رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

درباره تاثیر برجام بر بازار مسکن چه می دانید؟

تاثیر برجام بر بازار مسکن چگونه خواهد بود؟ همانطور که می دانید اجرای برجام به معنای لغو تحریم های انرژی هسته ای می باشد. این تحریم ها به طور غیر مستقیم بر بازار مسکن تاثیرات سوء زیادی داشته است.

در صورتی که دارایی های بلوکه شده آزاد شوند، بستر مناسبی برای رشد اقتصادی فراهم می آید. در نتیجه بانک ها میتوانند به مشتریان وام های بلند مدت بدهند. همچنین دولت با حمایت همه جانبه از مردم با در نظر گرفتن یارانه در بخش مسکن و افزایش درآمد مردم باعث افزایش قدرت خرید خواهد شد.

پس آیا میتوان انتظار داشت که احیای برجام بر قیمت مسکن تاثیر داشته باشد؟ با املاک داران همراه شوید تا درباره تاثیر برجام بر بازار مسکن بیشتر بدانید.
درباره تاثیر برجام بر بازار مسکن چه می دانید؟

تاثیر برجام بر بازار مسکن

در حقیقت روند مثبت مذاکرات هسته ای باعث شد که مردم به ثبات اقتصادی امیدوار شوند. برخی کارشناسان نیز انتظار تاثیرات مثبت برجام بر بازار مسکن را داشتند.

در شرایطی که توان خرید مردم عادی برای خرید مسکن به شدت کاهش یافته و قیمت مصالح ساختمانی و زمین افزایش پیدا کرده است. اما برجام امید افزایش توان خرید مردم و کاهش قیمت ها را زنده نگه داشت.

باید بدانید که برجام در کوتاه مدت نمیتواند تاثیر مثبتی بر کاهش قیمت ها داشته باشد. تنها در بلند مدت پس از احیای برجام، امکان ریزش قیمت مسکن در بازار وجود دارد.
مذاکرات برجام و بازار مسکن
بخش مسکن کشور پس از مذاکرات هسته ای و برنامه برجام به دلیل لغو تحریم ها وارد دوره جدیدی شد.

در واقع میتوان گفت تاثیر برجام بر بازار مسکن را پس از لغو یک سری از تحریم ها میتوان به وضوح مشاهده نمود. این تاثیرات مثبت بر قیمت مسکن را یک بار هنگام برگذاری مذاکرات برجام و بار دیگر هنگام لغو تحریم ها و اجرای برجام شاهد بودیم.

مطالعه
بیمه مسئولیت ساختمانی چیست؟ | خسارات تحت پوشش و هزینه آن

البته از قبل نیز پیش بینی شده بود که مولفه های اقتصاد کلان بر اثر توافق هسته ای ایران با 5+1 از دوره رکود خارج خواهد شد. نتیجه این خروج از رکود به بهبود وضعیت معاملات مسکن و همچنین ساخت و ساز کمک شایانی کرد.
تاثیر برجام بر بازار مسکن

نظر کارشناسان درباره تاثیر مذاکرات

کارشناسان از همان ابتدا می دانستند که در صورت توافق موقت، برجام نمی تواند تاثیر بسزایی بر بازار مسکن داشته باشد.

بنا به گفته آنها، قیمت مسکن تنها در صورتی کاهش می یابد که تحریم ها لغو شود و قیمت دلار پایین بیاید. از آنجایی که مسکن یکی از منابع سرمایه گذاری نسبتا مطمئن برای مردم محسوب می شود، ثبات بازار در این صنعت از اهمیت بالایی برخوردار است.

سرمایه گذاری در سایر بازارها می تواند دارای رشد مقطعی باشد. اما بازار مسکن بهترین انتخاب برای حفظ ارزش سرمایه های خرد و کلان به شمار می رود.

به گفته عباس زینعلی، به دلیل کمک تحرکی بورس، ارز و طلا عده ای شروع به خرید مسکن به منظور سودآوری نمودند.  در نتیجه قیمت مسکن و همچنین شمار معاملات رشد پیدا کرد و همین مسئله منجر به رکود بازار موازی شد.
تحلیل کارشناسان از تاثیرات مذاکرات برجام بر بازار مسکن
در چنین شرایطی، فعالان اقتصادی به دلیل عدم امکان سرمایه گذاری برای تثبیت سرمایه خود به بازار مسکن هجوم می اورند. به گفته او چنین خرید و فروش هایی نمیتواند دال بر رونق بازار املاک باشد. چرا که مصرف کننده واقعی همچنان توان خرید را ندارد.

