رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

چگونه در مصاحبه کاری و شغلی موفق باشیم؟

امروزه احتمال این که از شما بخواهند که به مصاحبه شغلی بروید تا درباره خودتان صحبت کنید زیاد است. صحبت هایی که در این جلسه باید انجام دهید درباره شخصیت شما خواهد بود. در نتیجه بهتر است برای این جلسه خود را از قبل آماده کرده‌باشید. برای آماده‌کردن خود تمرین کنید که هنگام صحبت کردن صمیمانه رفتار کرده و درباره چیزهایی که دوست دارید با دیگران صحبت کنید. شما می توانید در هنگام صحبت با دیگران اطلاعات شخصی خود را برای ایجاد اعتماد و دوستی ارائه دهید.

در طول مصاحبه ای که در حال انجام هستید هنگامی که صحبت درباره خودتان است بهتر است تا حد زیادی بر تجربه های حرفه ای خودتان تمرکز کنید. باید در خصوص نقاط قوت و دستاوردهایی که تا امروز به دست آورده‌اید صحبت کنید و با دیدی مثبت اهداف خود را برای دیگران به ترسیم بکشید. در ادامه شما را به صورت کامل با آنچه شما نیاز دارید در خصوص یک مصاحبه شغلی بدانید آشنا خواهیم کرد در نتیجه بهتر است تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

mosa4 - چگونه در مصاحبه کاری و شغلی موفق باشیم؟

در مصاحبه کاری شخصیت خود را نشان دهید

هنگامی که درباره خودتان صحبت می کنید بی حال و خسته به نظر نرسید. باید با صحبت‌کردن انرژی درونی خودتان را به نمایش بگذارید و درباره آن چه که صحبت می‌کنید هیجان زده باشید. همچنین موضوعاتی را انتخاب کنید که به آن ها علاقه مند هستید تا بتوانید مصاحبه بهتری را پشت سر بگذارید. اگر به نظر شما موضوعی وجود دارد که خسته کننده است پیشنهاد می کنیم از بیان آن به صورت کامل صرف نظر کنید. در مصاحبه های شغلی شما باید از ویژگی های مثبتی که در شما برجسته هستند با دیگران صحبت کنید.

بهتر است برای شناخت خود از یک دوست بخواهید که آنچه در رفتار شما خاص و منحصر به فرد است را برای شما ترسیم کند تا بتوانید بهتر خودتان را بشناسید. در مورد هر چه که دوست دارید صحبت کنید اما یک موضوع را به مدت طولانی ادامه ندهید. سطح علاقه خود را به موضوعات در نظر بگیرید و به این فکر کنید که چه مدت قصد دارید در خصوص آن موضوع صحبت کنید. در فردی که شنونده شما است باید به دنبال نشانه هایی باشید که مبنی بر توجه او به سخنان شما است. برای درک بهتر این منظور باید به زبان بدنی فرد دقت داشته باشید. برخی از این نشانه ها را می‌توان با حرکات صورت، وضعیت بدن، تأیید کردن با سر و یا حتی پرسیدنِ سؤال های مختلفی اشاره کرد.

مطالعه
قیمت و خرید انواع دستگاه شیرینگ پک تونلی اتومات و نیمه اتومات

در مورد حرفه خویش صحبت کنید

به تنهایی صحبت کردن درباره علایق شما سودی نخواهد داشت شما باید بتوانید به راحتی در خصوص حرفه ای که دارید نیز صحبت کنید. لازم نیست در این راه چیزهای زیادی را بیان کنید. شما می توانید در خصوص شغل حال حاضر و یا پیشین خود و مهارت هایی که در آن آموخته اید با طرف مقابل صحبت کنید.

به این نکته توجه داشته باشید که بهتر است در حرف های شما صداقت دیده شود و در ادامه باید به دلایل خروج خود از شغل قبلی نیز چند دقیقه ای صحبت داشته باشید. اما در این راه نیاز به گفتنِ تمامی جزئیات وجود ندارد. سعی کنید به صورت اجمالی در این خصوص صحبت کنید.

