رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

ببخشيد، اجازه ي سوال کردن نداري, شما باید وارد شوید تا بتوانید سوال خود را مطرح کنید..

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

معرفی ۱۹ موزه اصفهان + عکس و آدرس

یکی از شهرهای بزرگ تاریخی و گردشگری ایران در جوار زاینده رود، شهر اصفهان است و لقب نصف جهان را به خود اختصاص داده. این شهر در دوران حاکمیت آل بویه، دوره سلجوقیان و دوره صفویان پایتخت کشور بود. در ادامه تعدادی از موزه های اصفهان را به شما معرفی خواهیم کرد پس در ادامه با ما همراه باشید.

برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

در زمان حکومت صفویان، شهر اصفهان از رونق بسیاری برخوردار شد. به علاوه بناهای مختلفی همچون کاخ‌ ها، قلعه‌ ها و پل‌ ها در این شهر ساخته شدند. همین دلیل باعث شده تا بتوان شهر اصفهان را به‌ عنوان موزه‌ ای زنده و پویا معرفی کرد. در این شهر تاریخ، هنر، معماری و فرهنگ ایران در خیابان‌ ها و کوچه پس کوچه ‌های آن به وضوح قابل مشاهده است.

این شهر مکان های دیدنی بسیاری دارد که موزه های اصفهان جایگاه ویژه ای را در این مبحث به خود اختصاص داده اند.

مشخصات کلی موزه کلیسا وانک

این موزه جزو آثار ملی ایران محسوب می شود. موزه کلیسا وانک اصفهان در محله جلفا، خیابان نظر شرقی و کوچه کلیسای وانک قرار دارد. این موزه در همه روزها از ساعت 8 تا 12:30 و 14 تا 17 (به‌ غیر از جمعه ‌ها و ایام سوگواری) قابل بازدید است. قیمت بلیت این موزه  در سال 1400 برای گردشگران داخلی ۱۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

موزه کلیسا وانک

این موزه که به نام آمناپرکیچ نیز شناخته می شود جزو مشهورترین دیدنی های اصفهان است. این مکان در حال حاضر جایگاه مهمی در میان ارامنه اصفهان دارد. در معماری ساده این کلیسا از تابلوهای گچ بری و نقاشی های بی نظیر، طلاکاری های خاص و تندیس هایی از مشاهیر ارمنی که به دوره حکومت شاه عباس صفوی برمی گردد استفاده شده است. این کلیسا، یکی از 13 کلیسای باقی‌ مانده در محله جلفای اصفهان (محلی که ارامنه مهاجر در آن ساکن بودند) از قرن ۱۷ میلادی بوده که در جهان نیز آن را می شناسند.

این موزه از بخش های متنوعی مانند بخش کتاب‌ ها و نسخ خطی، تابلوهای نقاشی و گچ‌ بری، منسوجات (دست بافته‌ ها و رودوزی‌ های سنتی)، ظروف سفالی و چینی، آثار فلزی، آثار چوبی، فرمان ها، غرفه یپرم خان، غرفه صنعت چاپ، مسکوکات و غرفه جمهوری ارمنستان برخوردار است.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی موزه چهل ستون یکی از معروف ترین موزه های اصفهان

این بنای باشکوه جزو آثار ملی ایران به شمار می رود و همچنین از طریق میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. این موزه در شهر اصفهان، شرق خیابان چهارباغ پایین، میدان امام حسین، جنوب خیابان سپه، غرب میدان نقش‌ جهان، خیابان استانداری و مجموعه چهل ستون قرار گرفته است.

ساعت کار موزه چهلستون همه روزه از ساعت 9 تا 1 ساعت قبل از اذان مغرب (به ‌غیر از ایام سوگواری)، جهت بازدید شما عزیزان تعیین شده است. قیمت بلیت این موزه در سال 1400 برای گردشگران داخلی ۵ هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

موزه چهل ستون

کاخ چهل ستون با نام موزه چهل ستون نیز شناخته می شود. این کاخ یکی از باغ‌ های سلطنتی در شهر اصفهان بوده که قدمتی به اندازه دوران صفوی دارد. این باغ در حقیقت، قسمت کوچکی از باغ پهناوری به نام جهان ‌نما را شامل می شود.

سپس با شروع پادشاهی عباس دوم عمارت چهل ستون را با تالارهایی مانند تالار اینه، تالار هجده ستون، ایوان های سراسری و یک حوض بزرگ و زیبا ساختند و با کاشی کاری و آینه کاری های زیبایی توسعه دادند. این کاخ یکی از زیباترین بناهای تاریخی و قدیمی اصفهان به شمار می رود. چهل ستون بعد از کاخ گلستان، دومین موزه قدیمی ایران به حساب می ‌آید.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی موزه رکیب خانه

این عمارت در شهر اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری، رو‌به‌ روی دانشگاه پردیس قرار دارد. ساعت کار موزه رکیب خانه همه روزه از ساعت 8 تا 14 (به‌ غیر از روزهای جمعه‌ و ایام سوگواری) است. طبق آخرین آمار، قیمت بلیت این موزه در سال 1400 سه هزار تومان در نظر گرفته‌شده بود.

موزه رکیب خانه

موزه هنرهای تزیینی مجموعه ‌ای از آثار هنری در زمینه‌ های گوناگون را شامل می‌ شود. در عمارت رکیب‌ خانه واقع شده به همین دلیل به نام موزه رکیب خانه نیز آن را می ‌شناسند. بیشتر از سه هزار شی قدیمی و تاریخی مرتبط با دوره ‌های مختلف تاریخی علل خصوص دوره صفویه و قاجاریه، در این موزه دیده می‌شود. این بنا دارای یک کتابخانه ویژه و تخصصی (مورد استفاده دانشجویان، مخصوصا دانشجویان رشته ‌های  هنر، معماری و موزه‌ داری) است. به علاوه مناسبت ‌های مختلف نمایشگاه های متنوعی در زمینه هنرهای اسلامی مانند خوشنویسی و نقاشی قهوه‌ خانه ‌ای و غیره در آن برگزار می شود.

مطالعه
کازرون و برترین جاذبه های گردشگری آن

این عمارت در دوره صفوی جهت نگهداری از وسایل و اشیای اصطبل سلطنتی مورد استفاده قرار می‌ گرفت. در اوایل قرن یازدهم هجری و در زمان حکومت شاه عباس اول، احداث این بنا به‌ عنوان یکی از بناهای مجموعه دولتخانه صفوی انجام شد.

موزه های اصفهان

فضای سبز در موزه رکیب خانه

وجود فضای سبز، درختانی بلند قامت و تالارها و اتاق‌ های متعدد، در حیاط این عمارت جذابیت بازدید از موزه رکیب خانه را دو چندان می‌ کند. مواردی همچون نگهداری مجموعه‌ ای از صنایع دستی،  ترمه، آثار خطی، ملیله دوزی، یاقوت، آثاری از میرعماد، آثار مروی سلطان علی مشهری و میرزا رضا کلهر، در این عمارت انجام می شود. این موزه از بخش های بسیار متنوعی برخوردار بوده که خط و کتابت، آبگینه، آثار چوبی و فلزی، آثار لاکی و روغنی، دستبافت‌ ها و رودوزی ‌های سنتی، نگارگری قسمت هایی از آن به شمار می روند.

مشخصات کلی موزه موسیقی

این بنا در شهر اصفهان، خیابان توحید میانی یا خیابان شهید قندی (مهرداد) و پلاک ۷۴ قرار دارد. ساعت کار موزه موسیقی در همه ایام از ساعت 9 تا 21 (به‌ غیر از ایام سوگواری) است. قیمت بلیت این موزه در سال 1400 برای گردشگران داخلی 15 هزار تومان و برای گردشگران خارجی 50 هزار تومان در نظر گرفته شده است.

موزه موسیقی

این بنا جزو جدیدترین موزه های اصفهان به شمار می رود که فعالیت خود را از آذرماه 1394 در محله قدیمی جلفا شروع کرد و حدود 300 ساز ملی، محلی و خارجی به نمایش گذاشته شده است. موزه موسیقی بخش‌ های گوناگونی مانند تالار سازهای ملی، تالار سازهای محلی، موسیقی سرا، سرای سرآهنگان، عکاسخانه و کارگاه سازسازی دارد. به علاوه دانستن این امر خالی از لطف نیست که از این موزه نسبتا کوچک با عنوان «نامه عاشقانه‌ ای به میراث غنی موسیقایی ایران» نیز یاد می‌ شود.

این موزه دو جایزه را کسب کرده که یکی از آن‌ ها به عنوان بهترین موزه خصوصی ایران از جانب شورای بین ‌المللی موزه‌ ها (ایکوم) بود. در این بنا، سازهای مختلفی به نمایش گذاشته‌شده که شامل ساز قانون، تار، سه تار، قیچک، چنگ، رباب، بربط، نی، سنتور، دف، کمانچه و تنبک می شوند.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی موزه حمام علیقلی خان

این بنای تاریخی جزو آثار ملی ایران به شمار می رود که در شهر اصفهان، خیابان مسجد سید، رو‌ به‌ روی خیابان طیب و در خیابان آیت الله بیدآبادی  قرار دارد. ساعت کار موزه حمام علیقلی خان در همه ایام از ساعت 8:30 تا 13:30 و از ساعت 14:30 تا 17 است. همچنین این موزه جمعه‌ ها، تعطیلات و اعیاد مذهبی نیز از ساعت 9 تا 13 قابل بازدید میباشد. قیمت بلیت این موزه در سال 1400 برای گردشگران داخلی 3500 تومان و برای گردشگران خارجی 20 هزار تومان در نظر گرفته‌شده است.

موزه حمام علیقلی خان

در واقع این بنا در حمامی به نام حمام علیقلی خان قرار دارد.  این حمام از معماری بی نظیری برخوردار است که قدمتی از دوره صفویه و به مساحت 1200 متر مربع دارد. فردی به نام علی قلی آقا که از درباریان دو پادشاه صفوی (شاه سلطان حسین و شاه سلیمان) بود، حمام علی‌ قلی ‌آقا یا علی ‌قلی ‌آغا را در منطقه بیدآباد اصفهان ساخت. این بنا از دو قسمت حمام بزرگ و کوچک و فضای چال حوض ساخته‌شده. هر کدام از این حمام‌ ها  از سربینه و گرمخانه‌ جدا برخوردار بودند. سقف حمام به ‌صورت رسمی ‌بندی تزیین شده و طراحی و کار گذاشتن نورگیرهای سقف به‌ گونه‌ای قرار گرفته که در ساعت ‌های مختلف روز با ایجاد سایه‌ روشن، موجب خلق زیبایی بی ‌نظیری می شود.

موزه های اصفهان

مرمت و بازسازی موزه حمام علیقلی خان

موزه حمام علیقلی خان پس از مرمت و بازسازی در سال 1383 با نام موزه مردم شناسی افتتاح شد. این بنای تاریخی از جذابیت های دیدنی بسیاری برخوردار است که تزیینات مربوط به سه دوره تاریخی (صفویه، قاجار و پهلوی)، نورگیرها، نقاشی‌ ها و کاشی کاری ‌های قدیمی در کنار مجسمه‌ ها بخشی از این جذابیت ‌ها به حساب می آیند. در این موزه به راحتی می‌ توانید با فرهنگ،  آداب و رسوم و سبک زندگی مردم اصفهان در زمان‌ های قدیم آشنا شوید. همچنین طرح ‌های مختلفی از هنر و معماری باشکوه ایرانی را تماشا کنید.

