رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

مقایسه دنا و دنا پلاس؛ مقایسه و بررسی انواع تیپ های دنا

مقایسه دنا و دنا پلاس

در این مقاله از car.ir به مقایسه دنا و دنا پلاس پرداخته ایم. در ادامه به مقایسه طراحی ظاهری این دوخودروی محبوب میپردازیم، سپس مشخصات فنی دنا و دنا پلاس را بررسی کرده و به بررسی کابین و امکانات رفاهی این خودروها میپردازیم. در نهایت ایمنی دنا و دناپلاس را مورد بررسی قرار میدهیم همچنین به تفاوت ها و ویژگی های انواع تیپ های دنا شامل دنا، دنا پلاس و دنا پلاس توربو دنده ای و دنا پلاس توربو اتوماتیک می پردازیم و در بخش های مختلف، آن ها را شرح داده و با یکدیگر مقایسه می کنیم.

ایران‌خودرو در سال ۱۳۹۳ دنا را به عنوان محصول لوکس خود و سومین خودروی ملی  بر پایه پلتفرم سمند ارتقا داد. دنا پلاس نیز نسخه ی ارتقا یافته و کاملتر دنا محسوب می شود. اگر به بدنه دنا یا دنا پلاس توجه کنید شکل کلی بدنه و قسمت هایی از جمله ستون ها، شکل درب ها، شیشه ها و سقف تشابهات فراوانی با سمند دارند و اینکه دنا یک فیس لیفت از سمند محسوب می شود، با نگاهی کلی به بدنه این دو خودرو مشهود است.
دنا پلاس توربو نیز مدتی بعد از دنا پلاس، به عنوان نسخه قوی تر به لحاظ مشخصات فنی، با ظاهر مشابه اما اعمال تغییرات فنی در دو نسخه دنده دستی و اتوماتیک عرضه شد.

مقایسه دنا و دنا پلاس در طراحی ظاهری

در مقایسه دنا و دنا پلاس در قسمت جلو اولین و تنها تفاوت در گرافیک چراغ های جلو دیده می شود. در چراغ های دنا پلاس ابروی بالای چراغ ها اضافه شده و در قسمت زیرین آن نیز نوار LED با کاربری چراغ روز (Daylight) و راهنما قرار گرفته است.

مطالعه
وال واشر ، بهترین راه برای یک نورپردازی با کیفیت

سپر جلو، کاپوت و قسمت فوقانی گلگیرها که در نمای جلو دیده می شوند شامل تغییر خاصی نشده اند و تنها تفاوتی که در نگاه از روبرو به این دو تیپ متوجه خواهید شد، تفاوت طراحی آیینه ها است که در مقایسه طراحی جانبی به آن می پردازیم.

شاید بیشترین تفاوت های ظاهری دنا و دنا پلاس را بتوان در نمای جانبی این دو نسخه یافت. خطوط بدنه دستخوش تغییرات شدند و در نمای جانبی دنا پلاس، یک خط از کنار دهانه چرخ بر روی گلگیر تا گوشه ی چراغ عقب اضافه شده است. دستگیره درب ها از حالت قدیمی درآمده و به شکلی که ایران خودرو آن را “آسان باز شو” نامگذاری می کند طراحی شده است. طراحی شیشه و لچکی درب عقب دستخوش تغییرات شده است و حالا دنا پلاس در نگاه اول به نمای جانبی، شاید تشابهات کمتری با سمند از خود به نمایش بگذارد.

رینگ های ۵ پره قدیمی دنا، جای خود را به رینگ های صلیبی داده اند و البته سایز آنها همچنان ۱۵ اینچ است. ایران خودرو اما از رینگ های ۱۶ اینچی جدید بر روی دنا پلاس توربو در هر ۲ نسخه دنده دستی و اتوماتیک استفاده می کند. همچنین رینگ ۱۵ اینچی دنا در مدل های تولید جدید جای خود را به رینگ های آهنی به همراه قالپاق داده اند!

مطالعه
راهنمای خرید بهترین دوچرخه کوهستان دنده‌ای برای حرفه ای‌ها

آنتن سقف دنای ساده در دنا پلاس به شکل آنتن کوسه ای درآمده و در انتهای سقف قرار گرفته است. آینه های جانبی نیز در دنا پلاس بازطراحی شده اند و با طراحی جدید همچنان به راهنما مجهز هستند.

در مقایسه نمای عقب دنا و دنا پلاس چراغ های جدید تنها المان هایی هستند که شامل تغییرات شده اند. چراغ های جدید با LED و نئون تزیین شده اند و شکل جدیدی به خود گرفته اند. در طراحی چراغ های جدید سعی شده است تا مشکل نور بیش از حد چراغ ترمز که در دنا های قدیمی وجود داشت برطرف شود. طراحی سپر و صندوق همانند قبل است و تنها با دقت بیشتر، متوجه وجود زه کرومی بالای پلاک در دنا پلاس خواهید شد که در دنا این زه همرنگ بدنه رنگ آمیزی شده است.

مقایسه مشخصات فنی دنا و دنا پلاس

دنا و دنا پلاس هر دو از پیشرانه EF7 که بر روی سمند نیز قرار گرفته است استفاده می کنند. ۱۱۳ اسب بخار در ۶۰۰۰ دور بر دقیقه و ۱۵۵ نیوتن متر در ۳۵۰۰ الی ۴۵۰۰ دور بر دقیقه از مشخصات این موتور هستند. این پیشرانه ۱۶ سوپاپ که دقیقا ۱۶۴۵ سی سی حجم دارد، توسط جعبه ۵ سرعته دستی نیرو را به چرخ های جلو منتقل می کند.
طبق اطلاعات درج شده توسط ایران خودرو، دنا و دنا پلاس تفاوت وزنی ندارند و هر دو ۱۲۵۸ کیلوگرم هستند. به طبع مشخصات و وزن یکسان مصرف سوخت ترکیبی هر دو این خودرو ها ۷.۴۳ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

مطالعه
لمینت سرامیکی

هر دو تیپ به حداکثر سرعت ۱۸۹ کیلومتر بر ساعت خواهند رسید و شتاب صفر تا صد آن ها ۱۲.۰۳ ثانیه است.

اما دنا پلاس توربو مشخصات فنی دیگری را ارائه می دهد. پیشرانه مجهز به توربو شارژ شده و با کد EF7 TC شناخته می شود.
این پیشرانه با کمک سیستم پرخوران ۱۵۰ اسب بخار در ۵۵۰۰ دور بر دقیقه و ۲۱۵ نیوتن متر در ۲۲۰۰ الی ۴۸۰۰ دور بر دقیقه تولید می کند. در تیپ دستی، جعبه دنده ۵ سرعته و در تیپ اتوماتیک از یک جعبه دنده ۶ سرعته AT مورد استفاده قرار گرفته است. دنا پلاس توربو در تیپ دستی ۱۳۳۴ و در تیپ اتوماتیک ۱۴۰۰ کیلوگرم وزن دارد. این بدان معناست که با توربو شدن این خودرو، افزایش وزن نیز شامل حال آن شده است.

دنا پلاس توربو دستی قادر است در ۱۰ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت برسد و این نتیجه در دنا پلاس توربو اتوماتیک در ۱۰.۵ ثانیه بدست می آید. هر دو تیپ به حداکثر سرعت ۲۰۵ کیلومتر بر ساعت می رسند.

مصرف سوخت ترکیبی عنوان شده برای تیپ توربو دستی ۷.۸۲ و برای توربو اتوماتیک ۸.۱۲ لیتر در ۱۰۰ کیلومتر است.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.