رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

شیر فشارشکن هیدرولیک چیست؟

شیر فشارشکن هیدرولیک چیست؟ - یک سوال

انرژی هیدرولیک به‌وسیله الکتروموتور، پمپ هیدرولیک را وادار به حرکت می‌کند. همان‌طور که می‌دانید بر اساس اصل سوم هیدرولیک فشار در اثر مقاومت در مسیر ایجاد می‌گردد. پس به بیان دیگر با مقاومت بار در برابر جریان پمپ هیدرولیک، فشار هیدرولیک ایجاد می‌شود و ضروری است که پمپ هیدرولیک این فشار ایجاد شده را تحمل نماید. حال بپردازیم به این مطلب که اگر شرایط ویژه و غیرقابل‌پیش‌بینی در مدار هیدرولیک واقع شود مثلاً به هر علتی سیلندر در یک وضعیت نادرست متوقف گردد یا در تایم فعالیت زمانی مدار کاری در مدار انجام نشود و پمپ هم در حال کار باشد و متوقف نگردد و یا یک نیروی مضاعف و غیرقابل‌پیش‌بینی به مدار وارد شود، چه اتفاقی می‌افتد؟

جواب این است که در هر یک از این شرایط، اتلاف توان و افزایش دما داریم و احتمال آسیب دیدن پمپ و سایر اجزا و تجهیزات در مدار هیدرولیک افزایش می‌یابد؛ بنابراین لازم است به نحوی ایمنی مدار به‌طور محسوس افزایش یابد تا حداکثر فشار سیستم و حداکثر جریان پمپ را بتوان کنترل نمود. توان خروجی در یک سیستم هیدرولیک تابعی از فشار و جریان روغن است. دستیابی به یک مدار هیدرولیکی به مؤلفه‌هایی چون مقدار دبی سیستم، سایز و اندازه سطح مقطع شیرها و سیلندرها و فشار سیستم وابسته است.

مطالعه
لمینت سرامیکی

حداکثر فشار سیستم، میله پیستون و سطح مقطع پیستون موجب ایجاد حداکثر نیروی مورد نیاز توسط سیلندر می‌شود؛ پس برای کنترل دقیق نیروی به وجود آمده در سیلندرها، به کنترل دقیق سطح فشار سیستم نیاز داریم. نتیجه کار محافظت از اجزای مورداستفاده در مدار هیدرولیک در برابر تنش‌های غیرمجاز است. تجهیزاتی در سیستم‌های هیدرولیکی وجود دارند به نام شیرهای کنترل فشار، که به کمک آن‌ها می‌توان فشار سیستم را مشخص کرد و آن را کنترل نمود.

انواع شیر فشارشکن هیدرولیک

  • شیر کاهنده فشار

یکی از نمونه شیرهای کنترل فشار هیدرولیک، شیر کاهنده فشار بوده که جهت کم کردن سطح فشار تا حد مشخص‌شده، در مواضع خاصی به کار گرفته می‌شوند.

  • شیر اطمینان ساده

شیر اطمینان یکی از پرکاربردترین‌ها در نوع خود است؛ که عموماً در هر سیستم هیدرولیک وجود دارد و شیرهای اطمینان برای محافظت از پمپ و سایر اجزاء سیستم در مقابل افزایش فشار به‌کاربرده می‌شوند.

  • شیر بی‌بار کننده

در شرایطی که سیستم تحت بار نباشد این نمونه شیرها جریان ارسالی از پمپ‌های جابه‌جایی مثبت را در فشار صفر به مخزن برگردانده و به این صورت از مصرف توان و اتلاف حرارت که از تخلیه سیال در فشار بالا ایجاد شده، کاسته می‌شود؛ البته لازم است در زمان تخلیه مقدار فشار فرمان برای غلبه بر نیروی فنر کافی باشد.

  • شیر متعادل‌کننده
مطالعه
سیر تا پیاز یادگیری لغات انگلیسی با استاد فتحی

این مدل شیر با ایجاد فشار کافی در زیر پیستون، وزنه را متعادل کرده و مانع از حرکت خودبه‌خود آن می‌شود. شیر متعادل‌کننده برای تأمین فشار لازم برای مقابله با نیروی گسیختگی مثل نیروی وزن قالب پرس به کار گرفته می‌شود، تا براثر این نیرو مانع از حرکت سریع و به دور از کنترل عملگر شود.

شیر فشارشکن هیدرولیک چیست؟ - یک سوال

  • شیر ترتیبی

این مدل شیر در یک مدار هیدرولیک برای تحت کنترل درآوردن کارکرد دوشاخه موازی موجود در سیستم مورداستفاده قرار می‌گیرد. همچنین جهت به دست آوردن اطمینان از تأمین فشار به مقدار مشخص در یک بخش از مدار قبل از شروع به کار بخش دیگر به کار گرفته می‌شود.

 

  • شیر اطمینان ترکیبی

نمونه‌ای از شیر کنترل فشار هیدرولیک شیر اطمینان ترکیبی است. جلوگیری از افزایش فشار در خطوط طولانی، عملکرد سریع و قابلیت میرا کردن ضربات هیدرولیکی از دلایلی است که موجب شده این شیرها کاربرد فراوانی داشته باشند.

  • سوئیچ فشاری

سوئیچ فشاری در سیستم‌های هیدرولیک، رفتاری مانند شیر کنترل فشار هیدرولیک دارند. این سوئیچ‌ها با جلوگیری از افزایش بیش‌ازحد فشار، از اجزاء سیستم محافظت می‌نمایند.

کاربرد شیر فشارشکن هیدرولیک

همان‌طور که گفته شد شیر فشارشکن هیدرولیک جریان سیال را در یک سیستم هیدرولیک تنظیم می‌کند و یک اهرم دستی به شیر وصل می‌باشد که وظیفه کنترل جریان سیال را بر عهده دارد. شیر فشارشکن هیدرولیک به علت تنوع بالا و کارآمدی خوب آن بسیار کاربردی هستند و به‌راحتی در بازار یافت می‌شوند؛ این نمونه شیرها در صنایع مختلفی همچون صنایع خودروسازی، صنایع سیمان، صنایع فولاد به کار گرفته می‌شوند.

مطالعه
طولانی ‌ترین شبکه ریلی جهان متعلق به کدام کشورها است؟

خرید شیر فشارشکن هیدرولیک

در اینجا لازم و ضروری دانسته توصیه نماییم که با توجه به تنوع محصولات در بازار، جهت انتخاب باکیفیت‌ترین محصول به همراه قیمتی مناسب، به سایت جی اس اف مراجعه فرمایید. مجموعه‌ی جی اس اف هیدرولیک باتجربه‌ای بیش از یک دهه و به‌منظور تأمین قطعات در زمینه پنوماتیک، ابزار دقیق و هیدرولیک در بازار ایران فعالیت می‌کند.

این مجموعه افتخار همکاری با شرکت‌های بزرگ خودروسازی همچون ایران‌خودرو و سایپا را دارد و مهم‌ترین هدف این گروه جلب رضایت مشتری بر مبنای فروش محصولات باکیفیت و خدمات پس از فروش است؛ متخصصان و کارشناسان ما آماده ارائه‌ی بهترین خدمات به شما عزیزان هستند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

  1. … [Trackback]

    […] Find More Info here to that Topic: yeksoal.com/متفرقه/شیر-فشارشکن-هیدرولیک-چیست؟/ […]