رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

یک سوال Latest Articles

علت روشن نشدن هیتر برقی

خیلی وقت‌ها مواجه شدن با مشکلات لوازم برقی، برای ما می‌تواند مشکل ساز باشد، زمانی که دقیقا به آنها نیاز داریم یا روی آنها کاری با آنها برنامه‌ریزی کرده‌ایم و…

 برای مثال روشن نشدن هیتر برقی که حتما با آن مواجه شده‌اید. اینکه چرا هیتر برقی روشن نمی‌شود؟ ممکنه سوال حال حاضر شما باشد، اما این سوال که چطور انتخاب درستی در خرید هیتر برقی داشته باشیم؟ یا چطور از هیتر برقی خود نگهداری کنیم که روشن بشود!؟ باعث شد تا ما برای شما مجموعه ای از اطلاعاتی را جمع آوری کنیم تا اگر دستگاه شما روشن نشد علت آن چیست!

ما در ادامه به شما خواهیم گفت که ایمنی اتصالات چه تأثیری در کاربری هیتر برقی دارد؟  و آیا میتواند علت روشن نشدن دستگاه شما باشد یا خیر.

با خواندن این مقاله نه تنها خرید بهتری خواهید داشت، بلکه می‌توانید هیتر خاموش خود را مجبور کنید تا دوباره کار کند.

هیتر می‌خرید یا بخاری برقی؟

افراد زیادی هستند که کلمه بخاری برقی و هیتر را یکی می‌دانند یا فکر می‌کنند این دو وسیله کارایی یکسانی دارند. باید گفت هیتر و بخاری برقی هر دو محیط را گرم می‌کنند؛ اما تفاوت‌هایی نیز دارند. هیتر‌ها در اندازه‌های بزرگ‌تر تولید می‌شوند و جنس بکار رفته در آن‌ها محکم‌تر است. برای گرم کردن محیط‌های بزرگ از هیتر استفاده می‌شود و بخاری برقی در این مکان‌ها اصلاً استفاده نمی‌شود. توصیه می‌شود که هیتر و بخاری برقی را برای کار مناسبی تهیه کنید. استفاده از هیتر به جای بخاری برقی موجب روشن نشدن هیتر برقی می‌شود؛ در این صورت انرژی تولید شده کم است و به موتور آسیب می‌رساند.

هیتر مناسب برای منزل من کدام است؟

هیتر‌های بسیاری در بازار وجود دارند. هر یک از آن‌ها مناسب محیط‌های مخصوصی هستند و در جای نادرست عملکرد خوبی ندارند. آشنایی با انواع آن‌ها به شما در خرید بهتر کمک می‌کند و باعث می‌شود در ادامه با خرابی‌های بسیاری در این وسیله مواجه نشوید.

 • تابشی
مطالعه
آشنایی با پکیج های بوتان پارما و پرلا

در محیط‌های نسبتاً کوچک استفاده می‌شود. هیتر‌های تابشی گرما را به صورت نقطه‌ای منتشر می‌کنند.

 • هالوژنی

وجود فن و لامپ‌های هالوژنی باعث می‌شود این مدل گرما و حرارت بیشتری تولید کند. قیمت مدل‌های هالوژنی نسبت به باقی مدل‌ها بیشتر است. اگر مکان مورد نظر شما بزرگ است و احتیاج به قدرت و دمای بیشتری دارید، این مورد گزینه خوبی است.

 • فن دار

درون این مدل‌ها یک فن قوی وجود دارد که با چرخش گرما تولید می‌کند. این نوع هیتر معمولاً برای تهویه یک هوای مطبوع بعد از حمام به کار گرفته می‌شود.

 • کارنکتور

وجود المنت در این هیتر از تولید صدا جلوگیری می‌کند. کارنکتور‌ها سایز‌های متفاوتی دارند. هیتر‌های کارنکتور از مدل‌های قدرتمند تابشی بزرگ‌تر هستند؛ بنابرین فضای بیشتری را اشغال می‌کند و گرمای بیشتری دارد. می‌توانید برای گرم کردن پذیرایی یا حتی سالن‌های بزرگ از این مدل استفاده کنید.

 

ایمنی چه تأثیری در کاربری هیتر برقی دارد؟

 • دکمه پاور خودکار

کاملاً مشهود است که وظیفه این دکمه خاموش کردن هیتر در مواقع خطر است. به این معنی که در مواقع خطر یا واژگونی هیتر به صورت خودکار خاموش می‌شود. روشن نشدن هیتر برقی رابطه مستقیمی با مسائل ایمنی دارد‌. عدم وجود قابلیت‌های ایمنی باعث کاهش راندمان کاربری و خرابی‌های زیادی می‌شود.

 • سنسور

اگر به هنگام کار هیتر گرمای زیادی تولید شود یا المنت ها حالت سوختگی بگیرند، پیامی به سنسور‌ها داده می‌شود. با این هشدار سنسور اتصال دستگاه را قطع می‌کند و از خرابی‌های بسیاری جلوگیری می‌کند.

 • قفل کودک

ممکن است هیتر برقی روشن نشود؛ اما اتصال آن با برق برقرار باشد. در این شرایط وجود قفل کودک به شما می‌کند. با اولین هشدار‌های دستگاه مبنی بر خرابی داخلی یا موارد دیگر،  قفل کودک فعال می‌شود و اگر کودک شما به هیتر نزدیک شود، آسیبی نخواهد دید.

اتصالات را نادیده نگیرید

 • سیم‌ها

بریدگی‌های کوچک و بزرگ، شکستگی یا سوختگی باعث می‌شود هیتر برقی روشن نشود. سیم‌ها را چک کنید و در صورت مشاهده مشکل آن‌ها را تعویض کنید.

 • پریز برق
مطالعه
تعمیر کولر گازی ال جی

وجود لک‌های قهوه‌ای یا زرد در خروجی پریز از سوختن این بخش خبر می‌دهد. هرگز دوشاخه هیتر را به این پریز‌ها وارد نکنید. این کار نه تنها باعث روشن نشدن هیتر برقی می‌شود بلکه خطر برق گرفتگی و آتش سوزی را به همراه دارد.

 • دوشاخه

اگر سیم‌های این بخش رشته رشته شده‌اند یا حالت تنیدگی دارند، با استفاده از چسب برق مشکل را رفع کنید. وجود این خرابی‌ها به هیتر آسیب می‌رساند.

 • ولتاژ

دفترچه راهنما را برسی کنید و ولتاژ مورد نیاز دستگاه را با برق شهری مطابقت دهید. گاهی وجود ولتاژ بالا یا پایین باعث می‌شود هیتر روشن نشود. برای شروع، اطمینان حاصل کنید برق هست و این جریان به موتور می‌رسد.

دو عامل خارجی که تأثیر مستقیمی بر هیتر دارند

 • آلودگی

کثیفی، گرد و غبار، جرم، پرز و دیگر آلودگی‌ها به پروانه هیتر می‌چسبد. این آلودگی‌ها جلوی رسیدن جریان هوا به فن و المنت را می‌گیرد. هنگامی که آلودگی افزایش پیدا کند، عملکرد دستگاه افت می‌کند. این مورد باعث می‌شود موتور توان کافی را برای روشن کردن هیتر از دست بدهد.

 • گرمای بیش از حد

قراد گرفتن هیتر در معرض آفتاب و یا گرمای زیاد موجب چسبندگی سیم‌ها می‌شود. اجزایی مثل المنت ها‌ رسانا هستند و با این گرما حرارت تولید می‌کنند. این اتفاق به منزله کار مداوم دستگاه است و بعد از مدتی موجب روشن نشدن هیتر برقی می‌شود.

به صدایی که تولید می‌شود توجه کنید

دسته‌ای از هیتربرقی‌ها هستند که صدای زیادی تولید می‌کنند. وجود این صدا برای هیتر‌های که قدرتمند و قدیمی هستند،کاملاً طبیعی است. اگر وسیله شما جدید است یا مدتی بعد از شروع کار صدای زیادی تولید می‌کند، حتماً هیتر دچار مشکل شده است. صدا‌ها از کم تا زیاد درجه‌بندی می‌شوند. صدا‌های کمتر از مشکلات مربوط به اتصال نشعت می‌گیرند و با یک بررسی ساده رفع می‌شوند. صدا‌های بلند‌تر به عیب‌های درون هیتر مربوط می‌شوند. با چک کردن قسمت‌های مختلف مثل موتور، دریچه‌ها، سنسور‌ها و دیگر بخش‌ها مشکل را رفع کنید.

هیتر‌هایی که مصرف انرژی بالا دارند زود خراب می‌شوند

همه ما می‌دانیم استفاده از محصولاتی که در رده انرژی A هستند، عملکرد خوبی دارند. آیا برای هیتر برقی هم همین طور است؟ باید گفت بله. اگر هیتر‌هایی بخرید که دارای سطح انرژی بالاتری هستند، به مرور زمان باعث تخریب قطعه‌های داخلی و روشن نشدن هیتر برقی می‌شوید. دقت کنید که این روز‌ها هزینه‌های بالای برق سرسام‌آور است و با این خرید ناآگاهانه، هزینه ها را تا ده برابر افزایش خواهید داد. مصرف انرژی بالا گاهی منجر به تولید گرمای بیش از حد در دستگاه و سوختن سیم‌ها و المنت ها می‌شود. اگر می‌خواهید هیتر برقی شما تا سال‌ها کار کند و دستخوش تعمیر نشود، از خرید هیتر‌هایی با مصرف انرژی بالا جدا خودداری کنید.

مطالعه
کاربردهای لوله پلکسی

اجزای داخلی را مورد برسی قرار دهید

 • المنت

با رسیدن انرژی برق به المنت ها هیتر داغ می‌شود. اگر سیم پیچ‌های این قسمت جرم گرفته باشند یا المنت بشکند هیتر دچار مشکل می‌شود.

 • موتور

این قسمت حافظه هیتر است. با وجود موتور همه اجزاء به صور هماهنگ کار می‌کنند. موتور برق را دریافت می‌کند تا به المنت ها و فن برساند. وجود مشکل در موتور به تمام‌بخش‌های هیتر آسیب می‌رساند.

 • فن

این بخش پروانه‌ای مانند باعث خنک شدن هیتر و ورود هوا با فشار بالا می‌شود. اگر دنده‌های فن بشکند یا آلوده شده باشد، خرابی‌های زیادی به بار می‌آورد.

 • کلید روشن/ خاموش

این کلید ورود برق  به هیتر را کنترل می‌کند. خراب شدن این بخش نه تنها باعث روشن نشدن هیتر برقی می‌شود، بلکه در صورت صحت سلامت کامل دستگاه نمی‌توانید از آن استفاده کنید.

چگونه هیتر برقی را عیب‌یابی کنیم؟

قسمت‌های مختلف مقاله را با دقت مطالعه کنید. شرایط گفته شده و عیب‌های رایج را با مشکل دستگاه خود مطابقت دهید. سعی کنید با روش‌های خانگی و آسان این مشکلات را رفع کنید. اگر زمان زیادی گذشت و نتوانستید از شر مشکل خلاص شوید، از متخصص‌های این زمینه کمک بخواهید. اگر جزء افرادی هستید که حوصله تعمیر هیتر برقی یا تماس را  ندارید سعی کنید از دستگاه خود به درستی نگهداری کنید تا هرگز با مشکل روشن نشدن هیتر برقی مواجه نشوید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.