رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

انواع دستگاه خشک‌کن صنعتی

میوه ها و سبزیجات تازه منبع اصلی ویتامین ها و مواد معدنی  هستند. با این حال، این هدایای طبیعت فقط برای مدت محدودی در دسترس ما هستند.در فصل های زمستان و پاییز، زمانی که بدن بیشتر به ویتامین ها نیاز دارد، می توانیم آنها را از محصولات کنسرو شده, خشک شده  دریافت کنیم.

از جمله دستگاه های خشک کن صنعتی بسیار پرکاربرد، دستگاه خشک دو کابین می باشد که دارای ظرفیت قابل ملاحظه ای است. ظرفیت این دستگاه رابطه مستقیمی با تعداد کابین هایش دارد، یعنی هرچه تعداد کابین ها بیشتر باشد ظرفیت کلی دستگاه نیز به طور چشمگیری بیشتر خواهد شدد. به سبب برخورداری از این ویژگی بسیاری از صنعتگران از این دستگاه استفاده می نمایند و بر اساس نیاز خود تعداد کابین مورد نظر را سفارش می دهند.گردش هوای داغ در فضای کابین، سیستم های کنترلی تمام دستگاه های خشک کن کابینتی در ظرفیت ها و ابعاد و اندازه های مختلف طراحی و ساخته می شوند که هر کدام مناسب تولیدی های مشخصی هستند. این خشک کن ها برای تولید انواع میوه و سبزی جات خشک کاربرد دارند که در سراسر کشور و جهان به کار گرفته می شوند.اتوماتیک هوشمند و استفاده از هوای پاک و فیلتر شده زمینه تولید محصول با کیفیت را در این خشک کن ها فراهم نموده است.

نحوه حرارت دهی به کمک مشعل (گازی یا گازوِییلی)و به صورت غیر مستقیم صورت می گیرد تا از سیاه شدن میوه و سبزیجات جلوگیری شود و خواص مواد خوراکی کاملا حفظ گردد.

خشک کن  دو کابین میوه و سبزیجات دارای کابینت های قفسه بندی شده است که داخل این قفسه ها سینی های متعددی از جنس پلی اتیلن به منظور چینش مواد تعبیه شده اند.

دستگاه خشک کن کابینتی چیست؟

دستگاه خشک کن کابینتی یا کابینی یکی از دستگاه های خشک است که ظرفیتی معادل حجم کم تا متوسط را قابلیت پاسخدهی می باشد. دستگاه های خشک کن کابینتی به دستگاهی اطلاق داده می شود که بصورت کابینی و یا بخش بندی شده تولید می شوند. این بخش ها می توانند یک، دو و یا سه بخش داشته باشند که به آنها دستگاه های خشک کن تک کابینتی، دو کابینی و کانتینیوس گفته می شود.

خسک کن سورا صنعت

دستگاه های خشک کن کابینتی نیز در حجم و اندازه ی خانگی نیز وجود دارند و این دستگاه دارای گاری نمی باشد بلکه گاری بر روی دستگاه نصب و جفت شده است و فقط سینی ها قابلیت جدا شونده ای دارد و می تواند از دستگاه جدا شود تا میوه ها و مواد غذایی را بر روی آن بچینید. دستگاه های خشک کن خانگی اغلب تک کابین هستند و در تک کابین ها ارتفاع دستگاه براساس ظرفیتی که مد نظر شما است کم و یا زیاد می شود. دستگاه های خشک کن کابینتی از نوع انرژی برق و یا گاز نیز تامین می شوند. به طور متوسط دستگاه های خشک کن کابینتی ظرفیتی معادل 500 کیلو دارند.

مطالعه
راهنمای ماشین لباسشویی کنوود

انواع دستگاه خشک‌کن صنعتی

دستگاه خشک کن در دو نوع خانگی و صنعتی ساخته می شود. دو مدل کابینتی و کانتینیوس از انواع دستگاه خشک کن صنعتی به شمار می روند که برای مصارف عمده در ظرفیت های بالا و در مقیاس کارخانه ای استفاده می شود. گردش هوا سبب می شود مواد غذایی خشک شوند و برای مصرف آماده شوند. این ماشن ها از ظرفیت ۴۰۰ تا ۳ تن توانایی خشک کردن را دارند

1.خشک کن کابینتی تک کابین

خشک‌کن تک کابین کمترین ظرفیت تولید را داشته و عمدتاً برای کارگاه های کوچک و مصارف خانگی  با تناژ تولید پایین استفاده می‌شود. شکل ظاهری این خشک‌کن‌ها شبیه به یخچال ساید بای ساید است. این نمونه دستگاه خشک کن مجهز به سنسور کنترل دما، سینی نسوز فلزی یا پلی اتیلنی و مشعل گازی، گازوئیلی یا المنت برقی است.

قیمت خشک کن 2کاببین

۲دستگاه خشک‌کن دو کابین:

در مکان های صنعتی و کارخانه ها میتوان استفاده کرد که عرضی حدود ۱۰۰ ، طولی حدود ۳۰۰ و ارتفاعی حدود ۲۰ سانتی متر دارد و ۵۰ عدد سینی داخل این دستگاه جا میشود . جنس بدنه ی این دستگاه استیل یا گالوانیزه می‌باشد و در هر نوبت ظرفیت بار موجود در خشک کن های دو کابین حدود ۲۰۰ الی ۳۰۰ کیلوگرم است . حمل این دستگاه خشک کن شوید دو کابینه با استفاده از جرثقیل می‌باشد . حرارت این دستگاه خشک کن دو کابین بوسیله ی مشعل گازی  تهیه می‌شود ‌.

3. دستگاه خشک کن کانتینیوس

دستگاه خشک کن کانتینیوس (Continuos Drying Machine) یا خشک کن تونلی برای استفاده در مصارف صنعتی و حجم بالا استفاده می شود. در هر نوبت تونایی ۱ الی ۳ تن خشک کردن وجود دارد. گردش هوا به کمک مشعل های گازی، حرکت پیوسته مواد از روی دستگاه تسمه نقاله داخل کوره اتمسفر و تنظیم میزان رطوبت سبب می شود بافت داخلی مواد به صورت کاملا یکسان خشک شود. بدنه ی خارجی دستگاه خشک کن کانتینیوس استیل است و بدنه ی داخلی می‌تواند گالوانیزه یا استیل باشد . ظرفیت سینی های موجود این دستگاه صد و یازده تا می‌باشد و تنظیمات به گونه ای است که همه ی سینی ها بطور منظم و یکدست خشک میشوند . دستگاه خشک کن کانتینیوس دارای تایمر و رطوبت سنج دیجیتال است و حرارت موجود در دستگاه بهصورت اتومات جهت کیفیت بهتر میوه ها و محصولات تخلیه میشود

4.دستگاه خشک کن انجمادی

دستگاه خشک کن انجمادی جزو گرانترین در این نوع دست خشک کن ها  می باشد در این دستگاه با ا انجماد محصولات و سپس تبدیل مستقیم یخ به بخار(تصعید) رطوبت موجود در میوه ها از آن خارج شده و محصول نهایی کیفیت بسیار بالایی خواهد داشت.

مطالعه
آشنایی با مدل های مختلف پکیج بوتان

5.دستگاه خشک کن حرارتی

دستگاه های خشک کن با عملکرد حرارتی بسیار پراستفاده و محبوب می باشند. این دستگاه در ظرفیت های مختلف برای خشک کردن انواع میوه و سبزی توسط شرکت های بسیاری در ایران ساخته می شود.

دستگاه های خشک کن حرارتی با استفاده از یک منبع گرما و هدایت این گرما توسط فن های گردش هوا، سبزیجات و میوه ها را خشک میکنند.

سوخت مورد استفاده توسط منبع گرما معمولا برق، گاز، گازوئیل و زغال سنگ می باشد.  این دستگاه ها در مدل‌های کابینی و تونلی توسط شرکت های مختلفی ساخته می شوند.

مزایای دستگاه خشک کن دوکابین

خشک کردن  میوه ها و سبزیجات دارای چنین مزایای مهمی است:

  • خشک شدن محصولات گیاهی در مدت زمان کوتاهی اتفاق می افتد.
  • با کمک یک خشک کن  می توان محصولات گیاهی را در هر زمان مناسب، بدون توجه به شرایط آب و هوایی در خیابان، خشک کرد.
  • میوه های خشک شده و محصولات سبزیجات موجود در این دستگاه حداکثر میزان مواد معدنی مفید و ویتامین ها را حفظ می کند.
  • برخلاف خشک کردن طبیعی میوه ها در هوای آزاد، استفاده از خشک کن پوسیدگی اجزای گیاه روی آن را از بین می برد.
  • علاوه بر سبزیجات و میوه ها، این تجهیزات را می توان به عنوان خشک کن قارچ و انواع توت ها و همچنین برای خشک کردن سریع گیاهان، بیسکویت ها، محصولات گوشتی خشک، غذاهای دریایی و ماهی استفاده کرد.
  • سینی های توکار خشک کن امکان قرار دادن چندین کیلوگرم محصول را روی آنها فراهم می کند.

