رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

aalan

دیدنی های شهر تاریخی اسلامشهر

اسلام شهر یکی از شهرهای پر جمعیت تهران به شمار می رود که قدمت آن به ۵۰۰۰ سال پیش از میلاد می رسد. این شهر به مرور زمان و با کشف آثار تاریخی متعدد در این شهر، به یکی از جاذبه های تاریخی ایران تبدیل شد. اسلامشهر شرایط جغرافیایی مناسبی و زمین های کشاورزی حاصلخیز و همچنین رودخانه های پر آبی دارد. با املاک داران همراه شوید تا با دیدنی های شهر تاریخی اسلامشهر اشنا شوید.

جهت مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

از طرفی به تهران نیز نزدیک است و این مسئله منجر به بالا رفتن اهمیت هر چه بیشتر این شهر تاریخی شده‌است. تا جایی که در دوران قاجار به اردوگاه تفریحی شاه بدل شده‌بود. جاذبه های تاریخی اسلامشهر زبانزد خاص و عام است و گردشگران زیادی را هر سال به خود جذب می کند.

معروف ترین دیدنی های اسلامشهر

اسلامشهر یکی از شهرهای تاریخی ایران است که در مجاورت تهران قرار دارد. در گذشته، اسلام آباد را با نام روستای قاسم آباد شاهی می شناختند که یکی از روستاهای شهر ری به شمار می رفت. به مرور زمان با پیدا شدنِ آثار باستانی مدفون‌شده در تپه های تاریخی این منطقه، به اهمیت تاریخی آن پی بردند

حدود ۱۲ آثار باستانی اسلامشهر در فهرست آثار ملی ایران ثبت گردیده است. تپه های تاریخی، یخچال های باستانی، امامزاده ها و گورستان ارامنه از جمله جاذبه های تاریخی این شهر هستند. در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین دیدنی های اسلامشهر، این شهر تاریخی و جذاب می پردازیم:

امامزاده های اسلامشهر

برخی از امامزاده های اسلامشهر در فهرست میراث ملی به ثبت رسیده‌اند. در اینجا به معرفی این امامزاده های مهم می پردازیم:

دیدنی های اسلامشهر

امامزاده سید رضا

امامزاده سید رضا یک گنبد هشت ضلعی است که در طول زمان تغییرات زیادی را متحمل شده‌است. ضریح پیشین این گنبد از جنس چوب ساخته شده بود که به مرور زمان مرمت شد و به صورت فلزی و سبز رنگ در آمد. این امامزاده در شرق اسلامشهر قرار دارد و حدود ۱۵۰۰۰ متر مربع وسعت آن است. برخی از بومیان و قدیمی ها بر این باور بودند که در صورت بلند کردن سنگ مرمر داخل امامزاده، حاجت ها بر آورده می شدند. امروزه این مکان تاریخی جزو آثار میراث فرهنگی به شمار می رود.

مطالعه
بهترین رستوران های شیراز را بشناسیم!

موقعیت: اسلامشهر، بزرگراه آزادگان، خروجی روستای علی آباد قجر

امامزاده عقیل

امامزاده عقیل که در گورستان اسلامشهر واقع شده است، یکی از اثار تاریخی به ثبت رسیده در فهرست میراث فرهنگی استان تهران به شمار می رود. این بنا قدمتی طولانی دارد و چیزی که امروز پا برجاست، حاصل مرمت های پی در پی است. بقعه امامزاده عقیل با وسعت ۳۰۰۰۰ متر مربعی در دوره صفویه بنا شد. البته در دوره قاجار و دوره های معاصر به مرمت و ترمیم این بقعه تاریخی پرداختند.

موقعیت: اسلامشهر، داخل گورستان، گلزار شهدای اسلامشهر

امامزاده عیسی

امامزاده عیسی نیز که از اثار باستانی اسلامشهر به شمار می رود، در جنوب غربی این شهر واقع شده است. این بقعه تاریخی از دو شبستان شمالی و جنوبی، یک ایوان ورودی و دو اتاق مرتبط به ایوان و یک گنبدخانه تشکیل شده‌است. این امامزاده همچنین به یک آشپزخانه و سرویس بهداشتی مجهز است.

موقعیت: اسلامشهر، میدان الغدیر، بلوار ولی عصر، شهرک امامزاده عیسی

امامزاده جعفر ابوطالب

امامزاده جعفر ابوطالب در مجاورت گورستان هزار متر مربعی واقع شده که قدمت آن بیش از صد سال پیش می رسد. این بنای تاریخی در شمال شهر اسلامشهر قرار دارد و اطراف آن را درختان بزرگی احاطه کرده اند. در واقع امامزاده ابوطالب در منطقه ای سرسبز قرار دارد

موقعیت: اسلامشهر، چهاردانگه، روستای فیروز بهرام، خیابان میرزا قوام، کوچه بوستان شهدا

امامزاده غیبی

امامزاده غیبی نیز در جنوب غربی شهر تاریخی اسلامشهر قرار دارد. این بنا تنها یک گنبد کاه و گلی دارد و برای آن ضریح و سنگ قبری قرار داده‌نشده است.

موقعیت: اسلامشهر، بخش مرکزی، شهرک امام حسین

امامزاده محمد

از دیگر جاذبه های تاریخی اسلامشهر می‌توان به امامزاده محمد اشاره کرد. قدمت این بنا به دوران قاجار باز می گردد. گنبد این بقعه از جنس خشت و کاهگل و به صورت مدور بنا شده‌است.

