رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

انواع کابل تلفن

تلفن ها اختراع مهمی هستند که توانایی برقراری ارتباط بین مردم در سراسر جهان را دارند. آنها از جفت های متعدد سیم عایق مسی تشکیل شده اند که قطر آنها از 0.3 تا 0.9 متغیر است و به دو یا چهار جفت پیچیده می شوند. سپس این جفت سیم ها به هر جک تلفن در خانه شما متصل می شوند. کابل های مختلفی وجود دارد که اهداف متفاوتی دارند و از نظر پیکربندی، اندازه و عملکرد متفاوت هستند. در اینجا رایج ترین انواع کابل های تلفن آورده شده است.

 

  1. کابل کواکسیال

 

یکی از رایج ترین کابل های تلفن، کابل کواکسیال نام دارد. کواکسیال نامیده می شود زیرا دارای یک کانال فیزیکی است که یک لایه عایق است که یک سپر بافته شده از مس است. این لایه داخلی سیگنال را حمل می کند و توسط کانال فیزیکی دیگری که از یک غلاف پلاستیکی ایجاد می شود احاطه شده است. کانال بیرونی به عنوان “زمین” در نظر گرفته می شود که بسیاری از جفت های لوله های کواکسیال در آن قرار می گیرند و اطلاعات را در فاصله زیادی منتقل می کنند. ضروری است که اقدامات احتیاطی مناسب را برای نگهداری سیم برق خانه خود انجام دهید تا مطمئن شوید که آنها در شرایط کاری عالی هستند. کابل‌های کواکسیال در اندازه‌های مختلف وجود دارند و دارای عملکرد و قابلیت‌های مختلف قدرت هندلینگ هستند. آنها علاوه بر اینکه به عنوان یک اتصال مخابراتی عمل می کنند، می توانند برای اتصال تجهیزات صوتی و تصویری، شبکه های LAN و تلویزیون نیز استفاده شوند. چند کابل کواکسیال شامل کابل های دو محوره، دو محوره و RG/6 است.

 

  1. کابل جفت پیچ خورده

 

نوع دیگری از کابل تلفن، کابل جفت پیچ خورده است که شامل یک جفت سیم مسی – معمولاً کد رنگی – است که به دور یکدیگر پیچیده شده اند. این کابل ها دارای قطری در محدوده 0.4 تا 0.8 میلی متر هستند. در هر کابل جفت پیچ خورده، تعداد جفت های پیچ خورده می تواند متفاوت باشد. در بیشتر موارد، هر چه تعداد جفت سیم ها بیشتر باشد، بهتر است، زیرا خطر گفتگوی متقاطع و هرگونه نویز خارجی را کاهش می دهد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که اگرچه کابل های جفت پیچ خورده در مقایسه با سایر کابل های تلفن بسیار مقرون به صرفه هستند، اما دارای میرایی بالا و پهنای باند کم هستند. در اصل دو نوع کابل پیچ خورده وجود دارد:

مطالعه
لیست قیمت و فروش انواع فریزر صندوقی

 

آ. جفت پیچ خورده بدون محافظ (UTP)

 

این کابل های پیچ خورده برای جلوگیری از هرگونه مشکل اتصال یا تداخل به یک محافظ فیزیکی متکی نیستند. این رایج ترین نوع کابل جفت پیچ خورده است که برای استفاده تجاری و مسکونی استفاده می شود. UTP های مختلفی وجود دارند که با بالا رفتن از مقیاس، از نظر پهنای باند متفاوت هستند. مانند مقیاس CAT1 دارای 1 مگابیت در ثانیه و CAT2 دارای پهنای باند تا مگابیت بر ثانیه است.

 

ب جفت پیچ خورده محافظ

 

نوع دوم کابل پیچ خورده، جفت تابیده محافظ محافظ (STP) است. بر خلاف جفت پیچ خورده بدون محافظ (UTP)، STP تداخل خارجی با ژاکت فویل را مسدود می کند. این نوع کابل پیچ خورده در مقیاس بزرگتر برای شرکت های بزرگ و برنامه های کاربردی پیشرفته که ممکن است در معرض عوامل محیطی قرار گیرند استفاده می شود.

 

  1. کابل های فیبر نوری

 

یکی از جدیدترین کابل های تلفن موجود، کابل فیبر نوری است. برخلاف کابل‌های تلفن سنتی که داده‌ها را از طریق سیم‌های مسی انتقال می‌دهند، این کابل از فیبرهای نوری برای انتقال داده‌ها با نور به جای برق استفاده می‌کند. برای محافظت بیشتر، هر یک از این فیبرهای نوری دارای یک لایه پلاستیکی است که در یک لوله محافظ قرار دارد. این لایه آن را در برابر تداخل خارجی مقاوم می‌کند و در نتیجه یک اتصال اینترنتی فوق‌العاده سریع ایجاد می‌کند که حدود ۲۶۰۰۰ برابر سریع‌تر از اتصال ارائه شده توسط کابل‌های جفت تابیده شده است. دو نوع کابل فیبر نوری وجود دارد

مطالعه
گیاهان آلرژی‌ زا و نحوه جایگزینی آن ها با گیاهان دیگر

 

آ. کابل فیبر نوری تک حالته

 

این کابل دارای یک هسته کوچک است و تنها به یک حالت نور در هر لحظه اجازه ورود می دهد. این امر تعداد بازتاب های نور را هنگام عبور از هسته کابل کاهش می دهد. این اجازه می دهد تا داده ها سریع تر و نرخ تضعیف پایین تر حرکت کنند. این نوع کابل فیبر نوری معمولا در مخابرات استفاده می شود.

 

ب کابل فیبر نوری چند حالته

 

این کابل قطر بیشتری دارد و اجازه می دهد تا حالت های بیشتری از نور و داده از طریق هسته آن وارد شود. از آنجایی که نور در کابل چند حالته پراکنده تر است، نرخ تضعیف کمتر و پهنای باند کاهش می یابد. اتصال با یک کابل فیبر نوری چند حالته فقط می تواند برای ارتباط در فاصله کوتاه مانند مخابرات، LAN و سیستم های امنیتی استفاده شود.

  1. کابل مخابراتی پر از ژله

 

کابلی که با پترولیوم ژله ای که در برابر آب مقاوم است پر شده باشد، کابل ژله ای است. این کابل یک کابل زیرزمینی است که از مواد پلی اتیلن به عنوان عایق روی هادی ها استفاده می کند. فضاهای بین هادی ها با ژل نفتی پر شده است. این ژله فواید بی‌شماری دارد، از جمله اینکه در صورت آسیب دیدن کابل از ورود رطوبت یا آب به داخل کابل جلوگیری می‌کند. آنها برای هر دو آب و هوای گرم و سرد مناسب هستند.

مطالعه
پالت پلاستیکی چه کاربردهایی در صنعت دارد؟

 

  1. کابل نواری

 

این کابل به نام کابل دوقلو تخت یا کابل مسطح چند سیمه نیز شناخته می شود و از سیم های عایق متعددی که به موازات یکدیگر هستند ساخته شده است. این کابل های موازی مفید هستند زیرا امکان انتقال داده ها به طور همزمان را فراهم می کنند. این نوع کابل ها در دستگاه های شبکه متصل به هم استفاده می شوند. خطوط تلفن توسط کابل های متعددی به هم متصل می شوند که انواع مختلفی دارند و هر کدام هدف و عملکرد خاص خود را دارند. کابل های تلفن مانند کابل های برق وظیفه انتقال سیگنال های صوتی را دارند. هر یک از کابل‌هایی که در بالا توضیح داده شد، دارای پهنای باند و پیکربندی خاص خود هستند، بنابراین این به هر شخص بستگی دارد که تصمیم بگیرد کدام کابل تلفن بهترین نیازهای او را برآورده می‌کند. همچنین مهم است که قبل از سیم کشی خانه، لوازم ایمنی ضروری را داشته باشید. اگر به دنبال برندی هستید که بتواند کابل های تلفن باکیفیت و بادوام را در اختیار شما قرار دهد، دیگر به دنبال آن نباشید. با تمرکز بر مشتری به عنوان شعار اصلی ما، Finolex خدمات انحصاری تعمیر و نگهداری پس از فروش را در سیم ها و کابل های خود ارائه می دهد. علاوه بر این، سیاست‌های گارانتی و مبادله به خوبی تثبیت شده ما، فینولکس را به یکی از مشتری‌پسندترین شرکت‌های برق در هند تبدیل کرده است.

منبع: شکوه صنعت

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.