رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

چرا هوای سرد هنگام ریختن بتن مشکل ساز است؟

ببینید در صورت یخ زدن بتن چه اتفاقی برای بتن می‌افتد و چگونه می‌توانید یک مخلوط بتن عالی در هوای سرد به دست آورید.برای ترمیم و بازسازی و افزایش مقاومت بتن، چسب بتن سهند شیمی بهترین گزینه برای شما می باشد.

مشکلات بتن ریزی در هوای سرد

دو مشکل عمده برای ریختن بتن در هوای سرد زمستان وجود دارد:

بتن می تواند قبل از اینکه استحکام پیدا کند که ماتریس را می شکند، منجمد شود
بتن زمانی که سرد است کمتر گیر می کند – در دمای کمتر از ۵۰ درجه فارنهایت. زیر ۴۰ درجه فارنهایت واکنش هیدراتاسیون اساسا متوقف می شود و بتن استحکام نمی یابد.

اما اینها مربوط به دمای بتن هستند نه دمای هوا. بنابراین زمانی که هوا سرد است، باید از بتن محافظت کنیم تا زمانی که بتواند سرما را کنترل کرد. قاعده کلی این است که وقتی بتن به حدود ۵۰۰ psi مقاومت پیدا کرد، مشکلی وجود نخواهد داشت.

بتن ریزی در هوای سرد

اتفاق جادویی که می افتد این است که تقریباً همزمان با دستیابی به مقاومت فشاری ۵۰۰ psi بتن، هیدراتاسیون سیمان به اندازه کافی آب در مخلوط اصلی مصرف می کند به طوری که حتی اگر یخ بزند، آب کافی در آن باقی نمی ماند. منافذ برای آسیب رساندن به بتن در بیشتر بتن ها، حتی در ۵۰ درجه و در روز دوم بتن ریزی رخ می دهد.

مطالعه
تست صدا و خوانندگی برای چه افرادی مهم است؟

بنابراین، برای کمک به رسیدن به مقاومت psi 500، دو کار وجود دارد که می‌توانیم در هوای سرد انجام دهیم: مخلوط را تغییر دهیم تا سریع‌تر ببندد یا از بتن در برابر سرما محافظت کند – یا به احتمال زیاد، هر دو.

اینفوگرافیک بتن ریزی در سرما

تغییرات در مخلوط بتن در هوای سرد

بسیاری از مشکلات هوای سرد توسط تولید کننده مخلوط آماده قابل رفع است. در اینجا چند نکته وجود دارد که باید در نظر داشته باشید:

بتن در هوای سرد

آب گرم: تولید کننده بتن آماده شما معمولاً در زمانی که هوا سرد می شود، آب گرم در بتن دارد و از آن استفاده می کند. اکثر تولیدکنندگان سعی می‌کنند دمای بتن حداقل ۶۵ درجه فارنهایت باشد، که بسته به دمای هوا و ضخامت عنصر بتنی معمولاً به اندازه کافی خوب است.

مطالعه
مزایا و معایب خرید ملک در ترکیه چیست؟

شتاب دهنده ها

از آنجایی که هوای سردتر منجر به بتن سردتر می شود، زمان تنظیم می تواند به تاخیر بیفتد. شتاب دهنده هایی که به بتن اضافه می شوند می توانند آن را در برنامه نگه دارند.

افزودن ۲% (به وزن سیمان) کلرید کلسیم راه سنتی برای تسریع واکنش هیدراتاسیون است – این راه حل بسیار مؤثر و نسبتاً ارزان است. اما کلرید به این مقدار می تواند منجر به خوردگی هر فولادی که در بتن تعبیه شده است (مانند میلگرد) شود و می تواند منجر به ظاهر خالدار با بتن رنگی شود.

عمران در فضای سرد

شتاب دهنده های غیرکلریدی

شتاب دهنده های غیرکلریدی به طور گسترده در دسترس هستند و بسیار موثر هستند. آنها رنگ بتن را تغییر نمی دهند اما کمی گران هستند. این اشتباه را نکنید که فکر کنید شتاب دهنده ها مواد ضد یخ هستند – اینطور نیستند، آنها به سادگی سرعت واکنش هیدراتاسیون را افزایش می دهند.

خاکستر بادی

معمولاً باید از استفاده از خاکستر بادی یا سیمان سرباره در هوای سرد دوری کنید، زیرا این مواد کندتر قرار می گیرند و گرمای داخلی کمتری تولید می کنند. سرباره می تواند همین اثر را ایجاد کند.

مطالعه
کاربرد و ویژگی های نایلون کشاورزی

سرما و بتن ریزی

برای اینکه واکنش کمی داغتر شود، تولید کننده مخلوط آماده می تواند مقداری سیمان اضافی (معمولاً ۱۰۰ پوند در یارد مکعب اضافی) اضافه کند یا می تواند از سیمان نوع III (با استحکام اولیه بالا) استفاده کند که سریعتر هیدراته می شود.

مراقب کاهش دهنده های آب در هوای سرد باشید، زیرا می توانند زمان تنظیم را کاهش دهند. علاوه بر این، شما به ندرت نیاز به کاهش آب با بتن خنک‌تر دارید، زیرا دمای پایین‌تر از هدررفت اسلامپ جلوگیری می‌کند.

سخن آخر

در این مطلب سعی شد تا شما را با مشکلات بتن ریزی در هوای سرد آشنا ساخته و راه حل های برخورد با آن را برای شما تشریح کنیم. امید استمورد توجه شما قرار بگیرد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.