رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

دریاچه ارواح؛ مرموز اما جذاب!

یکی از بهترین مکان هایی که شما در هنگام سفر به استان مازندران می توانید به آن سر بزنید دریاچه ارواح است. این دریاچه در میان افراد محلی که در آن منطقه زندگی می کنند به نام دریاچه ممرز شناخته می شود. جنگل هایی که در اطراف این دریاچه پدیدار شده‌اند جزو زیباترین و بکرترین نقاط جنگلی شمال کشور به حساب می‌آیند که در سال هزاران هزار گردشگر به سراغ این طبیعت زیبا می روند. اگر شما نیز یکی از دوستداران چنین مناطقی هستید و مسیر دسترسی به این دریاچه عجیب را می خواهید تا انتها با ما همراه باشید.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

دریاچه ارواح کجاست؟

همان طور که می دانیم ذهن انسان می توانید در خصوص امور ناشناخته تخیل ایجاد کند. دریاچه ارواح نامیست که بعد از شنیدنِ آن تصویری مه آلود و ترسناک در ذهن خطور می کند. این دریاچه تاکنون زیستگاه بسیاری از حیوانات و گیاهان را فراهم کرده است. هنگام رسیدن به این دریاچه شما با یک معجزه الهی رو به رو خواهید شد.

این دریاچه 47 کیلومتر مانده به نوشهر واقع‌شده و فاصله کمی صلاح الدین، دارد. اگر شما از شهر نور به سمت نوشهر حرکت می کنید، می توانید از چندین مسیر مختلف به سراغ این دریاچه بروید. جاده های مختلفی اعم از جاده بلده، جاده دریا بیشه و جاده ونوش شما را به ابتدای جنگل های اطراف دریاچه ارواح می رسانند.

همان طور که ذکر شد یکی از جاده هایی که شما را به این دریاچه می رساند، جاده ونوش است، که از روستاهای صلاح الدین و ونوش می گذرد. بعد از گذراندنِ این دو شما به نگهبانی ورودی منطقه محافظت‌شده اطراف این دریاچه می رسید. برای آن که شما بتوانید از این بین عبور کنید، نیازمند به مجوز هستید.

لازم به ذکر است این اجازه عبور برای عموم گردشگران داده خواهد شد، پس زیاد نگران این موضوع نباشید. توجه داشته‌باشید، در شرایطی که آب و هوا مناسب نباشد، هیچ کس حق عبور از این نگهبانی را ندارد و اجازه بازدید از این منطقه به افراد داده نمی شود. بعد از آن که شما از نگهبانی عبور کردید و با گذراندن 15 کیلومتر در جاده خاکی با تابلوهای دریاچه ارواح برخورد خواهید داشت، بهتر است ادامه مسیر را پیاده و یا با ماشین های آفرود بپیمایید.
دریاچه ارواح
اگر قصد داشته باشید ادامه مسیر را پیاده طی کنید، در حدود 20 الی 30 دقیقه بعد شما به دریاچه خواهید رسید. مسیر پیاده روی در این بین از بین جنگل های بکر اطراف این دریاچه عبور می کند و شما می توانید از این مسیر لذت ببرید. لازم به ذکر است در صورتی که نگهبانی بسته بود، شما با صدا زدن نگهبان ها می توانید از آن ها درخواست کنید که دروازه ها را باز کنند. برای آن که شما بتوانید در این مسیر با ماشین های آفرود حرکت کنید، باید از طرف محیط بانی مجوزهای لازمه را دریافت کرده تا بتوانید از نگهبانی عبور کنید.

مسیر دسترسی به دریاچه ارواح

در بخش قبلی شما را با آدرس این دریاچه عجیب و زیبا آشنا کردیم. اما یکی از سؤالاتی که ممکن است، در ذهن نقش ببندد. این است که چگونه باید به این جاده برسیم؟ در اولین قدم شما باید خودتان را به جاده اصلی نور به سمت نوشهر برسانید. بعد از آن که 12 کیلومتر را از روستای ونوش گذراندید، به یک بریدگی خواهید رسید. بعد از عبور از این بریدگی به یکی از بریدگی های دیگر خواهید رسید، باید این بریدگی را دور بزنید و وارد جاده خاکی شوید. این جاده خاکی در کنار شهرک دفاع قرار دارد. بعد از گذراندن 100 متر به جاده شرکت چکش می رسید. در این جاده باید در حدود 3 کیلومتر رانندگی کنید تا به یک دو راهی برسید.

مطالعه
10 دلیل برای سفر به کی اف، پایتخت اوکراین

در سمت چپ این جاده شما ورودی یک نگهبانی را مشاهده خواهید کرد که باید از این نگهبانی کسب اجازه کنید و به مسیر جنگلی وارد شوید. همان طور که در بالاتر اشاره شد، شما می توانید این مسیر را پیاده روی کنید و یا با خودروهای آفرود از این مسیر لذت ببرید. در انتهای این جاده خاکی شما به دریاچه ارواح خواهید رسید.

علت نام گذاری دریاچه ارواح

شاید پیش خود فکر کنید که اصلاً چرا این دریاچه به این نام شناخته‌شده است؟ یکی از اصلی ترین علت هایی که این دریاچه نامش دریاچه ارواح گذاشته‌شده ، به موقعیت ویژه و تصاویر خاص این دریاچه مربوط است. این دریاچه دارای درختان شکسته ممرز در اطراف خود است که سایه این درخت ها در آب افتاده و به نوعی باعث پدیدار شدن صحنه های ترسناکی می شود.

در این دریاچه شما مه شدیدی را مشاهده خواهید کرد که در اطراف این دریاچه نیز وجود دارد. به همین دلیل است که مردم این دریاچه را به نام دریاچه ارواح می شناسند. علاوه بر این، دریاچه ارواح را دریاچه ممرز نیز می شناسند که این نام به دلیل وجود درختان ممرز در اطراف این دریاچه است. توجه داشته باشید که علت نام گذاری این دریاچه به این نام هیچ ربطی به اعتقادات خرافی و ماورا طبیعی ندارد و صرفاً گردشگران این نام را برای این دریاچه انتخاب کرده اند.
دریاچه ارواح

بهترین زمان سفر به تالاب ارواح نوشهر

شما می توانید در هر فصلی که دوست داشته باشید به سراغ این دریاچه بروید. دریاچه ارواح زیبایی خود را در تمامی فصل ها ثابت کرده است. تغییرات فصلی هیچ گونه تأثیری بر روی زیبایی این منظره نمی گذارد و دیدنی های آن را کاهش نمی دهد. توجه داشته باشید جاده هایی که به این دریاچه ختم می شوند، در فصل های پاییز و زمستان به دلیل بارش های باران بسیار لغزنده و حالت باتلاقی شکل را به خود می گیرند.

بنابراین بهتر است، موقعی که به این طبیعت بکر سر می زنید، در اواسط بهار و تا پایان فصل تابستان برای بازدید آن بروید. در فصل های بهار و تابستان مسیر دسترسی شما به این دریاچه بسیار راحت تر خواهد بود. در این دو فصل این دریاچه در بهترین و مطبوع ترین زمان خود قرار دارد. علاوه بر این موضوع شما از خطر حیوانات وحشی نیز در امان هستید و نگرانی و استرس در خصوص این موضوع نخواهید داشت.

بسیاری از افراد علاقه دارند که سفرهای خود را در فصل های پاییز و زمستان انجام دهند و از منظره های درختان نارنجی و سفید لذت ببرند. در این صورت شما می توانید با رعایت کردن اصول ایمنی از این منطقه بازدید داشته باشید. در این فصل ها بهتر است قبل از غروب آفتاب یا زمانی که بارش کمی وجود دارد و آب و هوا مساعد است دیدن کنید.

صدای خاصی که در دریاچه ارواح می‌ شنوید

به دلیل باورهایی که مردم در خصوص این دریاچه دارند، سال های بسیار طولانی این جاذبه دست نخورده باقی مانده است. این امر باعث‌شده که محیط این دریاچه بکر باقی بماند. مساحت این دریاچه امروزه به بیش از 40 هکتار می‌رسد، اما سکوتی بسیار عمیق این مساحت را فرا گرفته‌است. همین دلیل باعث شده که بتوانید به راحتی صدای زیبای دریاچه ارواح را بشنوید. این سکوت ترکیبی از صدای حیوانات در فضایی رعب آور است که در گذشته مردم محلی به این فکر می کردند این صداها توسط ارواح موجود در این دریاچه به وجود آمده است.

مطالعه
جاهای دیدنی رشت از خود شهر تا اطراف آن با آدرس و عکس

از طرف دیگر شما شاهد تنه های خشک درختان ممرز در این دریاچه خواهیدبود که انعکاس آن ها در داخل آب به خصوص در هوای تیره و روشن خوفناک به نظر می رسد. صداهایی که شما در اطراف این دریاچه می شنوید، دقیقاً شبیه به ناله های ارواحی است که هر یک از تنه های این درختان بیرون می زند. این صداها باعث‌شده تا به امروز برای این دریاچه هزاران هزار داستان و افسانه های مختلف ساخته‌شود. اما اگر واقعیت را ببینیم کسی تا به امروز ارواحی در این دریاچه ندیده است.

حیوانات دریاچه ارواح و صدای آن ‌ها

حیواناتی که در اطراف و یا خود دریاچه ارواح زندگی می کنند، از خود ترکیب صدایی را به نمایش می گذارند که شعله ترس را در دل تمامی افراد روشن می کند. این دریاچه محل زندگی بسیاری از دوزیستان و خزندگان مختلفی است که می توان به وزغ و مار اشاره کرد. در کنار این نوع از حیوانات شما حیواناتی اعم از روباه، سگ های وحشی و گراز را مشاهده خواهید کرد که در آن نزدیکی زندگی می کنند.

شنیدنِ صدای هر یک از این حیوان ها قبل از غروب خورشید ترسناک نیست. توجه داشته باشید که هیچ گونه ترسی را در خصوص وجود این حیوانات در اطراف خود در دل خود راه ندهید. شما با حفظ نکات ایمنی، رعایت خون سری و داشتن تجهیزات مناسب برای یک سفر ایمن می توانید از این دریاچه به خوبی دیدن کنید.
دریاچه ارواح

امکانات دریاچه ارواح نوشهر

همان طور که گفتیم این دریاچه در میان جنگل های بکر مازندران قرار گرفته و تا کنون دست نخورده باقی مانده است. بکر بودن و دست نخورده بودن بافت جنگلی این منطقه باعث شده که حیوانات وحشی بسیاری در اطراف این دریاچه دیده شوند. بهتر است در هنگام بازدید از این منطقه اطراف خود را با احتیاط نگاه کنید. همین طور هیچ گونه امکانات رفاهی در اطراف دریاچه ارواح و جنگل های اطراف آن مشاهده نخواهید کرد. اگر شما قصد دارید در این منطقه اقامت داشته باشید یا برای صرف غذا به این منطقه می روید باید تمامی وسایل و مواد غذایی مورد نیاز خود را به همراه داشته باشید.

بهتر است به این نکته توجه داشته باشید که هیچ گونه زباله ای را در این محیط باقی نگذارید و سعی کنید که این طبیعت بکر زیبا را حفظ کنید تا دست نخورده باقی بماند. آلوده‌کردنِ اطراف و خود دریاچه باعث ایجاد صدمات بسیار خطرناک و جبران ناپذیر به اکوسیستم این دریاچه می شود. در نتیجه زباله های خود را در اطراف دریاچه ارواح رها نکنید و به طبیعت نیز آسیب نرسانید.

در سفر به دریاچه ارواح با خود چه ببریم؟

اولین قدم برای رفتن به این دریاچه این است که ایمنی و سالم بودن وسیله ای که قصد دارید به این سفر بروید را چک کنید. در صورتی که خرابی وسیله نقلیه شما ، مشکلات جدی برای شما در دریاچه ارواح به وجود خواهدآمد. برای بازدید از این منطقه بهتر است دسته جمعی یا گروهی بروید. اگر قصد دارید در فصل های سرد و پر بارش به سراغ این دریاچه بروید بهتر است تجهیزات ایمنی مناسب را به همراه خود داشته باشید.

پوشیدنِ لباس های بارانی و چکمه های مناسب یکی از لوازم ضروری در فصل های سرما است. برای آن که شما بتوانید در اطراف دریاچه ارواح کمپ بزنید باید چادر و تمامی وسایل مورد نیاز برای کمپینگ را به همراه خود داشته باشید. برخی از وسایل مورد نیاز می توان به غذای مناسب، آب کافی و خوراکی های مورد نیاز خود با توجه به مدتی که قصد اقامت در این منطقه را دارید را به همراه خود داشته باشید. کیسه های خواب مناسب و ابزارهای روشنایی از دیگر ابزارهایی می باشند که شما باید به همراه خود داشته باشید.

مطالعه
معرفی خیابان سعادت آباد اصفهان

بهتر است با خود غذاهای ساده را همراه داشته باشید. بهتر است از بردنِ خوراکی های گوشتی خودداری کنید تا در شب دچار حمله حیوانات وحشی به سراغ چادر خود نشوید. در دریاچه ارواح شما با مشکلاتی همانند آنتن دهی رو به رو خواهید شد. اما بهتر است به همراه خود پاور بانک داشته باشید تا موبایل شما خاموش نشود. وسایل شخصی همانند کرم ضد گزش حشرات، دوربین عکاسی و… را فراموش نکنید.

چرا دریاچه ارواح همیشه مه ‌آلود است؟

قطره هایی کوچک هنگامی که به سطح زمین نزدیک می شوند درون هوا پخش خواهند شد و مه را تشکیل می دهند. همچنین این اتفاق نیازمند وجود رطوبت در آب وهوا نیز است. وجود مه باعث می شود که توانایی دید در شما به نسبت کاهش پیدا کند. اما تجربه ای که شما در این دریاچه به دست خواهید آورد حس خوبی را برایتان به ارمغان می آورد.

اطراف دریاچه ارواح را جنگل های بکر احاطه کرده. این امر باعث‌شده که دمای این منطقه نسبت به دیگر منطقه ها کاهش پیدا کند. علاوه بر این موضوع وجود میزان زیاد آب و تبخیرهای سطحی باعث می شود که مه فراوانی را به وجود می آورد. همین امر باعث شده‌است که در سرتاسر سال دریاچه ارواح را مه گرفته‌است. توجه داشته باشید میزان این مه در زمان ها و فصل های مختلف، تغییر پذیر است.
دریاچه ارواح

سخن آخر

دریاچه ممرز که آن را به نام دریاچه ارواح نیز می‌ شناسیم در روستایی به نام ملاکلا در استان مازندران قرار دارد. این روستا در مسیر نور به سمت نوشهر قرار دارد. این دریاچه به صورت عادی بوده و هیچ گونه خرافات بر آن واقع نشده و دلیل نام گذاری این دریاچه به نام دریاچه ارواح فقط به دلیل ظاهر ترسناک آن است. برای آن که شما بتوانید از این دریاچه زیبا دیدن کنید پیشنهاد ما فصل های بهار و تابستان است که جاده خاکی رسیدن به این دریاچه هموار باشد. اما شما می‌ توانید در فصل‌ های سرما نیز با رعایت نکات ایمنی به بازدید از این دریاچه زیبا بروید.

یکی از اصلی‌ترین جذابیت های این دریاچه درختان خشک‌شده و شکسته این دریاچه است که ممرز نام دارند. این درختان با انداختنِ انعکاس خود در داخل آب دریاچه و مه‌ هایی که به دلیل شرایط آب و هوایی به وجود آمده‌است، همانند فیلم‌ های ترسناک هالیوودی خود را نشان می‌ دهد. علاوه بر این موضوع شما در ترکیبی از سکوت و صدای حیوانات در این دریاچه غرق خواهید شد. تجربه این احساسات برای تمامی افراد پیشنهاد می‌ شود.

مجموعه املاک داران با عرضه فعالیت های وسیع در زمینه ساخت و ساز و خرید و فروش، بستر مناسبی را در حوزه املاک پدیدار کرده اند. این فعالیت ها شامل پیس فروش آپارتمان در اصفهان، انواع تهاتر ملکی با مصالح ساختمانی در کل کشور، خرید و فروش خانه ویلایی در اصفهان، خرید و فروش آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، ثبت ملک به صورت رایگان، سرمایه گذاری، شراکت در ساخت و ساز، مشاوره حقوقی املاک، معامله پایا پای، تهاتر و غیره می شوند.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.