رمز را فراموش کردید ؟ لطفا ایمیل را وارد کنید تا لینک تغییر پسورد به ایمیل شما ارسال شود

Please briefly explain why you feel this question should be reported.

لطفا به طور خلاصه توضیح دهید که چرا شما احساس می کنید این پاسخ باید گزارش شود.

Please briefly explain why you feel this user should be reported.

جایی برای اشتراک دانش و ساختن دنیایی بهتر!!

بهترین جا برای اشتراک ایده ها و کمک به دیگران برای انتشار بیشتر علم و دانش!!

یک سوال Latest Articles

کوچک ترین شهرهای ایران

ایران دارای یکی کهن ترین تمدن های جهان است و تاریخچه ای بی نظیر دارد. در این کشور مکان های تاریخی متعددی وجود دارد و با سفر به سراسر این  کشور می توان در هر دوره ای از تاریخ غرق شوید. میتوانید در یک مسجد، یک کاخ تاریخی یا بازار قدیمی باشید و از معماری آن لذت ببرید. هر استان، هر شهر، هر روستا دارای تاریخچه منحصر به فرد خود می باشد. در اینجا به مناطق کوچک و کمتر شناخته شده ای که ارزش بازدید دارند می پردازیم. پس با املاک داران همراه باشید تا کوچک ترین شهرهای ایران را بشناسید. برای مطالعه بیشتر اینجا کلیک کنید.

ماسوله، گیلان

این شهر در ارتفاع ۱۰۵۰ متر بالاتر از سطح دریا قرار دارد. اما دامنه ارتفاع در روستا بیش از ۱۰۰ متر متغیر است. در این شهر کوچک، سقف خانه های طبقه پایین، حیاط خانه های طبقه بالا محسوب می شود. زبان مردم ماسوله تالشی است. زبانی که کمتر از یک میلیون نفر در سواحل غربی و جنوبی دریای خزر به آن صحبت می کنند. معماری ماسوله فوق العاده منحصر به فرد است. معماری دیدنی ماسوله با خشت زرد در نمای بیرونی معروف است. این سبک معماری به دید بهتر در مه کمک می کند.
masoole - کوچک ترین شهرهای ایران
پارک جنگلی ماسوله یکی از زیبا ترین پارک های جنگلی شمال ایران و حتی خاورمیانه است. تنوع گیاهان در این پارک بسیار زیاد است و درختانی مثل توسکا، راش، فندق و دیگر گیاهان در این پارک به چشم می خورد. از آبشار های این منطقه میتوان به آبشار کوشم، لارچشمه و کوربار اشاره کرد. امروزه روستای ماسوله با معماری پلکانی جذاب، به یکی از جاهای دیدنی رشت تبدیل شده است. این شهر به عنوان اولین شهر تاریخی زنده کشور دارای جمعیتی حدود ۳۹۳ نفر می باشد.

سومار، کرمانشاه

کرمانشاه، پایتخت کرمان، شهر باختران سابق، شهری است که در دره حاصلخیز رودخانه قره سو قرار دارد. اغلب مردم در اینجا شیعه هستند و اقلیت سنی که زبان آنها کردی می باشد. کرمانشاه به غارها و همچنین شیرینی برنجی معروف است. یکی دیگر از کالاهای معروف کرمانشاهی، روغن کرمانشاهی است.

سومار به عنوان کم جمعیت ترین شهر ایران، یکی از شهرهای شهرستان قصر شیرین در کرمانشاه است. این شهر که درست در مرز بین ایران و عراق است، بر اساس سرشمای سال ۱۳۹۵ کلا ۱۸۰ نفر جمعیت دارد. از این رو در جنگ بین ایران و عراق مورد تجاوز بسیاری قرار گرفت و عملیات جنگی متعددی در ان رخ داد. سومار هرچند تابستان های گرمی دارد ولی در زمستان از اب و هوای معتدلی برخوردار است. ساکنان سومار زندگی خود را از طریق دامداری و کشاورزی می گذرانند و محصولاتی نظیر خرما، انگور و مرکبات تولید می کنند.
soomar - کوچک ترین شهرهای ایران

