت در برابر شل شدن ارتعاش به طور قابل توجهی بهبود می یابد.
آبکاری کادمیوم
پوشش بست های رزوه ای با کادمیوم می تواند مقاومت بسیار خوبی در برابر خوردگی قطعات ایجاد کند. ظاهر پوشش اگر متعاقباً غیرفعال شود، نقره ای روشن یا زرد است. مقادیر اصطکاک مرتبط با این پوشش نیز نسبتاً کم است. یک پوشش تبدیل کرومات به طور مکرر روی سطح اعمال می شود تا مقاومت در برابر خوردگی را بهبود بخشد. کادمیوم در حال حاضر به دلیل مشکلات زیست محیطی و سلامت کارگران مرتبط با فرآیند پوشش استفاده نمی شود و نباید در کاربردهای بالاتر از ۲۵۰ درجه سانتیگراد یا زمانی که تماس با غذا امکان پذیر است استفاده شود.
نیروی بستن
نیروی فشاری که یک بست بر روی مفصل اعمال می کند.
کلاس تناسب
Class of Fit اندازه گیری درجه تناسب بین رشته های داخلی و خارجی جفت گیری است. سه کلاس اصلی تناسب برای رزوه های پیچ متریک تعریف شده است:
FINE: این دارای یک کلاس تحمل ۵H برای thread های داخلی و ۴h برای نخ های خارجی است.
MEDIUM: دارای کلاس تحمل ۶H برای رزوه های داخلی و ۶ گرم برای رزوه های خارجی.
درشت: این دارای کلاس تحمل ۷H برای رزوه های داخلی و ۸ گرم برای رزوه های خارجی است.
برای رشته‌های یکپارچه، از نامی مشابه با رشته‌های متریک استفاده می‌شود. کلاس های رزوه مورد استفاده برای رزوه های خارجی ۱A، ۲A و ۳A و برای رزوه های داخلی ۱B، ۲B و ۳B هستند.
مهره کلولوک
مهره CLEVELOC
یک مهره غالب از تمام سازه های فلزی. یقه مهره از نظر مقطع بیضوی است و این عنصر قفل انعطاف پذیر را فراهم می کند. مهره از قبل روغن کاری شده است تا گشتاور مورد نیاز هنگام سفت شدن را کاهش دهد و گاز سوزی را به حداقل برساند.
ضریب اصطکاک
عددی بدون بعد که نشان دهنده نسبت نیروی اصطکاک به نیروی عادی است. به طور معمول برای اتصالات رزوه ای بین ۰.۱۰ تا ۰.۱۸ است، اما بسته به مواد مورد استفاده و اینکه آیا روان کننده استفاده شده است، می تواند به طور قابل توجهی متفاوت باشد. در رابطه با بست های رزوه ای، ضریب اصطکاک را می توان بیشتر به ضریب اصطکاک بین رزوه ها و ضریب اصطکاک زیر صفحه مهره تقسیم کرد. به طور کلی تفاوتی در مقادیر بین دو ضریب وجود دارد که معمولاً سطوح تماس متفاوت است. به عنوان مثال، یک مهره با روکش روی روی پیچ و مهره با روکش روی، ضریب اصطکاک رزوه به دلیل تماس آبکاری روی با آبکاری روی است.
در هم آمیختن
اصطلاحی که برای توصیف عمل نامطلوب اختلاط بست ها از دسته های مختلف که اندازه و درجه یکسانی در یک ظرف دارند استفاده می شود.
مهره CONELOC
مهره کلولوکConeloc یک مهره کاملاً فلزی از نوع گشتاور خود قفل شونده است. عمل قفل شدن با تغییر شکل دقیق رزوه در قسمت مخروطی بالای مهره حاصل می شود. هنگامی که مهره روی پیچ محکم می شود، رزوه روی پهلوها گرفته می شود و عمل قفل را فراهم می کند. Coneloc یک علامت تجاری NUTS BOLTS Limited است
بار اثبات مخروطی
این یک نیروی اعمالی محوری است که وقتی مهره روی یک واشر مخروطی شکل قرار می گیرد که دارای زاویه ۱۲۰ درجه است، به آن وارد می شود. شکست در این آزمایش معمولاً به دلیل شکافتن مهره است. هدف از آزمایش معرفی یک عملیات اتساع مهره است که اثرات مضر بالقوه ناپیوستگی های سطحی را ارزیابی می کند. این نوع آزمایش گاهی اوقات برای آجیل هایی که برای سرویس در دمای بالا در نظر گرفته شده اند اعمال می شود.
خزیدن
خزش تغییر شکل با زمان است که بخشی تحت فشار ثابت قرار می گیرد. خزش فلزات می تواند در دمای بالا رخ دهد، اما با مواد واشر می تواند در دمای معمولی محیط رخ دهد. مقاومت در برابر خزش ویژگی مهم مواد واشر است. مواد واشر طوری طراحی شده اند که تحت تنش جریان داشته باشند تا هرگونه بی نظمی در سطح فلنج را پر کنند. مقدار خزش پایدار با دما افزایش می یابد. . با این حال، هنگامی که سفت شدن کامل شد، مهم است که جریان بیشتری رخ ندهد، زیرا چنین تغییر شکلی منجر به کاهش امتداد پیچ ​​و متعاقباً تنش وارد بر واشر خواهد شد.

نقطه کاهش فشار
نقطه ای که در نتیجه نیروهای وارده به مفصل در سطح مشترک فشار صفر است. اگر نیروی اعمال شده فراتر از نقطه رفع فشار افزایش یابد، شکافی در سطح مشترک ایجاد می شود. از نظر تحلیلی، معیار شکست مفصل معمولاً زمانی در نظر گرفته می‌شود که نیروی وارده بر مفصل به نقطه رفع فشار می‌رسد. این به این دلیل است که نیروهای وارد بر پیچ (پیچ) در این نقطه به طور چشمگیری افزایش می یابد. بارگذاری فراتر از این نقطه همچنین می تواند منجر به خراش در رابط شود که منجر به از دست دادن کشش پیچ و مهره می شود که متعاقباً نقطه رفع فشار را کاهش می دهد. این روند می تواند تا زمانی که خرابی پیچ اتفاق بیفتد ادامه یابد. شکست می تواند ناشی از خستگی یا مکانیسم دیگری باشد، اما علت اصلی بارگذاری مفصل فراتر از نقطه رفع فشار بود. به همین دلیل است که اغلب به عنوان معیار شکست در کار تجزیه و تحلیل در نظر گرفته می شود.
DACROMET
یک پوشش سطحی با کارایی بالا که می تواند روی بست ها اعمال شود. این پوشش از تکه های روی غیرفعال شده تشکیل شده است که بر روی سطح فلز قرار می گیرند. این پوشش می تواند رنگی باشد و خطر تردی هیدروژنی مرتبط با فلز آبکاری شده را از بین می برد. DACROMET یک علامت تجاری ثبت شده Metal Coatings International, Inc. Chardon Ohio است
فرم طراحی نخ
فرم طراحی یک رزوه داخلی یا خارجی به شکل رزوه در حداکثر شرایط فلزی آن است. مانند مشخصات نخ اصلی است با این تفاوت که ریشه های نخ گرد است. اگر شکل رزوه داخلی یا خارجی از فرم طراحی پروفیل رزوه فراتر رود، تداخل احتمالی وجود دارد.
شاخص های تنش مستقیم
نشانگرهای کشش مستقیم (DTI) اصطلاحی است که گاهی اوقات برای توصیف واشرهای نشان دهنده بار استفاده می شود. برآمدگی های روی سطح واشر (معمولاً روی صورت نزدیک به سر پیچ یا مهره) که در اثر بارگذاری با کشش پیچ تغییر شکل می دهند. نشانه کشش در پیچ را می توان با اندازه گیری فاصله بین صفحه واشر و سر مهره یا پیچ نشان داد. هرچه شکاف کوچکتر باشد – کشش در پیچ بیشتر است. معمولاً در کاربردهای مهندسی عمران به جای مهندسی مکانیک استفاده می شود.
اصطکاک دینامیک
مقاومت در برابر حرکت نسبی دو جسمی که از قبل در حال حرکت هستند.
قطر موثر
این قطر یک استوانه خیالی هم محور با نخ است که دارای عرض فلز و فضای مساوی است. اغلب از آن به عنوان قطر زمین یاد می شود. گاهی اوقات به عنوان قطر موثر ساده برای متمایز کردن از قطر موثر مجازی نامیده می شود.
قطر مهره موثر
دو برابر شعاع مهره موثر.
شعاع مهره موثر
شعاع از مرکز مهره تا نقطه‌ای که نیروهای تماسی که هنگام چرخاندن مهره ایجاد می‌شوند را می‌توان در نظر گرفت.
نیکل بدون برق
یک پوشش نسبتا نازک و سخت که می توان آن را روی نخ ها اعمال کرد و به طور یکنواخت رسوب کرد. از نظر ظاهری فلزی روشن، این پوشش مقاومت بسیار خوبی در برابر سایش و خوردگی دارد.
EMBEDMENT
تغییر شکل پلاستیک موضعی که در مجاورت بست های گیره دار یا در رزوه های بست رخ می دهد. . تعبیه تغییر شکل های پلاستیکی موضعی است که در زیر صفحه مهره، در وجوه اتصالات و رزوه ها در نتیجه صاف شدن پلاستیک زبری سطح ایجاد می شود. این امر حتی زمانی اتفاق می‌افتد که بارگذاری زیر نقطه تسلیم پیچ یا فشار سطحی محدود کننده ماده اتصال باشد و نتیجه این است که سطح تماس واقعی بین سطوح کمتر از سطح ظاهری است.
انفولاسیون
دامانی که می تواند در تاج نخ به دلیل غلتاندن نخ تشکیل شود.
ترک با کمک محیطی (EAC)
فرآیندی که می تواند با استفاده از اتصال دهنده های فولادی با استحکام بالا رخ دهد که در آن شروع و رشد ترک در بست در یک سطح تنش نسبتاً کم در نتیجه فعل و انفعالاتی که با محیط رخ می دهد رخ می دهد. هیدروژن مشکوک به ایجاد EAC در اتصال دهنده های فولادی با استحکام بالا است، هیدروژن در نتیجه واکنش های شیمیایی (خوردگی گالوانیکی در محیط مرطوب) تولید می شود یا از فرآیند آبکاری که ممکن است روی بست اعمال شده باشد وجود دارد.
نیروی یا بار خارجی
نیروهای وارد شده به یک بست در نتیجه بارگذاری وارده به مفصل.
نخ خارجی
یک رزوه پیچ که روی یک سیلندر خارجی مانند پیچ، پیچ، ناودانی و غیره تشکیل می شود.
اتصال فلنج از نوع شناور
یک اتصال فلنجی معمولی که در آن یک واشر توسط پیچ و مهره فشرده می شود – واشر به طور صلب قرار ندارد. روش های محاسبه مانند کد ASME در آمریکا و کد EN1591 در اروپا.
پوشش با نخ فلوئورو کربن
یک پوشش با اصطکاک کم روی نخ ها اعمال می شود. این نوع پوشش اغلب برای جلوگیری از رسوب رزوه هنگام رنگ آمیزی مجموعه ای حاوی بست های رزوه ای استفاده می شود. پرایمرهای الکتریسیته شده می توانند نخ ها را بپوشانند مگر اینکه قبل از رنگ آمیزی به نحوی ماسک زده شوند. اگر این اتفاق بیفتد ممکن است مشکلات مونتاژ ایجاد شود مگر اینکه کار گران قیمت تمیز کردن رزوه ها تکمیل شود. پوشش نخ فلوئورو کربنی نیاز به ماسک کردن یا تمیز کردن را از بین می برد زیرا رنگ به پوشش نمی چسبد. این نوع پوشش همچنین می تواند از مشکلات ناشی از پاشش جوش که باعث انسداد رزوه های مهره های جوش در هنگام قرار دادن آنها می شود، جلوگیری کند.
اصطکاک
مقاومت مکانیکی در برابر حرکت نسبی دو سطح. دو نوع اصلی اصطکاک وجود دارد. اصطکاک استاتیکی و اصطکاک دینامیک. به طور معمول اصطکاک استاتیک بیشتر از اصطکاک دینامیکی است.
تثبیت کننده های اصطکاک
مواد پوششی به منظور کاهش پراکندگی در رزوه و ضرایب اصطکاک سطح یاتاقان بر روی اتصال دهنده ها استفاده می شود.
انحراف اساسی
فاصله عمدی بین رزوه داخلی یا خارجی و فرم طراحی نخ زمانی که شکل نخ در حداکثر شرایط فلزی آن قرار دارد. برای رشته های متریک، انحراف اساسی با حروف، بزرگ برای رشته های داخلی و حروف کوچک برای رشته های خارجی مشخص می شود. برخی از کلاس های تحمل دارای انحراف اساسی صفر هستند. برای رشته های امپریالیستی، انحراف اساسی، کمک هزینه نامیده می شود.
ارتفاع مثلث اساسی
ارتفاع مثلث اصلی معمولاً با حرف H مشخص می‌شود. این ارتفاع نخ زمانی است که پروفیل به شکل تیزی کشیده می‌شود. برای فرم های نخ ۶۰ درجه مانند سری نخ های متریک و یکپارچه، H برابر با ۰.۸۶۶۰۲۵ برابر گام نخ است.

مطالعه
مقایسه گلکسی A32‌ و گلکسی M32؛ عملکرد کدام‌یک بهتر است؟

مفصل سخت
اتصالی که در آن صفحات و مواد بین سطوح مهره و یاتاقان پیچ هنگام تحت فشار قرار گرفتن توسط بار پیچ، سفتی بالایی دارند. یک اتصال معمولاً به عنوان سخت تعریف می شود اگر پیچ تا حد گشتاور کامل خود سفت شود و پس از سفت شدن به حالت نرمش در یک زاویه ۳۰ درجه یا کمتر بچرخد.
واشر سخت شده
نیروی زیر سر پیچ یا مهره می تواند در بارهای پیش بار بالا از مقاومت فشاری ماده گیره شده بیشتر شود. اگر این اتفاق بیفتد جاسازی و تغییر شکل بیش از حد می تواند منجر به از دست دادن پیش بار پیچ شود. برای غلبه بر این سخت شده می توان از واشرهای زیر سر پیچ برای توزیع نیرو در ناحیه وسیع تری در مواد گیره استفاده کرد. یک جایگزین مدرن تر، استفاده از پیچ و مهره با سر فلنج است.
سفت شدن حرارتی
سفت کردن حرارتی از ویژگی های انبساط حرارتی پیچ استفاده می کند. پیچ گرم می شود و منبسط می شود: مهره ایندکس می شود (با استفاده از روش زاویه چرخش) و سیستم اجازه خنک شدن می دهد. همانطور که پیچ تلاش می کند تا منقبض شود، به صورت طولی توسط مواد گیره محدود می شود و یک پیش بارگذاری ایجاد می شود. روش های گرمایش شامل شعله مستقیم، سیم پیچ گرمایش روکش دار و عناصر مقاومت کربنی است. این فرآیند کند است، به خصوص اگر قرار باشد کرنش در پیچ اندازه گیری شود، زیرا سیستم باید برای هر اندازه گیری به دمای محیط بازگردد.
واشر فنری هلیکال
واشر فنری اسپلیت که هدف آن جلوگیری از شل شدن خود مهره یا پیچ است. ایده یا اصل پشت واشر فنری حلزونی این است که یک سر پیچ واشر به داخل بست (مهره یا سر پیچ) فرورفته و سر دیگر به سطح اتصال فرو رود تا از هرگونه چرخش شل شدنی جلوگیری شود. یونکر در مقاله خود در سال ۱۹۶۹ در مورد علت خود گشاد شدن بست ها (مرجع: Junker, G., New kriters for self-loosening of fasteners under vibration. SAE Paper 690055, 1969) به این نتیجه رسید که این نوع واشر قفلی هیچ قابلیتی ندارد. برای قفل کردن.

پیچ و مهره های دستگیره با اصطکاک بالا
گاهی اوقات به اختصار به پیچ و مهره HSFG گفته می شود. پیچ و مهره هایی که دارای استحکام کششی بالا هستند همراه با مهره های با استحکام بالا و واشرهای فولادی سخت شده در فولادسازی سازه استفاده می شوند. پیچ و مهره ها تا یک حداقل کشش ساق مشخص شده سفت می شوند به طوری که بارهای عرضی از طریق اصطکاک بین صفحات به جای برش در سرتاسر ساقه پیچ، در سراسر اتصال منتقل می شوند.
پیچ و مهره ها را نگه دارید
پیچ و مهره های مخصوصی که در انتهای رزوه دار ساق بند دار است. این گیره در حین مونتاژ توسط ابزار سفت کننده گرفته می شود به طوری که گشتاور واکنش جذب می شود در حالی که مهره از همان سمت سفت می شود. چنین پیچ و مهره ای اجازه می دهد تا کاری که قبلاً توسط دو نفر انجام می شد به یک کار تک نفره تبدیل شود.
هات بولتینگ
این اصطلاح برای تکمیل کار تعمیر و نگهداری روی اتصال پیچی در زمانی که اتصال تحت بارگذاری است استفاده می شود. این می تواند شامل تعویض پیچ و مهره های جداگانه باشد. خطراتی هم برای خود مفصل و هم برای سلامت و ایمنی مرتبط با این تکنیک وجود دارد.
کشش هیدرولیک
ابزاری هیدرولیکی که برای سفت کردن یک بست با کشش به جای اعمال گشتاور زیاد به مهره استفاده می شود. پس از کشیده شدن بست، مهره به سمت پایین نخ کشیده می شود تا با اتصال محکم شود، سپس بار اعمال شده به صورت هیدرولیکی برداشته می شود و در نتیجه کشش به بست القا می شود.
ترش هیدروژنی
بست‌های فولادی در معرض هیدروژن می‌توانند در سطح تنش بسیار پایین‌تر از استحکام تسلیم مواد، پیش از موعد از کار بیفتند. شکنندگی هیدروژن در اتصال دهنده ها معمولاً به دلیل قرار گرفتن قطعه در معرض هیدروژن در یک زمان در طول فرآیند ساخت اتفاق می افتد، اما می تواند از طریق خوردگی در حین کار نیز رخ دهد. آبکاری به طور کلی به دلیل آزاد شدن هیدروژن در طول این فرآیند به عنوان یکی از دلایل اصلی جذب هیدروژن در اتصال دهنده های فولادی در نظر گرفته می شود. فولادهای با استحکام بالاتر نسبت به فولادهای با استحکام کمتر مستعد تردی هیدروژنی هستند، با این حال در نظر گرفته می‌شود که محدودیت مقاومت کمتری وجود ندارد. به عنوان یک قاعده کلی، فولادهای زیر Rockwell C 35 به مراتب کمتر حساس هستند. آزمایش هایی مانند آزمایش تردی هیدروژن با بار افزایشی را می توان برای ارزیابی وجود شکنندگی هیدروژن در دسته ای از بست ها تکمیل کرد.
آچار ضربه ای
آچاری که معمولاً با برق یا هوا کار می کند و در آن از ضربات مکرر چکش های کوچک برای ایجاد گشتاور برای سفت کردن بست ها استفاده می شود. گشتاور اعمال شده به بست به زمان و فشار هوای اعمال شده به ابزار (برای آچارهای پنوماتیک) بستگی دارد. گشتاور اعمال شده توسط آچار ضربه ای به بست تحت تاثیر سفتی مفصل قرار می گیرد.
مرکز چرخش لحظه ای
نقطه ای در فضا که یک اتصال با بار برشی خارج از مرکز به دور آن می چرخد. تغییر شکل و بار تحمل شده توسط یک پیچ منفرد در یک گروه پیچ به فاصله ای که پیچ از مرکز آنی است بستگی دارد. جهتی که نیروی پیچ فردی اعمال می کند عمود بر خطی است که آن پیچ را به مرکز آنی وصل می کند.
بست انتگرال
اصطلاحی که برای توصیف انواع بست هایی که در برابر شل شدن و/یا برداشتن لرزش بسیار مقاوم هستند استفاده می شود. برخی از انواع دارای فرم های نخ خاصی هستند.
نخ داخلی
یک رزوه پیچ که در سوراخ هایی مانند مهره ها ایجاد می شود.
آجیل مربا
LOCKNUT را ببینید
سفت کردن کنترل مشترک
سفت کردن کنترل شده با عملکرد را ببینید
اثر خوب
نامی که به کاهش مقاومت اصطکاکی که در جهتی متفاوت با جهتی که در آن لغزش رخ می دهد، داده شده است. این اثر در بسیاری از کاربردها از جمله حذف چوب پنبه از بطری ها استفاده می شود. اگر چوب پنبه برای اولین بار چرخانده شود، نیروی مورد نیاز برای بیرون کشیدن چوب پنبه از بطری به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. همچنین این دلیل اساسی است که بست های رزوه ای خود شل شدن را تجربه می کنند. مقاومت اصطکاکی ابتدا در جهت عرضی با لغزش روی اتصال غلبه می‌کند و در نتیجه مقاومت اصطکاکی در جهت محیطی به مقدار کمی کاهش می‌یابد.
این اصطلاح از نام موسسه ای که تحقیقات در مورد این اثر را تکمیل کرد، موسسه Jost Tribotechnology در دانشگاه مرکزی لانکشایر در بریتانیا نامگذاری شده است.

عامل K
ضریب معادله سفت کردن گشتاور: T=KDF که در آن T گشتاور سفت کردن بست بر حسب نیوتون متر، D قطر بست بر حسب متر، F پیش بار بست ها بر حسب نیوتن و K عاملی است که مقدار آن اغلب ۰.۲ در نظر گرفته می شود. این فرمول گشتاور سفت شدن تقریبی را برای اتصال دهنده های استاندارد مورد استفاده در شرایط عادی نشان می دهد. ضریب K به ضریب مهره و ضریب گشتاور نیز معروف است.
KEPS
یک مجموعه مهره و واشر از پیش مونتاژ شده (واشر به مهره وصل شده است تا از بین نرود) – علامت تجاری ITW Shakeproof. ریشه کلمه از سقف Sha KEP آمده است. s در انتهای به دلیل خرید آنها در مقادیر معمولا بیشتر از یک به دست آمده است.
مهره قفلی
دو کاربرد رایج از این اصطلاح وجود دارد:
۱. مهره ای که با ایجاد نوعی گشتاور غالب، یا در مهره های چرخان آزاد، با تغییر شکل و/یا گاز گرفتن در قسمت های جفت پس از سفت شدن کامل، مقاومت بیشتری در برابر شل شدن ارتعاش ایجاد می کند.
۲. این اصطلاح گاهی اوقات برای مهره های نازک (یا مربا) استفاده می شود که برای قفل کردن مهره های ضخیم تر استفاده می شود. هنگامی که به این روش استفاده می شود مهره نازک باید در مجاورت سطح مفصل قرار گیرد و در برابر مهره ضخیم محکم شود. اگر در بالای مهره ضخیم قرار گیرد، مهره نازک بارهایی را تحمل می کند که برای تحمل آن طراحی نشده بود.
قطر عمده
این قطر یک استوانه خیالی موازی با تاج های نخ است. به عبارت دیگر فاصله از تاج به تاج برای یک رشته خارجی یا ریشه تا ریشه برای یک رشته داخلی است.
MEANSHIFT
تفاوت در مقادیر گشتاور سفت کردن که توسط همان ابزار سفت کننده در مفاصل سخت و نرم ایجاد می شود. یک اتصال سخت معمولاً مقدار گشتاور بیشتری نسبت به اتصال نرم می دهد. به طور کلی، هرچه جابجایی ابزار سفت کننده کمتر باشد، بدون در نظر گرفتن شرایط اتصال، در دستیابی به یک مقدار گشتاور مشخص شده بهتر خواهد بود.
اتصال فلنج تماسی فلز به فلز
اتصال فلنجی که در آن یک واشر توسط پیچ و مهره فشرده می شود – واشر در شکافی در داخل اتصال قرار دارد به طوری که توسط بارهای پیچ فشرده می شود تا زمانی که تماس فلز با فلز رخ دهد. بر خلاف اتصال فلنج نوع شناور، برای اتصالات نوع فلز به فلز، هیچ تعاریف استاندارد واشر، روش‌های آزمایش، و یا روش‌های محاسباتی پذیرفته‌شده‌ای وجود ندارد.
قطر جزئی
این قطر یک استوانه خیالی است که فقط ریشه های یک نخ خارجی یا تاج یک نخ داخلی را لمس می کند.
موضوع مهندسین مدل (من)
نخی بر اساس فرم نخ Whitworth که در سال ۱۹۱۲ ایجاد شد. یک نخ بسیار ظریف (به عنوان مثال یک نخ ۳/۳۲ اینچی با ۶۰ tpi).
مولیبدن دی سولفید
یک روان کننده جامد که به عنوان یک فیلم مقاوم در برابر فشار بالا عمل می کند. می تواند به تنهایی به عنوان روان کننده خشک و همچنین در کنار سایر روان کننده های جامد و در روغن ها و گریس ها استفاده شود. چنین روان کننده هایی که در رزوه ها استفاده می شوند، به عنوان یک فیلم جداکننده برای جلوگیری از تشکیل خوردگی روی سطح رزوه (حتی در شرایط نامناسب دما و محیط) عمل می کنند و از آزاد شدن اتصال رزوه ای اطمینان می دهند. چنین فیلم هایی می توانند به عنوان تثبیت کننده اصطکاک نیز عمل کنند.
نخ های سوراخ شده
شکاف یا فرورفتگی در رزوه ها می تواند در طول فرآیند تولید و در حین حمل و نقل بست رخ دهد. به طور کلی، با افزایش قطر نخ و برای گام های ریز، مشکلات رزوه شکافی افزایش می یابد.
تست‌های پذیرش برای رزوه‌های شکاف‌دار وجود دارد که شامل اندازه‌گیری حداکثر گشتاور مورد نیاز برای راندن یک گیج GO روی نخ است. نمونه‌هایی از آزمون‌های پذیرش عبارتند از SAE J123 و مشخصات موتور فورد WA990 1993. گاهی اوقات به شکاف‌ها و فرورفتگی‌ها در رزوه‌ها به عنوان گوگ اشاره می‌شود.
قطر اسمی
قطر برابر با قطر خارجی رزوه ها.
اتساع آجیل
تحت بارگذاری، عمل گوه‌زنی رزوه‌ها باعث گشاد شدن مهره و در نتیجه افزایش قطر جزئی مهره و کاهش سطح برشی مؤثر رزوه‌های خارجی و داخلی می‌شود.
