رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

استفاده از ورق استیل نگیر در صنایع غذایی

استفاده از ورق استیل نگیر در صنایع غذایی - یک سوالاز روزهای آغازین پیدایش آن تاکنون مردم ورق استیل را به چشم یک مزیتی برای کمک به تهیه ایمن تر و آسانتر غذا نگریسته اند. از آیتم های سطح بالای مصرف کننده گرفته تا عظیم ترین آشپزخانه های صنعتی، سطوح استیل، تجهیزات و وسایل آشپزی و بسیاری چیزهای دیگر هر یک به عنوان گوشه ای از محیط نوین خدمات غذایی در حال کار هستند.
در این راهنما نگاهی می اندازیم به اینکه چرا ورق استیل گزینه ای عالی برای استفاده در خدمات  غذایی است. چگونه ورق استیل نگیر در اغلب موارد به کار می رود. چه نوع آلیاژهایی در آشپزخانه های امروزی متداول هستند و کدام آلیاژها به لحاظ ایمنی و بی خطر بودن و دوام و کارکرد در درازمدت برای دستگاهها و تجهیزات و لوازم شما بهترین اقدام محسوب می شوند.

مزایای استفاده از ورق استیل در صنایع غذایی

محیط ها و مراکز تهیه غذا، از خواص و ویژگی های بسیار زیاد ورق استیل همانند صنایع دیگر بهره می برند. مقاومت خوردگی استثنایی این آلیاژ مفهومش این است که آشپزخانه داران نباید در مورد آسیب های ناشی از خرده ها و ذرات، بخار، محصولات غذایی و کثیفی و به هم ریختگی کلی آشپزخانه، در نتیجه ی حجم زیاد مواد غذایی و پخت سریع آنها، هیچ گونه نگرانی به خود راه دهند. لیکن این مقاومت در برابر مواد اسیدی و قلیایی، در خارج از آشپزخانه نیز مزایایی در بر دارد.
ظروف استیل برای آشپزی به طور استثنایی خنثی هستند بنابراین با مواد غذایی هیچ فعل و انفعال داخلی انجام نخواهند داد و طعم، بو و ظاهر غذاها دستخوش هیچ تغییری نخواهند شد و مثل ظروف آلومینیومی و چدنی نیستند. این به معنای پاکیزگی بیشتر، طعم خوشایندتر و غذاخوری دلپذیرتر است.
غالب قطعات استیل نیز تحمل حرارتی شان گسترده و بالا است. دیگ و قابلمه ها، تابه ها و ظروف نگهداری از جنس استیل می توانند از فریزرها به روی اجاق ها منتقل شوند بدون هیچگونه نگرانی از اینکه آسیبی ببینند.
در انتهای یک شیفت کاری سنگین و شلوغ، استیل را می توان به سادگی تمیز نمود. در بسیاری موارد، کارکنان آشپزخانه جهت تمیز کردن سطوح تجهیزات استیل را جهت تسریع با دستمال نمدار، فشار آب یا بخار تمیز می کنند. به خصوص آشپزخانه های شلوغ را که تمیزی سرتاسر و کامل مورد نیاز است. البته شما همچنین می توانید محل های سر سخت تر را به صورت موضعی تمیز کنید. لایه غیرفعال استیل سبب می گردد تمیز کردن سرریزها و ترشحات به سادگی و راحتیِ گرفتن یک پارچه نرم باشد.
این نکته را هم باید افزود که ورق استیل می تواند سال های سال به طور مرتب پاکسازی و نگهداری شود در حالی که هنوز پس از سال های کار به خوبی روز اول به نظر می آید یعنی زمانی که میز، سطوح و تجهیزات به محل رسیده است.
این آلیاژ حتی می تواند بعضی قطره های اتفاقی، چکش خوردگی ها، ضربه ها و یا خراش ها را بدون هیچ گونه نگرانی تحمل نماید. اگرچه شما هرگز نباید عمداً سعی کنید به لایه غیرفعال یا اصطلاحاً پسیو واقع بر روی وسیله استنلس آسیب برسانید.

مطالعه
ورق استیل 410 چه ویژگی هایی دارد

 

استفاده از ورق استیل نگیر در صنایع غذایی - یک سوال

 

این لایه مستحکم و قوی است لیکن شکست ناپذیر (آسیب ناپذیر) نیست. جنبه های مشابهی که پاک سازی استیل را آسان می سازد و همچنین مقاوم به خوردگی است عبارت است از سست کردن روند رشد باکتریایی یا پنهان شدن عوامل مضر و خطرناک دیگر بیماری زا. در جاهایی که پلاستیک و فلزات نرم تر ممکن است به راحتی خراشیده شوند، یا خط و خش و شیار ایجاد شود، سطح صاف و هموار این آلیاژ بدین معناست که میکروارگانیسم ها جایی برای پنهان شدن پیدا نمی کنند.
در مواردی که مقوله بهداشت از اولویت بالایی برخوردار نیست، پرداختکاری های اضافی نیز به شما اجازه می دهد ظاهر و نمای استیل تان با آنچه که برای معرفی و عرضه ترجیح می دهید سازگار و مطابق سازید. انواع پرداخت کاری استاندارد عبارتند از استیل آینه ای، پولیش خورده، برس خورده، حکاکی شده و منقوش.
نهایتاً اینکه استیل، یک توازن عالی از استحکام، وزن و مقاومت در برابر دما را به دست می دهد. این آلیاژ به سبکی آلومینیومی نیست، اما ضمن  سبک تر بودن نسبت به چدن از طول عمر و دوام خیلی بیشتری برخوردار است و در رابطه با ایجاد واکنش و فعل و انفعالات داخلی با افزودنی ها، جای هیچگونه نگرانی وجود ندارد.

کاربرد های معمولی ورق استیل

همانگونه که فهرستی از مزایای آن فوقاً اشاره شد، ورق استیل تقریباً در هر جایی از مراکز تهیه مواد غذایی مدرن که فکرش را می توانید بکنید، مورد استفاده است. این آلیاژ حقیقتاً راهکار جامع و فراگیری است به گستردگی محیط های خدمات  غذایی با تولید انبوه و در حجم زیاد مثل بیمارستانها یا مدارس تا کارد و چنگال روی میز در یک رستوران کوچک محلی دلخواهتان.
این فرصت و شانس بزرگی است که شما می توانید در هر جایی از یک رستوران یا آشپزخانه مدرن و امروزی بایستید و بالاخره یک چیزی از استیل را ببینید. این آلیاژ در همه جا هست از جمله:
-خطوط و لوله های آب
-یخ ساز ها
-میزهای خدمات غذایی
-تجهیزات پخت و پز
-مخلوط کن ها یا اصطلاحاً میکسرها
-سردخانه ها و گرمخانه ها
-قفسه بندی ها و ظروف
-دیگ ها، قابلمه ها و تابه ها
-ظروف و وسایل آشپزی
-توزیع کننده ها

مطالعه
ارز آراگون ANT چیست؟

رایج ترین انواع ورق استیل مورد استفاده در خدمات غذایی

در حالی که امروز انواع بسیاری استیل های غذایی مورد نظر هستند لیکن سه گرید از معمول ترین انواع استیل ها عبارتند از:

ورق استیل ۳۰۴/۳۰۴L (که همچنین به نام ۸-۱۸ یا ۱۰-۱۸ نیز نامیده می شود)

این گونه معروف ترین گرید استیل است که امروز در رستوران ها، آشپزخانه های صنعتی و مراکز خدمات غذایی به لحاظ تعادل و توازنی که میان قیمت و کارایی آن برقرار است، یافت می شود. این به لطف بسیار درخشان محتوای نیکل زیادی است که آن را در نظر مشتریان و غذاخوری ها عالی و بزرگ جلوه می دهد. اما این آلیاژ بادوام و مقرون به صرفه نیز هست. به طوری که کارکنان آشپزخانه و صاحبان کسب و کار به خوبی قدر آن را می دانند.
لوازم رایج از جنس استیل های ۳۰۴/۳۰۴L عبارتند از ظروف توخالی مثل پارچ ها، کوزه ها، و غیره و لوازم و اشیا پخت و پز، سینک ها، اجاق ها، یخچال ها، ظروف، لوله کشی ها و دیگر تجهیزات تماسی با مواد غذایی.

ورق استیل ۴۳۰

این استنلس معمولاً از یک نمای خوشایند و مات برخوردار است و برای لوازم و آیتم هایی به کار می رود که پرداخت کاری آینه ای یا انعکاسی خیلی زیاد برای آنها مورد نیاز نمی باشد اما دوام و پاکسازی استنلس یک الزام به شمار می رود. لوازم متداول ساخته شده از آلیاژ ۴۳۰ عبارتند از فیلترهای ضربه گیر یا موج گیر، صفحات پشت سینک جهت پاشش آب و غیره، پوسته ها، تابلوسازی و چارچوب، رویه میزها، لوازم آشپزخانه و سینک های ارزان قیمت.

ورق استیل ۳۱۶/۳۱۶L

این گرید از مقاومت خوردگی و طول عمر و استثنائی برخوردار است. با این حال قیمت بالای آن به این معنا است که این آلیاژ اغلب در موارد خاصی به کار می رود که با اسیدهای قوی یا مواد و محلول های غذایی شور درگیر است.
انواع دیگر استیل از جمله گریدهای ۲۰۱ و ۴۲۰ برای ساخت اشیا و لوازم تخت و آیتم ها و لوازم توخالی کوچکتر به کار می روند معمولاً آیتم هایی هستند با بازدهی و منافع زیاد.
سازندگان چاقو و سرآشپزها نیز مانند هم عاشق ورق استیل ۱.۴۰۲۱ و ۱.۴۱۱۶ برای تیغه های چاقو هستند به خاطر مقاومت این استیل ها در دو چیز: یکی حفظ لبه عالی و نتیجتاً تیز در چاقوها، دیگری تحمل و پایداری هنگام استفاده ناصحیح در یک محیط آشپزخانه صنعتی.

مطالعه
ارز کاوا KAVA چیست؟

 

مراقبت از استیل در آشپزخانه

در اکثر موارد مراقبت از تجهیزات استنلس استیل به سادگی استفاده از یک شوینده ملایم، آبگرم و یک تکه پارچه نرم  می باشد. اگرچه استیل می تواند در برابر شستشوی با فشار آب، پاکسازی با بخار آب، مواد شیمیایی پاک کننده تندتر و خیلی چیزهای دیگر مقاوم باشد. با این حال هرگز نباید برای شستن و زدودن استیل از یک چیز ساینده استفاده کنید، خصوصاً فرچه سیمی یا سیم ظرفشویی. چرا که این چیزها موجب به خطر افتادن لایه پسیو یا غیرفعال بر روی استیل شما می شوند و خراش هایی را به وجود می آورند که در محل آن خراش ها میکروارگانیسم ها می توانند شروع به تکثیر نمایند.
الکتروپولیش راه کار ساده ای است که برای استیل را حتی آسان تر تمیز و پاکسازی می کند. اگر تجهیزات استیل شما پس از استفاده طولانی مدت در حال از دست دادن مقاومت اش است، عملیات غیر فعال سازی و اصطلاحاً پسیواسیون می تواند اشیا را ترمیم کند و به شرایط جدیدی برگرداند.

نکات کلیدی برای تولید غذاهای آماده

•    ترکیب مطلوب و عالی مقاومت خوردگی، دوام زیاد تحمل دمایی وسیع و وزن سبک در استیل، آن را گزینه ای استثنایی برای استفاده در محیط های خدمات غذایی تنگ و محدود و پرسرعت می سازد.
•    پاکسازی آسان، واکنش حداقلی با افزودنی های غذایی و قابلیت سفارشی سازی پرداخت کاری ها، این آلیاژ را نزد مردم محبوب می سازد.
•    انتخاب گرید های مختلف استیل قابلیت انعطاف بیشتری فراهم می سازد هم از نظر قیمت و هم از نظر نما و ظاهر و همین امر به رستورانها و آشپزخانه اجازه می دهد نسبت به کارآیی و قیمت خوشبین باشند.
•    در حالیکه روال و اقدام های اساسی در جریان برای نگهداری استیل، راهی است ساده برای ازدیاد طول عمر قطعات و تجهیزات آشپزخانه ها، بررسی و در نظر گرفتن مقررات و ضوابط محلی به منظور اطمینان از مطابقت با هرگونه الزام های بهداشتی و ایمنی امری بنیادین و ضروری است.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه