رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

فیستول مقعد چیست و چه راهی برای درمان وجود دارد؟

فیستول مقعدی چیست؟
بیماری فیستول مقعد به تونل کوچک یا حفره عمیق عفونی گفته می‌شود، که در زیر پوست اطراف مقعد ایجاد میشود. این تونل به شکل یک سوراخ بخشی از روده بزرگ یا همان راست روده را به پوست اطراف مقعد متصل می‌کند. وقتی عفونت برای مدت طولانی در روده باقی بماند، به تدریج گسترش می یابد و مسیری را ایجاد میکند، که فیستول نام میگیرد.

فیستول می تواند در هر بخشی از بدن ایجاد شود، اما شایع ترین نوع این بیماری همان نوع مقعدی است که از روده شروع شده و در مقعد پایان می یابد.

علت فیستول
علت فیستول عفونت روده است. رایج ترین علت این بیماری عفونت طولانی مدت و درمان نشده است. گفته می‌شود، بیشتر از ۹۰ درصد فیستول ها در نتیجه آبسه ایجاد شده‌اند. غددی درون روده وجود دارند که مخاط می سازند. هرگاه ، این غدد به هر دلیلی مسدود شوند، ممکن است عفونت کرده و به آبسه منجر شود. حدود ۵۰% آبسه ها به فیستول تبدیل می شوند.

مطالعه
ونیر کامپوزیت

از دیگر علل ایجاد فیستول می توانیم به این موارد اشاره کنیم:

بیماری التهابی روده مثل کرون
پرتو درمانی
ضربه
بیماریهای مقاربتی
بیماری سل
دیورتیکولیت
سرطان مقعد
علائم فیستول مقعد
علائم این بیماری بسته به شدت عفونت و مرحله بیماری در افراد مختلف به شکل متفاوتی ظاهر میشود. اما به طور کلی مهمترین علائم و نشانه‌های فیستول مقعدی عبارتند از:

عفونت و آبسه مکرر مقعد
درد تورم اطراف مقعد
ترشحات خونی و عفونی از سوراخ اطراف مقعد
تحریک پوست و التهاب
خونریزی
تب و لرز
درد مقعد هنگام اجابت مزاج
در صورت تجربه هر یک از این علائم در اول فرصت به متخصص جراح عمومی مراجعه کنید. هر چقدر زودتر برای درمان فیستول اقدام کنید، درمان بیماری سریع تر و ساده تر انجام میشود.

مطالعه
بررسی کیفیت لباسشویی مجیک

تشخیص
این بیماری اغلب با یک معاینه ساده ناحیه مقعد تشخیص داده می‌شود. اما جهت تعیین دقیق مسیر فیستول انجام یک سری آزمایشات تجویز می شود. زیرا ممکن است برخی از فیستول ها از روی سطح پوست قابل تشخیص نباشند.

آنوسکوپی؛ روش است که از ابزار خاص برای مشاهده مقعد و ضایعات احتمالی استفاده می شود.
سونوگرافی و ام آر آی آزمایشات برای مشاهده داخل مقعد استفاده شود. این آزمایشات میتوانند مسیر دقیق فیستول و طول آن را به پزشک نمایش دهند.
همچنین ممکن است پزشک آزمایشات بیشتری انجام دهد، تا مشخص شود که این بیماری با بیماری التهابی روده در ارتباط است یا خیر. زیرا حدود ۲۵ درصد از افراد مبتلا به کرون روده، به فیستول مقعد دچار می شوند.

عوارض فیستول
عوارض فیستول مقعدی در اثر بی توجهی به درمان آن ایجاد می شود. برخی از مهمترین عوارض این بیماری عبارتند از؛

مطالعه
سبک های محبوب نقاشی

افزایش طول مسیر فیستول، عفونت فیستول به تدریج گسترش یافته و به بافت‌های اطراف منتقل می‌شود، بنابراین طول مسیر فیستول هم افزایش خواهد یافت.
افزایش تعداد مسیرهای فیستول؛ عفونت فیستول باعث افزایش تعداد فیستول ها یا افزایش مسیر آنها می شود. وقتی تعداد فیستول ها افزایش یابد. درمان آن نیز پیچیده تر خواهد شد.
سرطان؛ این عارضه نادر است، اما دور از انتظار نیست! وقتی بیمار برای مدت طولانی این بیماری را درمان نکند، عفونت می تواند ساختار سلول ها را تغییر داده و به سرطان تبدیل شود.

ادامه در لینک زیر :

https://footofan.com/drabedian-fistula/

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.