رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

نحوه رنگی کردن عکس در فتوشاپ تنها با چند کلیک

رنگی کردن عکس سیاه و سفید در فتوشاپ
یکی از قابلیت های کاربردی فتوشاپ، رنگی کردن عکس است

 

آموزش رنگی کردن عکس سیاه و سفید در فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ نوعی نرم افزار گرافیکی است که با هدف ویرایش، بازسازی و طراحی تصاویر مختلف در خصوص پوستر های تبلیغاتی، کارت ویزیت، جلد نشریات و بنر ها مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از ویژگی های منحصر به فرد فتوشاپ، رنگی کردن تصاویر است که به روش های متعددی قابل اجرا است.

نرم افزار فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ یک نرم افزار گرافیکی در خصوص ساخت و ویرایش تصاویر است که به عنوان یک ویرایش گر حرفه ای توسط Adobe Systems گسترش یافته است.

یکی از قابلیت های کاربردی فتوشاپ در راستای رنگی کردن تصاویر سیاه و سفید است. نرم افزار فتوشاپ این قابلیت را به کاربران ارائه می دهد تا عکس ها را با رنگ های مختلف و دقت متمرکزتری باز تولید کنند.

قبل از آغاز پروسه ی رنگی کردن تصاویر، روتوش عکس ها بسیار حائز اهمیت است. روتوش تصاویر حاکی از نوعی ترمیم و اعمال تغییراتی دارد که سبب حذف گرد و غبار، خط و خش می گردد.

پس از تکمیل روند توش سازی تصاویر، کاربران ملزم هستند از قابلیت رنگی کردن عکس در فتوشاپ اطمینان حاصل کنند.

کاربران می توانند به منظور کسب اطمینان خاطر از فعال بودن قابلیت “color mode” در نرم افزار فتوشاپ، ابتدا در قسمت تب های تعبیه شده در بالای صفحه ی فتوشاپ، گزینه ی “IMAGE” را انتخاب نمایند.

سپس در میان گزینه های متعدد بر روی عبارت “MODE” کلیک نمایند. در طی این فرایند صفحه ای مشمول گزینه های متغیر گشوده می گردد. در صورتی که گزینه ی “GRAYSCALE” در لیست تعبیه شده باشد، حاکی از عدم قابلیت رنگی کردن تصاویر دارد.

در مقابل فقدان گزینه ی “GRAYSCALE” در لیست گزینه های “MODE” بیانگر وجود قابلیت رنگی کردن عکس در فتوشاپ است.

رنگ آمیزی عکس سیاه و سفید در فتوشاپ
قبل از رنگی کردن عکس در فتوشاپ، روتوش عکس ها اهمیت زیادی دارد

 

آموزش رنگی کردن عکس در فتوشاپ

در نرم افزار فتوشاپ بی نهایت روش در خصوص رنگی کردن عکس در فتوشاپ طراحی شده است. ما در این مقاله دو روش آسان در راستای رنگی سازی تصاویر را شرح می دهیم.

مطالعه
افزودن مژه های زیبا توسط فتوشاپ

 

تکنیک اول رنگی کردن عکس در فتوشاپ

مرحله ی اول

به منظور رنگی کردن تصویر سیاه و سفید در فتوشاپ ابتدا عکس را داخل نرم افزار بار گذاری کنید. برای بار گذاری تصویر در فتوشاپ بر روی گزینه ی “FILE” کلیک کنید.

سپس با انتخاب گزینه ی “OPEN” پوشه ای را که عکس مورد نظر در آن قرار دارد را انتخاب کنید.

پس از این مرحله در قسمت تب های موجود در بالای صفحه، گزینه ی “FILTER” را انتخاب نمایید.

در طی این فرایند صفحه ای مشمول گزینه های مختلف نمایش داده می شود. شما ملزم هستید گزینه ی “NERURAL FILTERS” را انتخاب کنید.

تبدیل رنگ مشکی به رنگی در فتوشاپ
برای رنگی کردن عکس در فتوشاپ، ابتدا عکس را وارد نرم افزار کنید

 

مرحله ی دوم 

با انتخاب گزینه ی فیلتر های طبیعی صفحه ی جدیدی شامل فیلتر های نورال باز می شود. در لیست گزینه های “NERURAL FILTERS”، گزینه ی “Colorize” تعبیه شده است. توجه داشته باشید که می بایست بر روی دکمه ی on/off کلیک کنید تا به نرم افزار اجازه ی اعمال رنگ های جدید را بدهید.

در طی این فرایند نرم افزار فتوشاپ به صورت خودکار تغییرات مربوط به رنگی سازی تصویر را اعمال می کند.

تکنیک رنگی کردن عکس در فتوشاپ
در مرحله ی دوم رنگی کردن تصاویر در فتوشاپ، فیلتر های نورال را باز کنید

 

تکنیک دوم رنگی کردن عکس در فتوشاپ

مرحله ی اول

به منظور اعمال تغییرات و رنگ دهی به تصویر، ابتدا وارد نرم افزار فتوشاپ شوید. سپس تصویر را داخل نرم افزار بار گذاری نمایید.

در قسمت ابزار ها گزینه ای به شکل قلم و نقطه چین تعبیه شده است. این گزینه را انتخاب کنید و بر روی ابزار “QUICK SELECTION TOOL” کلیک نمایید.

رنگی کردن عکس در فتوشاپ
برای رنگی کردن عکس در فتوشاپ دو نوع تکنیک وجود دارد

 

مرحله ی دوم

در تصویر مورد نظر به دلخواه یک قسمت را به طور مثال آسمان یا چمن را وسیله ی ابزار”QUICK SELECTION TOOL”  برش دهید. سپس کلیک راست نمایید و گزینه ی “Hue Saturation” را انتخاب نمایید.

تبدیل رنگ مشکی به رنگی در فتوشاپ
در روش دوم رنگی کردن عکس در فتوشاپ، می توانید از ابزار color استفاده کنید

 

مرحله ی سوم

مطالعه
3 راه برای حذف پس زمینه در فتوشاپ

در طی این فرایند صفحه ی اعمال تغییرات نمایش داده می شود. شما ملزم هستید گزینه ی “COLORS” را فعال نمایید. با فعال سازی گزینه ی “COLORS” قسمت انتخابی به وسیله ی ابزار انتخاب سریع، از سیاه و سفید به یک تصویر رنگی مبدل می شود.

علاوه بر این، بر روی صفحه نیز یک نمایه با عنوان “PROPERTIES” نمایش داده می شود که به کاربر قابلیت تغییر رنگ به دلخواه را ارائه می دهد.

رنگ آمیزی عکس سیاه و سفید در فتوشاپ
برای رنگی کردن قسمت های ظریف از ابزار، QUICK SELECTION TOOL استفاده کنید

 

مرحله ی چهارم 

برای رنگی کردن قسمت های ظریف تصویر که به دقت بالاتری نیاز دارد، ابتدا به وسیله ی ابزار “QUICK SELECTION TOOL” دور تصویر را برش دهید.

سپس بر روی تصویر انتخابی کلیک راست نمایید و گزینه ی “Solid Color” را انتخاب کنید.
رنگی کردن عکس در فتوشاپ
برای تنظیم دقیق رنگ در عکس میزان شفافیت opacity را روی ۳۴ درصد بگذارید

 

مرحله ی پنجم

در طی انتخاب گزینه ی “Solid Color” یک نمایه با عنوان “Color Picker” نمایش داده می شود که قابلیت انتخاب رنگ از منظر طیف رنگی در درجات پر رنگ و کم رنگ را ارائه می دهد.

برای تنظیم دقیق و ظریف رنگ در تصویر به تغییر مد “Blending option” تصویر نیاز است. برای این منظور وارد پنل “Layers” شوید. سپس با انتخاب گزینه ی “Colors” میزان لایه ی “Opacity” را در میزان شفافیت ۳۴ % تغییر دهید.

فرایند رنگی کردن عکس در فتوشاپ
در فرایند رنگی کردن عکس در فتوشاپ، تون چهره اهمیت دارد

 

نکات حائز اهمیت در خصوص رنگی کردن عکس در فتوشاپ

نرم افزار فتوشاپ در تب “History” قابلیت بازگشت به مرحله ی قبل را تعبیه کرده است. در واقع این قابلیت در طول اعمال تغییرات لایه های رنگی بر روی تصاویر کاربرد دارد.

بی شک در پروسه های مختلف رنگی کردن عکس احتمال خطا وجود دارد. لذا برای ذخیره سازی مرحله به مرحله ای تصاویر وارد تب “History” شوید و از تصویر مربوطه “Snapshot” بگیرید.

همچنین در طی رنگی سازی عکس های قدیمی طراحی سایه روشن یا تون چهره بسیار حائز اهمیت است. در واقع به مقداری که تون رنگ پوست به واقعیت نزدیک تر باشد زیبایی تصویر و کیفیت تصویر نیز به مراتب بالا تر می رود.

مطالعه
آموزش تصویری افزودن فونت به فتوشاپ

توجه داشته باشید که رنگ پوست متشکل از یک رنگ خاص نیست. بلکه طیف گسترده ای از رنگ ها در زیباسازی و نزدیک سازی تصویر به واقعیت نقش دارند.

بدین ترتیب از قرار دادن شفافیت اقصی نقاط تصویر در میزان ۱۰۰ % پرهیز کنید. زیرا این مقدار از شفافیت سبب تشکیل یک تصویر غیر واقع بینانه می شود.

در مواردی احتمال دارد در تصویر قدیمی نقاط سفیدی وجود داشته باشد که مسبب کاهش کیفیت تصویر است. برای حذف نقاط سفید موجود در تصویر کلید Alt موجود در صفحه ی کیبورد را فشار دهید سپس بر روی قسمتی از تصویر که عاری از هرگونه اختلال است کلیک نمایید و بر روی نقاط معیوب تصویر سالم را کپی کنید.

آموزش رنگی کردن عکس در فتوشاپ
ذخیره ی تصویر در طول اعمال تغییرات رنگ از طریق ” Snapshot” انجام می گیرد

 

سخن پایانی

همان طور که بیان کردیم فتوشاپ نرم افزاری کاربردی است که در خصوص ساخت، ویرایش و بازسازی تصاویر قدیمی کاربرد دارد. نرم افزار فتوشاپ با قابلیت رنگی کردن تصاویر سیاه و سفید طرفداران گسترده ای در سطح جهان دارد.

روش های مختلفی با طیف فراوان برای رنگی سازی تصاویر در فتوشاپ طراحی شده است. بی شک رعایت ضوابط ظرافت و تمرکز بر احیای تصاویر قدیمی بسیار حائز اهمیت است.

یکی از ساده ترین روش های بازسازی تصاویر سیاه و سفید به تصاویر رنگی از طریق گزینه ی “Filter” میسر است.

شما می توانید در تب های موجود در فتوشاپ گزینه ی “Filter” را انتخاب نمایید. سپس بر روی گزینه ی “NERURAL FILTERS” کلیک کنید و عبارت “Colors” را انتخاب کنید.

گزینه ی “Colors” در فتوشاپ برای اعمال تغییرات رنگ دهی به تصویر نیاز به فعال سازی دارد. لذا به منظور رنگی کردن عکس بر روی فعال سازی “Colors” کلیک کنید.

در طی این فرایند نرم افزار فتوشاپ به صورت خودکار تغییرات رنگ دهی به تصویر را اعمال می کند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

1 دیدگاه

  1. … [Trackback]

    […] Info to that Topic: yeksoal.com/کامپیوتر-و-اینترنت/آموزش-فتوشاپ/نحوه-رنگی-کردن-عکس-در-فتوشاپ-تنها-با-چند/ […]