رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

آبیاری با نوار تیپ آبیاری راهگشای کشاورزی برای مناطق کم‌آب و خشکسالی

آبیاری با نوار تیپ آبیاری راهگشای کشاورزی برای مناطق کم‌آب و خشکسالی

خشکسالی و کم آبی در سال‌های گذشته تهدید بزرگی برای بخش‌های مختلف کشور بوده و مشکلات عدیده‌ای به وجود آورده است. در این بین، کشاورزی به عنوان اصلی ترین بخش اقتصادی کشور از جمله موضوعات مهمی است که به گفته کارشناسان می بایست جهت کاهش آسیب به آن برنامه‌ریزی مناسبی انجام داد. بهره برداری بهینه از آب در تولیدات کشاورزی از موضوعاتی مهم در توسعه اقتصادی کشور است.

در کشور ما ایران بیشتر از ۸۵ درصد اراضی کشاورزی با استفاده از  روش آبیاری سطحی آبیاری می شوند که راندمان آن کم است. کشاورزی در ایران همچنان به صورت سنتی انجام می گیرد چرا که وابستگی بیش از اندازه به بارش های فصلی را در خود حفظ کرده است.

با وجود خشکسالی های پی در پی، کاهش بارندگی ها و افت قابل توجهی که سطح آب زیر زمینی در سطح کشور پیدا کرده است، اصلاح روش های آبیاری در بخش های مختلف کشاورزی بیشتر از هر چیزی دارای اولویت است.

مطالعه
آشنایی مختصری از دستگاه پکیج ایران رادیاتور

با توجه به گفته های بالا، روش های نوین آبیاری می تواند نسخه ای موثر و شفابخش برای رفع چالش کمبود آب در کشاورزی باشد. آبیاری با استفاده از نوار تیپ آبیاری یکی از روش هایی است که در این عرصه موفق است. با استفاده از نوار تیپ آبیاری، افزایش سطح زیر کشت، صرفه جویی در مصرف آب، کاهش هزینه های آبیاری و افزایش عملکرد در هکتار را می توان به دست آورد. نوار تیپ آبیاری می تواند در زیر خاک قرار داده شود تا تبخیر آب کاهش یافته و از مسدود شدن سوراخ های آن جلوگیری شود و با این روش کیفیت عملکرد در آبیاری بیشتر شود.

آبیاری با نوار تیپ آبیاری راهگشای کشاورزی برای مناطق کم‌آب و خشکسالی - یک سوال

افزایش سطح زیر کشت با روش آبیاری تیپ 

با توجه به آزمایش‌های عملی صورت گرفته، سطح زیر کشت محصول در زمین با استفاده از آبیاری با نوار تیپ افزایش یافته و می توان گفت در مصرف آب تا حدود یک سوم صرفه جویی خواهد شد. نوار تیپ آبیار ی یکنواختی در انتقال آب را ایجاد کرده و از یکسان سازی و اصلاح جلوگیری می کند. در مواقعی که خشکسالی است و می بایست منابع آبی را مدیریت کرد، می توان با استفاده از نوار تیپ های آبیاری آب در تمام زمین کشاورزی عادلانه توزیع شود.

مطالعه
مبدل پکیج دیواری چیست؟

نوار تیپ آبیاری یا نوار آبیاری قطره ای یا همان Drip tape نواری است با دیواره ای نازک که از آن برای آبیاری قطره‌ای استفاده می‌شود، اولین نمونه‌ نوار تیپ آبیاری یا تیپ قطره‌ای در دهه شصت میلادی در کشور آمریکا ساخته شده است.
نوارهای آبیاری قطره‌ای از جنس پلی اتیلین نرم هستند و به صورت خوابیده و حلقه شده در درازای چندین متری در بازار موجود می باشند.  نوار تیپ های ضخیم‌تر معمولا جهت آبیاری در زیر خاک استفاده شده و دائمی تری می باشند.
از روش آبیاری تیپ (قطره ای) می توان در محصولاتی هم چون چغندر، کلزا، ذرت، گندم و جو و …. استفاده کرد چرا که کشت آن ها ردیفی است.

کارآمدی بیشتر آبیاری تیپ در مقایسه با دیگر روش‌ها

آبیاری با استفاده از نوار تیپ های آبیاری در مقایسه با روش‌های دیگر آبیاری مانند بارانی و کم فشار بازده بیشتری داشته و کارآمدتر است. بازدهی یا راندمان آبیاری در آبیاری بارانی بین ۶۰ تا ۷۵ درصد و در آبیاری کم فشار بین ۴۰ تا ۵۰ درصد می باشد، این در حالیست که در روش قطره ای و استفاده از نوار تیپ آبیاری این عدد  بین ۹۰ تا ۹۵ درصد خواهد بود. بنابراین می توان گفت استفاده از سیستم آبیاری قطره ای با استفاده از نوار تیپ آبیاری  یکی از بهترین روش‌های آبیاری در کاهش مصرف آب و افزایش بهره وری است.

مطالعه
منظور از اصطلاح ریست کردن پکیج چیست؟

خرید نوار تیپ آبیاری

از دغدغه های بزرگ کشاورزان برای خرید نوار تیپ آبیاری، پیدا کردن نوار تیپ های با کیفیت خوب و قیمت مناسب می باشد. نوار تیپ های آبیاری در دو نوع نوار تیپ درزدار و نوار تیپ پلاکدار در رول های ۱۰۰۰ متری و ۲۰۰۰ متری در بازار ارائه شده و ضخامت ها و آبدهی آن ها متنوع می باشد. یکی از راه هایی که می توان با اطمینان خاطر خرید کرد، خرید اینترنتی نوار تیپ آبیاری است. انجام این کار می بایست از طریق فروشگاه های معتبر صورت گیرد. یکی از فروشگاه هایی که می توان خرید اینترنتی نوار تیپ را با خیالی آسوده انجام داد فروشگاه گروه مهندسی ترنم آب سرزمین پارس است. این گروه با استفاده از کارشناسان مجرب می تواند راهنمای خریدی امن و مطمئن برای کشاورزات عزیز باشد.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.