رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

سیم بکسل آسانسوری، محافظ قدرتمند شما!

معمولا کابین های آسانسور به وسیله ۴ رشته سیم بکسل، که به آنها طناب فولادی نیز میگویند نگه داشته میشوند، که وظیفه نگهداری کابین و جا به جایی آن است. در اصل سیم بکسل از به هم تابیده شدن چند رشته سیم فولادی تشکیل میشوند. سیم‌های بکسل آسانسوری معمولا از دو مغزی مجرا ساخته و استفاده میشوند، که برخی از آنها به صورت مغزی فولادی و مغزی الیافی در بازار موجود هستند که مشتریان بسته به نیاز خود و نیروی مقاومتی که احتیاج دارند یکی از آنها را استفاده میکنند.

به عنوان مثال در مکان‌هایی که نیروی کششی بیشتر مورد توجه قرار بگیرد از سیم‌های بکسل با مغزی الیافی استفاده میکنند زیرا که از مقاومت کششی بالاتری برخوردار هستند. این سیم بکسل‌ها با مغزی الیافی معمولا در سایزهای: ۸ میلی‌متر، ۱۰ میلی‌متر، ۱۱ و ۱۲ میلی‌متر تولید میشوند، که پرکاربردترین سایز آن نیز همان سایزهای ۸ و ۱۰ میلی‌متر میباشد.

مطالعه
انواع بک اسپلش استیل زیبا و متنوع

مشخصات سیم بکسل آسانسوری 

همانطور که قبل تر به آن اشاره کردیم، سیم‌ها یبکشل آسانسوری از به هم تابیده شدن چند رشته سیم به هم تابیده شده و دیگر اجزا، تشکیل میشوند. سیم این سیم بکسل‌ها میتواند از جنس: فولاد گالوانیزه، فولاد بدون روکس و فولاد استینلس شده استیل نیز باشند، که باز هم بسته به نوع کاربرد و نیاز مشتری صلاح دید و خریداری میشود.

به عنوان مثال برای مکان‌هایی که احتمال آسیب دیدگی از نوع زنگ زدگی و احتمال حریق نیز وجود داشته باشد از سیم‌هایی با جنس فولاد استینلس استیل استفاده میشود، زیرا مقاومت بسیار بالایی در برابر حرارت و همچنین رطوبت دارد. در مواقعی که احتمال زنگ زدگی کمتر باشد و فرسایش سیم‌ها از اهمیت بالاتری برخوردار باشد، از سیم‌های فولادی بدون روکش استفاده میکنند.

و در مکان‌هایی که شرایط سولفاته زدن مثل آب دریا و شرایطی از این قبیل شرایط مانند: مناطق کشتیرانی و مرطوب از این سیم بکسل استفاده میشود، زیرا از روکش عایق برخوردار است و مقاومت خوبی را از خود بروز میدهد.

مطالعه
شیر فشارشکن هیدرولیک چیست؟

وظیفه سیم بکسل آسانسوری

همانطور که گفته شد آسانسور به وسیله ۴ رشته سیم بکسل نگه داشته میشود. برخی افراد میگویند که با پاره شدن یکی از سیم‌های کابین امکان سقوط کابین آسانسور بسیار زیاد است زیرا تعادل کافی برای نگه داشتن کابین باقی نمیماند. در حالیکه این حرف کاملا اشتباه است؛ هنگامی که حتی ۳ عدد از رشته‌های سیم بکسل کابین پاره شوند، آن تک رسته سیم قادر است کابین را نگه دارد و مانع سقوط کابین آسانسور شود. حتی اگر تمامی سیم‌ها نیز پاره میشود باید توجه داشته باشید که باز هم با سیستم پاراشوت کابین باز هم میتوان از سقوط کابین جلوگیری کرد و مانع سقوط و گرفتن جان افراد شد.

اهمیت روغنکاری نمودن سیم بکسل آسانسور

همانگونه که متوجه شدین سیم بکسل‌ آسانسوری از آنجایی که مدام در حال کشش و اصطحکاک هستند، به مرور زمان ساییده میشوند. ما میتوانیم برای کمتر کردن آسیب دیدگی سیم‌ها آنها را روغنکاری کنیم به صورت کاملا اصولی که بتوانیم این سایش و اصطحکاک سیم‌ها را کمتر کنیم و بر عمر سیم‌ها بیافزاییم، زیرا که با این از عملکرد مناسبت و دوام بالاتری نیز برخوردار خواهند بود.

مطالعه
جدول استاندارد پیچ های آلن

برای روغنکاری نمودن سیم‌ها احتیاج به سرویس کار آسانسور دارید زیرا آنها میدانند که در چه جایی از سیم‌ها و به چه مقدار از روغن استفاده کنند که بهترین بهره را ببرید. البته این که از چه مقدار روغن استفاده شود، کاملا بستگی به نوع روغن مصرفی شما دارد. باید این نکته را نیز در نظر داشته باشید که از روغنکاری زیاد نیز خودداری کنید زیرا در دراز مدت باعث جذب گرد و غبارهای مزاحم میشوند و نتیجه عکس را به شما میدهد و کاربری سیم‌ها را بسیار پایین میاورد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه