رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

یک سوال Latest Articles

روش انتخاب صحیح اینورتر برای الکتروموتور

در حال حاضر استفاده از اینورتر در صنعت امری متداول و عادی است. کنترل سرعت الکتروموتور علاوه بر افزایش کیفیت تولیدات سبب کاهش برق مصرفی دستگاه‌ها و کاهش نیاز به تعمیر و نگهداری می‌شود.

اینورتر یا درایو فرکانس متغییر ( VFD ) یک دستگاه الکترونیکی است که با تغییر فرکانس، سطح ولتاژ اعمالی به موتور را کاهش می‌دهد و در نتیجه سرعت گردش موتور کم می شود. تغییر دور یکی از اصلی ترین ویژگی‌های یک درایو است؛ در حالی که اینورتر مزایای متعدد دیگری هم دارد.

انواع اینورتر در انواع برند ها 750x336 - روش انتخاب صحیح اینورتر برای الکتروموتور

مزایای اینورتر

اینورترها دارای مزیت‌های متعددی هستند؛ به طوری که در حال حاضر کاربری آنها فقط در صنعت نیست و نام آنها را احتمالا در لوازم خانگی هم به عنوان یک تکنولوژی جدید شنیده‌اید. در واقع در هر دستگاهی که موتور به عنوان محرک وجود دارد، اینورتر می تواند به عنوان مکمل آن نصب و استفاده شود.

مزایای استفاده از اینورتر عبارت اند از:

  • راه اندازی نرم و توقف آرام موتور
  • امکان تنظیم زمان برای شتابگیری حرکت و توقف
  • از بین رفتن ضربه در لحظه راه اندازی
  • کاهش جریان راه اندازی و از بین رفتن شوک جریانی به شبکه برق
  • تنظیم سرعت موتور به صورت دستی و یا با استفاده از سنسور
  • کاهش مصرف برق دستگاه
مطالعه
شناخت انواع مختلف پکیج بوتان

پارامترهای مهم در انتخاب اینورتر

اگر در زمینه اینورتر اطلاعات کافی ندارید حتما قبل از خرید و انتخاب آن با یک کارشناس فنی مشورت کنید. معمولا کمپانی‌های تولید کننده، مدل‌های متنوعی تولید می‌کنند که از نظر توان یکسان، اما از نظر کاربری با هم متفاوت هستند. اینجاست که مشاوره و داشتن اطلاعات فنی و کافی، شما را از پرداخت هزینه‌های اضافی و خرابی‌های مکرر در امان نگاه می‌دارد.

بر روی بدنه موتور یک پلاک چسبانده شده، کلیه مشخصات فنی موتور بر روی این پلاک ذکر شده که شامل تکفاز یا سه فاز بودن موتور، ولتاژ کاری موتور برای حالت های ستاره و مثلث، توان موتور با واحد کیلووات و اسب بخار، جریان، گشتاور و سرعت موتور است. هنگام خرید اینورتر مشخصات دقیق موتور را به فروشنده ارائه کنید تا بهترین پیشنهاد را دریافت نمایید.

مطالعه
تعمیر کولر گازی ال جی

توان موتور از پارامتر های اصلی برای انتخاب درایو کنترل دور است. همیشه باید توان اینورتر هم‌اندازه موتور و یا بیشتر باشد و از خرید اینورتر با توان پایین‌تر از موتور پرهیز کنید.

یکی از پارامترهای مهم، ولتاژ ورودی است. شما می‌توانید با توجه به عدم دسترسی به برق سه فاز از مدل‌های تکفاز استفاده کنید به این شرط که در سربندی موتور امکان اتصال به ولتاژ ۲۲۰ ولت قید شده باشد.

اصلی ترین نکته بعد از مشخص شدن کیلووات و ولتاژ اینورتر نوع بار موتور است. احتمالا واژه‌های سنگین کار یا سبک کار به گوشتان خورده باشد. در واقع نوع حرکت ( عمودی یا افقی )، اینرسی بار متصل به موتور، اصطکاک موجود در اتصالات می تواند سنگین کار یا سبک کار بودن بار را مشخص کند.

در انتها محیط نصب و شرایط آب و هوایی را باید در نظر بگیرید و بر اساس درجه حفاظت یا IP مورد نیاز درایو را انتخاب نمایید.

مطالعه
پیچ رولپلاک نما باتهران راپل

انتخاب برند درایو کنترل دور

در حال حاضر اینورتر با مارک‌های متنوع از سرتاسر جهان در ایران عرضه می شود که از نظر کیفی، تخصصی و قیمتی با هم متفاوت هستند.

اگر به دنبال اینورترهای ارزان قیمت هستید، اینورترهای ساخت چین با قیمت اقتصادی و کیفیت‌های متفاوت از برندهای دلتا، اینوت و هایتک در این دسته قرار می‌گیرند.

اما اگر به دنبال دستگاه با کیفیت و قیمت میان‌رده هستید برندهای کره‌ای مانند اینورتر LS و یا اینورتر IMASTER می‌تواند گزینه‌های مناسبی باشند.

حتما در هنگام خرید درایو کنترل دور، میزان و نوع گارانتی، اصالت دستگاه و سابقه فروشگاه ارائه کننده را بررسی کنید. پیشنهاد ما به شما خرید از نمایندگی‌های معتبر و با سابقه فنی است.

 

 

 

 

 

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.