موقعیت: اسلامشهر، بخش مرکزی، ایرین

گورستان ارامنه اسلامشهر

گورستان ارامنه در کمربندی اسلامشهر قرار دارد و یکی از جاهای دیدنی اسلامشهر به شمار می رود! این منطقه نشان از زندگی چند قومیتی در آن دوران باستان را دارد و قدمت آن به ده ها سال پیش باز می گردد.

مطالعه
مختصر و مفید از دماغه ی امید نیک در آفریقای جنوبی

دیدنی های اسلامشهر

یخچال های باستانی اسلامشهر

یکی از جذاب ترین دیدنی های تاریخی اسلامشهر، یخچال های باستانی آن می باشد. همانطور که می دانید در گذشته آب شرب از طریق این یخچال ها تامین می شد. امروزه این مکان های باستانی به عنوان میراث ملی به ثبت رسیده‌اند. در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین یخچال های اسلامشهر می پردازیم:

یخچال باستانی ترشنبه

یخچال باستانی ترشنبه که قدمت آن به دوران صفویان می رسد، یکی از جاذبه های دیدنی و پر طرفدار اسلامشهر است. این بنای تاریخی که در منطقه ای کویری با شرایط جغرافیایی خاص واقع شده، در گذشته به دلیل اب و هوای گرم و کمبود آب، تا حد زیادی مورد استفاده قرار گرفت.

موقعیت: اسلامشهر، بخش چهاردانگه، روستای ترشنبه

یخچال تاریخی علی آباد

نام یخچال باستانی علی آباد نیز در فهرست میراث ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این یخچال قدیمی یک آب انبار دارد که آب داخل آن انبار می‌شود و پس از یخ زدن به درون یخچال منتقل می گردد.

موقعیت: اسلامشهر، ورامین، روستای علی آباد

یخچال باستانی جعفر آباد

و اما یخچال تاریخی جعفر اباد که حدودا در یک کیلومتری جنوب غرب روستای جعفر آباد واقع شده، نیز از میراث باستانی این منطقه به شمار می رود. این یخچال از آسیاب، منبع آب و بخش اصلی یعنی همان یخچال تشکیل شده‌است. هر ساله گردشگران زیادی برای بازدید از این بنا به جعفر آبد می روند.

موقعیت: اسلامشهر، در نزدیکی روستای جعفر اباد

دیدنی های اسلامشهر

تپه های تاریخی اسلامشهر

تپه های تاریخی که در گوشه و کنار شهر تاریخی اسلامشهر واقع شده‌اند، معمولا هم نام روستایی هستند که در آن قرار دارند. تمامی این تپه ها قدمتی طولانی داشته و جزو آثار ملی باستانی به ثبت رسیده‌اند. از جمله تپه های باستانی در اسلامشهر که به ثبت ملی رسیده‌اند، میتوان به تپه سفید گلدسته، تپه ده عباس و تپه نظام آباد اشاره کرد. در ادامه به معرفی برخی از معروف ترین آن ها می پردازیم:

تپه واوان

تپه واوان درست در بخش مرکزی اسلامشهر قرار دارد. این تپه نام خود را از روستایی که در آن واقع شده، گرفته است. تپه ملی واوان که قدمتی طولانی دارد، متعلق به دوره اشکانیان است.

موقعیت: اسلامشهر، اتوبان تهران قم، نزدیکی شهرک واوان

مطالعه
بهبهان شهر نرگس زارهای طبیعی

تپه سفید گلدسته

تپه سفید گلدسته یکی از اثار ملی اسلامشهر است که قدمتی طولانی دارد. این تپه باستانی که قدمت آن به دوران تاریخی و اسلامی باز می گردد، در جنوب غربی روستای هم نام خود، یعنی گلدسته قرار دارد.

موقعیت: اسلامشهر، بخش چهاردانگه، روستای گلدسته

تپه نظام آباد

از جمله آثار تاریخی اسلامشهر، میتوان به تپه تاریخی نظام آباد اشاره کرد که درست در جنوب شرق روستای نظام اباد واقع شده‌است. این تپه تاریخی بیش از هفت هزار سال قدمت دارد و یکی از ویژگی های تمدن قبل از اسلام محسوب می شود.

موقعیت: اسلامشهر، روستای نظام آباد

تپه مافین آباد

تپه مافین آباد یکی از قدیمی ترین تپه های باستانی منطقه اسلامشهر به شمار می رود. چرا که قدمت آن به پنج هزار قبل از میلاد می رسد. به همین دلیل یکی از مهم ترین تپه های باستانی ایران است. متاسفانه منطقه مافین آباد، طی حفریات غیر قانونی در سال های اخیر، بسیار لطمه دیده‌است.

موقعیت: اسلامشهر، جنوب شهرک قائمیه

تپه چیچکلو

تپه چیچکلو نیز واقع در روستای هم نام خود، یعنی روستای چیچکلو می باشد. این تپه متعلق به دوران باستانی اسلامی است و جزو آثار ملی به ثبت‌رسیده ایران به شمار می رود.

موقعیت: اسلامشهر، بخش مرکزی، دهستان ده عباس، دو کیلومتری روستای چیچکلو

دیدنی های اسلامشهر

جمع بندی

همانطور که گفتیم، اسلامشهر یکی از شهرهای تاریخی در مجاورت تهران است که قدمت بسیار طولانی دارد. در این شهر آثار تاریخی و جاذبه های باستانی متعددی کشف‌شده که حدود ۱۲ مورد از آن ها به ثبت ملی در میراث فرهنگی تهران رسیده‌اند. در این مقاله به معرفی یخچال های باستانی، تپه های تاریخی و امام زاده های اسلام شهر پرداختیم.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.