رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

سینی کابل چیست ؟ مشخصات روش محاسبه انواع کابل های برق

سینی کابل برق :

سینی کابل برق

برای کابلکشی برق فشار قوی و ضعیف به غیر از لوله های برق از سینی کابل هم استفاده می شود. سینی های کابل یا cabletrays بدنه های مقاوم تر و عرض بیشتری نسبت به لوله برق دارند . هنگام تولید به بهترین حالت قابل شکل پذیری هستند یعنی دایره ای نبودن و عرض و عمق می گیرند. مناسب تعداد رشته سیم و کابل های برق سینی کابل ها تولید می شوند و برای تحمل وزن اتصالات و تجهیزات جانبی از انواع ساپورت های سینی کابل که بصورت دیواری و سقفی است کمک گرفته می شود.در گذشته بوسیله بست های مخصوص کابل های برق به دیوار و سقف بسته می شدند. این روزها روش های سیمکشی راحتتر و امن تر شده و توسط سینی برق نظم و زیبایی بیشتر به ساختمان ها داده می شود.

سبد سینی کابل :

این سینی ها نام خود را از این واقعیت گرفته اند که شبیه سبدهای بلند ساخته شده از مفتول گالوانیزه و استیل هستند. سینی‌های سبدی را می‌توان در امتداد دیوارها نصب کرد، از سقف آویزان کرد، و حتی در زیر کف‌های مرتفعی که اغلب در مراکز داده و سایر امکانات یافت می‌شود، قرار داد. ساختار سبد سینی کابل ، باز است و به هوا اجازه می دهد تا به راحتی از داخاش عبور کند. بنابراین تضمین می کند که کابل ها به خوبی تهویه و خنک بمانند و از خرابی های رطوبت و گرما جلوگیری می کنند. به طور معمول، آنها از مفتول فولاد ساخته شده اند، و در پوشش های مختلف، از جمله پوشش پودری و روکش کروم عرضه می شوند.

سینی کابل pvc فیبری :

ویژگی‌های بارز سینی‌ کابل پلاستیکی که با در نظر گرفتن کابل‌های فیبر نوری حساس به خم طراحی می شوند کف جامد و دیواره‌های کاور دار جانبی آن‌ها است. برخلاف سینی‌ کابل گالوانیزه یا مدل سبدی که بین هر پله سیم فاصله دارند ، این سینی‌ها فقط در قسمت بالایی باز هستند و لبه های صاف و محکم آن‌ها یک سیستم پشتیبانی کاملاً یکنواخت ایجاد می‌کند. بنابراین باعث می‌شود الیاف ظریف در زوایای تیز مثل گالوانیزه فرو یا گیر نکند.

سینی های کابل فایبرگلاس :

کاملاً عایق و نارسانا هستند ، بنابراین برای مطابقت با کدهای الکتریکی نیازی به اتصال ارت به زمین ندارند. آنها سبک وزن هستند ، قوی هستند ، با سیگنال ها تداخل نمی کنند. در نتیجه نسبت به سینی کابل فلزی مشابه در برابر اشعه ماوراء بنفش ، خوردگی و مواد شیمیایی مقاوم تر هستند.

سینی کابل دور ستونی ستون فقراتی :

یک نوع سینی سبد، سینی فقراتی و خم شدن در جهات مختلف برای سازگاری با پیچ و تاب هایی است که کابل های شبکه شما نیاز دارند. نصاب می تواند آنها را بدون بریدن پله ها یا استفاده از ابزار خاصی با دست خم کند و بسیار راحت باشد. اکنون که با سیستم های سینی کابل آشنا شدید، ممکن است علاقه مند به مطالعه بیشتر مطالب تیک صنعت برق باشید.

کابل های داخل سینی کابل :

سینی های کابل می تواند یک روش بسیار راحت برای انتقال تعداد زیادی کابل سیگنال ، ارتباطات و کنترل و همچنین کابل های فشار قوی باشد. برای هدایت سیستم های اتوماسیونی از یک اتاق مرکزی به مکان های دیگر کاربرد دارد . اگر قرار است از سینی کابل استفاده شود ، استانداردهای خاصی باید رعایت شود.

مشخصات فنی اتصالات سینی کابل :

سینی کابل، همانطور که در بخش ۳۹۲.۲ قانون ملی برق سال ۲۰۰۲ ( NEC ) تعریف شده است، یک واحد یا مجموعه ای از واحدها (که معمولاً بخش نامیده می شود) و اتصالات مرتبط است که یک سیستم ساختاری را تشکیل می دهند که برای بستن یا پشتیبانی ایمن کابل ها و راه های راه آهن استفاده می شود. استفاده از سینی ها ، کابل های برق را پوشش می دهد و اجازه می دهد سینی های کابل به عنوان یک سیستم پشتیبانی برای خدمات،تغذیه کننده و هادی های مدار انشعاب استفاده شوند. سینی کابل همچنین می تواند از ارتباطات، کنترل و سیگنال هادی مدار پشتیبانی کند.

