رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

آیا میتوان پالت های پلاستیکی را بازیافت کرد؟

زمانی که پالت های پلاستیکی بعد از گذشت سالها بنا به دلایل مختلف کارایی خود را از دست میدهند یا فرسایش پیدا می کنند، صفحات دیگر قابل استفاده نمی باشند. بنابراین بهترین راه برای استفاده مجدد از آنها بازیافت پالت هاست، پالت های پلاستیکی برای بازیافت به شرکت تولید کننده پالت ها ارسال میشوند تا ذوب شده و مجدداً به پالت های پلاستیکی جدید یا محصولات دیگر تبدیل شوند، معمولاً این پالت ها را پالت های پلاستیکی دست دوم می نامند.۰

بازیافت پالت های پلاستیکی به عنوان یک روش سازگار با محیط زیست شناخته می شود و به همین دلیل بسیار مورد توجه شرکت های تولید کننده پالت است.امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی دستگاه های مختلفی ابداع شده اند که بازیافت پالت پلاستیکی از طریق آن ها امکان پذیر می باشد و منجر به تولید محصولات جدید با استفاده از پالت های پلاستیکی قدیمی می‌شود، از این رو  می توان گفت بازیافت پالت های پلاستیکی روشی دوستدار با محیط زیست و سازگار با آن است که امکان دفع و استفاده از مواد اولیه این محصولات را برای ما فراهم می‌کند.

آیا میتوان پالت های پلاستیکی را بازیافت کرد؟ - یک سوال
در این مقاله سعی داریم به این سوال پاسخ دهیم که بازیافت پالت های پلاستیکی چگونه صورت می گیرد؟
امروزه با پیشرفت تکنولوژی دستگاه های مختلفی تولید شده اند که فرایند بازیافت پالت های پلاستیکی را نسبت به گذشته آسان تر کرده است و از طرف دیگر این امکان فراهم شده که از این پالت های پلاستیکی غیر قابل استفاده محصولات جدید دیگری تولید شود.
بازیافت پلاستیک امروزه به عنوان صنعت طلای کثیف شناخته می شود بازیافت پالت های پلاستیکی نیز جزو دسته از این صنعت محسوب می شود. به طور کلی می توان گفت بازیافت پالت های پلاستیکی منجر به تولید محصولات جدید با تنوع بیشتر میشود که این امر از طریق بازیافت های پالت های پلاستیکی امکان پذیر است. همواره سعی می شود تا پالت های پلاستیکی به صورت یکجا و با کمترین هزینه و در زمان کوتاه تری انجام گیرد.

بازیافت پالت های پلاستیکی به صورت بهینه از سه روش امکان پذیر هست، هر یک از این روش های دارای ویژگی های منحصر به فرد هستند.
این سه روش عبارتند از:
۱)بازیافت پالت های پلاستیکی به روش مکانیکی
۲)بازیافت پالت های پلاستیکی به روش شیمیایی
۳)بازیافت پالت های پلاستیکی به روش انرژی
در اینجا به طور مختصر هر یک از این روشها را مورد بررسی قرار میدهیم:
۱) بازیافت پالت ها پلاستیکی به روش مکانیکی
در این روش ابتدا پالت ها خرد شده سپس به فرایندی شستشو داده تمیز می شود و آب آنها را می گیرند در مرحله بعد پس از خشک شدن آنها را ذوب کرده و با قالب دهی مجدد در زمینه‌های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرد.روش مکانیکی یکی از متداول ترین و کم هزینه ترین روش ها برای بازیافت پالت های پلاستیکی محسوب می شود.
مزایای بازیافت به روش مکانیکی
۱)این روش یکی از ساده ترین روش های بازیافت محسوب می شود علاوه بر این روش مکانیکی متداول ترین روش جهانی است.
۲) این روش از نظر اقتصادی یکی از روش های مقرون به صرفه در تولید انبوه محسوب می شود و به همین دلیل تولید کنندگان با وجود دستگاه های ساده بازیافت در این زمینه به راحتی از این روش استفاده می کنند.
۳)یکی دیگر از مزایای این روش این است که در این روش می‌توان با حجم کمی از ضایعات و بازیافت انجام داد اما در روش های دیگر بازیافت با حجم کم ضایعات امکان پذیر نیست.
۲) بازیافت پالت های پلاستیکی به روش شیمیایی
در این روش پالت های پلاستیکی با استفاده از یک کاتالیزور تجزیه می شوند و بعد از اینکه تجزیه شدند دوباره به حالت پالت های پلاستیکی جدید تبدیل می شوند به عبارت دیگر مولکول های پلاستیک از یکدیگر تجزیه می شوند و دوباره به حالت پلاستیک بازگردانی میشوند.
استفاده از این روش هزینه بیشتری را برای بازیافت به همراه دارد اما امروزه با پیشرفت علم و استفاده از کاتالیزور های بهینه هزینه این روش نسبت به گذشته پایین تر آمده است.
مزایای بازیافت به روش شیمیایی
۱)در این روش به دلیل اینکه به روش شیمیایی پلاستیک ها دوباره تولید می شوند امکان بازیافت پسماند های کثیف و دارای زباله نیز به خوبی امکان پذیر است.
۲)استفاده از این روش باعث تولید پالت هایی با کیفیت بالاتر نسبت به روش مکانیکی میشود.
۳)محصولاتی که در بازیافت شیمیایی تولید می شود کیفیت مانند کیفیت پلاستیک های نو دارند و با پلاستیک های نو قابل رقابت هستند.
۳) بازیافت پالت های پلاستیکی به روش انرژی
روش دیگر بازیافت ،بازیافت به روش انرژی است همانطور که از اسم این روش پیداست در این روش پلاستیک ها به انرژی تبدیل می شوند و با استفاده از دستگاه های گوناگون انرژی مورد نیاز را تولید میکند.این روش می‌تواند به مصرف ‌کنندگان کمک کند تا بتوانند بدون هیچ ‌گونه مشکلی و بدون نیاز به پرداخت هزینه بابت سوخت ‌های گوناگون مورد نیاز به استفاده از روش بازیافت انرژی بپردازند تا بتوانند انرژی مورد نیاز خود را در زمینه ‌های گوناگون تامین کنند.
توجه نمایید که بازیافت پلاستیک به این روش معمولاً طرف ‌داران کمتری دارد اما به ‌هر حال برخی از افراد و صنعت ‌ها از این روش برای بازیافت پلاستیک استفاده می‌کنند تا بتوانند با تجزیه پلاستیک انرژی‌ های مورد نیاز خود مانند انرژی حرارتی و یا انرژی برق را دریافت کنند.
برای مطالعه مطالب بیشتر به سایت پالت۲۴ مراجعه فرمائید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.