رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

معرفی سبک موسیقی آر اند بی (R&B)

 آراَند بی ، سبکی از موسیقی غربی است که ازریتم اند بلوز مشتق شده‌ است. در ادامه این مطلب از وبلاگ آموزشگاه موسیقی الهام قصد داری تا شما را با این سبک موسیقیایی بیشتر آشنا کنیم.لطفا تا انتهای این مطلب با ما همراه باشید.

سبک موسیقی آر اند بی

این سبک که در دههٔ ۱۹۹۰ میلادی شکل گرفت، ترکیبی از موسیقی سول ؛ فانک و هیپ هاپ را در خود دارد.

در واقع این سبک، یکی از ژانرهای محبوب و دوست داشتنی در موسیقی به شمار می رود که تأثیرات تلفیقی از ژانرهایی مانند جاز، بلوز و گاسپل را پذیرفته است.

قابل ذکر است که R&B در دهه‌های بعد،‌ از موسیقی راک جدا شد.  R&B معاصر اغلب توسط کیبورد، سینتی سایزر، خطوط باس قوی و ضربات درام مدور هدایت می‌شود و از همین نظر، اشتراکات آن با موسیقی هیپ هاپ بیشتر از موسیقی راک است.

آهنگ‌های R&B معاصر مرتبا در صدر جدول قرار می‌گیرند و این سبک را به یکی از موفق‌ترین ژانرهای تجاری در صنعت موسیقی مدرن تبدیل می‌کنند.

از افراد معروف و موفق در این عرصه می‌توان به  مایکل جکسون ؛ استیوی واندر ؛ ویتنی هیوستون ؛ ماریا کری و بیناسه اشاره کرد .

مطالعه
معرفی انواع سبک های موسیقی در جهان

شاخصه های اصلی سبک موسیقی آر اند بی (R&B) 

با توجه به منحصر به فرد بودن، شعر و ریتم R&B متفاوت از سایر ژانرهای موسیقی است.

ژانر آر اند بی به شدت از ژانرهای سول و رپ تأثیر پذیرفته است.

شاخصه‌های خاصی که این ژانر را از سایر ژانرها متمایز می‌سازد عبارتند از: گروو (groove)، تیمبر (timber) که بیان کننده‌ی کیفیت صدا است، بطوریکه خوانندگان و نوازندگان آر اند بی اغلب متناوباً از تیمبرهای ملایم، یکنواخت، تند و پر سر و صدا استفاده می‌کنند.

خوانندگان آر اند بی معمولاً دارای تن صدای غنی هستند.

برخی ترانه‌های این ژانر از تکنیک صدا و پاسخ استفاده می‌کنند. ابیات شعری، ریتم‌ها و نت‌های موسیقی تکرار می‌شوند. ترکیب تنگاتنگ ادوات موسیقی تشخیص ساز به کار رفته در هر لحظه‌ی خاص را مشکل می سازد.

سبک موسیقی آر اند بی

تاریخچه موسیقی آر اند بی

در حقیقت این سبک برگرفته از موسیقی غنی و متنوع آفریقایی – آمریکایی است که در دهه ۴۰ و ۵۰ میلادی ابداع شده است.

عبارت Rhythm And Blues که بعدها به R&B معروف شد برای اولین بار توسط شخصی به نام جری وکسلر (Jerry Wexler) در سال ۱۹۴۸ میلادی در آگهی تبلیغاتی آن هم در یکی از مجلات مربوط به موسیقی در کشور آمریکا، برده شد.

مطالعه
گیتار و نکات خرید آن

این شخص سعی داشت از این عبارت به جای عبارت race music که به موسیقی نژادی معروف است و سرچشمه آن جامعه سیاه پوست آمریکا بود، استفاده کند.

جری وکسلر بر این عقیده بود که بعد از جنگ جهانی این اصطلاح یک اهانت بزرگ به شمار می رفت.

در اوایل دهۀ ۱۹۵۰، واژۀ فوق سبک های دیگری چون جامب بلوز، اشکال اولیۀ راک اند رول را هم در بر می گرفت. ولی چیزی که امروز بیش از بقیه آر اند بی خوانده می شود سبک هایی چون شکل اولیۀ ریتم اند بلوز، doo-wop و آر اند بی نیوئورلئان است.

تغییر گستره استفاده از اصطلاح R&B

با روی کار آمدن سبک هیپ هاپ در دهۀ ۱۹۹۰، چتر گسترده ای که واژۀ R&B روی انواع آهنگ های آفریقایی-آمریکایی افکنده بود به زمین افتاد.

گرچه این ژانر در کنار هیپ هاپ به گسترش خود ادامه داد ولی باز هم گهگاهی این تاثیر در قالب ژانرهای ترکیبی جدیدی مثل New Jack Swing نمایان می شد.

ریتم اند بلوز، سول و فانک ژانرهایی بودند که تحت تاثیر موسیقی آمریکایی به ایجاد سبک های دیگری مثل بریتیش ریتم اند بلوز، لاتین سول و آفروبیت کمک کرد.

مطالعه
آموزش خوانندگی پاپ چیست؟

آر اند بی همچنین تاثیری زیادی روی سبک پاپ و دیسکو گذاشت. گفتنی است که واژۀ ریتم اند بلوز و مخفف آن R&B هر دو برای اولین بار در سال های پایانی دهۀ ۱۹۴۰ توسط بازاریابان برای اشاره به موسیقی سیاهان آمریکایی باب کرد.

این اصطلاح به عنوان جایگزینی برای race music استفاده شد که تا آن زمان برای اشاره به سبک موسیقی عامه پسند سیاهان آمریکا رواج داشت. ولی بعدها حالت مخفف، غالباً برای شکل معاصر R&B به کار رفت.

بعلاوه این گفته که آر اند بی شامل سول و فانک می شود، دیگر به طور گسترده مورد قبول نیست و آن را کاملاً سبک مجزایی می دانند.

آنچه مسلم است تاریخچۀ نمودارهای مجلۀ بیلبورد است که سردرگمی زیادی برای مخاطبان به وجود آورد.

به هر حال، امروزه R&B به شکل معاصر آن گفته می شود و کمتر به نسخه های اولیه در دهۀ ابتدایی آن اشاره دارد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.

1 دیدگاه

  1. … [Trackback]

    […] Information to that Topic: yeksoal.com/موسیقی/معرفی-سبک-موسیقی-آر-اند-بی-rb/ […]