mosa3 - چگونه در مصاحبه کاری و شغلی موفق باشیم؟

عادی برخورد کنید

از این که شما باید اطلاعات شخصی خود را در اختیار طرف مقابل قرار دهید نترسید. لازم نیست که در این راه تظاهر کنید که همه چی عالی است و شما همیشه خوشحال هستید، بهتر است عادی برخورد کنید. یکی از راه هایی که شما می توانید ارتباط خود را با دیگران برقرار کنید صمیمانه رفتار کردن است. گاهی ممکن است هنگامی که شما در خصوص مشکلات خود با دیگران صحبت می کنید باعث نزدیک تر شدن به یکدیگر شود. با این حال بهتر است تلاش کنید بیش از حد ترحم برانگیز نباشید. به این نکته توجه داشته باشید که صحبت کردن در خصوص مشکلات همانند راه رفتن بر روی لبه تیغ است. پس باید با ظرافت و حد معین این کار را انجام دهید تا نتیجه مناسبی را از این راه به دست آورید.

در مورد تجربه کاری خود صحبت کنید

تلاش کنید که در مصاحبه های شغلی در خصوص تحصیلات و تجربه های کاری مرتبط با آن صحبت کنید. شرایط خود و نحوه آمادگی که داشته اید را بیان کنید. بهتر است قبل از آن که به مصاحبه شغلی بروید در خصوص شغل مربوطه و وظایف آن کمی تحقیق کنید. همچنین هنگام صحبت کردن نشان بدهید که سابقه شغلی و دستاوردهایی که داشته اید با شغلی که برای آن درخواست داده اید به صورت کامل تطابق دارد. بهتر است در خصوص اینکه چگونه شغل آینده شما در رسیدن به هدف های شخصی کمک می‌کند نیز کمی صحبت کنید.

مهارت ها و نقاط قوت خود را شرح دهید

در مصاحبه های کاری مدتی از زمان خود را به صحبت کردن در خصوص مهارت هایی که دارید اختصاص دهید. می توانید به صورت خاصی در خصوص آن که چه چیزی شما را واجد شرایط کرده است و می تواند باعث شود به مجموعه آن ها اضافه کند صحبت کنید. شاید در این میان شما اندکی احساس فخرفروشی کنید ولی توجه داشته باشید که صحبت کردن در خصوص ویژگی ها و توانایی شما در این مصاحبه بسیار مهم است.

مطالعه
کارت عروسی ارزان قیمت و شیک

در این راه بهتر است به ارزیابی های شغلی که در گذشته داشته اید فکر کنید و هر نوع بازخورد مثبتی که از سرپرست خود دریافت کرده اید را به ذهنتان بیاورید. این ویژگی ها همان نقاط قوت شما هستند که باید در خصوص آن ها و در موقعیت های مناسب صحبت کنید. فرقی ندارد که شما چند سالتان است، سعی داشته باشید که به صورت مداوم به یادگیری مهارت های مرتبط با حرفه ای که دارید بپردازید. یادگیری مهارت های مختلف علاوه بر آن در مصاحبه کاری شانس شما را بالاتر می برد و باعث می شود که از بیماری های روان شناختی نیز جلوگیری کرده باشید.

در مورد دستاوردهای خود صحبت کنید

اگر شما دارای مقاله یا جایزه های مختلفی هستید بهتر است در مصاحبه کاری خود در خصوص آن ها صحبت کنید. سعی داشته‌باشید که به صورت اجمالی درباره دستاوردهای خود و نحوه رسیدن‌به آن ها سخن بگویید. در این راه باید خجالت کشیدن را کنار بگذارید و باید به این توجه کنید که دستاوردهای شما حاصل زحمات و تلاش هایی است که انجام داده اید، در نتیجه باید به آن ها افتخار کنید. در این راه نیازی به فخر فروشی نیست. تنها کاری که باید در این راه انجام دهید صحبت کردن در خصوص آن ها است و سعی نکنید آن ها را غیر واقعی جلوه دهید. بهتر است در این خصوص مانند یک تجربه آن ها را بدانید و اگر حتی شکستی داشته اید نیز در خصوص آن صحبت کنید. این امر باعث می شود که رفتار شما متواضعانه تر به نظر برسد.

mosa1 - چگونه در مصاحبه کاری و شغلی موفق باشیم؟

از تفاوت های خود بگویید

هنگامی که شما در یک مصاحبه شغلی هستید باید در خصوص چیزهایی که باعث شده‌است شما نسبت به دیگران متمایز شوید صحبت کنید. تجربه های منحصر به فرد شما، تسلط به زبان های متعدد و.. باعث می شود که نسبت به دیگران متمایز شناخته شوید. بهتر است در این راه از بیان تفاوت های ذهنی و غیر واقعی پرهیز کنید و در کنار این موضوع اطمینان حاصل کنید که صحبت کردن در خصوص ویژگی های شما باعث می شود که شما خاص تر جلوه کنید.

به طور شخصی اظهار نظر کنید

بعد از آن که شما در خصوص تجربه ها و دستاوردهایی که داشته اید صحبت کردید می توانید اطلاعات شخصی خود را نیز ارائه دهید. به عنوان مثال شما می توانید در خصوص کارهای غیر داوطلبانه، سبک های موسیقی مورد علاقه و… در این راه صحبت کنید. بهتر است زیاد در خصوص زندگی شخصی خود با طرف مقابل صحبت نکنید. مصاحبه های کاری محلی برای بیان جزئیات زندگی شخصی نیستند. با این حال شما می توانید برخی از اطلاعات شخصی خود را بیان کنید که این کار باعث می شود شما فردی صمیمی تر جلوه کنید.

از لاف‌زدن خودداری نمایید

همان طور که ذکر شد باید در خصوص دستاوردهای خود صحبت کنید اما بهتر است به این صحبت ها اجازه ندهید که بر مصاحبه شما غلبه کنند. اگر شما به یکی از موفقیت های خود افتخار می کنید باید آن را مطرح کنید تا دیگران نیز مطلع شوند. بهتر است برای یک بار فقط آن را به اشتراک بگذارید و از بیان مجدد آن در مکالمه ای که دارید خودداری کنید. گاهی ممکن است صحبت کردن در خصوص دستاوردهای شما هر چند که فروتنانه باشد اما نتیجه عکس را بدهد. اگر شخصی در مصاحبه از دستاوردهای شخصی خود صحبت می کند باید برای او خوشحال باشید. سعی نکنید که در این راه دستاوردهایی که داشته اید را بزرگ جلوه دهید تا کار او کوچک شمرده شود. بدون آن که احساس خطر داشته باشید موفقیت هایی که داشته‌اند را به آن ها تبریک بگویید.

مطالعه
فروش شارژر اصلی سامسونگ

ده دقیقه زودتر برای مصاحبه وارد شرکت شوید

زودتر رسیدن‌به محل مورد نظر به شما این امکان را می‌دهد تا نوعی آزادی عمل داشته‌باشید. ممکن است در این راه شما مجبور باشید از پله ها بالا بروید و یا به درهای قفل برخورد داشته باشید. بهتر است در این راه شما پیش بینی هر نوع مانعی را داشته باشید تا به مشکل برنخورید. علاوه بر این موضوع همیشه به موقع رسیدن به معنای وقت شناسی شما جلوه نمی کند. برخی از افراد در هنگام مصاحبه های شغلی سر وقت رسیدن را نوعی تأخیر تلقی می کنند. به این نکته دقت داشته باشید هنگامی که شما زودتر به محل مورد نظر خود می رسید فرصت کوچکی برای برقراری ارتباط محیطی نیز خواهید داشت. این امر باعث آرامش شما می شود.

mosa2 - چگونه در مصاحبه کاری و شغلی موفق باشیم؟

در کل مصاحبه ارتباط چشمی ‌خود را حفظ کنید

داشتن ارتباط چشمی علاوه بر آن که در مصاحبه های شغلی به شما کمک می کند بلکه در تمامی ارتباطات امری مهم است. یکی از اصلی ترین و مهم ترین ارتباطات با افراد استفاده از چشم و حالات صورت است، به همین دلیل به این ارتباط، ارتباط چشمی می گویند. اگر شما در هنگام مصاحبه از این ارتباط استفاده نکنید مصاحبه گر احساس ناهنجاری خواهد کرد. بنابراین ممکن است آن ها فکر کنند که شما قدرت و احساس برنده شدن در مصاحبه را ندارید.

اگر در این راه شما بیش از اندازه عصبی به نظر برسید مصاحبه گر استنباط درستی از شما دریافت نخواهد کرد. این نکته زمانی از اهمیت بالایی برخوردار می شود که شغل شما ارتباط و تعامل با افراد مختلف باشد. هنگامی که شما به دنبال کار هستید با طیف های گسترده ای از شغل ها برخورد خواهید داشت. در نتیجه صرفا داشتن توانایی های فنی کافی نیست.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.