رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

حشرات رادارگریز فناوری نوین

حشراتی با قابلیت فناوری رادارگریزی

بدن برخی حیوانات دارای ساختارهای شفافی است که به خوبی شناخته شده است. معمولاً چنین ساختارهایی در موجودات آبزی دیده می‌شود. اما باید گفت برخی موجودات مانند گونه‌های خاصی از پروانه‌ها و شاپرک‌ها نیز برای محافظت از خود در برابر شکارچیان، بال‌های شفافی ایجاد می‌کنند و به دلیل وجود بال‌های شفاف، تقریباً از دید شکارچیان در امان‌اند.
به گزارش ایسنا و به نقل از تک اکسپلوریست، اخیرا یک گروه از محققان به سرپرستی “آزمایشگاه زیست‌شناسی دریایی”(Marine Biological Laboratory) برای درک چگونگی تشکیل این بال‌های شفاف یکی از این گونه‌ها به نام “پروانه شیشه‌ای”(glasswing butterfly) را مورد بررسی قرار دادند تا به اسرار این فناوری رادارگریزی طبیعی پی ببرند.

دکتر “نیپام پاتل”(Nipam Patel) مدیر”آزمایشگاه زیست‌شناسی دریایی” گفت: من تصمیم گرفتم به بررسی برخی از گونه‌های پروانه و شاپرک که در مجموعه خود داشتم و تاکنون هرگز با جزئیات به آنها نگاه نکرده بودم، بپردازم و آن را به عنوان چالشی برای دانشجویان در نظر بگیرم که ببینند چگونه بال‌های آنها تا این حد شفاف هستند. بنابراین گروهی از دانشجویان برای تصویربرداری از بال‌ها از میکروسکوپ‌های مختلف استفاده کردند و دریافتند تقریباً هر روشی که فکر کنید که توسط آن می‌توان بال را شفاف کرد را این پروانه و شاپرک‌ها از قبل می‌دانند. این همان چیزی است که باعث شد ما با جزئیات بیشتری به دنبال درک راز این شفافیت باشیم.

مطالعه
کاهش 6 برابری زمان سفر به مریخ

حشرات رادارگریز

دائما ما انسان‌ها خودمان را نابغه‌ می‌نامیم زیرا می‌دانیم که چگونه می‌توان یک پوشش ضد نور را روی شیشه قرار داد اما باید گفت چیزی که ما الان می‌دانیم را پروانه‌ها از ده‌ها میلیون سال پیش در بال‌های خود داشته‌اند.

نانوساختار هیدروکربنی مومی در لایه دوم و در قسمت بالای سطح بال قرار دارد و این نانوساختارها به بال‌ها خاصیت ضد انعکاسی می‌دهند. این لایه عمدتا از چند آلکان با زنجیره بلند تشکیل شده است که این امر مشابه آنچه در سایر گونه‌های حشرات یافت می‌شود، است.

دانشمندان برای بررسی بیشتر با کمک هگزان میزان انعکاس بال‌ها را قبل و بعد از برداشتن لایه مومی بررسی کردند. سپس مقدار نور منعکس شده از بال را اندازه‌گیری کردند و نشان دادند که لایه فوقانی نقش مهمی در کاهش نورخیرگی دارد.

مطالعه
چه کشورهایی در ازای دوچرخه سواری پول میدهند؟

“آرون اف پومرانتز”(Aaron F. Pomerantz) محقق این مطالعه گفت: لایه موم در درجه اول به عنوان چیزی که از خشک شدن حشره جلوگیری می‌کند در نظر گرفته می‌شود اما در این مطالعه ما دریافتیم که از آنها برای داشتن این خاصیت ضد خیرگی استفاده شده است.

محققان قصد دارند در آینده به بررسی عمیق‌تر این موضوع و درک چگونگی تکامل این ساختارهای شفاف بپردازند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه