رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

انواع نوار نقاله

1.تسمه نقاله تخت غلتکی

همانطور که از نام آن پیداست، سطح این نوعی نوار نقاله از غلتک هایی تشکیل شده است که برای مطابقت با نیازهای تولید، مانند وزن یا سرعت مورد نیاز محصولاتی که در امتداد تسمه حرکت می کنند، انتخاب می شوند. تسمه‌های نقاله کوتاه‌تر که تحت این نوع قرار می‌گیرند، می‌توانند فقط از دو غلتک ساخته شوند. با این حال، با افزایش فاصله بین دو انتهای تسمه، مقدار بیشتری برای عملکرد تسمه مورد نیاز خواهد بود.

نوار نقاله سورا صنعت

راه اندازی تخت غلتکی برای زمانی مناسب است که اقلام با نیروی جاذبه روی تسمه بارگذاری شوند. این به این دلیل است که بارگذاری دستی می تواند باعث شوک مکانیکی و آسیب به غلتک ها شود. تسمه نقاله تخت غلتکی نیز گزینه خوبی برای حمل اقلام در مسافت های طولانی است زیرا اصطکاک را کاهش می دهد و حرکت محصولات در طول تسمه را آسان تر می کند.

کاربردها: می توانید از این تسمه نقاله برای بسته بندی، مرتب سازی، مونتاژ، بازرسی و حمل و نقل اقلام استفاده کنید. کاربردهای رایج تسمه نقاله تخت غلتکی شامل دفاتر مرتب سازی پستی و سیستم های جابجایی چمدان های فرودگاهی است.

کانوایر سورا صنعت

2. نوار نقاله تخت

تسمه نقاله مسطح یکی از رایج ترین سیستم های نقاله است که امروزه مورد استفاده قرار می گیرد. تسمه های مسطح برای حمل و نقل داخلی، یعنی حمل و نقل اقلام در یک مرکز مفید هستند. این نوع تسمه نقاله از یک سری قرقره های نیرودار برای حرکت یک تسمه مسطح مداوم استفاده می کند که می تواند از مواد طبیعی یا پارچه مصنوعی (مثلاً پلی استر، نایلون) تشکیل شده باشد. اقلام در بالای تسمه متحرک قرار می گیرند و از یک سر به سر دیگر حمل می شوند.

از آنجایی که تسمه های آن را می توان از انواع مختلفی از مواد ساخت، این نوع تسمه نقاله فوق العاده همه کاره است. ویژگی های اختیاری شامل درایوهای مرکزی و میله های دماغه بسته به نیازهای یک برنامه خاص است.

کاربردها: سیستم‌های تسمه مسطح اغلب نوار نقاله انتخابی برای محیط‌های صنعتی، مناطق شستشو و خطوط مونتاژ کند هستند. با نصب کمربند مناسب، می‌تواند اقلام کوچک، نرم یا نامنظم را بدون آسیب رساندن به آنها منتقل کند.

کانوایر مدولار سورا صنعت

3. نوار نقاله مدولار

در حالی که تسمه نقاله‌های تخت از یک حلقه پیوسته از مواد استفاده می‌کنند، سیستم‌های تسمه نقاله مدولار از یک حلقه ساخته شده از قطعات بی‌شمار به هم قفل شده استفاده می‌کنند که معمولاً از پلاستیک سخت ساخته شده‌اند. این بخش ها را می توان جدا کرد و به صورت جداگانه جایگزین کرد، برخلاف اینکه باید کل تسمه را دور بیندازید. همچنین شست و شوی آنها آسان تر است و همچنین در برابر مواد تیز و ساینده مقاوم تر هستند. این امر نگهداری و تعمیر تسمه نقاله های مدولار را نسبت به تسمه مسطح آنها ساده تر می کند.

مطالعه
آیا می دانید مدارک مورد نیاز برای فریت بار به کانادا چه موارد هستند

نوار نقاله های مدولار برای کاربردهایی که شامل سفر در گوشه و کنار هستند مناسب هستند. در واقع، آن‌ها می‌توانند مستقیم حرکت کنند، گوشه‌ای را دور بزنند، و با استفاده از یک تسمه واحد و یک موتور در سرتاسر شیب و نزول داشته باشند. از نظر فنی، انواع دیگر نقاله ها نیز می توانند این کار را انجام دهند، اما فقط با سفارشی سازی زیاد و هزینه های اضافی. تسمه‌های مدولار پلاستیکی همچنین امکان طراحی نوار نقاله خاصی را بدون به خطر انداختن ردیابی تسمه فراهم می‌کنند. نمونه‌ای از این کمربند با عرض بیشتر از طول است که پشتیبانی لازم برای نگهداری کیسه‌های پلاستیکی نرم، جعبه‌های مقوایی و اجناس بسته‌بندی شده را فراهم می‌کند.

کاربردها: از این نوع تسمه نقاله می توان برای حمل محصولات غذایی استفاده کرد زیرا تمیز کردن آن آسان است. فاصله بین قطعات پلاستیکی برای کاربردهایی که مایع باید تخلیه شود یا در حین حمل بر روی نوار نقاله، قابل تنظیم است. ترکیب پلاستیکی قطعات نیز این تسمه نقاله را برای تشخیص فلز مفید می کند.

کانوایز چیست

4. نوار نقاله Cleated Belt

نوار نقاله های بسته بندی شده دارای گیره های عمودی یا موانع در طرح های خود هستند. این گیره ها می توانند مواد شل را در هنگام شیب و نزول ایمن نگه دارند تا فاصله ثابتی بین اقلام و موارد دیگر ایجاد کنند. علاوه بر این، گیره ها در اشکال مختلفی وجود دارند که هر کدام کاربرد خاص خود را دارند.

•  بزرگ معکوس “T.” این نوع گیره عمود بر سطح کمربند می ایستد و پشتیبانی و انعطاف پذیری را برای رسیدگی به اقلام ظریف فراهم می کند. برای کارهای سبک مانند حمل قطعات کوچک، اقلام بسته بندی شده و محصولات غذایی مناسب است.

• سرمایه آینده نگر “L.” پایه پهن این گیره آن را در برابر نیروهای اهرمی مقاوم تر می کند. برخی از گیره‌های این شکل دارای صورت‌های منحنی هستند که به آنها امکان می‌دهد گرانول‌ها را جمع کنند. این نوع گیره برای حمل مواد حجیم سبک تا متوسط ​​در شیب های تندتر طراحی شده است.

• «V» معکوسقیچی‌هایی با این شکل معمولاً 2 اینچ یا کمتر ارتفاع دارند تا جلوه‌ای درشت داشته باشند. آنها برای حمل و نقل مواد ساینده، سنگین یا قطعات حجیم بهترین هستند، زیرا می توانند در برابر ضربه های سنگین مقاومت کنند.

مطالعه
دیه کامل انسان در ماه حرام سال ۱۴۰۱

• گیره. این نوع گیره ها نیازهای خاصی را برآورده می کنند. به عنوان مثال، هنگامی که برای حمل و نقل میوه ها یا سبزیجات شسته شده استفاده می شود، می توانند باعث ترشح مایعات شوند. آنها همچنین یک نوع گیره مقرون به صرفه برای اقلامی هستند که نیازی به پشتیبانی از عرض کامل تسمه ندارند، مانند میله ها و کارتن ها. آنها حتی می توانند برای جابجایی انتخابی محصولات بیش از اندازه معین یا برای نگه داشتن محصولات جداگانه در جای خود قرار گیرند.

نوار نقاله ی uشکل سورا صنعت

5.  نوار نقاله منحنی

این نوع تسمه نقاله از یک قاب منحنی برای حمل اقلام در گوشه و کنار، انتقال محکم یا به حداکثر رساندن فضای کف موجود استفاده می کند. انحنای این کمربندها می تواند تا 180 درجه بالا برود. نوار نقاله های منحنی واقعی که هیچ مسیر مستقیمی ندارند فقط می توانند از تسمه های مسطح استفاده کنند، زیرا تسمه های پلاستیکی مدولار نیاز به دویدن مستقیم قبل و بعد از منحنی دارند.کاربردها: نوار نقاله های منحنی اغلب در سیستم های حمل کیسه برای تغییر جهت انتقال اقلام استفاده می شود

سورا صنعت سازنده ی انواع نوار نقاله

6.  تسمه نقاله شیب/کاهشی

نوار نقاله های شیب دار دارای یک درایو مرکزی، موتور دنده، و جمع آوری با یک یا دو دماغه هستند. و به جای استفاده از تسمه با سطح صاف، این نوع نوار نقاله دارای یک سطح ناهموار بر روی تسمه است که برای حمل محصولات به بالا یا پایین ایده آل است.

کاربردها: این سیستم ها می توانند با تسمه نقاله های بسته شده عبور کنند تا محصولات را به ارتفاعات مختلف منتقل کنند و در عین حال از سقوط آنها از خط جلوگیری کنند. جدا از انتقال اجسام بین طبقات، این تسمه نقاله برای تقویت سیستم های جریان گرانشی نیز مناسب است.

تسمه نقاله ی سورا صنعت

7.  نوار نقاله های بهداشتی و واشداون

اگر تا به حال مشاهده کرده باشید که چگونه در فروشگاه های زنجیره ای اجناس خرید داری شده شماروی نواری حرکت می کند، ممکن است این نوع تسمه نقاله را در عمل دیده باشید. نوار نقاله های بهداشتی یا واش داون مخصوصاً برای مقاومت در برابر رویه های بهداشتی برای این کاربردها طراحی شده اند. نوار نقاله های تحت این نوع معمولاً با تسمه های سیم مسطح نصب می شوند که ناهموار هستند و به راحتی تمیز می شوند.

کاربردها: این تسمه‌های نقاله می‌توانند اجسام با دمای شدید را مستقیماً از کوره یا فریزر حمل کنند. بعلاوه، ماشین آلات در صنایع غذایی، به ویژه، باید از لعاب، نان یا روغن داغ جان سالم به در ببرند. از آنجا که آنها می توانند به طور ایمن هر دو اقلام مرطوب و چرب را حمل کنند، نوار نقاله های شستشوی بزرگتر با تسمه های سیمی مسطح نیز برای تخلیه کالاهای فله شکسته مانند بشکه های نفت و جعبه ها از کشتی ها مناسب هستند.

نقاله سورا صنعت

8 . تسمه نقاله تخصصی

چندین نوع دیگر از نوار نقاله وجود دارد که برای کاربردهای مختلف طراحی شده است، اگرچه آنها به اندازه انواع قبلی رایج نیستند. برخی از این موارد عبارتند از:

مطالعه
ارورهای ماشین لباسشویی کندی

• تسمه نقاله فایبرگلاس – همانطور که از نام آن پیداست، این نوع تسمه نقاله از فایبرگلاس ساخته می شود. آنها برای کارهایی که نیاز به دمای شدید دارند مفید هستند.

• تسمه نقاله نوک فلزی – این تسمه نقاله خاص با نوک های فلزی برای کنترل بهتر ماشین آلات پیچیده و قطعات آنها تعبیه شده است.

• کانوایر با عرض باریک – این نوع تسمه نقاله بهترین انتخاب برای جابجایی اقلام کوچک است.

• تسمه نقاله با نور پس زمینه – آنها با یک لامپ بر روی تسمه برای کمک به کنترل کیفیت ارائه می شوند.

• کانوایر خلاء – این تسمه نقاله خاص مکش ایجاد می کند تا محصولات سبک (ورق های کاغذ، برگه ها و غیره) را با وجود شیب ها و سرعت های بالا روی خط نگه دارد.

• تسمه نقاله مغناطیسی – این نوع تسمه نقاله می تواند مواد حاوی آهن را از طریق آهنرباهای الکترومغناطیسی با فاصله مساوی که در بستر نوار نقاله قرار می گیرند، منتقل کند.

• نوار نقاله ساندویچی – آنها از دو تسمه رو در رو برای حمل ایمن اقلام در شیب های تند یا حتی در مسیر عمودی استفاده می کنند.

نتیجه گیری

مجموعه تخصصی و حرفه ای سورا صنعت ، با تجربه چندین ساله خود در عرصه ساخت ماشین آلات  تلاش دارد آموزش‌های مکفی و کاربردی را به مخاطبان خود تقدیم نماید. امیدوار هستیم، ازمطالعه مقاله آموزشی 8 نوع اصلی نوارنقاله و کاربرد آنهابهره برده  شده باشید.

به خاطر بسپارید، سورا صنعت همیشه آماده خدمت رسانی به کاربران و همراهان خود است. کافی است یکبار از مهارت های کارشناسان این مرکز حرفه ای استفاده نمایید تا از تجربه و تعهدشان در زمینه ساخت ماشین آلات اصولی و تضمین شده و البته با قیمت مناسب آن لذت ببرید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.