آجیل دونده
یک ابزار سفت کننده بست کنترل گشتاور که معمولاً با هوای فشرده کار می کند. طراحی ابزار به گونه ای است که تلاش می شود اطمینان حاصل شود که گشتاور اعمال شده مستقل از سفتی مفصل است.
مهره نایلوک
مهره NYLOC
یک مهره غالب گشتاور که از یک درج نایلونی ثبت شده برای ارائه ویژگی قفل استفاده می کند. ادعا می شود که درج نایلونی به مهر و موم شدن رزوه پیچ در برابر نشت آب، روغن، بنزین، پارافین و سایر مایعات کمک می کند. مهره توسط حق اختراع بریتانیا ۸۰۲۸۴۳۷ و ثبت اختراع اروپایی ۸۱۳۰۳۴۵۰-۱ پوشیده شده است. نایلوک نام تجاری ثبت شده Forest Fasteners است.
سر هشت ضلعی
پیچ یا پیچی که مقطع سر آن چند ضلعی منظم با ۸ ضلع است.
بیش از حد
ضربه زدن به رزوه پس از عملیات آبکاری به طوری که تلورانس های رزوه مطابق با مشخصات باشد و به رزوه های داخلی و خارجی اجازه می دهد تا جمع شوند. غلبه بر نخ داخلی به جای بیرونی، یک تمرین عادی است.
شمع
اصطلاحی که در مهندسی سازه برای صفحات اتصال استفاده می شود.
گام صدا
فاصله اسمی بین دو ریشه یا تاج نخ مجاور.
PLY
یک ضخامت منفرد از فولاد که بخشی از یک اتصال ساختاری را تشکیل می دهد.
پوچ کردن
Pooching اصطلاحی است که گاهی اوقات برای توصیف اثر ناحیه ای که بلافاصله در اطراف یک سوراخ کوبیده شده است که در نتیجه کشش ناشی از گل میخ بالا آمده است، استفاده می شود. برای از بین بردن این مشکل، سوراخ‌های ضربه‌خورده اغلب برای اولین دو نخ خسته می‌شوند.
پیش بارگذاری کنید
کشش ایجاد شده در یک بست در اولین بار سفت شدن. پس از مدتی به دلیل جاسازی و عوامل دیگر کاهش می یابد.
گشتاور غالب
گشتاور مورد نیاز برای اجرای یک مهره بر روی انواع خاصی از مهره‌ها که برای مقاومت در برابر شل شدن لرزش طراحی شده‌اند. مقاومت را می توان با یک درج پلاستیکی یا یک سر غیر دایره ای تامین کرد.
مهره گشتاور غالب
نوعی مهره قفلی که دارای گشتاور غالب برای جلوگیری از شل شدن خود است. دو دسته اصلی از مهره های گشتاور غالب وجود دارد، تمام فلز و نایلون. همه مهره های غالب گشتاور فلزی معمولاً با اعوجاج رزوه های بالای مهره به وسیله ای، گشتاور غالب را به دست می آورند. مهره های غالب گشتاور درج نایلونی از یک درج نایلونی (یا پلیمری دیگر) برای دستیابی به گشتاور غالب استفاده می کنند.
بار اثبات
بار ثابت مهره، باری است که به صورت محوری وارد می شود که مهره باید بدون جدا شدن یا پارگی نخ تحمل کند. بار اثبات یک پیچ، پیچ یا گل میخ، بار مشخصی است که محصول باید بدون ست شدن دائمی تحمل کند.
کلاس املاک
یک سیستم نامگذاری که استحکام یک پیچ یا مهره را مشخص می کند. برای اتصال دهنده های متریک، طبقات ویژگی با اعداد تعیین می شوند که در آن اعداد افزایشی به طور کلی نشان دهنده افزایش مقاومت کششی است. نماد تعیین پیچ و مهره از دو بخش تشکیل شده است:
۱. اولین عدد یک نماد دو رقمی یا دو عدد اول یک نماد سه رقمی تقریباً ۱/۱۰۰ حداقل مقاومت کششی بر حسب مگاپاسکال است.
۲. آخرین عدد تقریباً ۱/۱۰ نسبت بیان شده به عنوان درصدی بین حداقل تنش تسلیم و حداقل تنش کششی است.
بنابراین یک بست با کلاس ویژگی ۸.۸ دارای حداقل استحکام کششی ۸۰۰ MPa و تنش تسلیم ۰.۸×۸۰۰ = ۶۴۰ MPa است.
سیستم تعیین مهره های متریک یک نماد تک رقمی یا دو رقمی است. اعداد تقریباً ۱/۱۰۰ حداقل استحکام کششی بر حسب مگاپاسکال است. به عنوان مثال مهره ای با کلاس ویژگی ۸ دارای حداقل استحکام کششی ۸۰۰ مگاپاسکال است. یک پیچ یا پیچ از یک کلاس خصوصیت خاص باید با کلاس ویژگی معادل یا بالاتر مهره مونتاژ شود تا اطمینان حاصل شود که رزوه ای رخ نمی دهد.
گریه کردن
تقویت یک نیروی خارجی که بر روی یک پیچ توسط یک عمل اهرمی وارد می شود که می تواند زمانی رخ دهد که آن نیرو یک بار کششی خارج از مرکز باشد.
پیچ و مهره ساقه کاهش یافته
پیچی که قطر ساقه آن کوچکتر از قطر اسمی پیچ است (معمولاً قطر ساقه چنین پیچی تقریباً برابر با قطر مؤثر رزوه است).
آرامش
از دست دادن نیروی گیره در پیچ که معمولاً بدون چرخش مهره رخ می دهد. معمولاً در نتیجه تعبیه رخ می دهد، اما می تواند به دلیل خزش واشر، خزش فلز (در دماهای بالا)، انبساط حرارتی تفاضلی و آرامش استرس نیز باشد.
نخ سمت راست
یک رزوه پیچ که با چرخش در جهت عقربه های ساعت به داخل پیچ می شود. اکثر رزوه های پیچ راست دست هستند.
نخ نورد شده
نخی که از تغییر شکل پلاستیکی یک قسمت خالی به جای بریدن ایجاد می شود. اکثر اتصال دهنده های استاندارد رزوه های خود را با نورد تشکیل می دهند. بیشتر نخ ها قبل از هر عملیات حرارتی نورد می شوند. با چرخاندن نخ پس از عملیات حرارتی می توان به بهبود قابل توجهی در عمر خستگی دست یافت، این بهبود به دلیل تنش های فشاری ایجاد شده در ریشه نخ است. با این حال، به دلیل افزایش سختی بلنک پیچ، عمر قالب را می توان به طور قابل توجهی کاهش داد. غلتاندن نخ همچنین به طور کلی سطح را بهبود می بخشد که می تواند تأثیر مفیدی بر عمر خستگی داشته باشد.
قطر ریشه
یکسان با MINOR DIAMETER
پیچ
یک بست رزوه دار که برای استفاده همراه با یک رزوه داخلی از پیش ساخته شده یا به طور متناوب برای تشکیل رزوه خود طراحی شده است. از لحاظ تاریخی، این یک بست رزوه ای بود که نخ آن تا سر بست می رفت و هیچ ساقه ساده ای نداشت. با این حال این تعریف تا حد زیادی جایگزین شده است تا از سردرگمی در مورد تفاوت بین پیچ و پیچ جلوگیری شود.
رزوه پیچ
برآمدگی از مقطع ثابت که به گونه ای ساخته می شود که یک مارپیچ در سطح داخلی یا خارجی یک استوانه ایجاد شود.
خود شل شدن
بست های رزوه ای می توانند در مواقعی بدون دخالت انسان شل شوند. این شل شدن می تواند به دلیل خزش، جاسازی، آرامش استرس یا چرخش خود بست (که اغلب شل شدن ارتعاشی نامیده می شود) باشد. خزش، جاسازی و کاهش استرس معمولاً یک بست را به طور کامل شل نمی کند، این مکانیسم های شل شدن بدون چرخش مهره نسبت به پیچ اتفاق می افتد. اصطلاح خود شل شدن گاهی اوقات برای چرخش مهره نسبت به پیچ بدون دخالت انسان استفاده می شود.
SEMS
یک مجموعه پیچ و واشر. پیچ یا پیچی که دارای واشر محبوس است. واشر اغلب روی ساقه ساده بست شل است، قطر ساقه برابر با قطر موثر نخ است. نخ از این قطر نورد می شود. منشأ کلمه یک سؤال متداول است. در دهه ۱۹۳۰ EC Crowther نماینده شرکتی بود که هم واشرهای ضد لرزش و هم پیچ می فروخت. او به این فکر افتاد که واشر را قبل از اینکه نخ رول شود روی پیچ قرار دهد. بزرگتر بودن قطر پیچ از سوراخ واشر از جدا شدن آن جلوگیری می کند.واشر و پیچ SEM bled. تصور می شود که s در انتهای SEM ها متعاقباً انتخاب شده است زیرا معمولاً به صورت جداگانه خریداری نمی شوند. علیرغم اختراعات و علائم تجاری اصلی، کلمه SEMS به طور کلی به عنوان یک اصطلاح عمومی قابل استفاده برای مجموعه های پیچ و واشر شناخته می شود.
پیچ را تنظیم کنید
پیچ تنظیم یک بست رزوه ای است که معمولاً برای نگه داشتن آستین، یقه یا چرخ دنده روی شفت به منظور جلوگیری از حرکت نسبی استفاده می شود. این یک عضو رزوه ای است که معمولاً سر ندارد. برخلاف اکثر اتصال دهنده های رزوه ای دیگر، اساساً یک دستگاه فشرده سازی است که معمولاً برای ایجاد نیروی رانش محوری استفاده می شود. انواع مختلف سوکت ارائه شده است تا بتوانید پیچ ​​تنظیم را بچرخانید. این انواع شامل سوکت شش گوش، سوکت فلوت، شیار پیچ گوشتی و سر مربع است. طرح‌های نقطه‌ای مختلفی در دسترس هستند (قسمتی از پیچ تنظیم که در برابر شفت محکم می‌چرخد) و عبارتند از:
جام – انتهای توخالی، رایج ترین سبک نقطه ای است که استفاده می شود. زمانی استفاده می شود که حفاری نقطه نامطلوب نباشد.
مخروطی – انتهای نوک تیز، این نوع بالاترین قدرت نگهدارنده پیچشی را ایجاد می کند و معمولاً برای اتصال دائمی استفاده می شود.
بیضی – انتهای گرد است که معمولاً برای تنظیم مکرر مورد نیاز است. انتهای بیضی شکل از فرورفتگی جلوگیری می کند/کاهش می دهد.
تخت – باعث آسیب کمی به شفت می شود و در مواقعی که نیاز به تنظیم مکرر است استفاده می شود.
سگ – انتهای صاف با رزوه ها از انتهای آن متوقف شده و انتهای آن در سوراخ قرار می گیرد.
شانک
آن قسمت از پیچ بین سر و قسمت رزوه دار.
پیچ های شانه ای
بست رزوه ای با ساقه ساده و ماشینکاری شده دقیق که برای اهداف مکان یابی استفاده می شود. آنها معمولاً برای قرقره ها و پیوندها استفاده می شوند.
کالیبراتور کشش پیچ SKIDMORE
کالیبراتور کششی پیچ Skidmore-Wilhelm یک لودسل هیدرولیکی است که برای تعیین کشش در پیچ یا سایر بست های رزوه ای استفاده می شود. کشش در پیچ سیال را در یک سیلندر هیدرولیک فشرده می کند، یک فشار سنج متصل به سیلندر سپس کالیبره می شود تا از نظر نیرو به جای فشار خوانده شود.
گشتاور آرام
گشتاور مورد نیاز برای کشیدن صفحات به یکدیگر به طوری که تماس مستقیم رخ دهد. اغلب در سفت کردن کنترل زاویه استفاده می شود. گشتاور نرم تضمین می کند که تماس فلز با فلز در تمام سطوح مشترک در اتصال رخ می دهد. فقط در این نقطه است که زاویه چرخش لازم شروع می شود تا پیچ به اندازه کافی سفت شود. گشتاور مناسب معمولاً به صورت تجربی بر روی مفصل واقعی تعیین می شود.
گیر کردن
در فرآیند به هم‌کشیدن قسمت‌های اتصال، بیشتر چرخش ورودی در طول این فرآیند با کشش کمی به پیچ در اتصال جذب می‌شود.
پیچ درپوش سر سوکت
پیچی با سر گرد، معمولاً با یک فرورفتگی شش گوش در سر برای اهداف سفت کردن. در قطعات ماشین آلات استفاده می شود و معمولاً از فولاد با استحکام بالا (در متریک درجه ۱۲.۹) ساخته می شود.
مفصل نرم
اتصالی که در آن صفحات و مواد بین سطوح مهره و یاتاقان پیچ هنگام تحت فشار قرار گرفتن توسط بار پیچ، سفتی کمی دارند. در چنین اتصالی، پیچ (یا مهره) معمولاً باید با دو یا چند دور کامل سفت شود، پس از اینکه به حالت نرم گشتاور شد، قبل از اینکه گشتاور سفت شدن کامل به دست آید. اغلب قرار دادن واشر در مفصل باعث ایجاد یک مفصل نرم می شود.

مطالعه
پیش بینی های ایلان ماسک درباره آینده تکنولوژی

گشتاور نرم
یک نام جایگزین که توسط برخی از تولیدکنندگان برای گشتاور راحت استفاده می شود.
واشر زخم مارپیچی
نوعی واشر که با پیچاندن نوار فلزی با بخش V و مواد پرکننده نرم‌تر با هم ساخته می‌شود. حلقه های نگهدارنده یا نگهدارنده، در داخل و/یا خارج مارپیچ، هندلینگ و اتصال واشر را بهبود می بخشد. ماده پرکننده مورد استفاده معمولا گرافیت یا PTFE است. نوار فلزی و حلقه های نگهدارنده معمولاً از فولاد ضد زنگ ساخته می شوند.
اصطکاک استاتیکی
اصطکاک در حالت استراحت؛ نیرویی برای شروع حرکت نسبی بین دو جسم لازم است – اصطکاک ایستا نیرویی است که در برابر چنین حرکت نسبی مقاومت می کند. گاهی اوقات به عنوان stiction نامیده می شود.
پیچ و مهره قفل مرحله ای (SLB)
پیچ قفل پله ای (SLB) یک شکل رزوه ای است که برای مقاومت در برابر شل شدن لرزش اصلاح شده است. رزوه دارای چندین بخش افقی است (یعنی بدون زاویه سرب) که هدف آن جلوگیری از پیچش در پیچ در نتیجه شل شدن است. این قسمت های افقی هستند که به عنوان پله شناخته می شوند. ادبیات منتشر شده نشان می‌دهد که شکل رزوه هنگام آزمایش بر روی دستگاه تست ارتعاش عرضی عملکرد خوبی دارد. با این حال، مشکلات تولید ممکن است از پذیرش گسترده آن جلوگیری کند.
STIFFNUT
اصطلاحی که برای توصیف مهره قفلی استفاده می شود که دارای گشتاور غالب است.
درجه قدرت
طبقه املاک را ببینید
منطقه استرس
سطح مقطع موثر یک نخ زمانی که تحت یک نیروی کششی قرار می گیرد. بر اساس قطری است که میانگین گام (یا مؤثر) و قطرهای جزئی (یا ریشه) نخ است. استفاده از این قطر ناشی از کار EM Slaughter در دهه ۱۹۳۰ است. او آزمایش‌های دقیق کنترل‌شده را با استفاده از اندازه‌های مختلف رزوه‌های استاندارد تکمیل کرد و استحکام آن‌ها را با میله‌های ماشین‌کاری شده ساخته شده از همان میله‌های مواد مقایسه کرد. او دریافت که این قطر متوسط ​​نتایجی را ارائه می دهد که با نتایج آزمایش کشش در حدود ۳٪ مطابقت دارد. خطا در قطر جزئی و زمین حدود ۱۵٪ بود. آزمایش‌هایی که متعاقب آن‌ها توسط محققین دیگر تکمیل شد، همچنین نشان داد که قطر تنش تقریبی معقول برای استحکام کششی رزوه است. (مرجع: «آزمایش‌ها بر روی بخش‌های نخ، اثر تقویت‌کننده دقیق نخ‌ها را نشان می‌دهند.» توسط EM Slaughter، Metal Progress، جلد ۲۳، مارس ۱۹۳۳، صفحات ۱۸-۲۰)
آرامش استرس
مشکل مهم پیچ و مهره در دماهای بالا پدیده ای است که به عنوان آرامش استرس شناخته می شود. خزش زمانی اتفاق می افتد که یک ماده در معرض دمای بالا و بار ثابت قرار می گیرد. آرامش استرس زمانی رخ می دهد که استرس زیاد وجود داشته باشد که به مرور زمان از بین می رود. تنش با کاهش بعدی در پیش بار پیچ کاهش می یابد. تنها راه برای به حداقل رساندن اثرات تنش زدایی استفاده از موادی است که مقاومت کافی در برابر آن در دمای کارکرد محصول داشته باشند. اثر شل شدن تنش پیچ، کاهش نیروی گیره ارائه شده توسط پیچ و مهره است.

مطالعه
سیسکو

پیچ سازه ای
پیچ سازه ای یک پیچ سر شش گوشه سنگین با طول رزوه کنترل شده است که برای استفاده در اتصالات سازه ای و مونتاژ سازه هایی مانند ساختمان ها و پل ها در نظر گرفته شده است. طول رزوه کنترل شده برای این است که رزوه را قبل از اتصال لایه مشترک متوقف کند تا عملکرد برشی مستقیم بست را بهبود بخشد. این اصطلاح در مهندسی عمران و سازه استفاده می شود اما اغلب در مهندسی مکانیک استفاده نمی شود.
STUD
یک بست که در دو انتها با یک ساقه بدون نخ در بین آن رزوه می شود. یک سر آن (که اغلب دارای تحمل نخ است که منجر به تداخل بیشتر نخ می شود) در یک سوراخ ضربه خورده محکم می شود، سر دیگر با یک مهره استفاده می شود.
نخ متقارن
رزوه متقارن به نخی گفته می شود که هر دو جناح نیمرخ رزوه با یک زاویه متمایل باشد.
روش تیلور فورج
روشی که توسط چهار مهندس شرکت Taylor-Forge در شیکاگو در دهه ۱۹۳۰ ایجاد شد که متعاقباً اساس کد ASME برای طراحی اتصالات فلنجی را تشکیل داد. مفروضات ساخته شده توسط این روش در حال حاضر به طور کلی بسیار ساده تلقی می شوند. این روش باعث ایجاد فاکتورهای واشر m و y می شود.
واشرهای کششی
یک نام کلی برای واشرهای فنری، واشرهای منحنی، واشرهای Belleville و فنرهای دیسکی. این نوع واشر سفتی نسبتاً کمی (در مقایسه با سفتی مفصل) ارائه می دهد و می تواند به عنوان فنر با پیچ و مهره عمل کند تا از حرکت بین قطعات جلوگیری کند.
تاج نخ
قسمت بالای نخ. برای رزوه های خارجی، تاج ناحیه ای از نخ است که روی سطح بیرونی آن قرار دارد، برای رزوه های داخلی، ناحیه ای است که قطر داخلی را تشکیل می دهد.
سمت نخ
پهلوهای نخ ریشه های نخ را به تاج می پیوندند.
ارتفاع نخ
این فاصله بین قطر کوچک و اصلی نخ است که به صورت شعاعی اندازه گیری می شود.
طول نخ
قسمت بست را با نخ ها بلند کنید.
ریشه نخ
ریشه نخ پایین نخ است، در نخ های خارجی ریشه ها معمولاً گرد می شوند تا عملکرد خستگی بهبود یابد.
THREAD RUNOUT
قسمتی که در انتهای یک ساقه رزوه ای قرار دارد که به عمق کامل بریده یا نورد نشده است، اما انتقالی بین رزوه های با عمق کامل و ساقه یا سر بست فراهم می کند.
