رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

همه چیز درباره ارز گمرکی

ارز گمرکی یکی از اساسی‌ترین پایه‌های تجارت بین‌المللی است که با توجه به آن عوارض متناسب با ارزش کالاهای وارداتی و صادراتی مختلف را تعیین می‌کنند. در واقع نرخ ارز گمرکی هزینه‌ای است که دولت برای واردات و صادرات کالاهای مختلف از اشخاص حقیقی و حقوقی دریافت می‌کند. قیمت ارز گمرکی براساس نرخ ارز رسمی در کشور که توسط بانک مرکزی اعلام می‌شود محاسبه خواهد شد.

ارز گمرکی چیست؟

برخی از محصولات وارداتی به کشور مشمول پرداخت حقوق و عوارض گمرکی می‌شوند که معمولا این عوارض به صورت درصدی از ارزش تعین شده برای کالا توسط گمرک محاسبه می‌شود. از سوی دیگر با توجه به این که کالاهای وارداتی توسط گمرک براساس ارزهای خارجی بسته به کشور مبدا ارزش‌گذاری می‌شود، برای تعیین میزان حقوق و عوارض گمرکی نرخ رسمی ارز اعلام شده از سوی بانک مرکزی برای ارزهای مختلف محاسبه می‌شود. در همین راستا گمرک جمهوری اسلامی ایران نرخ انواع ارز برای محاسبه حقوق و عوارض گمرکی را در باز‌های ۷ روزه اعلام می‌کند که قیمت ارز گمرکی یا ارزش گمرکی نرخ ارز گفته می‌شود.  این نرخ‌ها براساس برابری نرخ ارزهای خارجی به ریال می‌باشد و مبنای محاسبه نرخ ارز در گمرکات کشور است.

مطالعه
معرفی انواع خدمات و عملیات ارزی + مشاوره

نرخ ارز گمرکی ۱۴۰۲

بازرگانی که در هنگام واردات کالا به کشور از ارزهای دولتی استفاده می‌کنند می‌بایست در آخرین مراحل واردات و ترخیص کالا تمامی هزینه‌های واردات از جمله حقوق ورودی آن را بر اساس نرخ ارز رسمی کشور پرداخت کنند. با توجه به این که نرخ ارز رسمی در کشور ما به دلایل مختلفنی مانند تورم و نوسانات بازار به صورت روزانه تعیین می‌شود بازرگانان هزینه ترخیص کالای خود را براساس تاریخ ثبت اظهارنامه گمرکی در سامانه گمرک محاسبه خواهند کرد. برای اطلاع از آخرین نرخ ارزهای گمرکی و آزاد می‌توانید با تجیار همراه باشید. تجیار قیمت ارزهای رایج را به دو شکل گمرکی و آزاد به صورت زنده و همراه با نوسانات لحظه‌ای به اطلاع شما خواهد رساند.

مطالعه
ارز نوسایفر NU چیست؟

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.