رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

بهترین شهر ایران برای زندگی

بهترین شهر ایران برای زندگی کجاست؟ برای پاسخ به این سوال بهتر است بدانید که فاکتورهای گوناگونی مانند آب و هوا، منابع، کسب و کار، امکانات رفاهی و هزینه ها در رده بندی کردن بهترین شهر ایران تاثیر مستقیمی دارد. طبق این اساس که هر شخص، از معیارهای گوناگونی جهت داشتن یک زندگی مورد پسند برخوردار است. لذا شهری که افراد برای کار و زندگی انتخاب می‌کنند، اولین و مهم ترین معیار آنان است.

در واقع شهری که بتواند خواسته ها و اولویت های فرد را برآورده کند، مناسب ترین شهر برای زندگی است. رده بندی شهرها طبق آب و هوا، منابع، هزینه ها، کسب و کار و امکانات صورت می گیرد. ما در ادامه شما را با بهترین شهر کشور ایران برای زندگی و امکانات آن آشنا می کنیم.

بهترین شهر برای زندگی از نظر یونسکو

تبریز، یکی از زیباترین شهرهای ایران است، شهری که از نظر یونسکو بهترین شهر برای زندگی معرفی شده‌است. این شهر در استان آذربایجان شرقی واقع در شمال غرب کشور است و از قدمتی ۴ هزار ساله برخوردار است. شهر تبریز به عنوان بزرگ ترین قطب فرهنگی، ارتباطی، بازرگانی، آموزشی، نظامی و صعنتی است که به عنوان مهمترین شهر آذربایجان شناخته می شود.
iran1 - بهترین شهر ایران برای زندگی
در شهر تبریز فعالیت هایی مانند صنایعی مثل اتومبیل‌سازی (خودرو دیزل، تراکتور ایران)، محصولات بزرگ غذایی (آیدین، شونیز، آناتا، شیرین عسل) و ریخته گری (ریخته گری ایران) انجام میگیرد. این شهر به‌ شهر اولین ‌ها معروف است. زیرا بسیاری از اولین صنایع همچون اولین کبریت ‌سازی صنعتی، اولین داروخانه، اولین مخابرات، اولین شهرداری و غیره در شهر تبریز ساخته‌شده‌است.

امکانات و آب و هوای شهر تبریز

بر اساس تحقیقات سازمان ملل، شهر تبریز به عنوان بهترین شهر برای زندگی، انتخاب شده است. زیرا این شهر دارای طبیعت زیبا، ساختمان های مدرن، آثار تاریخی فراوان، مساجد زیبا، پاکیزگی شهر، فرودگاه و… برخوردار است. زبان مردم شهر تبریز اغلب به زبان ترکی آذربایجانی (آذری) است.

این شهر از آب ‌و هوای کوهستانی برخوردار است و جزء سردترین شهرهای ایران به حساب می آید؛ از این رو پیشنهاد می شود که برای سفر به شهر زیبای تبریز، فصل تابستان را انتخاب کنید.

مطالعه
معروف ترین و لاکچری ترین رستوران های تهران برای شکم گردی

کلیسای مریم مقدس، خانه مشروطه، مسجد جامع، دره لیقوان، بازار بزرگ سنتی، پارک ائل گلی، مسجد کبود، پارک باغلار باغی، ارگ علیشاه و مراکز خرید مدرن از بناهای تاریخی و جاذبه های گردشگری شهر تبریز به شمار می روند.

از دیگر دلایلی که تبریز را به بهترین شهر ایران برای زندگی تبدیل کرده است وجود فرودگاه بین‌المللی، راه‌ آهن، هتل‌ های ۵ ستاره، صنایع دستی و غذاهای محلی لذیذ و بسیار خوشمزه این شهر است.
iran2 - بهترین شهر ایران برای زندگی

بهترین شهر ایران از نظر کسب و کار

همانطور که مشخص است بیشترین اشتغال کشور ایران، شهر تهران است؛ در حقیقت پایتخت از نقش بسیار مهمی در اقتصاد کشور برخوردار است. این شهر بخش عمده ‌ای از تولیدات صنعتی کشورمان را به خود اختصاص داده است.  شهر تهران علاوه بر اینکه بزرگ ‌ترین و پر جمعیت‌ ترین شهر ایران است، به عنوان سومین شهر پر جمعیت خاورمیانه نیز شناخته شده است.
iran4 - بهترین شهر ایران برای زندگی
این شهر به‌ مرکز سیاسی، اقتصادی و صنعتی ایران شهرت دارد. به همین دلیل تهران، شهری پر از امکانات و فرصت ‌های شغلی است و بهترین شهر ایران از نظر کسب ‌و کار به حساب می آید. شهر اراک در استان مرکزی و شهر یزد نیز پس از شهر تهران، جزء اشتغال ‌زا ترین شهر های ایران به شمار می روند.

بهترین شهر ایران از نظر آب و هوا

کشور عزیزمان ایران، همیشه کشوری چهار فصل بوده و از اقلیم و تنوع آب‌ و هوایی گسترده ‌ای برخوردار است. شمال این کشور دارای اقلیمی مرطوب با آب و هوای مطبوع است، مرکز آن نیز اقلیمی بیابانی با هوایی بسیار گرم دارد، غرب کشور از اقلیم کوهستانی با هوای سرد و یخبندان برخوردار است و شرق آن  دارای اقلیمی خشک با روزهای گرم و شب ‌های سرد است.

با توجه به این تنوع انتخاب بهترین شهر ایران از نظر آب ‌و هوایی کمی دشوار می شود؛ چرا که هر فصل از جذابیت خاص خود برخوردار است. اما مهم ترین شرایط لازم برای زندگی در هر شهری، داشتن آب ‌و هوای تمیز، مطبوع و خنک است.

ارزان ترین شهر ایران برای زندگی

عوامل گوناگون، تاثیر مستقیمی بر هزینه های زندگی در شهرها دارند. علاوه بر هزینه مسکن و خوراک که جزء مهم ترین هزینه ها به شمار می رود، وجود هزینه هایی مانند هزینه آموزش، پوشاک، امکانات شهری، حمل و نقل و غیره از لزومات زندگی هر فرد محسوب می شود.
iran3 - بهترین شهر ایران برای زندگی
میزان معاملات، قیمت زمین و موقعیت‌ های شغلی، از جمله عواملی هستند که روی هزینه های مسکن تاثیری مستقیم می گذارند.  درآمد افراد جهت پرداخت هزینه مسکن در گران‌ ترین شهر ها حدود ۶۰ درصد و در ارزان‌ ترین شهرها حدود ۲۰ درصد، اختصاص می یابد. استان یزد و کهکیلویه و بویر احمد طبق آمار سال ۱۳۹۸، جزو ارزان‌ ترین استان‌ ها از نظر قیمت مسکن، به شمار می روند؛ اما این موضوع نیز وجود دارد که هزینه ‌های دیگر زندگی در این شهرها با تهران و دیگر شهرهای گران، کاملا برابر است.

مطالعه
نگاهی به محله چرخاب اصفهان

شهر قم

در حال حاضر شهر قم ارزان ‌ترین شهر ایران برای زندگی است. در این شهر آب ‌و هوای خشک در ۹ ماه از سال وجود دارد که قم را به گزینه مناسبی برای زندگی تبدیل کرده است. طبق گزارش خبرگزاری ایرنا استان قم، در دی ماه ۱۴۰۰ از کمترین نرخ تورم سالانه با میزان ۳۵,۸ درصد برخوردار بوده است. این دلیل باعث شده تا شهر قم در سال‌ های اخیر از رشد جمعیت قابل توجهی برخوردار باشد.
iran7 - بهترین شهر ایران برای زندگی
از مهم ترین دلایلی که موجب رشد جمعیت شهر قم شده‌است می توان نزدیکی به پایتخت، موقعیت بین راهی، وجود حرم حضرت معصومه (س)،  وجود بزرگ ‌ترین حوزه علمیه جهان تشیع و چند شهرک صنعتی را نام برد. به علاوه وجود صنعت گردشگری علل خصوص توریسم مذهبی باعث رونق بازار کار در این شهر شده است. استان‌ مرکزی و استان مازندران، پس از قم جزء ارزان‌ترین استان ‌های کشور محسوب می شوند.

بهترین شهر ایران برای زندگی از نظر منابع

بهترین شهر کشور ایران برای زندگی از نظر منابع، گچساران است. این شهر در جنوب غربی استان کهکیلویه و بویراحمد واقع شده‌است. شهر گچساران علاوه بر طبیعت زیبایی که دارد یکی از شهرهای صنعتی کشور ایران نیز محسوب می شود.

امروزه شهر گچساران به ‌عنوان غنی‌ ترین شهر ایران از نظر منابع، شهرت پیدا پیدا کرده. زیرا این شهر بیش از ۲۰ درصد منابع نفتی ایران را در خود جای داده‌است. این شهر به دلیل برخورداری از دومین میدان بزرگ نفتی کشور و میدان‌ های گازی به سرزمین آب و آتش شهرت دارد.

از دیگر لقب های گچساران می توان به بام نفتی ایران اشاره نمود. زیرا در این شهر مرتفع ‌ترین میدان نفتی کشور، واقع شده‌است. منابع درآمد اقتصادی شهر گچساران از گذشته تا امروز بسیار متنوع بوده که از مهم ترین آن ها می توان به بهره‌ برداری نفت و گاز، وجود شهرک کشاورزی امامزاده جعفر، شهرک صنعتی چهار بیشه و باغ های مرکبات اشاره کرد.
iran5 - بهترین شهر ایران برای زندگی

شهر گچساران

در چند سال گذشته به دلیل زیر ساخت‌های اولیه مثل آب، برق، گاز، اینترنت پرسرعت، زیباسازی سیمای روستایی و طرح ‌های کشاورزی در روستاهای گچساران موجب شده تا مهاجران روستاهای اطراف گچساران به روستا ها بازگردند.

مطالعه
کاخ میر بلاروس؛ الماسی در میان اروپای شرقی

شهر گچساران از آب ‌و هوای معتدل و خشکی برخوردار است. وجود مکان های دیدنی گچساران  همچون گنبد لیشتر، روستای مارین، قلعه بابا کلان، پل ساسانی خیرآباد، دژ سلیمان، چهارطاقی خیرآباد و طبیعت بی نظیر این منطقه باعث مهاجرت افراد و جذب گردشگران بسیاری به این شهر شده‌است.

بهترین شهر برای زندگی از نظر امکانات

امروزه تهران، از نظر امکانات به بهترین شهر برای زندگی تبدیل شده‌است. وجود بهترین دانشگاه‌ های کشور، بهترین شرکت ها، بهترین بیمارستان‌ ها و خدمات درمانی، بهترین مراکز تجاری، کامل‌ترین خدمات حمل‌ونقل مثل مترو، اتوبوس، ایستگاه راه‌آهن و فرودگاه در این شهر، آن را به شهری همه پسند تبدیل کرده است. شهر تهران به‌عنوان پایتخت کشور، اولین مکان انتخابی مناسب برای گردشگران خارجی به شمار می رود.

این شهر از دیدنی ‌ها و مکان‌ های تفریحی بسیاری برخوردار است. از جمله مکان های دیدنی شهر تهران می توان به پیست‌ های اسکی، موزه ها، کاخ ها، رودها و سدهای پر آب، باغ‌ های تاریخی، پارک های جنگلی، پارک ‌های شهری، باغ ‌وحش، برج میلاد، برج آزادی و مراکز خرید بزرگ اشاره کرد.  شهر تهران بخش عمده اقتصاد ایران و بیش از نیمی از فعالیت ‌های صنعتی کشور را در خود جای داده‌است.
iran8 - بهترین شهر ایران برای زندگی
تهران[/caption]

نتیجه گیری

امیدواریم در مقاله بالا توانسته باشیم به شما در انتخاب بهترین شهر کشور ایران برای زندگی کمک کنیم. همانگونه که در بالا نیز اشاره کردیم ایران یک کشور پهناور و چهار فصل است که هر کدام از شهرهای آن دارای امکانات رفاهی و جاذبه های گردشگری هستند.

اگر نکته‌ای را از قلم انداخته‌ایم خوشحال می‌شویم شما برای دیگر مخاطبان به اشتراک بگذارید تا دیگران نیز بتوانند از تجربیات شما استفاده کنند.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

 

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.