رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

انتشار تصویر “هسته خشن” راه‌شیری برای نخستین بار

ناسا تصویر جدیدی از “هسته خشن” کهکشان راه شیری منتشر کرده است که این تصویر پانوراما جزئیاتی از هسته اصلی راه شیری را که تاکنون دیده نشده بود، نشان می‌دهد.
به گزارش ایسنا و به نقل از آی‌ای، ناسا به انتشار تصاویر خیره کننده از پدیده‌های فضایی معروف است و ما را نسبت به جهان هیجان انگیزی که در آن زندگی می‌کنیم بیشتر کنجکاو می‌کند. اکنون به نظر می‌رسد که این آژانس فضایی تصویر جدید دیگری در آستین دارد.

ناسا به تازگی تصویری از مرکز راه شیری منتشر کرده است که در آن میدان‌های گازی و مغناطیسی بسیار داغ وجود دارد. این تصویر با بهره‌گیری از رصدخانه اشعه ایکس “چاندرا” و رادیو تلسکوپ “میر کت”(MeerKAT) در آفریقای جنوبی تهیه شده است.

مطالعه
آینده شغلی حسابداری مالیاتی

ناسا در توضیح این تصویر الهام بخش می‌نویسد: این تصویر پانورامای جدید از مرکز کهکشان راه شیری بر اساس رصدهای قبلی “چاندرا” و تلسکوپ‌های دیگر تهیه شده است. در تصویری که در گرافیک اصلی ما نشان داده شده است، اشعه‌های ایکس از “چاندرا” به رنگ‌های نارنجی، سبز، آبی و بنفش است که انرژی‌های مختلف اشعه ایکس را نشان می‌دهد و داده‌های رادیویی “میر کت” به رنگ یاسی و خاکستری نشان داده شده است.

“دنیل وانگ” از دانشگاه “ماساچوست” در آمهرست این تصویر را مطالعه کرده و فاش کرده است که ویژگی‌های آن توسط نوارهای نازکی از میدان‌های مغناطیسی به هم متصل می‌شوند. ناسا حدس می‌زند که این نوارها ممکن است هنگام تراز شدن میدان‌های مغناطیسی در جهت‌های مختلف، به هم برخورد کرده باشند و به دور هم پیچ خورده باشند و اینگونه شکل گرفته باشند.

مطالعه
تغییر ساعت رسمی کشورها راهی برای صرفه جویی در انرژی

هسته خشن کهکشان راه شیری
این فرآیند زیبا، “اتصال مغناطیسی” نامیده می‌شود و یادآور پدیده‌ای است که ذرات انرژی‌زا را از خورشید دور می‌کند. همچنین منبع آب و هوای فضایی است که گاهی زمین را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

این رشته‌ها همچنین دیدگاه‌های کلیدی به ستاره شناسان در مورد وضعیت هوا در فضای کهکشانی مانند انفجارهای ابرنواختر و ابرسیاه‌چاله کهکشان ما می‌دهند.

این تصویر جدید همچنین انبوهی از گاز داغ را نشان می‌دهد که در وسعت حدود 700 سال نوری در بالا و پایین صفحه کهکشان گسترش یافته است. در واقع این تصویر از ترکیب کردن ۳۷۰ تصویر از کهکشان راه شیری در دو دهه اخیر به دست آمده است.

مطالعه
شستشوی نما با مواد نانو

در مجموع، این تصویر نگاهی دقیق و هیجان انگیز از هسته کهکشان راه شیری به ما می‌دهد که قبلاً هرگز با این جزئیات مشاهده نشده بود.

گفتنی است که  هسته مرکزی کهکشان راه شیری ۲۶ هزار سال نوری از زمین فاصله دارد.

اگرچه برای تجزیه و تحلیل آنچه در این تصویر وجود دارد، از متخصصان استفاده می‌شود، اما برای لذت بردن از زیبایی مطلق آن هیچ تخصصی لازم نیست.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.