رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

کنتور برق

تمامی سیستم های الکتریکی از زیر مجموعه کنتورهای برق (مکانیکی، دیجیتال، خانگی، صنعتی، تک فاز، سه فاز) برای محاسبه مصرف انرژی بر حسب کیلووات ساعت استفاده می کنند. این محصولات با توجه به محل استفاده به نمونه های مختلفی تقسیم می شوند و روش محاسبه متفاوت است.

ماشین های اندازه گیری برق 

این اولین و ساده ترین نمونه از کنتور برق است. در این مدل مصرف با استفاده از نمودار داخل دستگاه محاسبه شده و عدد کنتور فعلی از عدد کنتور قبلی کاهش می یابد. این محصول قابلیت محاسبه میزان مصرف را دارد.
عملکرد دستگاه به شرح زیر است:
کویل های داخل دستگاه به صفحه گردان متصل می شوند.
هر دو سر این سیم پیچ به ورودی و خروجی فاز متصل است.
هنگامی که جریان به سیم پیچ وصل می شود، میدان مغناطیسی ایجاد می کند.
با ایجاد این فیلد صفحه نمایش در داخل دستگاه می چرخد ​​بنابراین شمارنده کنتور برق نیز حرکت می کند.

مقایسه کنتورهای خانگی و صنعتی

کنتورهای برق تک فاز برای مصارف خانگی و کنتورهای برق سه فاز برای مصارف صنعتی استفاده می شود. اگر به ورودی جریان سه فاز ساختمان نگاه کنید یک خط سه فاز و یک صفر که به آن سه فاز نیز می گویند از تلفن وارد ساختمان می شود اما در ساختمان مصرف کنندگان سه فاز نیستند. به جز در برخی موارد، مالک ترجیح می دهد از مصرف سه فازی استفاده کند.

مطالعه
تابلو برق ایستاده و مزایای استفاده از آن

در ساختمان ها عموما برق مصرفی تک فاز تامین می شود و درست است که برق سه فاز وارد ساختمان می شود اما از خطوط سه فاز به تنهایی استفاده نمی کنیم، هر خط فاز جدا شده به اضافه یک خط صفر به مصرف کننده متصل می شود.

برق تک فاز همانطور که می دانید اختلاف ولتاژ یک فاز با صفر ۲۳۰ ولت است اما اختلاف ولتاژ یک فاز با فاز دیگر ۳۸۰ ولت است. مصرف کننده های برق صنعتی با ولتاژ ۳۸۰ ولت کار می کنند، یعنی برای روشن کردن مصرف کننده به هر سه فاز نیاز داریم.در بسیاری از موارد علاوه بر سه فاز، به صفر نیز نیاز داریم.

در کنتورهای خانگی کابل ها از خود کنتور عبور می کنند اما در کنتور برق صنعتی به دلیل بزرگ بودن کابل ها کابل ها به کنتور متصل نمی شوند و برای نمایش و اندازه گیری از همین روش استفاده می شود.

مطالعه
فریزر ایستاده، خرید، قیمت و مشخصات فنی + لیست فروشندگان

کنتور برق خانگی

کنتور برق خانگی که برای ساختمان ها تولید می شود تک فاز و سه فاز می باشد. این کنتورها در دسته بندی به عنوان کنتورهای فعال شناخته می شوند.

معمولاً از کنتورهای تک فاز برای مصارف خانگی استفاده می شود، اما گاهی اوقات برق سه فاز به داخل ساختمان وارد می شود که در این حالت از سیم های سه فاز و یک سیم نول که به آن سه فاز می گویند استفاده می شود.

لطفا توجه داشته باشید که برق ۳ فاز برای مصارف خانگی استفاده نمی شود مگر اینکه مالک ترجیح دهد از برق ۳ فاز با کنتور ۳ فاز استفاده کند.

لازم به ذکر است که ولتاژ مورد انتظار برای کابل تک فاز و کابل نول ۲۳۰ ولت و اختلاف ولتاژ کابل فاز با فاز دیگر تقریباً ۳۸۰ ولت است. در واقع مصرف کننده هایی که با ولتاژ ۳۸۰ ولت تغذیه می شوند برای برق صنعتی هستند.

بنابراین برای راه اندازی کنتور خانگی به سه فاز نیاز است که در کنار آن باید از صفر استفاده شود. در کنتورهای خانگی کابل فاز و نول از خود کنتور عبور می کند زیرا ابعاد کابل مناسب است و بزرگ نیست.

مطالعه
بهترین منطقه برای خرید ویلا در اطراف تهران کجاست؟

شمارنده های دیجیتال

کنتورهای دیجیتال تک فاز با ولتاژ ۲۲۰ تا ۳۲۰ از نظر ساختاری که سازنده برای این نوع کنتورها در نظر گرفته است از ۵ تا ۱۰۰ آمپر استفاده می کنند و عملکرد آنها به صورت پالسی خواهد بود.

الکترو جزایری نمایندگی فروش انواع کنتور با بالاترین کیفیت و بهترین قیمت

کنتورهای برق که قابلیت اندازه گیری مصرف انرژی اکتیو و راکتیو به صورت همزمان را دارند و در دو حالت تقاضا و غیرتقاضا قابل ساخت هستند، کنتورهای برق دیجیتال سه فاز هستند.

این کنتورها دارای ولتاژ ۲۲۳۰ تا ۴۰۰ بوده و جریان نامی آنها بسته به ساختار آنها از دو تا صد آمپر خواهد بود. ترانسفورماتورهای مستقیم و جریان نصب شده و عملکرد آنها به صورت پالسی است. در این صورت می توان گفت که متر در دسته دیماندها قرار می گیرد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

1 دیدگاه