رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

ورق استیل ۳۱۶ چیست ؟ خصوصیات و ویژگی های آن

مقدمه

صنعت استیل در حال ایجاد نوآوری و تغییرات جدید در همه بخش های بزرگ و کوچک است. در حال حاضر رشد آن برحسب افزایش کاربرد های آن است. استیل می رود که شرایط پایدار ایجاد نماید و توسعه پذیری و گسترش آن فراتر از دسترس و غیرقابل اجتناب است. این فلز قابل بازیافت و دوستدار محیط زیست می باشد. توسعه مداوم و روز افزون صنعت متالورژی این آلیاژ را غیر قابل مقایسه با فلزاتِ بسیار سهل الوصول می سازد. تطبیق پذیری یا اصطلاحاً همه کاره بودن ورق استیل را می توان با قابلیت دسترسی بیشمار گریدها توجیه نمود. خانواده استیل از پنج گونه آستنیتی، مارتنزیتی، فریتی، دوپلکس و رسوب سختی تشکیل یافته است. این دسته بندی ها بر اساس ساختار کریستالی آنها ایجاد شده است.
ورق استیل آستنیتی پرکاربرد ترین و گسترده ترین گرید در سراسر دنیا است. ساختار کریستالی آن عبارت است از FCC. ورق استیل آستنیتی، آلیاژی دارای کربن، کروم و نیکل به همراه عوامل آلیاژی دیگر است. در گریدهای ورق استیل بر حسب نوع کاربردشان شامل انواع گونه های پر کربن و کم کربن هستند.
سری ۳۰۰ آلیاژهایی هستند حاوی نیکل و کروم و بیشترین و گسترده ترین کاربرد ها را دارند.
ورق استیل ۳۱۶ از نظر عمومیت و رواج دومین آلیاژ بعد از ورق استیل ۳۰۴ است. این گرید از جنبه تجاری حائز اهمیت است. ویژگی آن حضور مولیبدن در آن است که مقاومت بهتری در برابر خوردگی های اسیدی فراهم می سازد. گونه های مختلفی از ورق استیل ۳۱۶ وجود دارند که جهت اطمینان از برآورده ساختن معیارها و استانداردهای خاص، بازرسی مضاعف بر روی آنها انجام شده است.

ورق استیل ۳۱۶

گرید ۳۱۶ آلیاژی است حاوی کروم و نیکل که بلاخص مولیبدن نیز جهت افزایش مقاومت خوردگی آن در محیط های اسیدی به آن افزوده شده و ویژگی آن محسوب می گردد. خصوصاً این آلیاژ مقاومت در برابر خوردگی حفره ای و شیاری را نیز در محیط های کلریدی به خوبی بروز می دهد. در برابر حرارت نیز مقاومت بیشتری دارد و از این رو می تواند در دماهای زیاد مورد استفاده واقع شود. گرید مزبور شکل پذیری عالی نشان می دهد به راحتی می تواند شکل بگیرد و قطعات مورد نیاز برای صنایع مختلف نظیر معماری و حمل و نقل تبدیل گردد. از جوش پذیری خوبی برخوردار است و نیازی به اجرای آنیل بعد از جوشکاری ندارد. این آلیاژ در تجهیزات و دستگاه های فرآوری مواد غذایی و شیمیایی، ساخت پیچ و مهره و صنایع دیگر به طور گسترده مورد استفاده قرار می گیرد.

مطالعه
رکود در بازار ساخت و ساز، تورم در بازار مسکن!

 

ورق استیل 316 چیست ؟ خصوصیات و ویژگی های آن - یک سوال

 

ورق استیل ۳۱۶L

۳۱۶L آلیاژی است برگرفته از گرید ۳۱۶ که محتوای کربن آن کمتر است. میزان کربن کم باعث عدم رسوب کاربید کربن در دماهای ۸۰۰ تا ۱۵۰۰ درجه فارنهایت می شود. از این آلیاژ در بخش های جوشکاری شده ی با مقیاس سنگین، به طور عمومی استفاده می شود.
در دماهای برودتی مقاومت نموده و استحکام کلی بهتری در سرما نشان می دهد. گرید ۳۱۶L می تواند به وسیله عملیات حرارتی سخت شود. جوش پذیری خوبی دارد و نیازی به عملیات آنیل پس از جوشکاری نیست.

ورق استیل ۳۱۶Ti

گرید ۳۱۶Ti گونه تثبیت شده آلیاژ ۳۱۶ است و برای کاربردهای نیازمند به دماهای بالا پیشنهاد می شود. این آلیاژ آستنیتی است و حاوی کروم و نیکل می باشد. ورق استیل ۳۱۶ در دماهای زیاد میل به تشکیل کاربیدها دارد که می تواند منجر به خوردگی مرزدانه ای شود. ویژگی این گرید حضور مقدار کمی تیتانیوم در آن است. محتوای عنصر تیتانیوم در حدود ۰.۵ درصد در ترکیب این آلیاژ می باشد. تیتانیوم باعث تثبیت ریزساختار آلیاژ در دماهای بالا می شود. این عنصر رسوب کاربید را ریشه کن نموده و مانع از خوردگی در دماهای زیاد نیز می گردد. در طول عملیات حرارتی تیتانیوم با کربن ترکیب و متصل شده و کاربید تیتانیوم تشکیل می دهد. از این رو مانع از تشکیل کاربید کروم می شود. بدین جهت گرید ۳۱۶Ti را می توان برای طول مدت بیشتری در دماهای زیاد مورد استفاده قرار داد.
همچنین این آلیاژ حاوی مولیبدن -که مقاومت در برابر خوردگی حفره ای ناشی از کلریدها را ایجاد می کند- نیز هست. آلیاژ ۳۱۶Ti از نظر خواص فیزیکی و مکانیکی همانند ورق استیل ۳۱۶ است. این آلیاژ به طور مشخص استحکام کششی و تنشی گسیختگی مطلوبی در دماهای بالا بروز می دهد.
همچنین در برابر اسید هایی چون اسید سولفوریک، اسید هیدروکلریک و سولفات ها مقاومت نشان می دهد. اساساً آلیاژ ۳۱۶Ti در مواردِ نیاز به دمای بالا می بایست به کار رود. ۳۱۶Ti می تواند بدون خطر رسوب دهی در معرض حرارت و دمای زیاد برای مدت بیشتری قرار گیرد.
گرید ۳۱۶Ti عموماً در صنایع نفت و گاز، خطوط تولید مواد شیمیایی، مبدل های حرارتی، محیط های دریایی، اتوماسیون و دستگاه های کارخانه های کاغذ سازی مورد استفاده واقع می شود.

مطالعه
ارز آراگون ANT چیست؟

ترکیب شیمیایی

ویژگی ورق استیل ۳۱۶ وجود مولیبدن به همراه عناصر دیگر تشکیل دهنده آلیاژ است. گرید ۳۱۶L از نظر ترکیب شیمیایی با آلیاژ ۳۱۶ یکسان است و فقط در محتوای کربن با هم تفاوت دارند. این گرید، آلیاژی کم کربن می باشد. ۳۱۶Ti گریدی است که به وسیله تیتانیوم تثبیت یافته، ضمن اینکه حاوی مولیبدن و عناصر دیگری هم هست.

ترکیب شیمیایی

گرید کربن کروم نیکل مولیبدن منگنز سیلسیوم فسفر گوگرد تیتانیوم
۳۱۶ ۰.۰۷ ۱۶.۵-۱۸.۵ ۱۰-۱۳ ۲-۲.۵ ۲ ۱ ۰.۰۵ ۰.۰۲
۳۱۶L ۰.۰۳ ۱۶.۵-۱۸.۵ ۱۰-۱۳ ۲-۲.۵ ۲ ۱ ۰.۰۵ ۰.۰۲
۳۱۶Ti ۰.۰۸ ۱۶.۵-۱۸.۵ ۱۰.۵-۱۴ ۲-۲.۵ ۲ ۱ ۰.۰۵ ۰.۰۲ ۰.۴-۰.۷

خواص فیزیکی

•    چگالی ورق استیل ۳۱۶ برابر ۸ گرم بر سانتی متر مکعب می باشد.
•    مدول کشسانی آن برابر با ۱۹۳ گیگاپاسکال است.
•    مقاومت الکتریکی ان ۷۴ میکرواهم بر سانتی متر در دمای ۲۰ درجه سانتی گراد است.
•    نقطه ذوب آن ۱۴۰۰ درجه سانتی گراد است.

خواص حرارتی

•    ضریب انبساط حرارتی گرید ۳۱۶، ۱۵.۹ µm/m° در دمای ۱ تا ۱۰۰ درجه و ۱۷.۵ µm/m° در ۵۳۸ درجه می باشد.
•    هدایت حرارتی آن ۱۶.۳ w/mk در دمای ۱۰۰ و ۲.۵ w/mk در دمای ۵۰۰ است.

خواص مکانیکی

•    استحکام کششی ورق استیل ۳۱۶ برابر با ۵۰۰ مگاپاسکال و استحکام تسلیم آن معادل ۲۰۵ مگاپاسکال می باشد. سختی آن حداکثر ۲۱۵ برینل و ازدیاد طول آن ۴۰ درصد در ۵۰ میلیمتر می باشد.
•    استحکام کششی استیل ۳۱۶L برابر با ۴۸۵ مگاپاسکال و استحکام تسلیم آن ۱۷۰ مگاپاسکال است. سختی ان حداکثر ۲۱۷ برینل و ازدیاد طول آن ۴۰ درصد در ۵۰ میلیمتر می باشد.
•    گرید ۳۱۶Ti از استحکام کششی ۵۱۵ مگاپاسکال و استحکام تسلیم ۲۰۵ مگاپاسکال برخوردار است و ازدیاد طول آن ۳۵ درصد در ۵۰ میلیمتر می باشد.

مطالعه
ارز ای کش XEC چیست؟

خواص مغناطیسی

گریدهای ۳۱۶، ۳۱۶L و ۳۱۶Ti همگی آستنیتی اند و ذاتاً غیرمغناطیسی (نگیر) هستند.

عملیات حرارتی

آنیل: ورق استیل ۳۱۶ را می توان آنیل نمود. بدین صورت که اول تا دماهای ۱۰۱۰ تا ۱۱۲۱ درجه حرارت داده و سپس سریعاً سرد می کنند. این آلیاژ به وسیله عملیات حرارتی سخت نمی شود و راه سخت کردن آن از طریق سردکاری انجام می شود. ۳۱۶ آلیاژی است که به راحای شکل می گیرد و عملیات سردکاری موجب تقویت استحکام و سختی آن می گردد.

 

ورق استیل 316 چیست ؟ خصوصیات و ویژگی های آن - یک سوال

 

مقاومت خوردگی

•    ورق استیل ۳۱۶ به گونه ای طراحی و ساخته شده که در مواجهه با عوامل و واسطه های کلریدی خورنده، مقاومت مطلوبی داشته باشد. این آلیاژ عموماً تحت عنوان گرید دریایی شناخته می شود. آلیاژ ۳۱۶ در آب های مملو از کلرید در مقابل خوردگی مقاوم است و به لحاظ مقاومت خوردگی مطلوبش مشهور می باشد.
•    گریدهای ۳۱۶L و ۳۱۶Ti مقاومت خوردگی معادلی نسبت به ورق استیل ۳۱۶ نشان می دهند.

مقاومت حرارتی

•    گرید ۳۱۶ مقاومت خوبی در برابر اکسید شدن در شرایط کاری متناوب و گرما تا دمای ۸۷۰ درجه و شرایط کاری مداوم تا دمای ۹۲۵ درجه دارد. گرید ۳۱۶L می تواند در معرض دماهای زیاد قرار بگیرد زیرا در دماهای بالا رسوب کاربید در آن منتفی می گردد.

جوشکاری

•    جوشکاری با استفاده از روش ذوبی همراه با یا بدون فیلر می تواند انجام شود. الکترودهای ۳۱۶ و ۳۱۶L برای جوشکاری پیشنهاد شده است
•    ۳۱۶Ti می تواند برای جوشکاری آلیاژ ۳۱۶ در قطعات سنگین به کار رود. برای قطعات سنگین عملیات پس از جوش ممکن است ضروری گردد.

قابلیت ماشینکاری

•    خصیصه ورق استیل ۳۱۶ قابلیت خوب ماشینکاری آن است. گرید ۳۱۶L چون مقدار کربن پایینی دارد، ماشین کاری آن آسان است.

کاربردها

ورق استیل ۳۱۶ به طور گسترده در صنایع فرآوری غذایی، تاسیسات پتروشیمی و تجهیزات دریایی کاربرد دارد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

2 نظر

  1. … [Trackback]

    […] Find More Information here on that Topic: yeksoal.com/مطالب-اقتصادی/ورق-استیل-۳۱۶-چیست-؟-خصوصیات-و-ویژگی-های-آن/ […]

  2. … [Trackback]

    […] Find More here on that Topic: yeksoal.com/مطالب-اقتصادی/ورق-استیل-۳۱۶-چیست-؟-خصوصیات-و-ویژگی-های-آن/ […]