رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

سوئیچ مدیریتی

switch type - سوئیچ مدیریتی

سوئیچ های شبکه برای اتصال گره ها در یک شبکه از دستگاه هایی مانند هاب، سوئیچ، روتر و غیره استفاده می شود. این اتصال در واقع امکان انتقال اطلاعات بین دستگاه های موجود در شبکه را فراهم می کند.
سوئیچ شبکه یک دستگاه شبکه فعال است که اگرچه شبیه هاب است، اما بسیار هوشمندتر از آن است. طبق مدل OSI سوئیچ ها معمولا در لایه ۲ یا لایه Data Link کار می کنند و وظیفه این سخت افزارها انتقال بسته های داده از یک دستگاه به دستگاه دیگر از طریق شبکه و بر اساس آدرس های سخت افزاری (آدرس های مک) است.
سوئیچ های شبکه کامپیوتری معمولاً در لایه ۲ مدل OSI و با پروتکل اترنت کار می کنند، اما سوئیچ هایی وجود دارند که وظایف مسیریابی و لایه ۳ را نیز انجام می دهند. سوئیچ هایی نیز وجود دارند که می توانند به عنوان ماژول های نرم افزاری در فناوری های مجازی سازی مانند Vmware NSX استفاده شوند، اما سوئیچ سخت افزاری با چندین پورت اترنت برای همه شبکه ها الزامی است.

سوئیچ مدیریتی چیست؟
سوئیچ مدیریت شده کنترل بیشتری بر ترافیک LAN نسبت به سوئیچ غیر مدیریتی دارد و از ویژگی های پیشرفته ای برای این کنترل استفاده می کند. یک سوئیچ را در نظر بگیرید: ما می دانیم که همه سوئیچ ها دارای یک جدول آدرس مک هستند، اما گاهی اوقات می خواهیم نحوه عملکرد سوئیچ را در این جدول تعیین کنیم. برای چنین کارهایی سوئیچ باید راهی داشته باشد که بتوانیم آن را مدیریت کنیم، یعنی خروجی داشته باشد که از طریق آن بتوانیم به سیستم عامل داخل سوئیچ دستور دهیم که چه کاری انجام دهد و چه کاری را انجام ندهد. در نتیجه باید از سوئیچ Manageable استفاده کنیم.

مطالعه
معرفی تلگرام های فارسی جدید

برای مثال، اگر بخواهیم سوئیچ را وارد کنیم که بخشی از یک LAN بزرگ با صدها کاربر است، باید از سوئیچ مدیریت استفاده کنیم تا بتوانیم پورت های Trunk، VLAN، کیفیت خدمات، پروتکل های VTP، درخت پوشا و غیره را پیکربندی کنیم. بر. اگر بخواهیم دستگاهی را پیکربندی کنیم باید بتوانیم با آن ارتباط برقرار کنیم، چنین دستگاهی دارای سیستم عامل است. سیستم عامل داخل دستگاه های سیسکو iOS است.

ویژگی های مهم سوئیچ مدیریت
ویژگی های اضافی که سوئیچ های مدیریت شده در مقایسه با سوئیچ های مدیریت نشده ارائه می دهند عبارتند از:

کیفیت خدمات – QoS
این شامل اولویت بندی ترافیک شبکه است که با اختصاص اولویت بالاتر به ترافیک اهمیت بیشتری دارد. این کار باعث افزایش کارایی شبکه می شود. این از داده‌های حساس تاخیری مانند Real Time Vioce پشتیبانی می‌کند. به عنوان مثال اگر بسته صوتی برای انتقال در شبکه داریم، باید مطمئن باشیم که بیشترین اولویت با این بسته های صوتی خواهد بود تا در تماس تلفنی قطع یا تاخیری ایجاد نشود.

مطالعه
نحوه غیر فعال کردن CHKDSK در هنگام راه اندازی

شبکه های محلی مجازی
VLAN ها به دستگاه ها اجازه می دهند تا به طور منطقی گروه بندی شوند تا ترافیک بین این گروه ها را جدا کنند، حتی اگر ترافیک از طریق یک شبکه فیزیکی رد و بدل شود. این دسته بندی و جداسازی ترافیک غیرضروری شبکه را کاهش می دهد. به عنوان مثال با تقسیم بندی گروه های فروش و مالی سازمان، اطلاعات مالی مهم و حساس بدون تاخیر بین کاربران بخش مالی منتقل می شود و در عین حال گروه فروش نیز از آنها مطلع نمی شود. نتیجه چیست؟ کارایی بیشتر و امنیت بیشتر.

افزونگی
با وجود افزونگی، اگر یک اتصال یا کابل در شبکه قطع شود، ایجاد یک مسیر جایگزین برای داده ها و ترافیک از خرابی شبکه و خرابی جلوگیری می کند. افزونگی در شبکه با استفاده از پروتکل STP یا Spanning Tree ارائه می شود. یعنی STP باعث ایجاد افزونگی در شبکه می شود و در عین حال از ایجاد حلقه جلوگیری می کند. الگوریتم STP چندین مسیر فعال بین سوئیچ ها ایجاد می کند، اما تنها یک مسیر فعال را می توان در یک زمان بین دو دستگاه استفاده کرد. در نتیجه، حلقه‌ها و حلقه‌ها ایجاد نمی‌شوند و پیوندهای افزونه به عنوان پشتیبان وجود دارند.

Port Mirroring
مانیتورینگ پورت برای تشخیص خطاها و مشکلات شبکه استفاده می شود. Port Monitoring ترافیک شبکه را کپی می کند و آن را به پورتی در همان سوئیچ می فرستد تا تجزیه و تحلیل شبکه آن را تجزیه و تحلیل کند. این مشکل مشکلات شبکه در ترافیک آزمایشی در پورت ها یا سایر بخش ها را برطرف می کند. مزیت چیست؟ با استفاده از این قابلیت می توانید بدون اینکه شبکه را از دسترس خارج کنید، عیب یابی کنید.

مطالعه
ریست کردن Cmos مادربرد چطوری است؟

استفاده از سوئیچ مدیریت
با ارزیابی نیازهای شبکه، می توانید سوئیچ مناسب را انتخاب کنید. پیشنهاد می کنیم مقاله راهنمای خرید سوئیچ شبکه را مطالعه کرده و از اطلاعات مفید آن استفاده کنید. اگر نیاز به کنترل رفتار ترافیک در LAN یا استفاده از خدمات پیشرفته مانند شبکه های محلی بی سیم یا IP تلفن دارید، استفاده از سوئیچ های مدیریت شده توصیه می شود. آنچه مسلم است این است که از آنجایی که سوئیچ های مدیریتی دارای امکانات بیشتری هستند، قیمت بیشتری نیز دارند. اگر پاسخ هر یک از سوالات زیر مثبت است، سوئیچ مدیریت برای شما مناسب است و اگر پاسخ شما به همه آنها منفی است، سوئیچ غیر مدیریتی کافی است.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.