رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

کدام جانوران حس شنوایی قوی تری دارند؟

1- رتبه اول در قدرت شنوایی : دلفین

بر طبق تحقیقات علمی ، دلفین ها گوش های بسیار قوی ای دارند و از این رو می توانند فرکانس های بسیار ضعیف را دریافت کنند و بشنوند . چنین امری از گوش انسان ها کاملا بعید می باشد . محققین می گویند که گوش دلفین ها پوست مخصوصی دارند که آن ها را بسیار گرم نگه می دارد . تحقیقات نشان داده است که دامنه شنوایی دلفین ها بین 0 تا 170 کیلوهرتز می باشد . (در حالی که انسان ها فقط تا 20 کیلوهرتز قدرت شنوایی دارند ) .

شنوایی کدام حیوان قوی است؟ دلفین

شنوایی کدام حیوان قوی است؟ دلفین

2- رتبه دوم قدرت شنوایی : خفاش

بر طبق تحقیقات ، قدرت شنوایی خفاش نیز در سطح بسیار بالایی می باشد به گونه ای که حتی در تاریکی شب به او در یافتن مسیر و عبور کردن از موانع کمک شایانی می کند .

در واقع می توان عنوان نمود خفاش دارای حس شنوایی قوی بوده و با استفاده از آن است که راه خود را در تاریکی می یابد . مانند نور چراغ قوه ، خفاش ها با این اصوات سطح وسیعی از محیط اطراف خود را می پوشانند و می توانند به راحتی با استفاده از انعكاس برخورد صدا ، طعمه خود را تشخیص دهند . آنها از طریق مدت زمان انعكاس صدا، می توانند فاصله طعمه را تا خود تعیین کنند . علاوه بر این، به کمک كیفیت و وضعیت انعكاس صدا ، قادر خواهند بود جهت طعمه و بزرگی آن را نیز تشخیص دهند . گفتنی است هر چقدر طعمه بزرگ تر باشد ، صدا شدید تر منعكس خواهد شد . خفاش ها قادرند این مقادیر را به صورت به حافظه خود بسپارند و بعد دوباره در تاریكی به راه خود ادامه دهند . خفاش ها توانایی شنیدن اصوات تا 120 کیلوهرتز را دارا می باشند .

حس شنوایی کدام حیوان قوی است؟ خفاش

حس شنوایی کدام حیوان قوی است؟ خفاش

3- رتبه سوم قدرت شنوایی : جغد

جغد نیز از جمله حیواناتی است که حس شنوایی بسیار قوی دارد . آنها نیز می توانند در تاریکی با استفاده از حس شنوایی طعمه خود را تشخیص دهند . لازم به ذکر است نیروی شنوایی جغدها قوی بوده و شکل پهن و قرص‌ مانند صورت آن‌ها به هدایت صدا به سوی گوش‌های بزرگشان کمک فراوانی می‌کند . آنها دارای منقار رو به پایینی هستند که این مدل منقار برای این است که برای دریافت صدا کم ترین مانع را ایجاد کند .

مطالعه
راهنمای تهیه فیش حقوقی در نرم افزار میزان

در اکثر گونه‌های جغد شب‌ بیدار ، یکی از گوش‌ ها کمی بالاتر از گوش دیگر قرار دارد تا از این طریق بتوانند اصوات را در حالت حرکات عمودی طعمه نیز دریافت و دنبال کنند. جغدها با استفاده از این قدرت شنوایی و توانایی خود می‌توانند جهت حرکت طعمه را با دقت بالایی تعیین نمایند . گفتنی است برخی از جغدها دارای چنان قدرت شنوایی می باشند که می‌توانند یک طعمه را در تاریکی مطلق نیز تشخیص دهند.

همانطور که می دانیم جغدها قادر به حرکت دادن چشمان خود در کاسه چشم خود نیستند اما به دلیل داشتن قدرت شنوایی در حد بسیار بالا ، حتی در تاریکی شب نیز می‌تواند غذا و طعمه خود را از انبوه موانع پیدا نمایند .

کدام حیوان شنوایی قوی دارد؟ جغد

کدام حیوان شنوایی قوی دارد؟ جغد

رتبه چهارم قدرت شنوایی : شب پره

نوعی حشره توسط دانشمندان دانشگاه لیدز در انگلستان شناسایی شده است که قدرت شنوایی بسیار بالایی در دنیای حیوانات دارد .  گفته می شود حس شنوایی آن 150 برابر حساستر از حس شنوایی انسان ها می باشد . لازم به توضیح است شب‌ پره بزرگ موم‌خوار (Galleria mellonella) در کندوی عسل تخم‌ریزی می کند و لاروهای آن از موم و ضایعات این کندوها تغذیه می نمایند .

مطالعه
پورت اسکن (Port Scan) چیست؟ معرفی انواع اسکن پورت در هک و نفوذ

پژوهش جدیدی که در مجله Biology Letters منتشر گشته است نشان می دهد این موجود از حساسیت فرکانسی بسیار بالایی در گوش خود برخوردار است . این حشره قادر است فرکانس‌ های صوتی تا 300 کیلوهرتز دریافت کند که بالاترین میزان ثبت شده در موجودات جهان طبیعی می باشد . انسان فقط قادرند در طیف دو تا پنج کیلوهرتز را بشنوند .

به گفته پژوهشگران ، این نمونه‌ ای از یک حیوان با ویژگی‌های حسی عجیب و تازه ، منعکس‌کننده تکامل مشترک حیوانات می باشد ؛ چراکه سیر تکاملی این شب‌پره با سیر شکارچیان آن یعنی خفاش‌ ها درهم طنیده است .

 

کدام جانوران حس شنوایی قوی تری دارند؟ - یک سوال

نکته:
شایان تذکر است که خرگوش ها با آن گوش های بسیار بزگ و تیزشان هم حس شنوایی بسیار قوی دارند و در رده بعدی این حیوانات قرار می گیرند .

مطالعه
تفاوت آیفون Not Active و Active چیست ؟

نمودار مقایسه محدوده قدرت شنوایی

در نمودار زیر قدرت شنوایی حیوانات و انسان مورد مقایسه قرار گرفته است :

کدام حیوان حس شنوایی قوی دارد

حیواناتی که شنوایی قوی دارند

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.