رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

نقشه مترو مشهد ۱۴۰۱ ساعت حرکت و راهنمای کامل تمام خط ها

قطار شهری یا مترو در شهر مشهد از وسایل حمل و نقل عمومی به شمار می رود که دو خط فعال دارد و از ترافیک شهری جلوگیری می کند. همچنین دسترسی به حرم مطهر و مکان دیدنی‌ شهر، نقش بسیار مهمی دارد. در شهرهای بزرگ که جمعیت بالایی هم دارند، بزرگ ‌ترین مشکل مردم برای رفت‌و‌آمد وجود ترافیک شهری است. برای رفع این مشکل استفاده از وسایل نقلیه عمومی نقش بسزایی دارد. یکی از این وسایل برای رفت‌و‌آمد عموم، مترو یا قطار شهری است. با ما همراه باشید تا با این وسیله حمل و نقل عمومی بیشتر آشنا شوید.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.
metrom3 - نقشه مترو مشهد ۱۴۰۱ ساعت حرکت و راهنمای کامل تمام خط ها

فواید مترو مشهد

مترو، قطاری در زیرزمین است که سرعت بسیار بالایی دارد و در هر بار رفت‌وآمد تعداد زیادی مسافر جا به جا می کند. مترو بهترین گزینه برای کمتر شدن ترافیک در بعضی از شهرهای بزرگ ایران به شمار می رود. تعداد زیادی از زائران و مسافران داخلی و خارجی همه روزه به شهر مشهد می روند و ترجیح می دهند که از وسایل حمل ‌و نقل عمومی استفاده کنند. شهرداری شهر مشهد هم به منظور رفع مشکل ترافیک و جلوگیری از ازدحام شهری شروع به ساخت خط مترو کرده است. زائران و شهروندانی که در شهر مشهد هستند به سادگی این امکان را دارند با مترو به مکان های موردنظرشان بروند.

خطوط های فعال مترو در مشهد

این شهر دارای چهار خط مترو است که هم اکنون فقط خط یک و خط دو ساخته‌شده و در حال فعالیت هستند. این دو خط در ایستگاه و میدان شریعتی مشهد قرار دارد.

مطالعه
تلویزیون 4K سامسونگ 75Q60A

خط یک مترو مشهد

خط یک مترو در شهر مشهد، دارای طولی به اندازه ۲۴ کیلومتر است و ۲۴ ایستگاه دارد. این ایستگاه‌ ها بین فرودگاه بین ‌المللی شهید هاشمی و وکیل‌ آباد قرار دارند. هر قطار بعد از مدت زمان ۴٫۵ تا ۶ می رسد و این تغییر زمان به تعطیلات بستگی دارد. خط یک مترو در شهر مشهد در ساعت کاری، ۱۷۰ هزار نفر را جا به جا می‌کند و هر ۴۰۰ متر در یک پله خروج اضطراری قرار گرفته‌است.

خط دو مترو در مشهد

این خط مترو در شهر مشهد دارای طولی به اندازه ۱۴٫۵ کیلومتر بوده که ۱۳٫۸ کیلومتر از این خط به بهره برداری رسیده‌است. خط دو مترو ۱۳ ایستگاه دارد و این ایستگاه‌ ها در حد فاصل انتهای بلوار طبرسی شمالی و آخر بلوار فکوری قرار گرفته‌اند. مدت زمان رسیدنِ هر قطار، ده دقیقه است. هم اکنون ۱۲ ایستگاه از ایستگاه طبرسی و شهید کاوه در حال ساخت هستند. این خط همه روزه ظرفیت جابه ‌جایی ۱۶ هزار نفر را دارد.

ایستگاه‌ های این خط بین همه طبقه ها پله برقی دارند، نوارهای هدایت نابینایان، سیستم تهویه، سیستم اعلام اطفای حریق و خروجی ضروری است. همچنین هر سکو نیز دارای ۱۰۰ متر طول است.
metrom4 - نقشه مترو مشهد ۱۴۰۱ ساعت حرکت و راهنمای کامل تمام خط ها

ساعت کار مترو در مشهد

ساعت کار قطار شهری در شهر مشهد در هر دو خط، از ساعت ۶ تا ۲۲ است. پایگاه خبر رسانی شهرداری مشهد گزارش داده که از تاریخ ۱۷ خرداد ۱۴۰۰، خط ۱ و خط ۲مترو در روزهای شنبه تا پنجشنبه از ساعت ۵: ۳۰ تا ۲۲ و در روزهای تعطیل از ساعت هفت تا ۲۲ عمل سرویس دهی را انجام می دهند.

مطالعه
دستگاه های سی ان سی چه مزایایی دارند؟

قیمت بلیط مترو در مشهد

شما این امکان را دارید که هزینه مترو را از طریق من کارت، بلیط و کد QR بپردازید. من کارت، کارتی است که شارژ می شود و با مبلغ ۱۵ هزار تومان می توانید آن را خریداری کنید و تا سقف ۵۰ هزار تومان آن را شارژ کنید. این کارت برای استفاده در مترو و اتوبوس ‌رانی به‌کار برده‌می‌شود و غیرقابل ‌استرداد است. شما می توانید بلیط کاغذی QR را از باجه‌ بلیط فروشی ایستگاه‌ های مترو تهیه کنید.

ایستگاه های نزدیک حرم مترو در شهر مشهد

خطوط مترو در شهر مشهد نقش بسیار مهمی را در جابه‌ جایی زائران و شهروندان ایفا می ‌کند. ایستگاه‌ های نزدیک به حرم شامل ایستگاه بسیج در خط یک با فاصله ۳٫۵ کیلومتر (حدود ۱۱ دقیقه) و ایستگاه مترو شهدا در خط دو با فاصله ۳٫۶ کیلومتر (حدود ۱۲ دقیقه) هستند.

جاهای دیدنی مشهد با مترو

رفتن به مکان های دیدنی مشهد مثل طرقبه، شاندیز، رستوران پدیده شاندیز، باغ وحش، شهربازی، کوهستان پارک و نمایشگاه بین ‌المللی به وسیله خط یک برای شما امکان ‌پذیر است. با استفاده از خط یک این امکان را دارید به پارک ملت، بازار زیست‌ خاور، بازار هفده شهریور، دانشگاه فردوسی، ترمینال و فرودگاه بین ‌المللی شهید هاشمی ‌نژاد بروید. رفتن به حرم مطهر و بوستان کوهسنگی هم به وسیله خط دو امکان پذیر است.

تاریخچه مترو در مشهد

خط یک مترو در شهر مشهد دارای طولی به اندازه ۲۴ کیلومتر بوده و ۲۴ ایستگاه در آن تعبیه شده‌است. ساخت فاز اول در این خط با طولی به اندازه ۱۹ کیلومتر در آذر ماه سال ۱۳۷۹ شمسی شروع شد و در اسفند ۱۳۸۹ به بهره برداری رسید.

مطالعه
مهم ترین نکات انتخاب و خرید مبلمان و صندلی اداری

۱۰٫۵ کیلومتر از این مسیر به شکل زیرزمینی و در تونلی با عمق کم و ۸٫۵ کیلومتر از مسیر به شکل همسطح و فاز دوم این خط هم دارای طولی به اندازه پنج کیلومتر با دو ایستگاه جدید در بهمن ۱۳۹۴ ساخته شد. این خط به فرودگاه بین ‌المللی شهید هاشمی مشهد متصل شده است. خط دو مترو در شهر مشهد هم دارای طولی به اندازه ۱۴٫۵ کیلومتر با ۱۳ ایستگاه در دو فاز طراحی شده و فاز اول این خط نیز دارای هفت ایستگاه بوده که در سال ۱۳۹۵ به بهره ‌برداری رسیده است. بعد از آن تا سال ۱۳۹۸، بقیه ایستگاه‌ ها مرحله به مرحله کامل و راه ‌اندازی شدند.
metrom1 - نقشه مترو مشهد ۱۴۰۱ ساعت حرکت و راهنمای کامل تمام خط ها

نتیجه گیری

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم مترو در مشهد می تواند یک فرصت خوب برای رها شدن از ترافیک باشد. خوشحال می شویم این مقاله را با دوستان خود به اشتراک گذاشته و نظرات و تجربیات خود را با ما درمیان بگذارید.

. برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.