رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

مقاوم ترین عنصر صنعت برق!

برای پیشگیری از عبور جریان‌های ناخواسته به زمین در سیستم های قدرتی از مقره استفاده می‌شود؛ درواقع مقره یک مسیر بسیار مقاومتی می‌باشد که از آن هیچ جریانی گذر نمی‌کند. مقره در سیستم توزیع و انتقال غالباً بر روی دکل‌ها یا تیرها به کار گرفته می‌شود. جایگاه مقره بین دکل و هادی‌های حامل جریان است و نقش آن این است که از عبور جریان هادی‌ها به زمین بدنه جلوگیری نماید.

از مقره‌های فشارقوی برای نگه‌داشتن هادی‌های الکتریکی فشارقوی که ولتاژ‌های بالایی دارند، استفاده می‌گردد؛ مقره‌ها دو کار مهم انجام می‌دهند که در زیر به آن اشاره می‌کنیم:

• وظیفه مکانیکی: مقره‌ها استقامت مکانیکی دارند و قادر به تحمل بارها و نیروهای مکانیکی می‌باشند.
• وظیفه الکتریکی: مقره‌ها قادرند ولتاژهای بسیار بالا و نیز ولتاژهای رعدوبرق و ضربه را تحمل نمایند؛ به‌نحوی‌که در شرایط جوی مختلف چون بارندگی، رطوبت، آلودگی و بروز صاعقه با ولتاژهای بالا، دستخوش شکست الکتریکی نمی‌گردند.

داشتن مقاومت الکتریکی و مکانیکی بالا، عدم وجود ناخالصی و حفره‌های داخلی، مقاومت در برابر تغییرات درجه حرارت، ضریب تلفات عایقی کم، استقامت در برابر نفوذ آب و آلودگی‌ها و ضریب اطمینان بالا ازجمله ویژگی‌های مقره‌های فشارقوی است.

مطالعه
پکیج دیواری بوتان چیست؟

ویژگی‌ مقره ایده‌آل 

در اثر تخلیه الکتریکی از درون مقره و یا تخلیه الکتریکی هوای اطراف مقره، همچنین تخلیه الکتریکی سطحی از طریق گردوغبار شکست الکتریکی مقره به وجود می‌آید. تخلیه الکتریکی علت اصلی خرابی مقره‌های هوایی محسوب می‌شود که در شرایط غیرعادی ولتاژ سیستم بین خط و زمین ایجاد می‌گردد. در زمان تخلیه الکتریکی، بدنه مقره به علت گرمای زیاد ناشی از قوس الکتریکی، سوراخ می‌گردد؛ بر این اساس مواد اولیه برای تولید مقره باید دارای ویژگی‌های خاصی باشد که عبارت است از:
• باید دارای مقاومت عایق بالایی باشند.
• باید قدرت دی الکتریک بسیار بالایی داشته باشد تا بتواند در برابر فشارهای ولتاژ در سیستم ولتاژ قوی مقاومت نماید.
• ازلحاظ مکانیکی پرقدرت باشند تا تنش و وزن هادی را تحمل نمایند.
• تغییرات دما نباید روی خصوصیات فیزیکی و الکتریکی آن‌ها تاثیر بگذارد.
انواع مقره‌ها ازنظر جنس
مقره‌هایی که در معرض هوای آزاد به کار می‌روند ازلحاظ جنس به انواع چینی، شیشه و مواد کامپوزیت دسته‌بندی می‌شوند.

مطالعه
فواید دوچرخه ثابت برای شکم چیست؟

انواع مقره‌ ازلحاظ کاربرد

مقره‌ها ازنظر کاربرد شامل موارد زیر می‌باشند:
• مقره اتکایی
مقره‌های اتکایی به شکل استوانه‌هایی بلند می‌باشند که روی سطح استوانه آن برجستگی و تو رفتگی وجود دارد و از لحاظ ساختار می‌توانند به دو شکل توپر و توخالی باشند؛ مقره اتکایی در پست‌ فشارقوی، به منظور نگه‌داشتن شین‌ فشارقوی روی پایه‌ بتنی استفاده گردیده و شین‌ فشارقوی بر روی شیار بالایی مقره مستقر می‌گردد. این نمونه در تابلوهای فشارقوی به کار گرفته می‌شوند.
• مقره عبوری
برای سرهای ورود و خروج دستگاه‌های فشارقوی و نیز برای اینکه جرقه بین خط عبوری و بدنه دستگاه ایجاد نشود، مقره‌های عبوری به کار گرفته می‌شوند. این نوع مقره‌ها به شکل لایه‌های استوانه‌ای استفاده می‌گردند.
• مقره کششی
وظیفه آن‌ها اتصال هادی به برج است. از این نمونه مقره درپایه‌های اول و آخر خط‌های انتقال، توزیع و در پایه‌هایی که در مسیر خط نسبت به افق زاویه پیدا می‌نمایند و یا از حالت مستقیم خارج می‌شوند، استفاده می‌گردد.
• مقره مهار
عایق کاربردی در سیم مهار، مقره‌ی مهار نام دارد و اغلب جنسی از چینی خواهد داشت و به‌ طریقی ساخته گردیده که در صورت از بین رفتن عایق سیم، با زمین تماس پیدا ننماید.

مطالعه
۶ حدیث گرانبها از امام صادق

بهترین نمایندگی فروش مقره

نکته آخر اینکه فروشگاه پلیمر عایق اسپادانا با بیش از یک دهه فعالیت در حوزه تولید قطعه‌های سیلیکونی گامی بلند در این راستا برداشته است و توانسته است محصولاتی چون انواع مقره، کاور، کات اوت و برق‌گیر باکیفیت عالی تولید و به بازار عرضه نماید و همچنین فروش انواع سیم و کابل سیلیکونی، مواد اولیه سیم و کابل در حوزه فعالیت این مجموعه قرار می‌گیرد؛ این شرکت با داشتن متخصصین خبره و کارآمد، در سالیان متمادی موفق به ارائه‌ی خدمات نوینی در کشور گشته است و از این ‌رو در بین تولیدکنندگان و مصرف کنندگان، شرکتی نام‌آشنا است.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه