رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

راهنمای خرید تیر آهن برای ساختمان

باید بدانید که قبل از خرید تیر آهن بایستی به یک سری نکات از جمله سایز محصول، استاندارد بودن و سایر مشخصات دقیق آن توجه کامل داشته باشید.در واقع اگر می خواهید تیر آهن مناسب برای ساختمان را خریداری کنید، باید وزن محصول، کارخانه سازنده، نحوه خرید و … را در نظر بگیرید.

تیر آهن در ساخت و ساز بسیار پر کاربرد می باشد و تقاضا برای خرید آن نیز بالاست. از این رو می تواند تا حد زیادی بر قیمت مسکن تاثیر گذار واقع گردد. به همین دلیل انتخاب تیرآهن برای ساختمان نیاز به آگاهی و بررسی زیادی دارد. در اینجا برای شما راهنمایی برای خرید تیرآهن ساختمان فراهم آوردیم. با املاک داران همراه شوید.
Girder2 - راهنمای خرید تیر آهن برای ساختمان

نکات مهم برای خرید تیرآهن

از آنجایی که تیرآهن یکی از مهمترین عناصر تشکیل دهنده ساختمان به شمار می رود، باید قبل از خرید اطلاعات تخصصی دقیق در رابطه با آن کسب کنید. در اینجا برای شما نکات مهمی در ارتباط با تیر آهن شرح می دهیم تا هنگام خرید بتوانید به درستی تیرآهن مناسب برای سازه مورد نظر خود را انتخاب کنید:

قیمت تیر آهن ساختمان

جالب است بدانید هر چه سایز تیرآهن بزرگتر باشد، نشان دهنده استفاده از مواد اولیه و هزینه های بالاتر برای ساخت آن است. بنابراین طبیعی است که قیمت آن نسبت تیرآهن هایی در اندازه های کوچکتر، کمتر باشد. البته مسئله مهمتری که می تواند قیمت نهایی تیرآهن را تعیین کند، میزان عرضه و تقاضا می باشد.

مطالعه
پلی استایرن چیست و چه فوایدی دارد؟

در حقیقت هر چه میزان سفارش تیرآهن در سایز مشخصی بیشتر باشد، قیمت آن بالاتر خواهد بود. به طور مثال در پروژه های داخل ایران تیرآهن ۱۴ با جان ۱۴cm به نسبت بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد.  بنابراین قیمت تیرآهن ۱۴ نسبت به ۱۶ و ۱۸ بیشتر است. فعالان این حوزه از جمله مهندسان ناظر موظف هستند قبل از شروع ساخت و ساز به بررسی بهترین برند تیرآهن، قیمت تیرآهن و سایر فاکتورهای تاثیر گذار بر آن  بپردازند.

همانطور که می دانید تیر آهن یکی از پر کاربرد ترین پروفیل های ساختمانی به شمار می رود و عوامل مختلفی بر قیمت تیر آهن تاثیر گذار هستند. برخی از این فاکتورهای تعیین کننده قیمت تیرآهن عبارتند از: سیاست های دولت، شرایط سیاسی، تحریم بانکی، نوسان قیمت جهانی اهن و سنگ آهن، کاهش میزان ساخت و ساز، عرضه و تقاضای داخلی و خارجی، بلایای طبیعی و..
Girder3 - راهنمای خرید تیر آهن برای ساختمان

انواع تیر آهن در ساختمان سازی

تیرآهن از دو بخش بال و جان تشکیل شده که به لبه بیرونی آن بال می گویند. به قسمت داخلی یا میانی تی راهن که دو بال را به هم متصل می کند، جان گفته می شود. تیرآهن ها معمولا در سایز ۸ تا ۶۰در بازار فولاد و آهن به فروش می رسند. می توان از انواع این محصول فولادی به تیرآهن IPE، INP، بال پهن و لانه زنبوری اشاره کرد. در ادامه به توضیح انواع آن می پردازیم:

تیر آهن IPE

این نوع تیرآهن که ظاهر آن را به حرف I انگلیسی تشبیه می کنند، به تیر آهن معمولی هم معروف می باشد. تیرآهن IPE بر اساس استانداردهای اروپایی ساخته می شود و از ویژگی های آن میتوان به ضخامت یکسان بال ها اشاره کرد. در واقع همین باعث شده که به طور کامل از انواع تیرآهن متمایز باشد. این محصول فولادی را اغلب در سازه های یک طبقه به بالا استفاده می کنند.

مطالعه
درباره اره نواری قابل حمل چه مطالب مفیدی وجود دارد؟

تیر آهن INP

تیرآهن INP نیز در کارخانه های ذوب آهن، طبق استانداردهای کشورهای چین و روسیه ساخته و تولید می شود. این محصول نیز به شکل حرف  Iانگلیسی طراحی می شود.اما تفاوتی که با محصول قبلی دارد، ضخامت بال های آن می باشد. در پروفیل IPE هرچه بال از جان دور می شود، ضخامت آن نیز کمتر می گردد. به همین دلیل اگر از بالا به آن نگاه کنید، شیب ملایمی در سطح آن خواهید دید. این محصول معمولا در ساختمان های یک طبقه مورد استفاده قرار می گیرد.

تیر آهن IPB

این محصول فولادی اغلب در ساختمان های یک طبقه استفاده می شود.  شکل ظاهری این تیرآهن که به تیرآهن بال پهن و یا هاش نیز معروف است، مشابه IPE می باشد با این تفاوت که طول بال های آن نسبت به تیرآهن IPE بیشتر است. انواع مختلف تیر آهن IBP عبارتند از:

  • هاش سبک HEA
  • هاش سنگین HEB
  • سنگین TPB

این تیرآهن های هاش اگر سبک باشند، ضخامت کمتری دارند و تیرآهن هاش سنگین، طبیعتا ضخامت بیشتری دارد.اگر حرف L یا V بر روی این نوع تیرآهن دیدید، نشان دهنده سبک وزن بودن و یا سنگین وزن بودن آن است.

برندهای تیر آهن در بازار فولاد ایران

از آنجایی که تیرآهن وزن سازه را حمل می کند و نقش حیاتی در ساختمان ایفا می نماید، تمامی برندها از مواد اولیه مرغوبی برای ساخت آن استفاده می کنند. اما از تیرآهن هایی که در ایران تولید می شوند، می توان به تیرآهن ذوب آهن اصفهان، تیرآهن کرمانشاه، تیرآهن یزد، تیرآهن فایکو، تیرآهن ظفر بناب، تیرآهن تبریز، تیراهن آرین فولاد و تیرآهن ماهکار اشتهارد اشاره کرد. البته تیرآهن های وارداتی  مثل تیرآهن رویسه، کره و ترکیه نیز در بازار موجود هستند.
Girder4 - راهنمای خرید تیر آهن برای ساختمان

مطالعه
راهنمای خردکن اصل و بدل سیلوکرست! مواظب باشید خردکن تقلبی نخرید!

جمع بندی

همان طور که گفتیم باید هنگام خرید تیرآهن به تمامی ویژگی های آن از جمله سایز محصول، کارخانه سازنده و نوع مناسب برای ساختمان مورد نظر توجه کنید. چرا که تمامی این موارد بر قیمت و کیفیت محصول تاثیر گذار هستند. در واقع میزان عرضه و تقاضا، محل ساخت و همچنین سایز محصول، فاکتور های تاثیر گذار در قیمت نهایی آن به شمار می روند.

باید بدانید که در ساختمان ها بر اساس نیاز از انواع تیر آهن IPB، IPE و INP استفاده می شود. در این مقاله به انواع برندهای تیر آهن، قیمت تیر آهن در ایران و انواع تیر آهنی که در ساخت و ساز به کار می رود، اشاره کردیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.