رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

چرا هدیه می دهیم؟

هدیه تولد، هدیه سالگرد ازدواج و مناسبت های خاص باعث می شود ما به این فکر کنیم چرا هدیه می دهیم؟ این کاری است که ما به طور طبیعی انجام می دهیم و اکثر ما به مفاهیم عمیق آن فکر نمی کنیم. با این حال هدیه ای که انتخاب می کنیم و نحوه ارائه آن چیزهای زیادی در مورد ما روابط ما و ساختارهای پیچیده اجتماعی درون جامعه ما می گوید. در پس هر حال کامل جریان های اجتماعی ، روانشناختی و عاطفی نهفته است.

تاریخچه هدیه دادن

عمل هدیه دادن از ابتدای تمدن بشری وجود داشته است. حتی ممکن است قبل از آن باشد  نزدیکترین بستگان اجدادی ما نشانه هایی از هدیه دادن نشان داده اند. محققان بر این باورند که غارنشینان برای تقویت ارتباط اجتماعی و نشان دادن قدردانی خود به دیگران، هدایایی مانند سنگهای غیرمعمول شکل یا دندان حیوانات می دادند با پیشرفت ساختارهای اجتماعی ، هدایا با زراعت و تزئینات بیشتری به وجود می آمدند.

چرا هدیه می دهیم
حالا به این می پردازیم چرا هدیه می دهیم؟

هدیه دادن در ساختار اجتماعی ما نقش مهمی دارد. در بعضی مواقع فرهنگ ما به آن احتیاج دارد ، به عنوان مثال نوروز یا هدیه تولد. در مواقعی دیگر  روابط با اعضای خانواده و همسر را تقویت می کند و به دلایل مختلف می تواند انجام شود.

مطالعه
آیا می دانید مدارک مورد نیاز برای فریت بار به کانادا چه موارد هستند

برای ایجاد و تقویت روابط

ما معمولاً رای تأیید مجدد یا برقراری ارتباط خود به دیگران هدایایی می دهیم. هدیه دادن به شخصی که به او اهمیت می دهیم به ما امکان می دهد احساسات و قدردانی خود را نسبت به او ابراز کنیم. در حقیقت برخی از جامعه شناسان فکر می کنند که ما فقط به افرادی که می خواهیم با آنها رابطه برقرار کنیم هدیه می دهیم. مارسل ماوس ، جامعه شناس فرانسوی در کتاب خود هدیه استدلال می کند که ندادن هدیه یا رد آن اساسا کنار گذاشتن رابطه است.

راهی برای نشان دادن عشق و ارادت

هدیه برای نشان دادن عشق و فداکاری بین دو شریک مورد استفاده قرار می گیرد. همزمان با نظریه “تعامل گرایی نمادین” ، که استدلال می کند مردم از طریق استفاده از نمادها ارتباط برقرار می کنند. به عنوان مثال مردان هنگام تلاش برای ابراز عشق یا ارادت ، به طور معمول چه چیزی برای شریک زندگی خود می خرند؟

پاسخ شما حتما گل است، زیرا می توان آنها را تفسیر کرد که نماد احساسات عشق است.

جبران هدیه

از آنجا که هدایا نشان دهنده تمایل ما برای ایجاد یا تحکیم رابطه است ، به نوعی رابطه متقابل نیز احتیاج دارند. دیمیتری مورتلمانس، جامعه شناس معاصر استدلال می کند که هدیه دادن تعادل بدهی ایجاد می کند، بنابراین برای جلوگیری از احساسات بد، باید هدایا را بازپرداخت کرد و یک چرخه هدیه دادن را بازپرداخت کرد. هنگام جبران هدیه، باید تقریبا برابر باشد زیرا دادن مقدار کمی نشان دهنده این است که شما برای رابطه ارزش قائل نیستید، در حالی که دادن مقدار زیاد به این معنی است که ارزش آن را بیش از حد ارزیابی می کنید و باعث احساس خجالت می شود.

مطالعه
کاربرد ورق استیل در تولید اجاق گاز

برای کمک به دیگران

برخی از هدایا بدون انتظار بازگشت داده می شوند. به عنوان مثال، ما اغلب به کودکان کوچکی که هیچ روشی برای مقابله به مثل ندارند ، یا حتی حیوانات خانگی خود نیز هدیه می دهیم. اگرچه می توان ادعا کرد که این هدایا به طرق دیگری متقابل است ، اما نوع دوستی نیز می تواند در این زمینه باشد. عشق و قدردانی بزرگترین انگیزه برای هدیه دادن نوع دوستانه هستند.

هدیه دادن برای کمک به دیگران می تواند شامل کمک مالی یا داوطلب شدن در یک خیریه باشد. نظریه های مختلفی وجود دارد که سعی در توضیح چرایی این کار توسط افراد دارد. یک تئوری ادعا می کند که مدار لذت بردن از دوپامین در مغز با دادن خیرخواهانه فعال می شود. به طور موثر ، ما هدیه می دهیم زیرا باعث می شود احساس خوبی داشته باشیم.

انواع هدیه

انتخاب هدیه مناسب گاهی اوقات چالشی غیرممکن به نظر می رسد. تحقیقی از دانشگاه کالیفرنیا انگیزه ها و نمادگرایی را در پشت هدایایی که ما می دهیم بررسی کرد و پیشنهاد کرد که چهار نوع هدایای اصلی وجود دارد :

هدایایی که نمادی از خود و هدیه دهنده است

هدایایی که نمادی از دانش هدیه دهنده درمورد گیرنده است

هدایایی که نمادین مناسبت هستند

هدایایی رسا و حاوی مجموعه ای از معانی قابل توجه هستند

مطالعه
فروش یخچال داروخانه (یخچال آزمایشگاهی )

در مقاله انگیزه ها و نمادگرایی در رفتار هدیه دادن، مری فینلی ولفین بارگر استدلال می کند که هدایای مورد علاقه اغلب در دسته دوم قرار می گیرند و هدایایی هستند که گیرنده می خواهد اما خود آنها نمی خریدند. کمترین هدیه مورد علاقه بیش از حد نماد دهنده بود و ارتباط چندانی با گیرنده نداشت. با این حال، ولفین بارگر استدلال می کند که بیشتر هدیه ها در واقع سازش بین آنچه گیرنده می خواهد و آنچه که اهدا کننده دوست دارد دریافت کننده داشته باشد، است.

رسانه های اجتماعی ، تجربیات و هدیه دادن

رسانه های اجتماعی به بستری تبدیل شده اند که می توانیم با استفاده از آن تصویر شخصی مورد نظر خود را ارائه دهیم و همچنین بازی هدیه دادن را تغییر دهیم. اگر کسی شریک زندگی خود را در یک تعطیلات عاشقانه قرار دهد، احتمال زیادی وجود دارد که این تجربه در فیس بوک یا اینستاگرام به اشتراک گذاشته شود. این فرصت های به اشتراک گذاری “ارز رسانه های اجتماعی” را فراهم می کند و می تواند جایگاه اجتماعی اهدا کننده را از طریق توانایی تصویر در انتقال خیرخواهی آنها بالا ببرد ، یا ممکن است به طور علنی نماد تعهد و ارادت آنها به رابطه باشد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.