در فرآیند خشک کردن، آسیب به میوه ها و سبزیجات توسط حشرات حذف شده و از ورود گرد و غبار به آنها جلوگیری می کند

قیمت خشک کن کانتینیوس

انتخاب بهترین دستگاه خشک کن دو کابین برای میوه و سبزیجات:

در هنگام انتخاب دستگاه خشک کن باید این نکته را توجه داشته باشید که دستگاهی را انتخاب کنید که میوه و سبزی شما را با بهترین کیفیت ممکن خشک کند. کاملا یکدست و با حفظ رنگ، بو و طعم محصول و در طی زمان مناسب.

دستگاه خشک کن به نظر ساختار ساده ای دارد اما در واقعیت اینطور نیست. برای یکدست خشک شدن محصولات و هوشمند عمل کردن دستگاه خشک کن، محاسبات و طراحی های بسیار دقیقی بر روی این دستگاه انجام می شود پس در هنگام خرید دستگاه دقت کنید.

در دستگاه های خشک کن قدیمی تر به اپراتوری نیاز بود تا مدام به دستگاه سر بزند و شرایط را بررسی کند همچنین زمان خشک شدن محصول، بصورت تجربی مشخص می شد. دستگاه های هوشمندی طراحی شده اند که  این دشواری ها را برای تولید کننده وجود نداشته باشد.

سوالات متداول مشتریان هنگام خرید دستگاه خشک کن دو کابین

1.ظرفیت دستگاه خشک کن:

مطالعه
ارورهای ماشین لباسشویی کرال

ظرفیت خشک کن یکی از مهم ترین مسائل هم برای مشتریان و هم برای تولیدکنندگان خشک کن است. خشک کن ها در مدل های کابینی و تونلی تولید می شوند که در برخی شرکت ها امکان سفارشی سازی این دو مدل بر اساس نیاز مشتری وجود دارد.

در اینجا چند نکته برای کمک به شما برای شروع وجود دارد:

  1. باید مشخص شود که ظرفیت مربوط به مقدار ورودی است یا خروجی (میوه خشک تولیدی). خروجی خشک کن بسته به نوع محصول متفاوت است و حدود 10 تا 20 درصد ورودی است.
  2. نوع محصول و میزان رطوبت آن
  3. نوع برش های میوه و ضخامت برش

2.چه محصولاتی را خشک می کند:

علاوه بر میوه ها، با خشک کن می توانید انواع سبزیجات، صیفی جات، گیاهان دارویی، گوشت، لواشک، گیاهان دارویی و غیره را خشک کنید. بسته به نوع محصول و رطوبت آن، تنظیمات دستگاه متفاوت خواهد بود.

3.عملکرد دستگاه خشک کن میوه و سبزی:

قدرت خشک کن ها به نوع محصول و رطوبت آن بستگی دارد. به عنوان مثال به ازای هر 10 کیلوگرم سیب تازه حدود 1 تا 1.5 کیلوگرم سیب خشک و به ازای هر 10 کیلوگرم پرتقال حدود 900 گرم پرتقال خشک خواهید داشت.

4.سوخت مورد استفاده در خشک کن ها:

دستگاه های خشک کن میوه به صورت گازی، برقی، گازوئیلی، دوبل یا سه تایی تولید می شوند. در ایران گاز سوخت مقرون به صرفه تری است، بنابراین دستگاه های گاز خشک کن محبوبیت بیشتری دارند

5.خشک کن ها از چه سینی هایی ساخته شده اند؟

سینی های مورد استفاده در کروم، گالوانیزه، استیل و غیره. خشک کن ها می توانند باشند. سینی هایی که در برابر خوردگی مقاوم هستند باید برای خشک کردن برخی از محصولات مانند پنیر کوتیج یا مواد شیمیایی استفاده شوند. در این موارد سینی ها باید فولادی باشند.

6.جنس بدنه خشک کن ها:

بدنه خشک کن ها از گالوانیزه یا فولادی ساخته شده است. بدنه دستگاه های گالوانیزه معمولا با رنگ های الکترواستاتیک کارخانه ای پوشانده می شود.رنگ های الکترواستاتیک در برابر خوردگی و نور خورشید بسیار مقاوم هستنند.

کلام اخر

شرکت سورا صنعت  از سازندگان دستگاه خشک کن درکشور می باشد که دستگاه های خشک کن خود را با دو سال گارانتی، ده سال خدمات پس از فروش، نصب، راه اندازی و آموزش رایگان به مشتریان خود در سراسر ایران عرضه می کند.ارائه مشاوره تخصصی رایگان برای را اندازی کسب و کار تولید میوه خشک نیز از خدمات ویژه این شرکت می باشد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.