کارشناسان اقتصاد مسکن همواره معتقد بودند که اجرای برجام میتواند منجر به رونق بازار ملک شود. عباس زینعلی نیز در این باره معتقد است که حتی اخبار مربوط به مذاکرات هسته ای میتواند بر تصمیم گیری در سرمایه گذاری مسکن تاثیر مستقیم داشته باشد.

مطالعه
ارز ایلوویوم ILV چیست؟

اجرای برجام میتواند باعث برداشت سپرده ها از بانک ها و ورود آن به بازار مسکن، بورس، ارز و طلا شود.

مسئولان بازار مسکن در رابطه با افزایش و یا کاهش قیمت مسکن در صورت اجرایی شدن برجام با یکدیگر اختلاف داشتند.

محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی از آغاز بر این باور بود که احتمال کاهش 25 درصدی قیمت ملک وجود دارد. عده ای دگیر احتمال افت قیمت را بسیار ناچیز می پنداشتند.
نظر کارشناسان درباره برجام بر بازار مسکن چیست؟
برخی مسئولان معتقد بودند دلیل تنش در بازار مسکن، ارائه گزارشات مبنی بر افزایش نرخ مسکن توسط بانک مرکزی می باشد.

بنا به گفته های ستاریان، کارشناس بازار مسکن، با وجود رشد نسبی ساخت و ساز، رونق تولید و همچنین ساخت و ساز، احتمال رشد قیمت مسکن نیز وجود داشت.

وی همچنین اذعان داشت که احتمال رشد هر چهار شاخص قیمت، معاملات ملکی، ساخت و ساز و تولید وجود دارد. سرحدی نیز اذعان داشت که در صورت عدم توافق هسته ای، نه تنها بازار مسکن، بلکه تمامی بازارها و کالاها با افزایش قیمت نجومی روبرو خواهند شد.

به همین دلیل، مذاکرات هسته ای میتواند تاثیر مستقیمی بر اقتصاد کشور در کوتاه مدت و بلند مدت ایفا کند.
اگر برجام به نتیجه برسد بازار مسکن رونق می گیرد؟
به اعتقاد منصور غیبی، کارشناسان بازار مسکن لغو تحریم ها نمی تواند به کاهش قیمت مسکن ختم شود. به گفته او تنها زمانی میتوان انتظار بهبود وضعیت مسکن را داشت که تاثیر مذاکرات بر قیمت دلار، ارز، طلا و بورس نیز مثبت باشد.

در واقع قیمت مسکن در دوره شش ساله افزایش داشته و اخبار مذاکرات نمیتواند در کوتاه مدت تاثیر چندان بر کاهش قیمت آن داشته باشد. پس نباید انتظار داشت که قیمت ملک در تهران دوباره به متری 10 میلیون برسد.

مطالعه
مرکز تعمیر ظرفشویی AAG

اما قوی ترین احتمالی که کارشناسان و مسئولین بر سر آن توافق داشتند، ثبات قیمت پس از رونق بازار مسکن بود. همچنین یکی از اعضای هیئت مدیره کانون انبوه سازان اعلام کرد که امکان رکود طولانی مدت در بخش مسکن وجود دارد و به دلیل تورم در خدمات ارائه شده، احتمال کاهش قیمت مسکن وجود نخواهد داشت.
نظر کارشناسان درباره تاثیر مذاکرات

جمع بندی

همانطور که گفتیم به دلیل روند امیدوار کننده مذاکرات وین، مسئولان انتظار ثبات اقتصادی در صنعت مسکن را داشتند. برخی از آنها اطمینان داشتند که قیمت مسکن کاهش پیدا خواهد کرد.

اما با توجه به کاهش قدرت خرید مردم در بازار مسکن و افزایش قیمت زمین و مصالح ساختمانی، رکود مسکن محتمل تر بود. در این مقاله به تاثیر برجام و نظر کارشناسان بر بازار مسکن پرداختیم.

مجموعه املاک داران خدمات متعددی در زمینه خرید و فروش املاک به شما عزیزان ارائه می کند که شامل اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و غیره می شوند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.