مشخصات کلی موزه علوم و فنون آموزش پرورش

این بنا در شهر اصفهان، خیابان شمس آبادی، چهارراه شیخ بهایی، کوچه عطاالملک دهش ساخته‌شده است.

ساعت بازدید از این موزه در ایام مشخص (از ساعت 9 تا 17) و تنها پس از هماهنگی با مدیریت موزه امکان‌ پذیر خواهد بود. هزینه بازدید این موزه در سال 1400 رایگان بوده‌است.

موزه علوم و فنون آموزش پرورش

موزه علوم و فنون آموزش پرورش برای افراد علاقه ‌مند به علم و دانش، مکانی جذاب ایجاد شد. چرا که در این موزه گنجینه ‌ای کامل از  امکانات و وسایل در زمینه‌ های گوناگون به نمایش گذاشته‌شده‌اند. این موزه توسط سازمان آموزش ‌و پرورش استان اصفهان در اسفند ماه سال 1382 افتتاح شد تا علاوه بر فراهم کردن زمینه برای مناسب برای تولید، ابداع و اختراع دانش آموزان، گذشته علوم و فنون را  نیز به نمایش بگذارد.

این مکان اولین موزه علوم و فنون آموزش ‌و پرورش کشور است که سالانه بیش از سی هزار نفر بازدید کننده دارد. بنای اولیه آن از پنج بخش برخوردار بود که در سال 1390، سه بخش دیگر به آن افزوده شد. از بخش های اصلی موزه ذکرشده می‌توان به بخش فیزیک، شیمی، قسمت فنی حرفه‌ ای، نجوم و آسمان نما، بخش زیست‌ شناسی، زمین‌ شناسی و بخش اپتیک اشاره کرد.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی موزه باغ پروانه

این مکان در اصفهان، اتوبان شهید حبیب‌ اللهی، میدان سهروردی، خیابان الفت و پارک جنگلی ناژوان ایجاد شده‌است. ساعت کار موزه  باغ پروانه همه روزه از ساعت 8:30 تا 20 و قیمت بلیت  این موزه در سال 1400 ده هزار تومان بود.

مطالعه
آشنایی با محله باغ زرشک اصفهان

موزه باغ پروانه

در این مکان بیش از 2200 پروانه تاکسیدرمی در 48 عدد قاب قابل مشاهده است. همچنین در این موزه منحصر به فرد  امکان تماشای بیش از صد گونه کمیاب و متنوع ازگل و گیاه مانند سیکاس، لیندا، درختچه فردوس، فیکوس ها، انواع بگونیا و… وجود دارد. احداث این موزه باغ در پارک ناژوان اصفهان در محیطی به مساحت دو هزار مترمربع بوده؛ افراد پس از بازدید از موزه باغ پروانه می توانند به گشت و گذار در پارک ناژوان بپردازند. از دیگر امکانات آن مثل تله‌ سیژ، موزه صدف، شهربازی، آکواریوم و باغ خزندگان استفاده کنند.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی خانه مشروطیت

این عمارت جزو آثار ملی ایران محسوب می‌شود که در شهر اصفهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم (کوچه مقصود بیک) واقع شده‌است. ساعت کاری آن از شنبه تا چهارشنبه از ساعت 8 تا 14 و از ساعت 16 تا 20 و پنجشنبه و جمعه ها نیز از ساعت 8 تا 14 قابل بازدید میباشد. قیمت بلیت  و بازدید از آن در سال 1400 رایگان در نظر گرفته‌شده بود.

خانه مشروطیت

یکی از پرطرفدارترین موزه ها در اصفهان خانه مشروطیت است. بنایی که به محمد تقی رازی (از علمای سرشناس زمان خود و سرسلسله نجفی در اصفهان) تعلق دارد و تصاویری از دوره مشروطه در آن به نمایش گذاشته‌میشود. خانه مشروطیت متشکل از دو شاه‌ نشین در جبهه شمالی و جنوبی، دو حیاط اندرونی و بیرونی و دوازده اتاق است.

این بنا از جذابیت های بسیاری برخوردار بوده که قدمت خانه، انواع گچ بری‌ ها، نقاشی‌ های دیواری و دیگر تزیینات چشمگیر ساختمان از مهمترین آن ها هستند. توصیه می ‌شود افراد علاقه‌مند به هنر و معماری، تاریخ معاصر و علم سیاست از این موزه بازدید کنند.

این بنای زیبا در گذشته به‌ عنوان مکانی جهت برگزاری جلسات بین علما، مشروطه ‌خواهان، روشنفکران و بین مردان سیاسی اصفهان استفاده میشد. افراد در این عمارت با تماشای عکس ‌ها، ماکت‌ های بسیار طبیعی و خواندنِ مستندات می‌توانند به تفکرات مشروطه‌ خواهان پی ببرند.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی موزه صدف

موزه صدف در اصفهان، اتوبان شهید حبیب اللهی، میدان سهروردی، خیابان الفت، پارک جنگلی ناژوان قرار گرفته‌است. ساعت کاری این مکان همه روزه از ساعت 8 تا 18 و قیمت بلیت  آن در سال 1400 شش هزار تومان تعیین شده‌بود.

موزه صدف

این بنا که یکی دیگر از موزه ‌های مستقر در پارک جنگلی ناژوان بوده دارای سالنی به مساحت 300 متر مربع است. این موزه جزو اولین موزه تخصصی حلزون ‌های دریایی و صدف در ایران به حساب می آید. انواع گونه‌ های دریایی خلیج فارس، دریای عمان، دریای خزر و همچنین انواع گوناگون گونه‌ های اقیانوس ‌ها و دریاهای جهان در آن نگهداری می ‌شوند.

بیش از دو هزار گونه دریایی از نرم‌ تنان، سخت‌ پوستان و خارپوستان در این موزه قابل مشاهده است. گونه هایی که جمع آوری آن ‌ها 25 سال به طول انجامیده، بازدید از این موزه به افرادی که به موجودات دریایی علاقه دارند توصیه می شود.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی موزه تاریخ طبیعی

این موزه در اصفهان، خیابان استانداری، تقاطع خیابان سپه و استانداری واقع شده‌است. ساعت کار این موزه در همه ایام از ساعت 9 تا 17 (به ‌غیر از ایام سوگواری) و قیمت بلیت آن در سال 1400 ده هزار تومان در نظر گرفته‌شده بود.

موزه تاریخ طبیعی

این مکان خارق العاده دارای قدمتی از دوره تیموریان است که بازدید از آن به افراد علاقه مند به تاریخ و طبیعت توصیه می ‌شود. این موزه در سال 1367 افتتاح شد. هدف اصلی آن افزایش سطح دانش و اطلاعات عمومی جامعه درمورد حیات وحش، بزرگی جهان آفرینش، حفظ سلامت جامعه و کمک به افزایش جذب گردشگر در کشور و شهر اصفهان بود. موزه تاریخ طبیعی به ‌محض ورود شما را شگفت‌زده خواهدکرد. زیرا ماکت‌ های بزرگی از دایناسورها و جانوران دیگر در ابتدای موزه قرار داده‌شده‌‌اند که موجب حیرت شما می‌شوند و منظره ای جذاب برای بازدیدکنندگان و عکاسی است.

موزه های اصفهان

موزه عصارخانه شاهی

این مکان یکی از معدود عصارخانه‌ های (محلی برای روغن گیری از دانه ‌ها) باقی‌ مانده در ایران محسوب می شود که ساخت آن به دستور شاه عباس اول در سال 1021 هجری قمری هم ‌زمان با احداث بازار بزرگ قیصریه و مدرسه ملاعبدالله صورت گرفت. در سال 1379 این موزه توسط سازمان نوسازی و شهرداری اصفهان، خریداری و مرمت آن دو سال طول کشید؛ سپس به‌ عنوان موزه در اختیار مردم و گردشگران قرار گرفت.

این موزه دارای مساحتی حدود 380 مترمربع است که بخش‌ های متنوعی را مانند پیشخوان، شتر خان، گرم خانه بارانداز و تیرخانه شامل می شود. موزه ای که در سال 2017 به عنوان بهترین موزه کوچک کشور، نشان جهانی ایکوم (کمیته ملی موزه‌های ایران) را از آن خود کرد.

معرفی ۱۹ موزه اصفهان + عکس و آدرس - یک سوال

مشخصات کلی موزه آب

این بنا در اصفهان، خیابان مشتاق دوم، رو‌به روی استانداری اصفهان و در مجموعه ورزشی سازمان آب منطقه ای اصفهان قرار دارد. ساعت کار موزه آب در همه ایام از ساعت 8 تا 12 (به‌ غیر از روزهای تعطیل) است.

موزه آب

این بنا دارای یک سالن ۶۰ متر مربعی بوده که در آن 5 ویترین در ورودی خارجی و 2 ویترین در ورودی داخلی قرار گرفته‌است. در این ویترین ‌ها از لوازم استحمام، آشامیدن و انتقال آب قدیمی نگهداری می شود. همچنین در تالار اصلی این موزه پنج ماکت شامل انشعابات زاینده رود در چهارمحال و بختیاری، تصفیه خانه آب اصفهان، بندرودشت، نقش آب در چهلستون اصفهان، نقش آب در باغ فین کاشان، 11 تابلو و نقاشی از بندها و پل‌ های زاینده رود هستند، قابل مشاهده است.

مطالعه
راهنمای جامع سفر و پیشنهاد غذا در مسافرت و طبیعت گردی

مشخصات کلی موزه شهدا

موزه شهدا در اصفهان، خیابان شمس آبادی قرار دارد. ساعت کار این موزه در بهار و تابستان از ساعت 8:30 تا 12 و 16 تا 20 و در پاییز و زمستان نیز از ساعت 8:30 تا 12 و 15 تا 19 است. قیمت بلیت آن در سال 1400 ده هزار تومان تعیین شده‌بود.

موزه شهدا

این مکان در مهر ماه 1381 به مناسبت هفته دفاع مقدس برای زنده نگه داشتن نام شهدا و ترویج فرهنگ ایثار و شهادت افتتاح شد. این موزه دارای سه تالار بوده که در آن ‌ها آثاری از شهدای انقلاب، دفاع مقدس و زندگینامه آن‌ ها قابل مشاهده است. تالار اول برای شهدای پیش از انقلاب تعیین ، تالار دوم وظیفه معرفی شهدای شاخص ویژه استان همچون دکتر بهشتی را به بازدیدکنندگان بر عهده دارد و در تالار سوم، شهدای صنف‌ های مختلف از جمله پزشكان، ورزشکاران و هنرمندان به نمایش گذاشته‌شده است. از همه مهمتر در این تالار، برای بازدیدکنندگان فیلمی با حال و هوای جنگ و موزه به نمایش می گذارند.

مشخصات کلی موزه هلال احمر

موزه هلال احمر جزو آثار ملی ایران به شمار می‌رود که در اصفهان، خیابان کاشانی، بعد از بیمارستان کاشانی قرار دارد. ساعت کار این مکان همه ایام از ساعت 9 تا 12(به‌ غیر از روزهای تعطیل) و قیمت بلیت این موزه در سال 1400 ده هزار تومان در نظر گرفته‌شده بود.

موزه هلال احمر

این مکان ملی با هدف تکریم و بزرگداشت یاد اشخاص نیکوکار در بنایی تاریخی در سال 1382 تاسیس شد. بنایی که قدمت آن به دوره پهلوی باز می‌گردد و ثبت آن در فهرست آثار ملی ایران  در سال 1384 صورت گرفت. مجموعه‌ ای از اسناد، عکس ها، تجهیزات و وسایلی که از دهه‌ سی خورشیدی تاکنون در قسمت های مختلف جمعیت هلال احمر مورد استفاده قرار می‌گرفته در این موزه قابل مشاهده است.

بازدید از این موزه ملی برای دانشجویان و دانش‌ آموزان  به صورت گروهی و با هماهنگی قبلی انجام می ‌شود و همچنین دیگر افراد نیز می ‌توانند در طول هفته از این موزه بازدید کنند.

موزه‌ هنرهای معاصر

این  بنای منحصر به فرد در عمارت جبه در نزدیکی موزه هنرهای تزیینی قرار دارد. در زمان های قدیم این عمارت بخشی از دولتخانه صفوی را تشکیل می‌داد. این عمارت بخش هایی مانند رکیب خانه و تالار اشراف، تالار تیموری و مجموعه عمارت های نقش جهان را شامل می شود. در سال ۱۳۷۳ این موزه به مکانی دیگر انتقال یافت. این موزه دارای مساحتی بیش از سه هزار متر مربع و زیربنایی 1800 متر مربعی بوده و با بنایی دو طبقه از 6 سالن نمایشگاه، کتابخانه، امور اداری و سالن اجتماعات تشکیل می شود.

ساعت کار این موزه از شنبه تا سه‌ شنبه از ساعت 9:30 تا 17 و در روزهای چهارشنبه و پنجشنبه از ساعت 9:30 تا 16 و قیمت بلیت آن در سال 1400 پنج هزار تومان است.

مشخصات کلی موزه خصوصی حسین پناه

این بنا در اصفهان، خیابان مسجد سید، بازارچه بید آباد، جنب درب جنوبی مسجد سید، بن‌بست امین و پلاک ۱۷ واقع شده‌است. ساعت کار آن در همه ایام از ساعت 9 تا 14(به ‌غیر از ایام سوگواری و ایام تعطیل) و قیمت بلیت این موزه  در سال 1400 ده هزار تومان در نظر گرفته‌شده است.

موزه خصوصی حسین پناه

موزه خصوصی حسین پناه، یکی از جاهای دیدنی اصفهان بوده که سال ها تلاش آقای حسین پناه به شمار می رود. وی در سال 1334 متولد شد و صاحب اولین موزه خصوصی تاریخ و باستان‌ شناسی در شهر اصفهان است.

این موزه خصوصی در دو خانه‌ تاریخی قرار دارد و مساحتی برابر با هزار متر مربع دارد. زمان جمع آوری اشیای آن بیش از چهل سال طول کشیده‌است. 25 هزار شی موجود در این موزه به ادوار مختلف تاریخی تعلق دارند و 30 مجموعه را شامل می ‌شوند. در میان آن ‌ها می‌ توان به مجموعه سفال و مفرغ،  مجموعه ظروف قلمزنی از دوره صفویه تا به امروز و… اشاره کرد.

موزه های اصفهان

مشخصات کلی مجموعه موزه های تخت فولاد

این بنای تاریخی جزو آثار ملی ایران محسوب می شود که در اصفهان، خیابان فیض واقع‌شده و دارای ساعت کار همه روزه از 9 تا 17 است. طبق آخرین آمار قیمت بلیت آن در سال 1400 رایگان بود.

مجموعه موزه های تخت فولاد

این مجموعه یک قبرستان قدیمی با نام تخت فولاد، لسان‌ الارض یا بابا رکن الدین، در اصفهان دارد و دارای قدمتی از قرن چهارم هجری تاکنون است.

موزه های اصفهان

نتیجه گیری

در این مقاله سعی کردیم شما را با موزه های شهر اصفهان آشنا کنیم. اگر تصمیم به بازدید از موزه‌ های متنوع و با شکوه اصفهان را دارید و می خواهید با تاریخ، فرهنگ، مردمان و آداب و رسوم این منطقه آشنا شوید به شما توصیه می کنم قبل از اینکه به این مکان ها بروید ابتدا این مقاله را بخوانید تا آشنایی اولیه ای در مورد این موزه ها داشته باشید.

برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.