رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

موفق ‌ها، چطور زمانشان را مدیریت می‌ کنند؟

زمان بزرگ ترین و مهم ترین دارایی ما در زندگیست، اما نکته جالب نحوه استفاده و مدیریت از این زمان است. در هر شبانه روز تمامی افراد فقط ۲۴ ساعت، ۱۴۴۰ دقیقه یا ۸۶۴۰۰ ثانیه اختیار دارند. نحوه عملکرد ما در این ۸۶۴۰۰ ثانیه آینده ما را می سازد، هر لحظه باید به خوبی برای برنامه ریزی شود.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

افراد موفق سعی می کنند که از زمان خود بهترین بهره را ببرند. به گفته استیو جابز «شمایید که تصمیم می‌ گیرید زمان خود را چگونه خرج کنید. به صورت کلی افرادی که از تکنیک های مدیریت زمان استفاده می کنند اغلب متوجه می شوند که به مرور زمان احساس استرس کمتری می کنند، کارهای بیشتری انجام دهند و… . اگر شما نیز به پیشرفت علاقه دارید و می خواهید زمان خود را مدیریت کنید با ما همراه باشید.

۱.بدانید زمان خود را چگونه می گذرانید

یکی از مهم ترین کارها برای تنظیم زمان شناخت حال حاضر است، سعی کنید زندگی خود را ارزیابی کنید. برای مدت دو هفته سعی کنید تمامی کارهای خود را یادداشت کرده و در پایان هر روز سوالات زیر را از خود بپرسید.

  • آیا تمام کارهایی که باید انجام می دادید انجام شد؟
  • کدام کارها به زمان بیشتری نیاز دارند؟
  • چه زمانی از روز بیشترین بازدهی را دارید؟
  • بیشتر وقت خود را به کجا اختصاص می دهید (یعنی شغل، خانواده، شخصی، تفریح)؟

مدیریت زمان
باید بتوانید وقت گیرترین وظایف خود در طول روز شناسایی کنید و متوجه شوید که در طول روز چقدر برای رسیدن به هدف های خود زمان می گذارید. آیا وقت خود را برای فعالیت های مهم صرف می کنید؟ رسیدن به درک خوب از زمان مورد نیاز برای کارهای مختلف می تواند به شما کمک کند تا در برنامه ریزی و تخمین میزان زمان در دسترس برای سایر فعالیت ها واقع بین باشید.

۲.اولویت ها را تنظیم کنید

دومین گزینه هنگام تنظیم زمان و اولویت ها است. کارشناسان معتقدند که مهم ترین وظایف معمولاً فوری ترین وظایف نیستند. با این حال، همه ما تمایل داریم که اجازه دهیم کارهای فوری بیشتر وقت ما را بگیرند. استیون کاری (نویسنده) فعالیت ها را در ماتریس مدیریت زمان خود به چهار قسمت فوری، غیر فوری، مهم و غیر مهم دسته بندی می کند.

به صورت کلی پیشنهاد ما این است که فعالیت های خود را طبقه بندی کنید و ابتدا به فعالیت های مهم و فوری بپردازید. کاوی پیشنهاد می ‌کند زمان کمتری را برای فعالیت ‌های که مهم نیستند صرف کنید تا برای فعالیت ‌های که فوری نیستند اما مهم هستند، وقت ذخیره کنید. تمرکز روی این فعالیت های مهم به شما امکان می دهد کنترل بیشتری بر زمان خود به دست آورید. ایجاد یک لیست “کارها” راهی آسان برای اولویت بندی است. اینکه آیا به یک لیست روزانه، هفتگی یا ماهانه نیاز دارید بستگی به سبک زندگی شما دارد.

۳.سازماندهی را شروع کنید

بدون شک بی سازمانی موجب مدیریت ضعیف زمان و هدر دادن وقت می شود، تحقیقات مختلف نشان داده است که بهم ریختگی اطراف موجب کاهش انگیزه می شود. محیط اطراف ما تاثیر بسیار زیادی بر روحیه ما می گذارد، هیچکس نمی تواند در یک محیط آشفته، بهم ریخته و کثیف به بهترین نحو فعالیت کند. اولین قدم برای سازماندهی ذهن و فعالیت های روزانه سازماندهی و مرتب کردن محیط اطراف است.

سعی کنید ۳ جعبه درست کنید و بر روی آن ها برچسب های ذخیره، دور ریختنی ها و خیریه بزنید. اقلام موجود در جعبه “دور ریختنی ” خود را دور بیندازید. جعبه «خیریه» شما شامل مواردی باشد که می خواهید اهدا کنید. سازماندهی فقط مربوط به محیط خانه و محل کار نیست، خوب است که حتی پیام های خود را نیز مدیریت کنید، سعی کنید بر اساس اهمیت به پیام های دریافتی پاسخ دهید و از نرم افزارهای مختلف جهت تنظیم زمان  استفاده از تلفن همراه استفاده کنید.
مدیریت زمان

۴.برنامه ریزی کنید

یکی از مهم ترین بخش های تنظیم زمان برنامه ریزی است. بدون برنامه نمی توانیم به تمامی اهداف روزانه خود دست پیدا کنیم، برنامه ریزی چیزی فراتر از ثبت کارهایی است که باید انجام شود. هنگام برنامه ریزی سعی کنید واقع بین باشید، یک برنامه ریزی خوب و کارآمد مستلزم شناخت خود است. در مرحله اول باید خودتان را بشناسید و از توانایی های خود آگاه باشید، برنامه ریزی خوب باید به شما کمک کند تا از تمام توان خود در طول روز استفاده کنید و به بهترین بهره وری برسید.

سعی کنید زمان هایی را که بیشترین بهره وری و هوشیاری را دارید بشناسید. چالش برانگیزترین وظایف خود را برای زمانی بگذارید که بیشترین انرژی را دارید و سعی کنید از اتلاف وقت پرهیز کنید. همچنین برای کوچک ترین کارهای خود در طول روز برنامه ریزی کنید و برای هر تایمی از روز برنامه ای داشته باشید. اما در این کار زیاده روی نکنید و تایمی از روز را هم به خود اختصاص دهید.

۵.از دیگران کمک بگیرید

بیشتر ما علاقه داریم که تمامی فعالیت ها را به تنهایی انجام دهیم اما این کار بسیار اشتباه است و تنها موجب کاهش بهره وری می شود. بیشتر افراد موفق از افراد مختلف و متخصص در زمینه های مختلف کمک می گیرند. واگذاری مسئولیت یک کار به شخص دیگری، به معنای آزاد کردن زمان برای کارهایی است که به تخصص شما نیاز دارند، کارهایی را که دیگران می توانند انجام دهند شناسایی کنید.

فرد یا افراد مناسب را برای انجام آنها انتخاب کنید. فردی را انتخاب کنید که مهارت، تجربه، علاقه و اختیار لازم برای انجام کار را داشته باشد، در نهایت به فرد برای کاری که به خوبی انجام داده است پاداش دهید. حتی اگر در حال حاضر پول کافی برای استخدام یک فرد متخصص ندارید می توانید از دوستان و افراد خانواده خود کمک بگیرید. اگر به زمان بیشتری برای کار یا تحصیل خود نیاز دارید باید قسمتی از مسئولیت های مشترک خانه را به همسر یا فرزندانتان بسپارید.

۶.دست از تعلل بردارید

تعلل کردن یکی از بزرگ ترین دشمنان مدیریت کردن زمان است، همه ما این حالت را تجربه کردیم که به دلیل سخت بودن کار و ناخوشایند بودن آن از انجام فعالیت سر باز زدیم و انجام آن را به تعویق انداختیم. اگر شما نیز به این مشکل دچار هستید پیشنهاد ما خواندن کتاب قورباغه ات را قورت بده است. برایان تریسی در این کتاب بهترین تکنیک ها برای رهایی از تعلل را شرح می دهد.

برای مثال در قسمتی می گوید “اگر وظیفه شما این است که امروز قورباغه بخورید، این کار را اول صبح انجام دهید. اگر وظیفه شما خوردن دو قورباغه است، ابتدا قورباغه بزرگ را بخورید.” پس وظایف خود را با تقسیم کردن آن ها به قسمت های کوچک تر، تکمیل کارهای ابتدایی و در پایان تکمیل کار بزرگ تر انجام دهید.
مدیریت زمان

۷.نباید ها در مدیریت زمان

در هنگام مدیریت کردن زمان در کنار آنچه باید انجام دهید برخی موارد نیز هستند که جلوگیری از آنها می تواند به افزایش بهره وری شما از زمان کمک کند. مطالعات روانشناسی نشان داده‌است که انجام چند کار در یک زمان می‌تواند کارایی شما را به صورت چشم گیری کاهش دهد. سعی کنید در هر ساعت از شبانه روز تمام تمرکز خود را بر انجام یک کار بگذارید، از یک شاخه به شاخه دیگر نپرید. با این کار زمان را از دست می ‌دهید و در نتیجه بهره ‌وری از دست می ‌رود.

سعی کنید پس از اتمام موفقیت آمیز به سراغ فعالیت بعدی بروید، انجام این کار به شما اعتماد به نفس کافی برای شروع فعالیت های دیگر را می دهد. در هنگام انجام کار خود را از حواس ‌پرتی دور نگه دارید، برای انجام این کار می توانید چند روش را امتحان کنید. برای مثال خاموش کردن اعلان‌ ها در تلفن همراه، نگه داشتن هدف اصلی در ذهن و… .

۸.بدن خود را سالم نگه دارید

داشتن بدنی سالم و تندرست یک سرمایه گذاری مهم در زمان و در زندگی است. برنامه ریزی زمانی به شما کمک می کند که از نظر ذهنی و جسمی سالم باشید. در این صورت می توانید وظایف خود را به سریع ترین و آسان ترین روش انجام دهید. سعی کنید با انجام ورزش و تغذیه مناسب از بدن خود مراقبت کنید، متأسفانه مدیریت نامناسب زمان و استفاده بیش از حد از صفحه نمایش می تواند منجر به خستگی، بد خلقی و بیماری های مکرر شود.

برای کاهش استرس و برای موفقیت در زمینه تنظیم زمان به خود پاداش دهید. قبل از اینکه به فعالیت بعدی بروید، زمانی را برای استراحت و آنالیز فعالیت بعدی بگذارید. درست است که باید از روز خود به بهترین شکل استفاده کرد، اما سعی کنید که به اندازه توان خود فعالیت کنید و برای سلامت ذهن و جسم خود زمان بگذارید.
مدیریت زمان

کلام آخر

در این مقاله بهترین روش های مدیریت زمان را ارائه دادیم. با استفاده از این روش ها می توانید زمان خود را به نحو بهتری مدیریت کنید و برای کارهای مهم خود در طول زمان وقت بگذارید.

مهم نیست که در حال حاضر از چه استراتژی مدیریت کردن زمان استفاده می کنید حتما سعی کنید که زندگی خود را ارزیابی کرده و از خود بپرسید، آیا تعادل سالمی بین کار و زندگی شخصی دارید؟ آیا در حال انجام وظایفی هستید که در زندگی شما مهم هستند؟ آیا به اندازه کافی برای رفاه شخصی خود وقت می گذارید؟ اگر پاسخ به هر یک از این سؤالات “نه” است، استراتژی های تنظیم زمان خود را دوباره ارزیابی کنید و به استراتژی های بروید که برای شما بهتر کار می کنند. مدیریت موفق زمان منجر به شادی شخصی بیشتر، موفقیت ‌های بهتر در خانه و محل کار و آینده رضایت‌ بخش ‌تر می ‌شود.

مجموعه املاک داران با عرضه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کرده اند. این فعالیت ها شامل پیش مشاوره حقوقی مسکن، فروش آپارتمان در اصفهان، انواع تهاتر ملک با مصالح ساختمانی در کل کشور، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان، خرید و فرش زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید و فروش خانه ویلایی در اصفهان، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، ثبت ملک به صورت رایگان، سرمایه گذاری، شراکت در ساخت و ساز، مشاوره حقوقی املاک، معامله پایا پای، تهاتر و غیره می شوند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.