THREADLOCKER
می تواند اصطلاحی باشد که برای تعدادی از محصولات مقاوم در برابر لرزش استفاده می شود، اما در حال حاضر معمولاً برای چسب های قفل کننده نخ استفاده می شود. به طور خاص، یک چسب بی‌هوازی مایع که بر روی نخ مهره یا پیچ و مهره اعمال می‌شود، پس از سخت شدن، فضاهای داخلی بین رزوه‌ها را پر می‌کند تا پلاستیک جامد با مقاومت برشی شناخته شده تولید شود.
آبکاری آلیاژ قلع/روی
پوشش های آلیاژ قلع/روی (معمولاً ۷۰ درصد قلع و ۳۰ درصد روی) روی اتصال دهنده های رزوه ای اعمال می شوند تا پوششی مقاوم در برابر خوردگی ایجاد کنند. یکی از مزایای چنین پوشش هایی این است که در تماس با فلزاتی مانند آلومینیوم یا فولاد، خوردگی دو فلزی رخ نمی دهد.
کلاس تحمل
ترکیبی از درجه تحمل و یک انحراف اساسی که به یک نخ داخلی یا خارجی داده می شود. یک کلاس تحمل برای یک نخ داخلی وقتی با کلاس تحمل برای یک نخ خارجی ترکیب شود، کلاس تناسب را برای نخ های جفت می دهد.
درجه تحمل
تفاوت بین حداکثر و حداقل شرایط فلزی برای تحمل اعمال شده به رزوه پیچ. برای نخ های متریک، درجه تحمل یک عدد داده می شود.
گشتاور
یک لحظه چرخشی؛ این معیاری است که نشان می دهد چقدر پیچش روی یک بست اعمال می شود. واحدهای مورد استفاده برای اندازه گیری گشتاور به صورت نیرو ضربدر طول هستند. معمولاً در صورت استفاده از واحدهای متریک با نیوتن متر (Nm) یا در صورت استفاده از واحدهای امپراتوری پوند فوت (lb-ft) اندازه گیری می شود.
ضرب کننده گشتاور
گیربکسی که برای افزایش گشتاور تولید شده توسط یک آچار دستی کوچک استفاده می شود.
آچار گشتاور
یک آچار دستی که دارای یک گیج یا روش دیگری برای نشان دادن مقدار گشتاور انتقال یافته به مهره یا پیچ است.
چرخش روش مهره
به سفت کردن با کنترل زاویه مراجعه کنید
U BOLT
اتصال دهنده شکل AU که در هر دو انتها رزوه شده است، عمدتاً در سیستم تعلیق و مناطق مربوط به وسایل نقلیه استفاده می شود.
اکستنسومتر اولتراسونیک
ابزاری که می تواند تغییر طول بست را به صورت اولتراسونیک در حین سفت شدن بست اندازه گیری کند یا طول آن را قبل و بعد از سفت شدن اندازه گیری کند.
UNC
Unified National Coarse (UNC) یک شکل نخ با ریشه های گرد با زاویه ۶۰ درجه و تاج های صاف است. برای یک قطر معین، گام نخ بزرگ‌تری نسبت به رزوه UNF با قطر معادل دارد. نخ یکپارچه بر اساس اندازه های اینچ است و برای اولین بار در سال ۱۹۴۸ استاندارد شد و فرم های رزوه استاندارد Whitworth و آمریکایی را یکسان کرد.
UNEF
Unified National Extra Fine (UNEF) یک فرم نخ یکپارچه با گام بسیار ظریف (کوچک) است که معمولاً در ابزارها و قطعاتی که نیاز به تنظیم دقیق دارند استفاده می شود.
UNF
Unified National Fine (UNF) یک شکل نخی با ریشه های گرد با زاویه ۶۰ درجه و تاج های صاف است. برای یک قطر مشخص، گام رزوه کمتری نسبت به رزوه UNC با قطر معادل دارد.
UNR
فرم نخ یکپارچه ملی (UN) با کانتور ریشه گرد، فقط برای رشته های خارجی اعمال می شود. (شکل رزوه UN دارای یک کانتور ریشه مسطح یا به صورت اختیاری است.) اکثر بست ها با فرم نخ یکپارچه دارای کانتور ریشه گرد هستند، یعنی رزوه های UNR هستند.

قطر موثر مجازی
قطر موثر یک رزوه اما امکان خطا در زوایای گام و کنار را فراهم می کند.
پیچ و مهره ساق کمر
پیچی که قطر آن کمتر از قطر جزئی رزوه است. اغلب ساقه پیچ ۰.۹ برابر قطر ریشه است.
درج نخ سیمی
یک درج رزوه‌دار که معمولاً برای تعمیر سوراخ ضربه‌ای یا برای بهبود استحکام جداسازی نخ فلزات نرم‌تر مانند روی و آلومینیوم استفاده می‌شود. درج ها با استفاده از یک ابزار ویژه رانندگی در سوراخی که قبلا ضربه زده شده است مونتاژ می شوند. اگر مجموعه در معرض لرزش باشد، اغلب از یک ترکیب قفل کننده نخ برای محکم کردن درج استفاده می شود.
سفت شدن کنترل شده با عملکرد
یک روش سفت کردن بست که اجازه می دهد یک بست محکم شود تا تسلیم شود. زاویه چرخش بست نسبت به گشتاور اعمال شده اندازه گیری می شود، تسلیم زمانی ارزیابی می شود که شیب رابطه به زیر یک مقدار معین تغییر کند. گاهی اوقات سفت کنترل شده مفصل نامیده می شود.
آبکاری روی
آبکاری روی یک روش متداول برای محافظت از اتصال دهنده های رزوه ای در برابر اثرات خوردگی است. آبکاری روی می تواند در حمام اسید کلرید، قلیایی یا سیانید تکمیل شود. پوشش های تکمیلی اغلب برای آبکاری روی استفاده می شود. این پوشش‌ها، مانند فسفات روی یا تبدیل کرومات، یک لایه غیرفعال‌سازی محافظ روی روی ایجاد می‌کنند که به کاهش نرخ خوردگی کمک می‌کند.
آبکاری آلیاژ روی/کبالت
این پوشش مشابه آبکاری روی است که در حمام کلرید اسید انجام می شود – مقدار کمی کبالت (معمولاً حدود ۱٪) برای افزایش سرعت آبکاری اضافه می شود.
پوشش تبدیل فسفات روی
برای بهبود مقاومت در برابر خوردگی، یک پوشش تبدیل فسفات روی اغلب به قطعات آبکاری شده روی، مانند رزوه های پیچ، اضافه می شود. این نوع پوشش تبدیل شیمیایی یک لایه غیرفعال محافظ روی روی ایجاد می کند و مقاومت در برابر خوردگی آن را بهبود می بخشد.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فن آوری پیچ و مهره ، به وب سایت دیاکو گستر https://diacobolt.ir/ نگاهی بیندازید .

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

2 نظر

  1. توضیحات جانعی بود تو یک بخش از مقاله جهان پیچ هم به این موارد با جزئیات بیشتری اشاره شده