مطالعه
کار اکتور اتاق فرار چیست؟

گراب سفلی، کهگیلویه و بویر احمد

گراب سفلی در بخش لوداب از توابع شهرستان بویراحمد قرار دارد. این شهر با جمعیت ۵۴۵ نفر، یکی از کم جمعیت ترین و کوچک ترین شهرهای ایران است. مسئولین در سال ۱۳۸۷ قرار بر گازرسانی به این شهر گراب سفلی و همچنین ۸۰ روستای دیگری شد.
gorab - کوچک ترین شهرهای ایران

گزنک، مازندران

گزنک یکی از شهرهای آمل، در مرکز بخش لاریجان است. این شهر بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ جمعیتی بالغ بر ۳۱۹ نفر دارد که درست بین آمل و تهران قرار دارد. رودخانه کبیر هراز از نزدیکی شهر گزنک عبور می کند و این مسئله باعث رونق این شهر در تولید ماهیان سرد آبی شده است.

آب مصرفی شهر گزنک از چشمه سار و هراز تامین می شود و ساکنان آن از طریق زراعت و کشاورزی گذران زندگی می کنند. غلات و لبنیات از محصولات این شهر است. زبان مردم این شهر مازندرانی است و دارای چند زیاتگاه مهم می باشد.

کندوان، آذربایجان شرقی

در شمال غربی ایران، روستای زیبای کندوان وجود دارد که قدمت آن به قرن ۱۳ باز می گردد. این روستا واقع در آذربایجان شرقی، از جنوب به خسرو شهر می رسد. روستای کندوان بخشی از توابع دریاچه ارومیه است، منطقه ای که پیشینیان ایرانیان و مادها برای اولین بار در وارد تاریخ شدند.
kandovan - کوچک ترین شهرهای ایران

بلاوه، ایلام

شهر بلاوه در بخش زاگرس شهرستان چردوال در استان ایلام قرار دارد. آب مصرفی مردم این شهر از رودخانه چردوال تامین می شود. محصولات شهر بلاوه لبنیات و غلات است. و زبان مردم آن کردی می باشد. تا چند سال گذشته این منطقه با عنوان روستا شناخته می شد و با مصوبه هیئت وزیران به شهر تبدیل شد. جمعیت این شهر در سال ۱۳۹۵ حدود ۲۶۴ نفر اعلام شده است. از این رو میتوان آن را دومین شهر کم جمعیت ایران نامید.

فریم، مازندران

فریم یکی دیگر از شهرهای کوچک ایران است که در بخش دودانگه استان ساری واقع شده است. این شهر نیز بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، حدود ۳۶۹ نفر جمعیت دارد. این شهر ییلاقی زیبا در مازندران، طبیعی بکر و بی نظیر دارد. به جز افراد بومی مازندران، کمتر کسی از وجود این شهر با خبر است و تقریبا ناشناخته است.

مطالعه
معرفی هتل های جنگلی و اقامتگاه های بومگردی شمال

این شهر به دلیل طبیعت بی نظیر و آب و هوای مناسب، از نظر گردشگری پتانسیل خوبی دارد. از روستاهای آن میتوان به جعفرکلا، محمد آباد، علی آباد، کرچا، دینه سر، رسکت، تلاوک، شلدره، امامزاده علی، قلقل، کهنه ده اشاره کرد. از آنجایی که واحدهای اداری و تجاری متعددی در این شهر وجود دارد، مردم از روستاهای اطراف برای تهیه مایحتاج زندگی و کارهای اداری به این شهر می ایند.
n2 - کوچک ترین شهرهای ایران

چناره، کردستان

چناره کردستان نیز یکی دیگر از کوچک ترین شهرهای ایران است که جمعیت اندکی دارد. این شهر در بخش مرکزی شهرستان مریوان در کردستان واقع شده است. جمعیت شهر چناره هم بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ حدود ۴۵۵ نفر بود. از آنجایی که در اطراف و داخل شهر از گذشته تا کنون درختان چنار زیادی کاشته می شد، آن را چناره نامیدند. در گذشته ساکنان شهر چناره با کشت برنج زندگی خود را می گذراندند که امروزه دیگر خبری از آن نیست. اغلب مردم چناره در حال حاضر به باغداری و کشاورزی مشغول هستند و برخی از آنها نیز دامدار می باشند.

از جمله مکان های تاریخی چناره میتوان به دو قبرستان قدیمی و یک مسجد اشاره کرد. این مکان های دیدنی در سالیان دور برپا شدند و امروزه اهمیت تاریخی زیادی دارند. در واقع این مسئله اشاره به قدمت طولانی شهر چناره دارد. در این شهر ساختمانی مجهز به تجهیزات زلزله نگاری وابسته به وزارت نیرو نیز برپا شده است. همچنین به برق، خط تلفن، جاده آسفالت و مدرسه ابتدایی نیز مجهز می باشد.

نیک پی، زنجان

نیک پی از توابع بخش زنجان رود، در مرکز بخش زنجانرود قرار دارد و تاریخی ترین شهرهای زنجان می باشد. جمعیت این شهر کوچک بر اساس سرشماری ۱۳۹۵، ۴۵۵ نفر است. در واقع نیک پی تا سال ۱۳۹۰ به عنوان روستا شناخته می شد ولی بعد از آن به شهر تبدیل شد. در این شهر باغ ها و مناطق گردشگری و طبیعی متعدد وجود دارد.
nik - کوچک ترین شهرهای ایران

بابارشانی، کردستان

بابارشانی یکی از کوچک ترین شهرهای ایران است. این شهر در شمال شرق کردستان و در مجاورت استان های همدان و زنجان قرار دارد. بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵، جمعیتی بالغ بر ۵۰۹ نفر دارد. در این شهر راه آسفالت به چشم نمی خورد و رودخانه ای به نام تلواری از سمت خاوری می گذرد. از کوه های اطراف بابارشانی میتوان به کوه چنگ الماس و کوه حمزه عرب اشاره کرد. مرغداری های متعددی از جمله مرغداری زندیان و رنجبران در این منطقه فعالیت می کنند. همچنین از دیگر شغل های ساکنین این منطقه میتوان از گاوداری و تولید لبنیات نام برد.
babarshaniiii - کوچک ترین شهرهای ایران

مطالعه
هتل های نزدیک به استادیوم های جام جهانی 2022 قطر

خضر آباد، یزد

خضرآباد یزد نیز یکی دیگر از کوچک ترین شهرهای ایران است که بر اساس سرشماری سال ۱۳۹۵ دارای جمعیت ۵۳۵ نفری می باشد. این شهر دارای ۵۰ روستا است و مهمترین منطقه خضر آباد مزرعه طاحونه به شمار می رود. همچنین دارای مکان های تاریخی و مذهبی مثل امامزاده هایی می باشد. در اطراف این شهر غارهای طبیعی بی نظیری نیز وجود دارد.
yazd - کوچک ترین شهرهای ایران

کیش

جزیره کیش در جنوب ایران یک جزیره کوچک در ایران به شمار می رود. این جزیره با ۵۰ تا ۶۰ درصد رطوبت در اکثر روزهای سال شرجی است. میانگین اختلاف دمای روزانه در جزیره در طول سال کمتر از ۹-۱۰ درجه است و دما هرگز به صفر درجه سانتیگراد نمی رسد. بازارهای کیش و جاذبه های گردشگری کیش بسیار متنوع هستند و توریست های زیادی را به خود جذب می کنند.
kish - کوچک ترین شهرهای ایران

جمع بندی

در ایران هر چه به شمال و غرب نزدیک می شویم، شهرهای و استان های بیشتری به چشم می خورد. همزمان که تعداد این شهرها در این مناطق بیشتر است، فاصله این شهرها از هم کمتر می شود. همانطور که گفتیم ایران دارای مکان های تاریخی متعددی است و با سفر به هر یک از شهرهای آن، گویی به دوره ای تاریخی سفر کرده اید. در این مقاله به معرفی برخی از کوچک ترین شهرهای ایران پرداختیم که چندان شناخته شده و معروف نیستند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر اینجا کلیک کنید. برای استفاده از خدمات سایت املاک آنلاین املاکداران که شامل مشاوره حقوقی املاک تلفنی، تهاتر ملک، خرید آپارتمان در اصفهان، سفارش خرید ملک در اصفهان، خرید زمین و خانه کلنگی در اصفهان، خرید ملک اصفهان، مشارکت در ساخت و اجاره روزانه باغ و ویلا در اصفهان، رهن و اجاره آپارتمان در اصفهان، رهن و اجاره خانه ویلایی در اصفهان و غیره می شوند، می توانید به صفحه اصلی سایت مراجعه کرده و برای کسب اطلاعات بیشتر به برگه های مربوطه مراجعه فرمایید.

نوشته ها مرتبط

ارسال دیدگاه

You must login to add a new comment.