رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

اصطلاحات بیمه ای | آشنایی با فرهنگ لغات و اصطلاحات تخصصی بیمه

درباره فرهنگ لغت و اصطلاحات بیمه چه می دانید؟ در حقیقت بیمه یک محصول غیر قابل لمس است که برای تخصص داشتن در این زمینه باید اطلاعات و آشنایی کافی را داشته باشید. در بعضی مواقع امکان دارد با ایرادها و مشکلاتی روبه رو شوید که به راحتی نتوانید بعضی از لغات را بفهمید و درک کنید.

از آنجایی که افراد در طول مدت زندگی خود دچار خطراتی خواهند شد. بنابراین بهتر است که یک راه برای جبران این مشکلات و خسارت هایی که ممکن است بعدا به وجود بیاید پیدا کنیم. لذا برای اینکه بیشتر با این موارد آشنا شوید پیشنهاد می کنیم تا انتهای مقاله را مطالعه کنید. در این مقاله سعی کرده ایم تمام نکات مربوط به اصطلاحات بیمه ای خدمت شما شرح دهیم. تا انتهای مقاله همراه املاک داران باشید.

بیمه چیست؟

درحقیقت بیمه یک قرارداد است که بین بیمه‌ گر و بیمه‌ گذار تشکیل می‌ شود و با توجه به آن بیمه گر در مدت زمان معین می تواند حق بیمه را از بیمه گذار دریافت کند. همچنین با توجه به قرارداد یا تعهداتی که بین طرفین وجود دارد به خسارات مالی و جانی بپردازد.
بیمه چیست؟

 بیمه ‌گر کیست؟

معنی بیمه گر یک شخص حقوقی است که متعهد می شود در برابر دریافت حق بیمه، خسارات معینی را در هنگام رخ دادن حادثه بر عهده بگیرد. این تعهد باید در چهارچوب قرارداد باشد و خارج از آن کاری انجام نشود. در حال حاضر یک سری سازمان و موسسه فعالیت دارند که به عنوان بیمه گر خدمات ویژه ای را در زمینه بیمه عرضه می‌ کنند.

بیمه‌ گذار کیست؟

حالا که با تعریف بیمه گر آشنا شدید شاید بپرسید بیمه گذار چه کسی است؟ بیمه گذار یک فرد حقیقی یا حقوقی است که با توجه به حق بیمه خدمات را از بیمه گر دریافت می کند. این خدمات از اموال و از همه مهمتر جان بیمه‌ گذار در مقابل خسارات حمایت کرده و آن را جبران می کند.

مطالعه
پناهندگی در ترکیه

پرداخت حق بیمه از یک شخص ثالث در برابر حوادث محافظت خواهد کرد و مسئولیت مالی و جانی برای آنها در پی خواهد داشت، همچنین در مقابل هر مشکلی خیال آنها از بابت بیمه راحت است. در نتیجه بیمه گذار فرد، موسسه یا سازمانی است که برای بیمه کردن خود و اشخاص دیگر دست به کار می‌‌ شود.

بیمه شده به چه کسی گفته می شود؟

در بسیاری از قراردادهای بیمه و همچنین اصطلاحات تخصصی آن مفاهیم بیمه شده با بیمه گذار تفاوت بسیاری دارد. بیمه شده فردی است که احتمال وقوع خطرات برای وی زیاد است و جان و مال او می تواند یک دلیل برای برپا کردن قرارداد بیمه باشد.
درباره فرهنگ لغت و اصطلاحات بیمه چه می دانید؟

با اصطلاحات بیمه ای و بیمه گر آشنا شوید

بیمه شده در بسیاری از بیمه نامه ها انواع متعددی دارد در ادامه آنها را شرح خواهیم داد:

بیمه شده اصلی

این شخص با رعایت کردن مقررات بیمه خدمات درمانی می تواند از مزیت های آن استفاده کند.

بیمه شده تبعی

در اصطلاح مفهوم تبعی به شخص یا اشخاصی گفته می شود که سرپرست یک خانواده را بر عهده دارند و همچنین از مزایای بیمه درمان بهره می گیرند. بنابراین بیمه به این افراد تعلق خواهد گرفت.

بیمه شده تبعی به تنهایی به دو زیر مجموعه تقسیم بندی می شود که عبارتند از:

بیمه شده تبعی ۱: این مفهوم بیمه ای به افراد خانواده گفته می شود که جز قانون دریافت یارانه هستند.

بیمه شده تبعی ۲: این نوع بیمه به پدر و مادر و فرزند چهارم به بعد تعلق می گیرد که از سن دریافت یارانه خارج شده باشند.

بیمه نامه چیست؟

به اصطلاحات و مفاهیم تخصصی بیمه، بیمه نامه گفته می شود که بیمه گر آن را در ساختار و پوشش های متعدد عرضه می کند
بیمه نامه چیست؟
از جمله شرایط سه گانه بیمه نامه شامل شرایط خصوصی، عمومی و شرایط ویژه حاکم بر قرارداد است.

حق بیمه در بیمه نامه

از دیگر مفاهیم در بیمه نامه، حق بیمه است که افراد بسیاری از این واژه استفاده می کنند. در حقیقت حق بیمه به پولی گفته می شود که بیمه گذار به بیمه گر می دهد و باعث می شود در مقابل خطرات و آسیب ها تحت نظر باشند. این مبلغ طبق میزان خطر و خسارات، مدت بیمه نامه، شرایط فیزیکی و سرمایه بیمه شده تعیین می شود.

مطالعه
سیم و کابلی با کیفیتی مثال زدنی!

پوشش بیمه ای

پوشش بیمه به میزان ریسکی گفته می شود که بیمه گر برای حق بیمه وظیفه دارد آن را تحت نظر و خدمت بیمه گذار قرار دهد. البته این نکته فراموش نشود که استفاده از طرح حمایتی بیمه یک تضمین برای بیمه گذار بوده و با توجه به پرداخت حق بیمه به او واگذار می شود.

پوشش های اضافی

در بسیاری از بیمه نامه ها به دلیل وجود پوشش های اصلی می توان از پوشش های اضافی نیز استفاده کرد. البته در صورتی که از پرداخت حق بیمه استفاده شود این موضوع بیشتر امکان پذیر است.

فرانشیز در بیمه

فرانشیز بیمه در اصل به پرداخت هزینه گفته می‌ شود که باید در زمان دریافت خدمات بیمه ای صورت بگیرد. میزان فرانشیز با پیشنهاد شورای عالی بیمه و به تصویب هیئت مدیران به صورت سالانه تعیین می شود.

ریسک و خطرات در بیمه نامه

یکی دیگر از اصطلاحات تخصصی بیمه نامه ریسک است و به حادثه یا خطرهایی گفته می شود که به ذهنیت بیمه گذار یا بیمه گر ربطی ندارد و تنها اگر باعث خسارت جانی یا مالی بیمه گذار شود می گوییم ریسک یا خطر در بیمه رخ داده است. به عنوان مثال زمانی که در بیمه رانندگی مثل اتومبیل، بیمه مسئولیت و آتش سوزی حادثه ای رخ دهد می توان از این اصطلاح استفاده کرد.
مفاهیم و اصطلاحات بیمه

سرمایه یا دارایی مورد بیمه

سرمایه ای که مورد بیمه قرار می گیرد بستگی به بیمه آن دارد و هر کدام دارای سقف معینی هستند. به عنوان مثال ارزش سرمایه برابر با سقف تعهدات بیمه گر است و با توجه به ارزش سرمایه بیمه یا پول رسمی کشور مشخص می شود.

فرم پیشنهاد بیمه

فرم پیشنهاد بیمه یا به اصطلاح دیگر فرم تقاضا به صورت یک برگه چاپی  به بیمه گذار تعلق می گیرد. برای این کار بهتر است بیمه گذار هنگام تقاضای بیمه نامه فرم پیشنهاد را پر کرده و سپس به نماینده بیمه گر انتقال دهد. همینطور باید در پایان این برگ امضای بیمه گذار ثبت شده باشد.

مطالعه
دستگاه شیر سرد کن چیست؟ معرفی بهترین فروشندگان شیر سردکن صنعتی

برخی از این اصطلاحات عبارتند از اهلیت، اصل غرامت، تعریف قصد، خسارت و اراده است. در ادامه تک به تک آنها را بررسی خواهیم کرد:
فرم پیشنهاد بیمه

اراده

اراده یک تصمیم است که در زمان و ایجاد انجام عمل مورد تصور در قرارداد بیمه عقد خواهد شد.

اهلیت در بیمه

مفهوم اهلیت یعنی وجود رشد و عقل است که در صنعت بیمه است که اغلب اوقات به بیمه گذار مربوط است. در حقیقت اهلیت به افرادی گفته می شود که توانایی انجام امور اقتصادی و حقوقی را دارند.

خسارت

از دیگر مفاهیم تخصصی در بیمه خسارات است که یک زیان وارد شده به اموال و جان اشخاص است. در صورتی که حوادثی اتفاق بیفتد و این موضوع تحت پوشش قرار داد بیمه باشد رسیدگی خواهد شد و وجه به بیمه گذار پرداخت می‌ شود.
اصطلاحات بیمه ای و فرهنگ لغت آن

مقصر

زمانی که یک فرد در اعمال و رفتار خود محتاط نباشد و موارد ذکر شده را رعایت نکند، مقصر شناخته شده و باید خسارت را جبران کند.

اصل غرامت

اصل غرامت به هیچ عنوان در وقوع خسارت تجاوز نکرده و تعریف اصلی آن تنها شامل بیمه نامه های اموال می شود. بنابراین بهتر است بدانید که هیچ دخلی در بیمه های اشخاص نداشته و نمی توان برای این نوع بیمه استفاده کرد.

استثنائات بیمه

هر کدام از بیمه نامه هایی که صادر خواهند شد به دلیل میزان ریسک برای بیمه گر استثنائاتی ندارد. در واقع به قسمتی از بیمه که از تعهد بیمه گر خارج بوده و نمی‌ توان آن را تحت پوشش قرار داد، استثنائات بیمه گفته می شود.
استثنائات بیمه
برای هرگونه اجاره روزانه باغ و ویلا و رهن و اجاره خانه و آپارتمان به سایت املاک داران مراجعه نمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه