رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

راههای بهبود امنیت شبکه های کامپیوتری

راههای بهبود امنیت شبکه های کامپیوتری - یک سوال

راههای بهبود امنیت شبکه های کامپیوتری کدام اند؟
داشتن یک شبکه امن مستلزم استفاده از تکنیک های مختلف است که در ادامه به برخی اشاره می شود.

کنترل دسترسی
یکی از اساسی ترین اقدامات برای امنیت شبکه، کنترل دسترسی است. در این راه حل باید مطمئن شوید که کاربران و دستگاه های غیرمجاز به شبکه دسترسی ندارند. همچنین اگر گاهی مجبور به دسترسی به برخی افراد هستید، باید منابع محدودی را به آنها بدهید تا در امنیت شبکه اختلال ایجاد نکنند. کاری که به درد دادگاه نمی خورد!
همیشه مراقب باشید که دسترسی به سطح مدیریت را به کسی ندهید.

پیشگیری از از دست دادن داده (DLP)
پیشگیری از از دست دادن داده یا DLP مجموعه ای از اقدامات است که شبکه شما را در برابر از دست دادن داده ها محافظت می کند. این فرآیند (DLP) از ارسال اطلاعات شبکه به جای دیگر توسط کاربران جلوگیری می کند، نمی توانند آن را چاپ کنند و اجازه آپلود فایل ها را ندارد. می توان گفت این یک نوع بیمه اطلاعاتی است!

از ضد بدافزار استفاده کنید
تعداد افرادی که شبکه آنها توسط بدافزار هک شده است بسیار زیاد است. زیرا اکثر آنها فکر نمی کنند که بدافزاری از طریق یک برنامه دانلود یا هر راه دیگری وارد شبکه آنها شده است. بدافزار به ویروس ها، تروجان ها و کرم هایی گفته می شود که به راحتی وارد شبکه شما می شوند و در نهایت به تمام قسمت های شبکه و سیستم های آن سرایت می کنند.
این بدافزار ممکن است ماه ها بدون اینکه متوجه شوید شبکه شما را آلوده کند. بنابراین برای جلوگیری از وجود این بدافزار در شبکه، علاوه بر رفتار ایمن، باید از نرم افزارهایی مانند آنتی ویروس استفاده کنید. این نرم افزارها به طور مداوم محتوای ورودی به شبکه را اسکن می کنند و در صورت وجود بدافزار از ورود آن جلوگیری می کنند.

مطالعه
آل این وان چیست؟ مزایا و معایب استفاده از کامپیوتر آل این وان

برنامه های کاربردی امن
در هر شبکه تعدادی برنامه و برنامه ضروری وجود دارد. متأسفانه بسیاری از هکرها از آسیب پذیری های این برنامه ها برای دسترسی به شبکه شما استفاده می کنند. بنابراین باید با بررسی دقیق این برنامه ها چه از طریق سخت افزار و چه از طریق نرم افزار از امنیت بالای برنامه های خود اطمینان حاصل کنید. یکی از بهترین راه ها برای انجام این کار، به روز رسانی مداوم این برنامه ها است.

استفاده از فایروال
فایروال مانند یک دیوار یا بهتر است بگوییم یک مانع است! مانعی بین شبکه شما و شبکه های غیر قابل اعتماد مانند اینترنت. فایروال ها مجموعه ای از قوانین و فیلترها دارند که به ترافیک خارجی اجازه عبور یا مسدود کردن آن را می دهد. فایروالی که در شبکه ایجاد می کنید می تواند نرم افزار، سخت افزار یا حتی هر دو باشد.
فایروال های نرم افزاری بر روی سیستم های شبکه شما نصب می شوند. اما فایروال های سخت افزاری (مانند تصویر زیر) به صورت فیزیکی به اجزای شبکه اضافه خواهند شد.

مطالعه
چگونه مشکل صفحه آبی مرگ ویندوز را حل کنیم؟

توجه: توجه داشته باشید که فایروال معمولاً از بسیاری از تهدیدات امنیتی شبکه جلوگیری می کند. اما توانایی مقابله با بسیاری از آنها را ندارد. به همین دلیل توصیه می شود علاوه بر فایروال شبکه قدرتمند، در صورت نیاز از انواع دیگر فایروال ها نیز استفاده کنید.

رفتار ایمن در برابر ایمیل ها
بسیاری از هکرها با ارسال ایمیل به شبکه نفوذ می کنند. به عنوان مثال، برخی از آنها تکنیک های مهندسی اجتماعی را اجرا می کنند. به این ترتیب هکر یک ایمیل تبلیغاتی برای شما ارسال می کند و از شما می خواهد که یک حساب کاربری در وب سایت خود ایجاد کنید تا دوره، فایل و فایل ارزشمندی را دریافت کنید!!
در ادامه مسیر، از آنجایی که اکثر افراد رمزهای عبور یکسانی را در حساب های خود قرار می دهند، هکر از طریق رمز عبوری که ایجاد کرده اید به سایر حساب ها یا نرم افزارهای شما دسترسی پیدا می کند و در نهایت شبکه شما را هک می کند.
البته همه نفوذها از طریق ایمیل و با استفاده از تکنیک های مهندسی اجتماعی انجام نمی شود. برخی از ایمیل ها حاوی پیوندهایی هستند که اگر به سادگی روی آنها کلیک کنید، می تواند امنیت شبکه را به خطر بیندازد. به همین دلیل باید مراقب رفتار خود در دنیای رسانه به خصوص ایمیل باشید.

تقسیم بندی شبکه
بخش‌بندی شبکه، ترافیک آن را به بخش‌های مختلف دسته‌بندی می‌کند. این امر بررسی و اجرای عملیات امنیتی روی آن را آسان تر از همیشه می کند. اگر به امنیت شبکه خود اهمیت می دهید، حتما این راهکار امنیتی را اجرا کنید تا خیالتان راحت تر شود.

مطالعه
روش‌های بزرگ‌نمایی یک تصویر روی چند مانیتور

تحلیل رفتاری
وقتی شبکه ای هک و هک می شود یک سری ناهنجاری ها در آن رخ می دهد. این رویدادها اغلب از اعضای شبکه پنهان هستند. اما اگر ابزارهای تحلیل رفتاری را در شبکه داشته باشید، می توانند وقوع رویدادهای غیرعادی را تشخیص دهند. به این ترتیب، اعضای امنیت شبکه می توانند به محض اطلاع از مشکل، برای رفع آن اقدام کنند.

از خدمات امنیت ابری استفاده کنید
امنیت ابری به مجموعه ای از خدمات امنیتی، فناوری ها و برنامه های کاربردی اطلاق می شود که امنیت شبکه شما را افزایش می دهد. البته استفاده از این خدمات به صورت پیش فرض الزامی نیست. اما اگر برای شما مهم است که شبکه شما تا حد امکان امن باشد و در صورت حمله یا حوادث دیگر دور از دسترس نباشد، ابر می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. استفاده از فناوری ابری مزایای زیادی دارد.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه