رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

وال واشر، گلخانه خود را بسازید!

رشد و پرورش گیاهان در هر منطقه‌ای به ملزومات متعددی از جمله نور کافی و فضای مساعد نیازمند است؛ به همین ترتیب اگر افراد در مناطقی زندگی ‌کنند که اقلیم مناسبی برای کاشت گیاهان ندارند، پرورش آنها در فضای داخلی خانه گزینه مناسبی خواهد بود. توجه به این نکته حائز اهمیت است که برای رشد گیاه در خانه بایستی فضایی شبیه باغ و فضاهای باز ایجاد نمود تا یک اکوسیستم طبیعی ایجاد شود. چندین مدل لامپ رشد گیاه به نام وال واشر با توان و سایزهای مختلف در بازار وجود دارند که نیاز به نور را در گیاهان رفع می‌کند.

برای هر نوع سبزی و گیاه یک وال واشر خاص وجود دارد که می‌تواند نور مناسب و حرارت لازم را برای پرورش گیاه فراهم کند. بازار فنی باعرضه کردن وال واشر یا همان لامپ رشد گیاه توانسته است تا هزینه‌های مربوط به گلخانه را برای مشتریان کاهش دهد. سری خطی لامپ‌های رشد گیاه که در بازار ابزار برقی به نام وال واشر شناخته می‌شوند به طور متداول به‌عنوان فریم رشد گیاهان عرضه می‌شوند و توسط افراد، مورداستفاده قرار می‌گیرند.

این وال واشرها برای سبزیجات، صیفی‌ها و گیاهان مختلف مفید واقع می‌شوند و همچنین گلخانه‌های صنعتی بزرگ‌تر نیز می‌توانند از آنها استفاده کنند تا به‌ صورت دسته‌های خاص رشد نمایند. ریسه‌های رشد گیاهان یا همان وال واشرها با عرض کم و سایزهای ۲۵ تا ۱۰۰ سانتی‌متری به فروش می‌رسند. نمونه‌های وال واشرها با نام فول اسپکتروم و ترکیب رشدی ساخته می‌شوند که دارای ال‌ای‌دی‌های یک تا سه وات هستند و عمدتاً از برندهایی مانند بریجیلوکس، اپیلید و اپی استار آمریکایی خریداری می‌شوند؛ استفاده از وال واشر حتی برای گلدان‌هایی که به‌صورت خطی در کنار یکدیگر چیده شده‌اند، گزینه ایده‌آلی خواهد بود.

مطالعه
آیا می دانید مدارک مورد نیاز برای فریت بار به کانادا چه موارد هستند

وال واشر رشد گیاه

خرید انواع وال واشر رشد گیاه 

اهمیت وجود یک ریسه گیاهی مناسب برای رشد گیاه در محیط گلخانه، یک امر غیر قابل ‌انکار است؛ لذا لازم است تا خرید آن به ‌دقت انجام شود و مواردی مانند توان کاری، تعداد ال‌ای‌دی‌ها و سایز آن باید مورد توجه قرار بگیرد. در هنگام خرید ریسه‌های گیاهی باید به تفاوت آن با ال‌ای‌دی‌های ساده توجه کرد چنان که ممکن است بدون آگاهی، خطا وجود داشته باشد. ظاهر ریسه‌های خطی با ال‌ای‌دی‌ها تفاوتی ندارد ولی کاربرد و توان آنها با یکدیگر متفاوت خواهد بود. شایان ‌ذکر است که ال‌ای‌دی‌های به‌ کار رفته در ریسه‌های گیاهی منحصراً برای پرورش گیاه مفید واقع می‌شود و طول موج‌های آبی و قرمز دارد.

در مقابل باید گفت که LEDهای عادی برای مصارف تزئیناتی کاربرد دارند و از نوع مولتی کالر هستند. لامپ‌های ال‌ای‌دی معمولاً قابل ‌مشاهده نیستند اما ریسه‌های گیاهی به دلیل استفاده از قاب‌های آلومینیومی در هنگام نصب در کار قابل ‌مشاهده خواهند بود. در شرایط مختلف گلخانه‌های صنعتی و خانگی از سایزهای متنوع ریسه‌های گیاهی استفاده می‌کنند که با توجه ‌به آن باید خرید وال واشر انجام شود. وال واشرهای گیاه ایستا نیستند و با باز کردن پیچ‌ها می‌توان جای آنها را تغییر داد.

در مقایسه با ال‌ای‌دی‌های عادی، مصرف برق در وال واشرها بیشتر است و باید در زمان‌های خاصی از آن استفاده شود. در هنگام خرید وال واشرها برای ایجاد توان نوری بیشتر به‌ جای خرید تعداد بیشتر می‌توان از وال واشرهای لنزی با توان نوری بالاتر استفاده کرد تا هزینه‌های بیهوده کاهش پیدا کند. برای خرید این محصول می‌توان به فروشگاه میران لایتینگ مراجعه کرد که در حوزه ابزار برقی حدود ده سال سابقه درخشان فروش دارد.

مطالعه
انواع بذر اسفناج

 کاربرد وال واشر در رشد گیاه 

ویژگی‌های خاص هر وال واشر، تاثیری به سزا در رشد یک گیاه داشته که در ادامه تعدادی از آنها را بررسی خواهیم کرد. توان بالای کاری برای افزایش رشد گیاهان در محیط گلخانه‌ای، ایمن در برابر رطوبت، دارای طول موج مفید برای پرورش گیاه و قابلیت استفاده برای گیاهانی که نیازی به تابش نور با شدت بالا ندارند، همگی ویژگی‌هایی هستند که بیانگر کارایی مفید این ریسه‌های خطی در محیط رشد گلخانه‌ای هستند.
نصب این ریسه‌های خطی اغلب در بالای گیاهان انجام می‌شود اما می‌تواند بر روی کمد، جداره‌ها و زیر کابینت نیز قرار بگیرد.

دوام و مقاومت بالای این ریسه‌های خطی به همراه طول عمر ۵۰ هزار ساعتی سبب می‌شود تا مدت بیشتری برای رشد گیاه مفید باشند بدون اینکه تعویض شوند. شایان‌ ذکر است که وجود گواهی‌نامه‌های ce که تأییدیه سلامت افراد و محیط ‌زیست و استاندارد rohs که بیانگر عدم استفاده از فلزات مضر و سنگین است، حد کارایی این ریسه‌های خطی را افزایش خواهد داد.

مدل‌ها، توان و سایز هر وال واشر سبب می‌شود تا برای هر نوع گیاه و کارکردی مناسب باشد. آگاهی از تجهیزات مصرف شده در لامپ رشد گیاه منجر به خریداری صحیح این محصول می‌شود.

تاثیر وال واشر رشد گیاه بر رشد گیاه

تأثیر وال واشر در رشد گیاه 

افزایش رشد گیاهان در محیط گلخانه‌ای، مرهون رعایت استانداردها و رعایت‌های خاصی است از جمله اینکه در هنگام نصب، نباید گیاهان و سبزیجات به وال واشر نزدیک شوند. باید دانست که ریسه‌های خطی خود دارای توانایی تابش مستقیم هستند و اگر بیش از حد مجاز نزدیک باشند، بی‌فایده خواهد بود. معیار سنجش گرمای گیاهان پوست است چنان که اگر گرما حس شد، باید مکان نصب وال واشر را تغییر داد.

مطالعه
لیزر موهای زائد آقایان

یکی از مواردی که سبب شد نیاز به پرورش گیاه در محیط گلخانه‌ای، اقتضا شود، افزایش روزافزون مردمان جهان است که به دلیل خشکسالی‌های متعدد در سیاره، قادر به کشت نبودند و نتوانستند گیاهان بیشتری برای تأمین غذای خود کشت کنند. به‌این ‌ترتیب با وجود تغییرات منفی اقلیم و کمبود غذا، تأمین مواد غذایی برای نسل آینده به یک چالش بزرگ تبدیل شد.

منبع عظیم نور برای گیاهان، در واقع همان خورشید است که محرک اصلی برای عمل فتوسنتز و ساخت کلروفیل به شمار می‌رود به دلیل محدودیت استفاده از نور در ساعات شب، از لامپ‌های رشد گیاه استفاده شد تا در کنار اراضی کشاورزی، از محیط گلخانه نیز برای رشد گیاه استفاده شود.

تحقیقاتی که در عصر حاضر برای پرورش گیاه و تشکیل مکانیزم‌های ثابت برای به ‌کار بردن فناوری چراغ‌های رشد گیاه انجام شد، دقیقاً بیانگر این مسئله بود چگونه می‌توان از تأثیرات ال‌ای‌دی‌های خطی بر رشد گیاه، بهترین بهره‌وری را انجام داد.

این تحقیقات علاوه بر تأثیرات این ریسه‌های گیاهی، نحوه پرورش گیاه با نور مصنوعی را تبیین نموده و نشان دادند که شدت نور و طول موج‌های مختلف چگونه می‌تواند بر متابولیسم گیاهی برای تولید غذا تأثیر داشته باشد و یا آن را تغییر دهد.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.