رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

زندگی نامه استیو جابز تلاش ها و فعالیت ها

استیو جابز در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ میلادی (۵ اسفند ۱۳۳۳ شمسی) در سانفرانسیسکو کالیفرنیا متولد شد. پدر او عبدالفتاح جان جندلی (Abdulfattah John Jandali) مسلمانی اهل سوریه و مادر او جوئن شیبل (Joanne Schieble) مسیحی اهل آلمان-سوئیس است. استیو پال جابز یا همان استیو جابز (Steve Jobs) موسس شرکت موبایل و کامپیوتری اپل (Apple Computers) است که توانست دنیای فناوری را متحول کند و الگویی برای بسیاری از شرکت های محبوب و مشهور در دنیای فناوری باشد. در میان زندگی نامه افراد معروف باید زندگی نامه استیو جابز قرار بگیرد تا درس ها و پند های زندگی نامه استیو جابز شاید در تغییر نگرش ما موثر باشد.

دوران دانشگاه استیو جابز

استیو جابز

زندگی نامه استیو جابز

استیو جابز در ۲۴ فوریه ۱۹۵۵ میلادی (۵ اسفند ۱۳۳۳ شمسی) در سانفرانسیسکو کالیفرنیا متولد شد. پدر او عبدالفتاح جان جندلی (Abdulfattah John Jandali) مسلمانی اهل سوریه و مادر او جوئن شیبل (Joanne Schieble) مسیحی اهل آلمان-سوئیس است به همین دلیل برخی از افراد استیو جابز را با لقب آمریکایی عرب صدا میکنند.

پدر و مادر استیو هیچگاه با هم ازدواج نکردند زیرا از نظر مذهبی و قومیتی و طبقاتی با هم تفاوت های بسیار زیادی داشتند به همین دلیل کودک تازه متولد شده و بدون نام خود را برای فرزند خواندگی به زوجی جوان از طبقه متوسط با نام‌های پاول و کلارا جابز دادند.

استیو تا سن ۲۷ سالگی بر این تصور بود که این زن و مرد، پدر و مادر واقعی او هستند. پل پدر ناتنی استیو یک مکانیک ماهر کارخانه ساخت لیزر بود. پل بنا بر علاقه خود به وسایل الکترونیک؛ استیو را نیز به کار با وسایل الکترونیک تشویق میکرد و همین نقطه شروعی برای آغاز موفقیت استیو جابز بود.

استیو جابز در یک مدرسه متوسط در کالیفرنیا تحصیل کرد و با توجه به نمرات و علاقه اش به درس توانست وارد دانشگاهی در اورگو شود.

دوره‌ی تحصیلی استیو جابز همیشه با نمرات عالی در امتحانات همراه بوده و استعدادهای زیادی از خود نشان می‌داد. با این حال با تحصیلات رسمی سر سازگاری نداشت و همیشه معلمانش می‌گفتند دانش آموزی است که نمی‌شود چیزی به آن یاد داد. سرانجام در سال ۱۹۷۲ از دانشگاه هومستد (Homestead) در کالیفرنیا فارغ التحصیل شد.

بنیان گذاری اپل

بنیان گذاری اپل

جابز ۲۱ ساله در سال ۱۹۷۶ تصمیم گرفت که به همراه دوست خود وازنیک شرکت رایانه ای اپل را در پارکینگ خانه اش بنیان گذاری کند. اپل I اولین محصول شرکت اپل، یک رایانه شخصی‌ با قیمت ۶۶۶ دلار و ۶۶ سنت بود.

مطالعه
آیا برنارد آرنو را میشناسید؟

در سال ۱۹۷۷، جابز و وازنیک تصمیم گرفتند یک رایانه شخصی با سیستم قوی تر و با رابط کاربری راحت تری نسبت به اپل I منتشر کنند و سپس آن را با نام اپل II معرفی کنند.

در  سال ۱۹۸۰ شرکت اپل، رایانه اپل III را معرفی کرد که این رایانه به دلیل قیمت بالا و کیفیت پایین و برخی مشکلات سخت‌افزاری با شکست در بازار مواجه شد و باعث شد تا دید مردم نسبت به شرکت اپل تغییر کند.

در همان سال استیو جابز و وازنیک تصمیم گرفتند مدیری خبره و کارآمد برای شرکت اپل استخدام کنند. جان اسکالی یکی از مدیران سرشناس پپسی کوکاکولا یکی از آن دسته مدیرانی بود که به اعتقاد استیو جابز میتوانست باعث رشد و پیشرفت شرکت رایانه ای اپل شود.

پس از این ملاقات جان اسکالی قبول کرد تا به عنوان یکی از مدیران شرکت اپل شروع به کار کند. در همان سال اپل لیزا به بازار روانه شد این رایانه از بسیاری از رایانه های موجود در بازار برتر بود ولی با بیش از حد کند بود و قیمت بالایی داشت که موجب شد استقبال خوبی از آن نشود و با شکست همراه شود.

اخراج شدن استیو جابز از شرکت اپل

اخراج شدن استیو جابز از شرکت اپل

زندگی نامه استیو جابز

مایک اسکات اولین مدیر عامل شرکت اپل همیشه از حرکات و رفتار استیو جابز ناراضی بود و در مورد او می‌گوید: برای او دیگران هیچ اهمیتی ندارند برخورد و رفتار او در شرکت آتاری موجب شد بود تا او به شیفت شب منتقل شود ولی ما در شرکت اپل نمیتوانستیم چنین کاری را بکنیم.

مایک مارکولا اولین سرمایه‌دار و سهام‌دار ارشد و دومین مدیرعامل اپل همیشه با استیو مخالف بود و درباره او میگوید: استیو با برنامه‌نویسان جوان بسیار بد برخورد میکرد و همیشه آنها از دست استیو ناراحت بودند جابز حتی به بهداشت فردی خود اهمیت نمیداد و اعتقاد داشت به دلیل رژیم گیاهی ای که دارد نیاز به حمام رفتن مرتب ندارد. ما در بسیاری از جلسات مهم مانع از ورود او به جلسه میشدیم و از او محترمانه درخواست میکردم که برود و حمام کند.

در سال ۱۹۸۵ جان اسکالی دیگر نتوانست با رفتارها و حرکات استیو جابز کنار بیاید و به همین دلیل کشمکشی بین آنها به وجود آمد. استیو جابز به اسکالی گفته بود: اشتباه بزرگ من این بود که تو را به عنوان مدیر شرکت اپل استخدام کردم تو مناسب این کار نبودی. اسکالی نیز از مدیران و سهام دارن اپل درخواست کرد بین او و جابز یکی را انتخای کنند که به اتفاق رای مدیران ارشد اپل استیو جابز از شرکت اپل اخراج شد.

مطالعه
زندگینامه رابرت کیوساکی سختی ها و اهداف

استیو جابز در همان سال شرکت نکست را تاسیس کرد.

بنیان گذاری شرکت نکست

بنیان گذاری شرکت نکست

زندگی نامه استیو جابز

پس از اخراج جابز از شرکت اپل او شرکت نکست را راه اندازی کرد. این شرکت در تولید رایانه های شخصی نا موفق بود و نتوانست محصولات خود را در تعداد بالا به فروش برساند اما اولین رایانه ای بود که مرورگر وب داشت.

شرکت نکست پس از اینکه میلیون‌ها دلار از سرمایهٔ سرمایه‌گذاران را در راه تولید رایانه های شخصی هدر داد تصمیم گرفت به جای تولید رایانه بر فروش و توسعهٔ سیستم‌عامل نکست‌استپ سرمایه گذاری کند پس از مدتی شرکت نکست به موفقیت بزرگی دست پیدا کرد و توانست محبوبیت زیادی بین مردم بدست بیاورد.

در ۲۰ دسامبر ۱۹۹۶ شرکت اپل، شرکت نکست را به مبلغ ۴۲۹ میلیون دلار خرید. طی این معامله از استیو جابز درخواست شد تا مجدد به شرکت اپل بازگردد.

بازگشت استیو جابز به شرکت اپل

بازگشت استیو جابز به شرکت اپل

پس از آنکه شرکت نکست توسط اپل خریداری شد از جابز درخواست شد تا به شرکت اپل بازگردد و به عنوان مدیر اجرایی شروع به کار کند.

هنگامی که استیو به شغل اصلی خود بازگشت شرکت اپل از بسیاری از رقبای خود مانند مایکروسافت عقب تر بود و شرکت اپل به دنبال سرمایه گذارانی بود که سرمایه زیادی در اختیار این شرکت قرار دهند.

استیو جابز تصمیم گرفت محصولات جدید تر و برتری از محصولات قبلی شرکت اپل را تولید کند که آی پاد یکی از آنها بود.

در سال ۲۰۰۷ اپل با معرفی آیفون وارد بازار موبایل شد که توسط مردم بسیار از او استقبال شد این محصول ویژگی های مشترک بسیار زیاد با محصول آی پاد داشت اما داشتن صفحه لمسی یکی از ویژگی های مهم ایفون بود که باعث شد آیفون به پرفروش ترین تلفن همراه جهان تبدیل شود.

اپل به عنوان اولین شرکت موفق در آمریکا موفق شد و استیو جابز نیز لقب برترین مدیر را نیز به خود گرفت.

زندگی شخصی استیو جابز

زندگی شخصی استیو جابز

جابز پس از ازدواج ناموفقی که با کریس ان برنان داشت و با وجود یک دختر به نام لیزا برنان جابز در سن ۳۶ سالگی با لورن پاول ۲۷ ساله در سال ۱۹۹۱ ازدواج کرد و آنها صاحب سه فرزند شدند ریدپاول در سال ۱۹۹۱ و ارین سینا در سال ۱۹۹۵ و اوه در سال ۱۹۹۸ متولد شدند.

استیو در سال ۲۰۰۳ متوجه شد سرطان پانکراس دارد اما او مانع از این شد تا به زیر تیغ جراحی برود او از درمان های شرقی استفاده کرد و پس از ۹ ماه در سال ۲۰۰۴ عمل شد و پزشکان توانستند تومور سرطانی پانکراس او را خارج کنند.

مطالعه
جف بزوس کیست؟ زندگینامه عجیب موسس آمازون

درگذشت استیو جابز

درگذشت استیو جابز

استیو جابز با وجود بیماری های جسمی ای که از سال ۲۰۰۳ گریبان او را گرفته بودند تا آگوست سال ۲۰۱۱ به کار خود ادامه داد و سپس خود را بازنشست کرد اما تنها پس از گذشت چند ماه از بازنشستگی اش از دنیا رفت.

پس از مرگ استیو ثروت او به صورت خالص ۳/۸ میلیارد دلار تخمین زده شد و او به عنوان ۱۱۰ فرد ثروتمند جهان شناخته شد.

جملات معروف استیو جابز

شغل شما بخش عمده ای از زندگیتان را تشکیل خواهد داد، پس تنها راهی که از این بخش احساس رضایت خواهید کرد این است که باور داشته باشید در حال انجام کار بزرگی هستید. بهترین راه برای انجام یک کار بزرگ نیز لذت بردن از آن کار است. اگر نمی دانید چه باید انجام دهید عجله نکنید و سعی نمایید اول راه خود را بیابید.

 

با پیدا کردن راه درست مانند یک رابطه ی خوب با گذشت سال ها هر روز همه چیز بهتر و بهتر می شود و همواره رو به جلو پیش خواهید رفت. بنابراین به دنبال آن چیزی بگردید که قلباً شما را راضی می کند. عجله نکنید.

 

کیفیت بسیار مهم تر از کمیت است. یک موفقیت بسیار بزرگ بهتر از موفقیت های مقطعی و کوتاه است.

 

وقتی ۱۷ سال داشتم مطلبی این چنین را خواندم: “اگر هر روز را به گونه ای زندگی کنی که گویی آخرین روز زندگی ات است، بی شک زمانی می رسد که در آن خواهید دید همه چیز به درستی پیش رفته است.” این متن آنقدر بر روی من تاثیر گذار بود که سبب گشت هر روز صبح در طول ۳۳ سال گذشته در مقابل آیینه بایستم و از خودم بپرسم اگر امروز آخرین روز زندگیم بود کارهایی که قرار است انجام دهم را انجام می دادم؟
اگر چند روز پشت هم پاسخم به این سئوال منفی بود در میافتم که باید چیزی را تغییر دهم.

منبع: jadoyebavar.ir

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.