رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

تغییر ساعت رسمی کشورها راهی برای صرفه جویی در انرژی

دلیل اصلی تغییر ساعت رسمی کشورها، بهره مندی از زمان و صرفه جویی در مصرف انرژی است. همانطور که می دانید در موقعیت های جغرافیایی مختلف، تغییر ساعت تابستانی (DTS) انجام می شود. به این ترتیب که در اوایل بهار به جلو کشیده‌می‌شود و اوایل پاییز مجددا به حالت نرمال خود باز می گردد. با املاک داران همراه شوید تا همه چیز را درباره تغییر ساعت رسمی کشورها بدانید.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

تغییر ساعت رسمی

ساعت دو بار در سال و معمولا در ساعات اولیه صبح تغییر می کند. در کشور ایران این تغییر ساعت رسمی در تاریخ ۱ فروردین هر سال  انجام و در ۳۱ شهریور ساعت به عقب کشیده‌می‌شود. تغییر ساعت رسمی کشورها قانونی است که منتقدان و طرفدارن زیادی دارد. ما در بهار ساعت را جلو می کشیم تا از نور و روشنایی روز بهره بیشتری ببریم. اما ساعت ها دوباره در پاییز به عقب بر می گردند.
clock2 - تغییر ساعت رسمی کشورها راهی برای صرفه جویی در انرژی

تاریخچه تغییر ساعت

از زمان های قدیم، تمدن های مختلف فعالیت های خود را مطابق با خورشید تنظیم نموده و روز را به دو دوره ۱۲ ساعته تقسیم بندی می کردند. این سیستم بر اساس ساعت خورشیدی تا قرن ۱۴ مورد استفاده قرار می گرفت. سپس اولین ساعت های مکانیکی ساخته‌شد و به همین دلیل روزها روی ۲۴ ساعت تنظیم شدند. در نتیجه سیستم ثابت ساعت معرفی شد.

یک روز صبح در سال ۱۷۸۴، بنجامین فرانکلین به طور اتفاقی زود از خواب بیدار شد و چیزی غیر منتظره را تجربه کرد. اتاق او در ساعت ۶ صبح روشن بود و او شروع به بررسی ارزش نور واقعی نمود. فرانکلین متوجه شد که او تا کنون شش ساعت از نور روز را از دست داده و مجبور بوده شمع های بیشتری را تا نیمه شب بسوزاند! هزینه استفاده از شمع ها زیاد بود.

هر چند او ایده اولیه تغییر ساعت رسمی را مطرح نکرد، ولی ایده استفاده بهینه از روشنایی روز از آن فرانکلین است. او پیشنهاد داد تا به محض طلوع خورشید، زنگ کلیسا به صدا در آید و همچنین برای بیدار کردن تنبل ها توپ شلیک شود. هر چند پیشنهاد او عملی نگردید.

طرفدار بعدی صرفه جویی در زمان، شخصی انگلیسی به نام ویلیام ویلت بود. او نیز معتقد بود که می توان از روشنایی روز بهاری بیش از این بهره مند شد. بالاخره در سال ۱۹۰۷ موفق‌شد ایده جلو بردنِ ساعت در اوایل تابستان برای جلوگیری از اتلاف روشنایی روز را مطرح سازد. ایده او نیز با شکست مواجه شد. سرانجام در سال ۱۹۱۶ برای اولین بار تغییر ساعت رسمی انجام شد.

در واقع آلمانی ها متوجه شدند که یک ساعت بیشتر در روز می تواند ذخایر زغال سنگ و سوخت را در اواسط جنگ جهانی حفظ کند. این ایده به سرعت توسط اتریش، مجارستان، هلند، سوئد و دانمارک پذیرفته‌شد. در نهایت بریتانیا نیز قانع شد که این تغییر ساعت می تواند سودمند واقع شود و به این روند رضایت داد.

مطالعه
سیسکو

این ایده اولین بار در زمان جنگ جهانی اول اجرا شد و از آن پس کشورهای زیادی از این روش استفاده کردند. همچنین بعد از بحران انرژی در ۱۹۷۰ ، استفاده از تغییر ساعت تابستانی رواج یافت. امروزه در اروپا و آمریکا نیز شاهد جلو و عقب کشیدنِ ساعت هستیم.

تاثیر تغییر ساعت بر مصرف برق

هدف از تغییر ساعت به جلو یا عقب در تابستان یا زمستان، استفاده حداکثری از نور طبیعی خورشید است. در حقیقت انتظار می رود که با تغییر ساعت مصرف برق کاهش یابد، اما آیا اینطور است؟ اخیرا چندین نظریه مطرح‌شده که صرفه جویی در برق با تغییر ساعت رسمی کشورها را زیر سوال می برد. اما همچنان مطالعاتی نیز وجود دارد که بر تغییر ساعت تابستانی تاکید دارند.

آمار در کشورهای مختلف نشان می دهد که می توان حدود ۳ تا ۵ درصد مصرف انرژی را در تابستان با تغییر ساعت کاهش داد. هر چند این مقادیر ناچیز می باشند، اما می تواند تاثیر زیادی در صرفه جویی برق داشته باشد. اما سازمان های زیست محیطی بر این باورند که این کاهش مصرف بسیار ناچیز است چرا که در بعدازظهر ها جبران می شود. حتی معتقدند که این تغییرات می تواند آسیب جدی به سلامت افراد و بهره وری از کار آن ها بزند.
clock3 - تغییر ساعت رسمی کشورها راهی برای صرفه جویی در انرژی

تاثیر تغییر ساعت بر بدن

چرا هنوز ساعت را تغییر می دهیم؟ ساعت در فصل بهار به جلو و در فصل پاییز به عقب می رود. اما این بیشتر یک تصمیم سنتی است تا علمی! عده ای معتقدند تغییر ساعت رسمی مزایای متعددی مثل امکان استراحت بیشتر در صبح، صرفه جویی در انرژی، بهبود کشاورزی و حالات روحی دارد. اما از طرفی گفته می شود که این کاهش مصرف انرژی در صبح می تواند در عصر تابستان جبران شود و تاثیر چندانی ندارد.

تغییر ساعت می تواند بر سلامت بدن تاثیر گذار باشد. به طوری که می توان مدت بیشتری را در معرض نور خورشید قرار گرفت و ویتامین دی جذب نمود. اما همین تغییر ساعت و به هم خوردن ریتم زندگی ممکن است تاثیر منفی نیز بر سلامتی داشته‌باشد.

برخی بر این باورند که تغییر ساعت میتواند روند زندگی آن ها را مختل کند. برخی حتی مدعی می شوند که این یک سیاست خطرناک است. بر اساس آمار، زمانی که ساعت به عقب کشیده می شود، میزان تصادفات، حملات قلبی و .. کاهش پیدا می کند. اما وقتی در بهار ساعت را جلو می برند، تمامی این موارد حدود ۶% افزایش می یابد. این هر چند یک اختلاف ناچیز ولی مهم به شمار می رود. حتی شواهد نشان می دهد که با عقب یا جلو کشیدن ساعت رسمی، ساعت بدن به هم می ریزد. در واقع سه روز طول می کشد تا دوباره بدن به شرایط نرمال باز گردد.

تغییر ساعت رسمی کشورها در سال ۱۴۰۱

روسیه قانون تغییر ساعت تابستانی را از سال ۲۰۱۱ لغو نمود. اما از آنجایی که باعث به هم خوردن هارمونی در برخی موقعیت های جغرافیایی شد، از سال ۲۰۱۴ این قانون مجددا اجرا گردید.

تمام کشورهای عضو اتحادیه اروپا در ۲۸ مارس ۲۰۲۱ بر اساس قانون، ساعت تابستانی را جلو کشیدند. همچنین در ۳۱ اکتبر ۲۰۲۱ یک ساعت به عقب کشیده‌شد. همانطور که می دانید در مکان های مختلف این زمان متغیر است. به طور مثال تغییر ساعت رسمی در آمریکا در اوایل ماه نوامبر انجام می شود. در استرالیا اوایل اکتبر و نیوزلند اواخر سپتامبر ساعت به جلو کشیده می شود.

مطالعه
تکنولوژی پوشیدنی

ایده تغییر ساعت رسمی در ایران نیز در سال ۱۳۷۰ مطرح و از شهریور ۱۳۸۶ به یک قانون تبدیل گشت. به منظور صرفه جویی در انرژی، درست اول فروردین ۱۴۰۱ به جلو کشید شد. همچنین در آخر شهریور ماه مجددا ساعت به عقب کشیده‌می‌شود. گویی قرار است از سال آینده این قانون لغو گردد ولی همچنان در دست بررسی است.

اما اگر از اول فروردین تا ۳۱ شهریور، هر روز فقط یک ساعت برق اضافی مصرف شود، برابر با هدر دادن کل نیروی برق تولیدی نیروگاه شهید رجایی به مدت ۹ ماه خواهد بود. در گذشته با تغییر ساعت مجبور بودیم تمامی ساعت ها را مجددا تنظیم کنیم. اما با پیشرفت تکنولوژی و اتصال اغلب ساعت ها مث موبایل و غیره به اینترنت دیگر نیازی به این کار نیست.
clock4 - تغییر ساعت رسمی کشورها راهی برای صرفه جویی در انرژی

چه کشورهایی از تغییر ساعت تابستانی تبعیت می کنند؟

بعد از جنگ جهانی دوم، بسیاری از کشورها این قانون تغییر ساعت تابستانی را متوقف کردند. با این وجود ایالات متحده از سال ۱۹۱۸ این قانون را به طور مداوم اجرا نموده است. پارلمان اروپا پس از سال ها بحث درباره این موضوع، در سال ۲۰۱۹، به حذف دائمی تغییر ساعت تابستانی در اتحادیه اروپا رای مثبت داد. اما از آنجایی که کشورها نتوانستند در مورد پایبندی به زمان تابستانی به توافق برسند، این تغییر هنوز اجرا نشده است.

حتی در ایالات متحده این موضوع دائما مورد بحث بوده است. از سال ۲۰۱۵ هر سال پیشنهاد لغو تغییر ساعت در دستور کار قرار می گیرد. امروزه کمتر از ۴۰ درصد از کشورهای جهان از ساعت تابستانی استفاده می کنند. کشورهایی که این قانون را رعایت می کنند، معمولا فاصله بیشتری تا استوا دارند. چرا که می خواهند در نوسانات فصلی از نور روز استفاده بهتری داشته باشند. برخی از کشورهایی که تصادفات جاده ای بیشتری در شب ها دارند نیز از این قانون تبعیت می کنند. در حالی که سایر کشورها بر این باورند که تغییر ساعت تابستانی می تواند به سلامت انسان آسیب بزند و آن را اجرا نمی کنند.

کدام کشورها تحت تاثیر تغییر ساعت تابستانی نیستند؟

قانون تغییر ساعت رسمی در حدود ۷۰ کشور دنیا انجام می شود. اما کشورهای واقع بر روی خط استوا، بنا بر عدم تاثیر گذاری این قانون را اجرا نمی کنند. همچنین برخی از کشورهای اسلامی قانون تغییر ساعت تابستانی را در ماه رمضان لغو کرده اند. چرا که این مسئله باعث عقب افتادنِ زمان افطار می شود. به طور مثال، مراکش در ماه رمضان این قانون را به حالت تعلیق در می آورد. ولی در ایران حتی در ماه روزه داری نیز تغییر ساعت پا برجاست.

از دیگر کشورهایی که با این قانون نا آشنا هستند، میتواند به کشورهای آفریقا و آسیای شرقی اشاره کرد. گفته می شود در سال های آینده اروپا دیگر ساعت رسمی کشور را تغییر نخواهد داد.

تغییر ساعت چیزی را تغییر نمی دهد!

تغییر ساعت فقط جابجا کردن عقربه های ساعت های مچی و دیواری است. این قانون چرخه های قمری و خورشیدی را تغییر نمی دهد و هیچ چیز در زندگی شما تغییر نخواهد کرد. مگر اینکه آلارم ساعت خود را تنظیم کنید. معنای تغییر ساعت در اول فروردین ماه بدان معناست که اکثریت قریب به اتفاق مردم با حداقل اختلال در هفته کاری خود، می توانند خود را با تغییرات وفق دهند. اگر شما شب ها هشت ساخت می خوابید و آلارم ساعت را تنظیم نمی کنید، واقعا مهم نیست که موقعیت عقربه ها روی ساعت شما تغییر کند. شما همچنان هشت ساعت خواهید خوابید.

مطالعه
نوار نقاله چگونه کار می کنند؟

آیا باید یک هفته قبل از تغییر ساعت نیازی به آمادگی دارید؟ خیر! در واقع لزومی ندارد برای تغییر ساعت از قبل آماده شوید. شاید تصور کنید باید قبل از تغییر ساعت تابستانی، ۱۵ دقیقه زودتر از خواب بیدار شوید. ولی این هیچ تاثیری نخواهد داشت.

مفهوم زمان!

قطعا قبل از پیشرفت تکنولوژی همه چیز با امروزه متفاوت بود. مردم به دلیل عدم ارائه زمان دقیق، توانایی تنظیم وقت خود را نداشتند. در گذشته مردم با توجه به طولانی بودن روز در نیمه اول سال و کوتاه شدن آن در نیمه دوم سال، زمان خود را تقسیم می کردند.

سرانجام بعد از اختراع ساعت های مکانیکی و تعریف بازه های زمانی، مردم می توانستند وقت خود را تنظیم کنند. اما همچنان در نقاط مختلف این تعریف زمان متفاوت بود. به همین دلیل است که در کشورهای دیگر، ساعت نسبت به کشور ما جلوتر یا عقب تر است.

در واقع ما با ساعت به مفهوم زمان پی می بریم. این مفهوم در واقع از زمان ایجاد ریل های راه آهن پدیدار شد. اختلاف زمانی بین ایستگاه شهرهای مختلف، با افزایش و گسترش ریل های راه آهن به وجود آمد. بنابراین کشور های مختلف سعی کردند زمان خود را با حرکت قطارها همسان سازی نمایند. انگلستان پیش از سایر کشورها در سال ۱۸۴۰ میلادی راه آهن بزرگ غرب را با گرینویچ تطبیق داد. پس از آن کشورهای دیگر از این روند پیروی کردند.

جمع بندی

همانطور که گفتیم، ایده تغییر ساعت تابستانی به منظور استفاده بهینه از روشنایی روز است. هیچ استدلال قانع کننده ای برای توضیح مزایا و یا معایب تغییر ساعت رسمی کشورها وجود ندارد. به طور کلی کسانی ممکن است با جلو کشیدن ساعت بی خواب شوند که از قبل مشکل بی خوابی داشته اند. بهترین توصیه برای تطبیق بدن تان با شرایط فعلی، این است که تمامی ساعت های خود را با ساعت جدید هماهنگ کنید. در این مقاله به توضیح دلیل تغییر ساعت رسمی کشورها پرداختیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل پیش فروش آپارتمان در اصفهان، انواع تهاتر ملک با مصالح ساختمانی، مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.