کابل های کنترل سینی کابل :

بیشتر کابل‌های کنترل یا سیگنالینگ ، کابل‌های چند رسانا هستند که حاوی هادی‌های کوچک هستند، مانند شماره ۱۸ AWG، ۱۶ AWG، ۱۴ AWG، ۱۲ AWG، و غیره. بنابراین، فاصله بین هادی ها در این نوع کابل های داخل سینی کابل حیاتی نیست. نصب کابل های کنترل یا سیگنالینگ در یک ساپورت در پایین سینی کابل برای کاهش گرما، همانطور که برای کابل های برق انجام می شود، معمولاً ضروری نیست.

نصب کابل های ولتاژ پایین یا سیگنال :

محاسبه اندازه سینی کابل بدون تجاوز از حداکثر سطح مقطع مجاز آن است. اگرچه سایر کاربردها در بخش ۳۹۲.۹ پوشش داده شده است ، مانند کابل‌های ترکیبی قدرت و کنترل و/یا سیگنال، تنها دو بخش، بخش A برای سینی‌های کابل نردبانی و تهویه‌دار و بخش ۳۹۲.۹ (D) برای سینی‌های کابل با کف جامد، در اینجا مورد بحث قرار خواهد گرفت.

سینی کابل عرض ۵۰ سانتی متر :

فقط کابل‌های کنترل چندرسانا و/یا سیگنال در یک نردبان یا سینی کابل تهویه‌شده را پوشش می‌دهد. مجموع سطح مقطع کابل ها در یک نردبان یا سینی کابل تهویه شده با عمق داخلی قابل استفاده ۱۰ سانتی متر یا کمتر نباید از ۵۰ درصد سطح مقطع قطر داخلی سینی کابل تجاوز کند. عمق ۱۰ سانت باید برای محاسبه سطح مقطع داخلی مجاز هر گونه سینی نردبان کابل بدون درب که عمق داخلی قابل استفاده بیش از ۱۰ سانتیمتر استفاده شود. یک سینی با عمق ۸ سانت در عرض۴۰ سانتی متر دارای سطح مقطع داخلی ۷۲ اینچ مربع است و پر کردن کابل نمی تواند از ۵۰ درصد یا ۱۲۰ سانت مربع تجاوز کند. سینی کابل با عمق ۱۴ سانت در عرض ۹۰ سانت نیز حداکثر سینی پر ۱۳۰ سانت مربع خواهد داشت.

سینی کابل عرض ۴۰ سانتیمتری :
سینی کابل چیست ؟ مشخصات روش محاسبه انواع کابل های برق - یک سوال

کابل‌های کنترل چندرسانا یا سیگنال را در یک سینی کابل با عرض ۵۰ کف جامد پوشش می‌دهد. با یک سینی کف جامد، مجموع سطح مقطع کابل ها در سینی برق ، با عمق داخلی قابل استفاده ۱۰ سانت یا کمتر، نباید از ۴۰ درصد سطح مقطع داخلی سینی کابل تجاوز کند. . برای محاسبه سطح مقطع داخلی مجاز هر نوع سینی کابل مخصوصا فلزی که دارای عمق داخلی قابل استفاده بیش از ۸ سانت است، باید از عمق ۹ سانت استفاده شود. یک سینی با عمق ۷ در عرض ۴۰ سانت دارای سطح مقطع داخلی ۱۴ سانت مربع است و پر کردن کابل نمی تواند از ۴۰ درصد یا ۵۰ سانت مربع تجاوز کند.

روش محاسبه قطر کابل سینی کابل :

به عنوان مثال، فرض کنید ۱۰۰ کابل کنترل چندرسانا با ۳۰ هادی عایق پی وی سی گیج شماره ۱۴ در هر کابل نصب شده در سینی کابل فلزی وجود دارد. سازنده کابل قطر خارجی اسمی هر کابل را ۱.۰۳۵ اینچ ارائه می دهد. قطر باید به یک اینچ مربع تبدیل شود. فرمول تبدیل مساحت دایره (اینچ مربع) استبار (قطر تقسیم بر ۲) مربع یا ۰.۷۸۵۴ x قطر خارجی کابل مربع. به جای فرمول، ۰.۷۸۵۴ x 1.035 x 1.035 inch = 0.8413 اینچ مربع x 100 کابل = ۸۴.۱۳ اینچ مربع. سینی کابل با عمق ۶ اینچ x عرض ۳۶ اینچ = ۲۱۶ اینچ مربع x 40 درصد = ۸۶.۴ اینچ مربع، سینی با اندازه لازم را برای ۱۰۰ کابل فراهم می کند. اگر از نردبان یا سینی کابل تهویه‌دار استفاده می‌شد، پر شدن مجاز به ۵۰ درصد افزایش می‌یابد و می‌توان از سینی ۶ اینچی در عرض ۳۰ اینچ استفاده کرد.

هنگامی که محاسبه اولیه تکمیل شد ، بسیاری از عوامل دیگر مانند حفاظت در برابر خوردگی، مواد اولیه ساخت سینی کابل، انبساط و انقباض سینی، زمین و اتصال و ظرفیت بار سینی باید در نظر گرفته شود‌.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه