رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

سیستم های نوار نقاله صنعتی در کجا استفاده می شوند؟

قدمت سیستم های نوارنقاله  ابتدایی به دوران باستان باز می گردد. در یونان باستان از نوار نقاله پیچ یا مارپیچ برای انتقال آب برای سیستم های آبیاری استفاده می شد. سیستم های نقاله مدرن در اواخر قرن 18 ظاهر شدند. آنها کوتاه بودند، از چرم و چوب ساخته می شدند و به صورت دستی کار می کردند. اولین هدف آنها انتقال محصولات کشاورزی از ساحل به کشتی در بنادر بود.

فن‌آوری‌های نوار نقاله از زمان پیدایش اولین نوار نقاله به طور قابل توجهی پیشرفت کردند. امروزه بیشتر با موتور (موتورهای AC یا گاهی اوقات موتورهای DC) تغذیه می شوند و به روش های مختلفی قابل طراحی و نصب می باشند. هیچ صنعت تولیدی وجود ندارد که از سیستم نوار نقاله استفاده نکند. آنها به یک جزء اساسی از بخش صنعتی تبدیل شده اند.

ده ها نوع نوار نقاله مختلف برای خرید موجود است. یک سیستم نوار نقاله، نوار نقاله غلتکی گرانشی، نوار نقاله زنجیری، نوار نقاله، نوار نقاله بالای سر، سیستم چرخ دستی لوبیا، نوار نقاله لوله، نوار نقاله های پنوماتیک … این لیست ادامه دارد. همه آنها عمدتاً برای انتقال مواد از نقطه A به نقطه B در یک مرکز تولید استفاده می شوند.

با این حال، سیستم های نوار نقاله صنعتی کاربردهای متعددی دارند.

سیستم های نوار نقاله صنعتی در کجا استفاده می شوند؟

همانطور که از نام آنها مشخص است، نوار نقاله های صنعتی در طیف وسیعی از صنایع مورد استفاده قرار می گیرند. آنها عبارتند از:

 • صنعت بسته بندی
 • صنعت خودرو
 • صنایع غذایی
 • صنعت داروسازی
 • صنایع شیمیایی
 • صنعت کامپیوتر
 • صنعت هوافضا
 • صنعت کشاورزی
 • انبار و تدارکات
 • صنایع معدنی و خیلی چیزهای دیگر

هر جا که مواد سنگین یا مواد حجیم از یک مکان به مکان دیگر در همان منطقه تولید حمل و نقل می شود، یک سیستم نوار نقاله مناسب تر از نیروی کار انسانی است. این تجهیزات مزایای مختلفی مانند کارکرد مداوم، افزایش کارایی، کاهش خطر آسیب یا تصادف کارگران، خروجی سریعتر محصول، کاهش هزینه ها و موارد مشابه را ارائه می دهد.

به سختی می توانید یک شرکت تولیدی توسعه یافته را پیدا کنید که حداقل یک سیستم نوار نقاله را در فرآیندهای خود گنجانده باشد.

نقاله ی استیل سورا صنعت

نوار نقاله برای چه مواردی استفاده می شود؟

دو هدف اصلی یک سیستم نقاله صنعتی جابجایی محصولات یا مواد و ذخیره ی آنها است.

مطالعه
بدون آمارگیری بازاریابی دیجیتال املاک شما ناقص است!

مواد متحرک

کل مفهوم سیستم های جابجایی مواد برای رفع نیاز به راه های سریع تر و ایمن تر برای حمل محصول یا مواد فله ایجاد شد. راه های مختلفی وجود دارد که نقاله ها می توانند به یک مرکز تولید کمک کنند.

 • جابجایی محصول از نقطه A به نقطه B. رایج ترین استفاده از نوار نقاله، انتقال مواد از یک نقطه در تاسیسات به نقطه دیگر است. اگر کارگران به طور مداوم این کار را انجام دهند، زمان زیادی را برای پیاده روی به این طرف و آن طرف تلف می کنند. فرض کنید نیاز به حمل و نقل مداوم همان نوع مواد در یک فاصله وجود دارد. در این صورت، نوار نقاله ها حرکات لیفتراک را نیز به شدت کاهش می دهند، که می توانید در جاهای دیگر از آن ها استفاده کنید.
 • حمل بارهای سنگینگاهی اوقات جابجایی بار با دست یا لیفتراک به دلیل اندازه یا وزن آن گزینه ای نیست. محصولاتی که برای بلند کردن یا حمل و نقل بسیار سنگین هستند، چاره ای جز جابجایی توسط نوار نقاله ندارند. سیستم های منحصر به فرد ساخته شده برای تحمل بارهای سنگین تر برای این اهداف طراحی شده اند.
 • عملیات مونتاژ – به اپراتورها اجازه می دهد تا روی یک محصول در حال حرکت کار کننداین نرم افزار در صنعت خودرو رایج است. یک نوار نقاله مونتاژ نهایی ممکن است به آرامی محصول را به سمت جلو حرکت دهد، زیرا کارگران کارهای نهایی را انجام می دهند یا قطعه خودکار را کامل می کنند. نوار نقاله هایی که محصول را حمل می کنند تا کارگران بتوانند هنگام کار روی آن در یک مکان بمانند، اغلب در خطوط تولید دیده می شوند.
 • محافظت در برابر آسیب یا آسیبخطر به خطر انداختن سلامت کارگران شما به دلیل حرکات تکراری که برای جابجایی محصول باید انجام دهند ارزشش را ندارد. نوار نقاله ها می توانند کار را در همان زمان (اگر نه سریعتر) انجام دهند و هیچ کس در این فرآیند صدمه نمی بیند.
  علاوه بر این، برخی از محصولات آنقدر شکننده هستند که نمی توانند عنصر خطای انسانی را در فرآیند جابجایی آنها وارد کنند. سیستم های نوار نقاله راهی ایمن برای حمل و نقل مواد و اقلامی هستند که به راحتی می توانند در حرکت آسیب ببینند.
 • حمل و نقل مواد فله حمل و نقل مواد فله ای مانند سنگ آهن یا شن دشوار است. نوع مناسب نوار نقاله یک راه حل عالی است.
 • اتوماسیون کامل در موارد شدید، یک مرکز تولید عاری از هرگونه کار دستی است. در عوض، ربات ها کسانی هستند که محصولات را برای پردازش تحویل می دهند یا محصولات را از نوار نقاله دریافت می کنند. سیستم های نوار نقاله خودکار جزء ضروری کل ماشین آلات تولید هستند.
مطالعه
معرفی ماشین دوخت پدالی

ذخیره سازی

 • ذخیره سازی محصولات جدای از حمل و نقل، انواع خاصی از نقاله ها نیز می توانند محصولات را در بین فرآیندها یا در مرحله نهایی تولید ذخیره کنند.
 • ایجاد بانک انباشت یک بافر یا یک بانک انباشته یک سیستم ذخیره سازی انعطاف پذیر است. با کاهش یا افزایش تعداد محصولات در بانک انباشت به تعادل جریان تولید کمک می کند.

گروه بندی عملیات تولید به دسته و اولویت بندی آنها می تواند برای خط کار شما مفید باشد. نوار نقاله به مدیران این امکان را می دهد که برای حداکثر بهره وری، محصولات را بین فرآیندها توالی و ترتیب دهند.

سورا صنعت تسمه نقاله ی دو متری جنس استیل

چگونه یک سیستم نوار نقاله طراحی می کنید؟

هنگامی که به گزینه های نوار نقاله نگاه می کنید، می توانید انتخاب کنید که سیستم را خودتان طراحی کنید یا ترجیحاً متخصصانی را استخدام کنید تا این کار را برای شما انجام دهند. برای نصب نوار نقاله ای که به شما در رشد کسب و کارتان کمک می کند، باید ده ها عامل در نظر گرفته شود:

 • نوع مواد انتقال یافته – شکنندگی مواد شما عامل مهمی در تصمیم گیری در مورد سیستم نوار نقاله مناسب است. برخی از نوار نقاله ها از شکستگی جلوگیری می کنند، در حالی که برخی دیگر می توانند روی اقلام حمل شده بسیار ناهموار باشند. به همین ترتیب، باید در نظر داشته باشید که مواد شما چقدر راحت جریان می‌یابد، خشک یا مرطوب است و چقدر ساینده است.
 • توان عملیاتی نوار نقاله – برخی از نوار نقاله ها دارای توان عملیاتی بالایی هستند (می توانند حجم بالایی را به یکباره تحمل کنند)، در حالی که برخی دیگر کارآمد نیستند. توان عملیاتی بالا اغلب با قربانی کردن یکپارچگی مواد به دست می آید زیرا سرعت باعث شکستن بسیاری از مواد شکننده می شود. اگر این موضوع برای شما نگران کننده نیست، پس یک نوار نقاله با توان عملیاتی بالا انتخاب مناسبی است.
 • سرعت و شتاب حمل و نقل – انواع خاصی از نقاله ها، مانند انواع بادی، مواد را با سرعت های فوق العاده بالا حمل می کنند. این باعث افزایش بهره وری می شود اما می تواند منجر به شکستن مواد شود.
 • سهولت نگهداری و تمیز کردن – نقاله هایی که می توانند در جای خود تمیز شوند (نیازی به جدا کردن آنها نیست) ساده ترین راه برای نگهداری هستند. تمیز کردن آنهایی که شامل طناب یا زنجیر هستند بسیار دشوار است. علاوه بر این، باید در نظر داشته باشید که در صورت نیاز در آینده، خرید قطعات یدکی برای تجهیزات مکانیکی خود چقدر آسان است.
 • بهره وری انرژی – نوار نقاله ها در اندازه ها و انواع مختلف نیازهای انرژی متفاوتی دارند. به طور معمول، آنهایی که دارای یک موتور بزرگ هستند به قدرت بیشتری نیاز دارند. اگر می خواهید یک سیستم کم مصرف داشته باشید، باید به منبع تغذیه و قدرت آن توجه ویژه ای داشته باشید.
 • اندازه و ارتفاع فضای در دسترس شما – برخی از نوار نقاله ها انعطاف پذیر هستند و تقریباً برای هر نوع فضایی قابل تنظیم هستند، در حالی که برخی دیگر به فضای بیشتری نیاز دارند. فضای کف شما یک عامل تعیین کننده در نوع نوار نقاله ای است که انتخاب می کنید.
 • این عوامل به تصمیم گیری در مورد طراحی سیستم نوار نقاله برای سازمان شما کمک می کند.
انواع نوار نقاله ی سورا صنعت

نتیجه گیری

• سیستم های نوار نقاله صنعتی طیف وسیعی از کاربردهای تولیدی دارند. هر کارخانه ی صنعتی به حداقل یک نوار نقاله (اما به احتمال زیاد چندین) نیاز دارد تا فرآیندهای خود را سرعت بخشد و به آنها کمک کند تا اهداف تولید خود را برآورده کنند.
• طراحی سیستم نوار نقاله مناسب برای کسب و کار شما تا حد زیادی به این بستگی دارد که برای چه کاری از آن استفاده خواهید کرد. همچنین به عوامل دیگری بستگی دارد، مانند نوع موادی که حمل می‌کنید، توان عملیاتی که می‌خواهید به آن برسید، نحوه نگهداری و تمیز کردن سیستم آسان است و غیره.
• در آخر هدف ما از ارائه این مقاله، آشنایی شما با مطالب تخصصی در کوتاه ترین زمان و نیزبود. امید است با شناختی که در این زمینه به دست آوردید راجع به سیستم های نوار نقاله اطلاعاتی را به دست اورده باشیدو در صورتی که نیاز به مشاوره ی ماشین آلات صنعتی دارید می توانید با متخصصان سورا صنعت در این حوزه تماس حاصل فرمایید.

مطالعه
تعمیر و سرویس پکیج

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.