رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

چه زمانی باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم؟

چه زمان سرکشی به موتورخانه آپارتمان را باید انجام دهیم؟ شاید برای شما سوال پیش بیاید که چه زمانی باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم؟ برای پاسخ دادن به این سوال بهتر است که تا انتهای مقاله را مطالعه بفرمایید.

از آنجایی که تعداد زیادی ساختمان مثل بیمارستان ‌ها، مدرسه ‌ها، آپارتمان ها غیره در سطح شهر وجود دارند؛ این ساختمان ‌ها به سیستم گرمایشی مرکزی و موتورخانه مجهز هستند و همین تأسیسات باعث می‌ شود که نیاز باشد گاهی اوقات به موتور خانه آپارتمان سرکشی کنید.
چه زمانی باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم؟ - یک سوالموتورخانه آپارتمان
امروزه ساختمان‌ ها به عنوان منبع گرمایشی خود از شوفاژ استفاده می‌ کنند و سیستم گرمایشی مرکزی وظیفه دارد تعداد زیادی واحد در یک ساختمان را گرم کند.

اگر هر گونه ایرادی در عملکرد آن به وجود بیاید باعث به وجود آمدن مشکلات جدیدی می ‌شود و می‌ تواند به افراد زیادی آسیب بزند. امروزه در ساختمان‌ هایی که دارای این مدل سیستم گرمایشی هستند سرویس موتورخانه می گویند که این تأسیسات موتورخانه آپارتمان و سیستم گرمایشی مرکزی امری مهم و ضروری است.

پس سرویس کردن موتورخانه هر ساختمان امری بسیار مهم است که باید به آن توجه بسیار زیادی کرد. بازدید از تأسیسات موتورخانه در آپارتمان ها و ساختمان‌ های دیگر باید به صورت دوره‌ ای انجام شود؛ این کار باعث می‌ شود راندمان کار بالا برود و هزینه ‌هایی که از خرابی موتور خانه‌ ها به وجود می‌ آید نیز کاهش یابد.

اگر به موقع به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم می ‌توانیم در تمام روزهای سال از امکانات ان بهره‌ مند شویم. در این مقاله از املاک داران قصد داریم به صورت واضح و شفاف به این موضوع بپردازیم. تا انتهای مقاله همراه ما باشید.
چه زمانی باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم
چه زمانی باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم

مطالعه
کاربرد ورق استیل بگیر در یخچال سازی

چه کسی سرکشی به موتورخانه آپارتمان را انجام می ‌دهد؟

در اکثر ساختمان ‌ها سیستم گرمایشی مرکزی در قسمت زیر زمین یا در پارکینگ آن مکان قرار دارد. شما همیشه باید در تلاش باشید برای آپارتمان و ساختمان خود یک فرد ماهر و متخصص پیدا کنید و کارهای تأسیساتی ساختمان خود را به آن بسپارید.

بهترین کار این است که با آن فرد قرارداد داشته باشید تا به صورت مرتب به ساختمان شما سر بزند و مشکلات مربوط به موتور خانه را برطرف کند.

استراتژی سرکشی موتور خانه در آپارتمان

تیمی که مسئولیت نگهداری از ساختمان موردنظر را بر عهده دارند باید با دارای برنامه ریزی باشند و طبق آن به صورت دوره‌ ای به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنند و تأسیسات موجود در ساختمان را مورد بررسی قرار دهند. همچنین این توانایی را داشته باشند که بتوانند به صورت 24 ساعته به سوالاتی در مورد ساختمان پاسخ دهند و مشکلاتش را حل کنند.

مسئولان تأسیسات باید یک سری چک لیست‌ های تأسیساتی برای تجهیزات موجود تهیه و نصب کنند و همچنین پارامترها و تاریخ سرویس تجهیزات را یادداشت نمایند. همین طور یک دفترچه گزارش کار نیز تهیه کنند و همه فعالیت ‌های خود را در آن ثبت کنند و در اختیار مدیر ساختمان بگذارند تا کارها نامنظم نشود و مشکلی در تأسیسات به وجود نیاید.
استراتژی سرکشی موتور خانه در آپارتمان
استراتژی سرکشی موتور خانه در آپارتمان

نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه در آپارتمان ‌ها و زمان سرکشی به آنها

 • زمانی که می ‌خواهید به موتورخانه وارد شوید توجه کنید که باید نکته ‌های ایمنی را رعایت کنید؛ اول از همه چند ثانیه درب موتور خانه را به حالت باز بگذارید تا اگر دود یا هوای مسموم در آنجا وجود دارد خارج شود. همچنین زمانی هم که شخص خودتان در حال سرکشی به موتورخانه هستید درب موتورخانه کاملاً باز باشد و حتماً اطمینان حاصل کنید که سیم ‌ها و کلیدهای برق ایمن هستند.
 • همچنین در موتور خانه ی ساختمان یک کلید برق و کپسول آتش نشانی وجود دارد و از خطرات احتمالی جلوگیری می کند. بعد از این که تمام نکات ایمنی را رعایت کردید به تک تک تجهیزاتی که داخل موتورخانه هستند سر بزنید و دیگ ‌های آب را بررسی کنید و مطمئن شوید تا نشتی نداشته باشد. بعد از آن پره‌ های دیگ و اتصال‌ های ورودی و خروجی دیگ ‌ها را به طور کامل چک کنید و رسوب زدایی کنید، کار رسوب زدایی باید هر چند ماه یک بار انجام شود.
 • ارتفاع و دمای آب درون دیگ را هم محاسبه و چک کنید تا از حد مجاز خارج نشده باشد. برای این که مشعل گاز سمی تولید نکند و هم از نظر مصرف انرژی بهینه باشد باید شعله آن همیشه به رنگ نارنجی باشد.
 • اتصال ‌هایی که ورودی و خروجی منبع کوئل دار هستند باید بررسی شود تا هیچ گونه سوراخ و نشتی نداشته باشد؛ به عنوان مثال دیگ آب گرم، هر چند ماه یک بار رسوب زدایی شود و شیرها و لوله ‌های استفاده شده در تأسیسات موتورخانه هم باید از نظر نشتی بازبینی شوند.
 • می‌ دانید که لوله ‌ها محل گذر آب است و املاحی که در آب وجود دارند می‌ تواند رسوب و گرفتگی برای لوله ‌ها ایجاد کنند. لذا رسوب زدایی و اسید شویی شیرآلات نیز ضروری است.
مطالعه
انگشتر فیروزه و خواص آن

نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه در آپارتمان ‌ها و زمان سرکشی به آنها
نکات مربوط به نگهداری از موتورخانه در آپارتمان ‌ها و زمان سرکشی به آنها

برای صرفه جویی در مصرف سوخت و جلوگیری از هدر رفتن آن باید چیکار کرد؟

 1. بهتر است تمام لوله‌ ها را عایق بندی کنید. هیچ گاه شیر فلکه را برندارید و اگر مشاهده کردید در عملکرد آن مشکلی به وجود آمده آن را تعمیر کنید یا با شیر فلکه جدیدی تعویض کنید.
 2. همیشه دقت کنید که هوای درون موتورخانه تمیز باشد و هوای آن نه خیلی گرم و نه خیلی سرد شود. پنجره موتورخانه باید اکثر اوقات باز باشد یا در زیر در فضایی وجود داشته باشد تا هوا بتواند به خوبی در محیط جریان پیدا کند و همیشه اکسیژن به اندازه کافی در هوای موتورخانه در جریان باشد.
 3. بارهایی که باید به موتورخانه آپارتمان سرکشی کنیم باید وجود آب و گردش آن درون منبع گسترش اطمینان داشته باشید. توجه داشته باشید که دچار زنگ زدگی نشده باشد.
 4. این قطعه‌ ها همیشه در حال کار هستند و نگهداری از آن ها بسیار حائز اهمیت است. بنابراین فلوتر منبع انبساط را همیشه کنترل کنید و در صورت خراب بودن، آن را تعویض کنید. این نکته را در نظر بگیرید که باید تعمیر، سرویس کردن موتورخانه و روغن کاری پمپ ‌ها به صورت دوره ‌ای انجام شود.
 5. همیشه در هنگام سرکشی به موتور خانه آپارتمان به صدای پمپ و سالم بودن قطعات آن مثل شفت، رتور و پروانه دقت داشته باشید. موتورخانه فضایی است برای نگهداری شیرها و تمام تجهیزات وسایل های گرمایشی یک ساختمان است و باید در نگهداری این مکان در ساختمان دقت بالایی داشته باشید؛ چرا که توجه نکردن به یک مشکل کوچک مشکلات خیلی بزرگ ‌تری را در پی خواهد داشت.
مطالعه
دستگاه های درب بند بطری

برای صرفه جویی در مصرف سوخت و جلوگیری از هدر رفتن آن باید چیکار کرد؟
برای صرفه جویی در مصرف سوخت و جلوگیری از هدر رفتن آن باید چیکار کرد؟

امیدواریم با خواندن مقاله بالا اطلاعات مفیدی را کسب کرده باشید. اگر نظر یا پیشنهادی در رابطه لوازم گرمایشی دارید، می ‌توانید در بخش نظرات بنویسید. خدمات ویژه مجموعه املاکداران شامل خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک، تهاتر، خرید و فروش خانه در اصفهان، مشارکت در ساخت و غیره می شوند که با مراجعه به صفحه اصلی سایت می توانید به کسب اطلاعات درباره آنها بپردازید.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

 1. … [Trackback]

  […] Read More here on that Topic: yeksoal.com/متفرقه/چه-زمانی-باید-به-موتورخانه-آپارتمان-سر/ […]