رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

عملکرد موتور اسکرم جت

مقدمه

موتورهای اسکرم جت نوعی موتور جت از جنس ورق استیل ضد سایش هستند که برای تولید نیروی رانش به احتراق سوخت و اکسید کننده متکی هستند. مشابه موتورهای جت معمولی، هواپیماهای اسکرم جت، سوخت را در هواپیما حمل می کنند و اکسید کننده را با بلعیدن اکسیژن اتمسفر بدست می آورند، لذا در مقایسه با موشک هایی که هم سوخت و هم یک عامل اکسید کننده را حمل می کنند، تفاوت مکانیزم قابل ملاحظه ای را دارند. این امر نیاز اسکرم جت ها را به نیروی محرکه جوی زیر مداری محدود می کند، جایی که محتوای اکسیژن هوا برای حفظ احتراق کافی است. بیشترین ماده مورد استفاده در اسکرم جت، ورق استیل ۳۲۱ است، لذا قیمت ورق استیل ۳۲۱ در ارزش نهایی موتور اسکرم جت تاثیر مستقیم دارد و در ساخت سه جزء اصلی آن استفاده می گردد:
–    ورودی همگرا که در آن هوای ورودی فشرده می شود.
–    محفظه احتراق که در آن سوخت گازی با اکسیژن اتمسفر برای تولید گرما سوزانده می شود.
–    نازل واگرا که در آن هوای گرم شده برای تولید نیروی رانش شتاب می گیرد.

عملکرد موتور اسکرم جت - یک سوال

عملکرد موتور اسکرم جت

برخلاف موتورهای جت معمولی، مانند موتورهای توربوجت یا توربوفن، یک اسکرم جت از اجزای چرخان و فن مانند برای فشرده کردن هوا استفاده نمی کند. بلکه سرعت قابل دستیابی هواپیمای در حال حرکت در جو باعث می شود هوا در ورودی فشرده شود. به این ترتیب، هیچ قطعه متحرکی در یک اسکرم جت مورد نیاز نیست ولی به دلیل حرکت هوا با سرعت بالا اهمیت ساخت قطعات با ورق استیل ضدسایش نظیر ورق استیل ۳۲۱ امری ضروری است. در مقایسه، موتورهای توربوجت معمولی به چند مرحله روتور کمپرسور دوار و چند مرحله توربین دوار نیاز دارند که همگی وزن، پیچیدگی و تعداد بیشتری از نقاط خرابی را به موتور اضافه می‌کنند. به همین دلیل قیمت ورق استیل ۳۲۱ در هزینه تعمیر و نگهداری نیز تاثیر دارد.
با توجه به ماهیت طراحی آنها، عملیات اسکرم جت به سرعت های نزدیک به مافوق صوت محدود می شود. از آنجایی که اسکرم جت ها فاقد کمپرسورهای مکانیکی هستند، به انرژی جنبشی بالای جریان مافوق صوت برای فشرده کردن هوای ورودی در شرایط عملیاتی نیاز دارند. بنابراین، یک وسیله نقلیه با موتور اسکرم جت باید به سرعت مورد نیاز (معمولاً در حدود ۴ ماخ) توسط برخی ابزارهای دیگر رانش، مانند موتورهای توربوجت، ریل تفنگ یا موشک شتاب داده شود.

تاریخچه

“بل” در سال ۱۹۴۷ به پرواز مافوق صوت دست یافت و در اوایل دهه ۱۹۶۰، پیشرفت سریع به سمت هواپیماهای سریعتر نشان داد که هواپیماهای عملیاتی در عرض چند سال با سرعت های مافوق صوت پرواز خواهند کرد. به جز وسایل نقلیه تحقیقاتی موشکی تخصصی مانند X-15 آمریکای شمالی و سایر فضاپیماهای با موتور موشک، حداکثر سرعت هواپیماها معمولاً در محدوده ۱ تا ۳ ماخ در حد خود باقی مانده است. در طول برنامه هواپیماهای فضایی ایالات متحده، بین دهه ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، الکساندر کارتولی و آنتونیو فری از طرفداران رویکرد اسکرم جت بودند. در دهه‌های ۱۹۵۰ و ۱۹۶۰، انواع موتورهای آزمایشی اسکرم‌جت ساخته شد و در ایالات متحده و بریتانیا آزمایش شد. آنتونیو فری در نوامبر ۱۹۶۴ یک اسکرم جت را با موفقیت به نمایش گذاشت که در نهایت ۵۱۷ پوند نیرو (۳/۲ کیلو نیوتن)، حدود ۸۰ درصد از هدف او را تولید کرد. در سال ۱۹۵۸، یک مقاله تحلیلی در مورد محاسن و معایب اسکرم جت های احتراقی مافوق صوت بحث کرد. در سال ۱۹۶۴، فردریک اس. بیلیگ و گوردون ال. داگر یک درخواست ثبت اختراع برای یک اسکرم جت احتراق مافوق صوت بر اساس پایان نامه دکتری بیلیگ ارائه کردند. این حق اختراع در سال ۱۹۸۱ به دنبال حذف دستور محرمانه صادر شد. در سال ۱۹۸۱، آزمایشاتی در استرالیا تحت هدایت پروفسور ری استالکر در مرکز آزمایش زمینی T3 در ANU انجام شد. اولین آزمایش موفقیت آمیز پرواز یک اسکرم جت به عنوان تلاش مشترک با ناسا بر فراز اتحاد جماهیر شوروی در سال ۱۹۹۱ انجام شد.

عملکرد موتور اسکرم جت - یک سوال

این یک اسکرم جت متقارن محوری با سوخت هیدروژنی دو حالته بود که توسط موسسه مرکزی موتورهای هوانوردی (CIAM) در مسکو توسعه یافت. دهه ۱۹۷۰، اما با یک آلیاژ FeCrAl روی موشک SM-6 تبدیل شده برای دستیابی به پارامترهای اولیه پرواز ۸/۶ ماخ، قبل از پرواز اسکرم جت با سرعت ۵/۵ ماخ، مدرن شد. پرواز اسکرم جت بر فراز موشک زمین به هوای SA-5 که شامل یک واحد پشتیبانی پرواز آزمایشی معروف به “آزمایشگاه پروازهای فراصوت” (HFL)، “خلود” بود، پرواز کرد. سپس، از سال ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۸، ۶ آزمایش پرواز اضافی متقارن محوری پرسرعت-نمایشگر اسکرم جت توسط CIAM همراه با فرانسه و سپس با ناسا انجام شد. حداکثر سرعت پرواز بیشتر از ۴/۶ ماخ به دست آمد و عملیات اسکرم جت در طول ۷۷ ثانیه نشان داده شد. این سری‌های آزمایشی پرواز همچنین بینشی در مورد کنترل‌های پرواز مافوق صوت مستقل ارائه کردند. در دهه ۲۰۰۰، پیشرفت قابل توجهی در توسعه فناوری هایپرسونیک، به ویژه در زمینه موتورهای اسکرم جت انجام شد. پروژه HyShot احتراق اسکرم جت را در ۳۰ ژوئیه ۲۰۰۲ نشان داد.

 

سیدرحیم کیاحسینی

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.